Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

evangelos30

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Φίλε Κόαν και γω όταν πρωτοπήγα τα ίδια με σένα πίστευα από αυτά που μου έλεγαν άλλοι! Δυστυχώς όμως αν δεν πας εσύ ο ίδιος να δεις με τα μάτια σου δεν πρόκειται ποτέ να σχημτίσεις κατάλληλη άποψη. Θεωρώ ότι όποιος πιστεύει ότι δεν μπορεί να ζήσει ΝΥ, την πόλη που στα προσφέρει όλα και δεν μπορείς ούτε σε 200 χρόνια να την ανακαλύψεις, επίσης την πόλη που με τόσο Ελληνισμό και μαγαζιά σε κάνει να νιώθεις ότι είσαι σε ένα μέρος κάπου στην Ελλάδα, τότε το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι απλά είσαι άλλος ένας αντι-αμερικανός. Όσο για τον καιρό δεν έχει διαφορές με τον δικό μας. Ήδη τώρα εκεί έχει περισσότερη ζέστη, απλά τη μια μέρα μπορεί να βρέχει, την άλλη λιακάδα και την άλλη να χιονίσει. Εμένα μαρέσει αυτή η εναλαγή. Φίλε mpiftex έχεις απόλυτο δίκιο για τα λεφτά των σερβιτόρων, γιαυτό άλλοστε είπα minimum 100$. Εγώ για λίγους μήνες που δούλεψα part time 4 ωρίτσες την ημέρα έκανα minimum 60$ και max 140$! (αναλόγως τα tips φυσικά)
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Φίλε Κόαν και γω όταν πρωτοπήγα τα ίδια με σένα πίστευα από αυτά που μου έλεγαν άλλοι! Δυστυχώς όμως αν δεν πας εσύ ο ίδιος να δεις με τα μάτια σου δεν πρόκειται ποτέ να σχημτίσεις κατάλληλη άποψη. Θεωρώ ότι όποιος πιστεύει ότι δεν μπορεί να ζήσει ΝΥ, την πόλη που στα προσφέρει όλα και δεν μπορείς ούτε σε 200 χρόνια να την ανακαλύψεις, επίσης την πόλη που με τόσο Ελληνισμό και μαγαζιά σε κάνει να νιώθεις ότι είσαι σε ένα μέρος κάπου στην Ελλάδα, τότε το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι απλά είσαι άλλος ένας αντι-αμερικανός.
εγω διαβλέπω ενα κομπλεξ σου με την Αμερική . Ασφαλώς και είμαι αντιαμερικανος για τους δικους μου λογους αλλα αυτό δε βγαίνει ούτε από όσα είπα οτι εχω ακούσει (και δε ξερω απο προσωπικη εμπειρια οπως ανεφερα) αλλα δε βγαίνει και ούτε οπως το αιτιολογείς στο παραπάνω κομματι της απαντησης σου. Δηλαδη το ότι εχει ελληνισμο το οτι ειναι τεραστια και δε θα την ανακαλυψω ουτε σε διακοσια χρόνια πως καταρίπτει τα επιχειρήματα που σου είπα εγω???:shock::shock:
Με πειράζει ο τροπος απαντησης σου γιατι με βαφτίζεις κατι για να αντιεπειχηριματολογίσεις (και δεν ειναι και κανα σοβαρο θεμα δλδ..) τεσπα ο καθενας περναει καλα αναλογα τις προτιμησεις του δεν υπαρχει πρωταθλημα καλυτερης πόλης/χωρας! καλο απογευμα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.743
Likes
50.879
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θεωρώ ότι όποιος πιστεύει ότι δεν μπορεί να ζήσει ΝΥ, την πόλη που στα προσφέρει όλα και δεν μπορείς ούτε σε 200 χρόνια να την ανακαλύψεις, επίσης την πόλη που με τόσο Ελληνισμό και μαγαζιά σε κάνει να νιώθεις ότι είσαι σε ένα μέρος κάπου στην Ελλάδα, τότε το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι απλά είσαι άλλος ένας αντι-αμερικανός

Ή απλά μπορείς να είσαι και κάποιος που δεν τον ενδιαφέρουν οι μεγαλουπόλεις, οι διαφημίσεις, τα μαγαζιά, η κίνηση, η αδυναμία να δεις τον ουρανό, η αμερικάνικη κουλτούρα και η ελληνική παρουσία. Θα είμαι στη Νέα Υόρκη σε λίγες ημέρες για πρώτη φορά, πηγαίνω με πολλή όρεξη και ανοιχτό μυαλό, αλλά δεν πιστεύω πως θα είναι και η πολή όπου θα ονειρευόμουν να ζήσω, απλά διότι προτιμώ άλλου είδους πόλεις. Μακάρι να διαψευστώ, μακάρι να μου αρέσει και να ψάξω και για δουλειά, γιατί όχι;

Αλλά κι αν δε με ενθουσιάσει, δεν τρέχει και τίποτε, δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα, αλλά αυτό δε μας κάνει αυτόματα και αντιαμερικανούς.
 

evangelos30

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Αγαπητέ Koen όπως είπες και συ γούστα είναι αυτά, τώρα επιχειρήματα τύπου ότι έχει τεράστια ποντίκια και καυσαέρια και δε θυμάμαι τι άλλο έγραφες δεν μπαίνω στον κόπο να τα σχολιάσω, γιαυτό και είπα περί "αντιαμερικάνου" και δε χάρηκα που το παραδέχτηκες που είσαι, άλλοστε η μισή Ελλάδα είναι μπορεί και παραπάνω, εγώ όμως που έζησα 7 χρόνια εκεί, σπούδασα, δούλεψα και είδαν πολλά τα μάτια μου και σε σύγκριση με αυτά που βλέπω να γίνονται στην χώρα μας, διαπίστωσα ότι είμαστε πολλά χρόνια πίσω απο αυτούς και εγώ θα υποστηρίζω τη χώρα που υπάρχουν νόμοι και επίπεδο ζωής και δυστυχώς αυτή δεν είναι η Ελλάδα.
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Νομιζω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει καποιοσ ολλανδια για τουλαχιστον ενα μηνα και να μην εχει την επιθυμια να ζησει εεκι για παντα!!!!ειναι το ιδανικοτερο μερος για να ζησει καποιος!!
Δεν έχω μείνει αλλού στο εξωτερικό για να κάνω την σύγκριση, αλλά όντως εδώ στην Ολλανδία δεν είναι κ για να παραπονιέσαι;)
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Αγαπητέ Koen όπως είπες και συ γούστα είναι αυτά, τώρα επιχειρήματα τύπου ότι έχει τεράστια ποντίκια και καυσαέρια και δε θυμάμαι τι άλλο έγραφες δεν μπαίνω στον κόπο να τα σχολιάσω, γιαυτό και είπα περί "αντιαμερικάνου" και δε χάρηκα που το παραδέχτηκες που είσαι, άλλοστε η μισή Ελλάδα είναι μπορεί και παραπάνω, εγώ όμως που έζησα 7 χρόνια εκεί, σπούδασα, δούλεψα και είδαν πολλά τα μάτια μου και σε σύγκριση με αυτά που βλέπω να γίνονται στην χώρα μας, διαπίστωσα ότι είμαστε πολλά χρόνια πίσω απο αυτούς και εγώ θα υποστηρίζω τη χώρα που υπάρχουν νόμοι και επίπεδο ζωής και δυστυχώς αυτή δεν είναι η Ελλάδα.
ε σχολίασέ τα τι να σου κανω (το τεραστια το προσθετεις εσυ νομιζω, επικληση στο συναίσθημα για να εντυπωσιάσεις!) αυτα καθορίζουν το επιπεδο ζωης καλώς ή κακώς (τουλαχιστον για εμενα) και αν δεν ηθελες να τα σχολιάσεις να μη σχολίαζες καθολου το μηνυμα μου φιλαρακι. Και εσυ ειδες τα κακα της χωρας σου και εφυγες μακριά για να τα κράζεις αντι να την πας ενα βημα μπροστά? Είμαι αντιαμερικάνος πως να το κανουμε και εναντια στους πολιτες που ειναι προβατα και στις κυβερνησεις! Τωρα το αν εζησες εκει κλπ δε με αφορουν ουτε αντικρούουν καποιο απο τα επιχειρηματα μου!



Υ.Γ. Δεν ειμαι εβραιος για να με λες κοΕν αλλά κοΑν (τα αρχικα του ονοματος μου!)

edit: λες οτι δε μπαινεις στο κοπο να σχολιάσεις οσα ειπα αλλα ο ίδιος στη πρωτη απαντηση σου προς εμενα μου ειπες οτι οταν πρωτοπηγες τα ιδια πιστευες!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.502
Likes
29.159
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν το θέμα έχει ξεφύγει... Θυμίζω ότι εδώ μιλάμε για "Μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό". Αν θέλετε να δώσετε συνέχεια, πάρτε τα κουβαδάκια σας και πηγαίντε σ' άλλο θέμα (και μπορεί να σας βρω εκεί).

Υ.Γ. Εγώ Koan δε σε παρεξηγώ... είσαι ακόμα μικρός, έχεις ακόμα πολλά να μάθεις και να καταλάβεις. Μια μέρα θα αντιληφθείς πόσο λάθος είναι να έχεις ακραία στάση στα θέματα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.502
Likes
29.159
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν έχω μείνει αλλού στο εξωτερικό για να κάνω την σύγκριση, αλλά όντως εδώ στην Ολλανδία δεν είναι κ για να παραπονιέσαι;)
Ολλανδία που?
Πως τα πάτε με την κινηση στις εθνικές οδούς, έχουν βελτιωθεί καθόλου τα πράγματα?
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
--------------
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ολλανδία που?
Πως τα πάτε με την κινηση στις εθνικές οδούς, έχουν βελτιωθεί καθόλου τα πράγματα?
Καλησπέρα από Χάγη - αν εννοείς τα χλμ πριν κ μετά το σχόλασμα από δουλειά, καλά κρατούν ;) ...ευτυχώς που το μόνο μεταφορικό μέσο που διαθέτω/χρειάζομαι είναι ένα ποδήλατο
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Καλησπέρα από Χάγη - αν εννοείς τα χλμ πριν κ μετά το σχόλασμα από δουλειά, καλά κρατούν ;) ...ευτυχώς που το μόνο μεταφορικό μέσο που διαθέτω/χρειάζομαι είναι ένα ποδήλατο
ποσα χλμ ειναι??? !! αυτα ειναι!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.289
Μηνύματα
886.766
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom