Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

vasilis k

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΒΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ
Αν απαντήσω σε αυτό το ερώτημα με γνώμονα τον ενθουσιασμό που ένοιωσα όταν αντίκρυσα για πρώτη φόρα κ έζησα για μερικές μέρες μία πόλη θα έλεγα Βενετία, όμως με τη λέξη "μόνιμα" αυτομάτως σκέφτεσαι το βιοτικό επίπεδο κ το πόσο οργανωμένη κοινωνία είναι το μέρος που θα επέλεγες να ζήσεις κ λογικότερα σκεπτόμενος θα έλεγα (χωρίς να έχω επισκεφθεί αλλά γνωρίζοντας πράγματα για τη ζωή εκεί) κάποια Σκανδιναβική χώρα κ κατά προτίμηση τη Σουηδία-Στογχόλμη.
Από τις προηγούμενες απαντήσεις καταλαβαίνεις ότι το ερώτημα συνδέετε άμεσα με το τι προσδοκά κ πόσο ευχαριστημένος είναι ο καθένας από το ζωή του, εξ ου κ οι έντονες αντιπαραθέσεις, αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό, οπότε τι νόημα έχει να αναλύσουμε αν αξίζει να ζει κάποιος στη Νέα Υόρκη ή όχι??? για κάποιον εκεί είναι ο παράδεισος για κάποιον άλλον φρίκη...ανάλογα με το πόσο ευχαριστημένος είναι κάποιος κ με το τι προσδοκά από τη ζωή του....
....για κάποιον άλλον ο παράδεισος μπορεί να είναι η Ικαρία για παράδειγμα που η ζωή κυλάει πολύ ήρεμα....ή πολύ βαρετα...
 

theodeled

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία-Ουγγαρία&Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία - Κίνα
Εγώ θα έμενα στο Άμστερνταμ, σε κάποιο προάστιο. Καθαρή πόλη, όμορφή, φιλελεύθερη, φιλικοί κάτοικοι, αγγλόφωνοι, με ευκαιρίες για σπουδές, για δουλειά, με κουλτούρα, καλό δίκτυο μαζικής μεταφοράς για όλη τη δυτική Ευρώπη...
κι άλλα πολλά...
iamsterdam! χαλαρά!
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Veracruz, Ver, Mexico
ο λόγος; ίδε my story....
δηλαδη?



υ.γ. Να ζητησω συγνωμη για το εμπριστικό ύφος μου απλα θεωρω οτι με την απαντηση που εδωσε προσβάλει το οτι απαντησα στο θεμα και απαξιώνει το χρονο που σπαταλησα
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
δηλαδη?



υ.γ. Να ζητησω συγνωμη για το εμπριστικό ύφος μου απλα θεωρω οτι με την απαντηση που εδωσε προσβάλει το οτι απαντησα στο θεμα και απαξιώνει το χρονο που σπαταλησα
παρντόν???
 

turms

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
2.893
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω θα πηγαινα οπουδηποτε Αυστρια-Γερμανια-Ελβετια...
 
Μηνύματα
49
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΥΤΑΝ
βοήθεια!!!

ωραίο θέμα..κ είμαι από αυτούς που το τόλμησαν κ δε το μετάνιωσα που έφυγα για Ολλανδία! η Αθήνα δε μου λείπει καθόλου μπορώ να σας πω..

Είμαι σε ένα δίλημμα και πρέπει να το λύσω σήμερα. Έχω γίνει δεκτή για μάστερ εδώ στην Ελλάδα αλλά είχα στο μυαλό μου και την Ολλανδία και συγκεκριμένα στο Groningen. Εάν θα πήγαινα Ολλανδία θα έμενα και μόνιμα μιας και είμαι από Κύπρο και εδώ ζω ως φοιτήτρια. Πρέπει μέχρι αύριο να αποφασίσω για το μάστερ εδώ και δεν ξέρω τι να κάνω. Πως είναι η ζωή εκεί?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
δηλαδη?



υ.γ. Να ζητησω συγνωμη για το εμπριστικό ύφος μου απλα θεωρω οτι με την απαντηση που εδωσε προσβάλει το οτι απαντησα στο θεμα και απαξιώνει το χρονο που σπαταλησα
δεν καταλαβαίνω τπτ...

δηλαδή : ο λόγος της προτίμησης μου είναι αυτός που γράφω στην ιστορία μου."veracruz,ver, Mex"
τι πρόβλημα υπάρχει;
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
δεν καταλαβαίνω τπτ...

δηλαδή : ο λόγος της προτίμησης μου είναι αυτός που γράφω στην ιστορία μου."veracruz,ver, Mex"
τι πρόβλημα υπάρχει;
αυτη διαβασα και εγω αλλα δε κατάλαβα οτι προκειται για το ιδιο μερος!
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Είμαι σε ένα δίλημμα και πρέπει να το λύσω σήμερα. Έχω γίνει δεκτή για μάστερ εδώ στην Ελλάδα αλλά είχα στο μυαλό μου και την Ολλανδία και συγκεκριμένα στο Groningen. Εάν θα πήγαινα Ολλανδία θα έμενα και μόνιμα μιας και είμαι από Κύπρο και εδώ ζω ως φοιτήτρια. Πρέπει μέχρι αύριο να αποφασίσω για το μάστερ εδώ και δεν ξέρω τι να κάνω. Πως είναι η ζωή εκεί?
Λοιπόν, νομίζω θα είναι ωραία εμπειρία...οι Ολλανδοί είναι φιλικοί άνθρωποι k ανοιχτόμυαλοι..από διασκέδαση μην περιμένεις όπως στην Ελλάδα αλλα εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με αυτό...ο ρυθμός ζωής είναι χαλαρός..νομίζω θα σου αρέσει..k το Groningen από ότι λέγεται είναι ωραία πολη...το θέμα τις διαμονής θα στο τακτοποιήσουν από δω? αν έχεις πιο εξειδικευμένες ερωτήσεις, πες μου...
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Στην Ελλάδα θα ήθελα να μένω στην Ικαρία και στον κόσμο στην παλιά Αβάνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.148
Μέλη
38.989
Νεότερο μέλος
giota.charalampak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom