Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

evangelos30

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Νέα Υόρκη! Ειδικά αν έχεις μια καλή επαγγελματική πορεία μπορείς εύκολα (ακόμα και τώρα) να βρεις δουλειά και μια πόλη που όσο και να θέλεις δεν πρόκειται να την γυρίσεις ποτέ ολόκληρη μιας και είναι τόσα πολλά τα μέρη και ειδικά αν εργάζεσαι εκεί ή αν πας για λίγες μέρες δεν προλαβαίνεις να δεις σχεδόν τίποτα (εκτός από τα βασικά).
Το καλό είναι ότι αν μένεις στην περιοχή της Αστόρια, η δεύτερη γλώσσα που ακούς εκεί είναι φυσικά τα Ελληνικά, παντού ελληνικά μαγαζιά, ακόμα και οι άλλες φυλές που ζουν εκεί γνωρίζουν τα βασικά Ελληνικά. Ένα μέρος που δεν σε κάνει να νοσταλγείς την Ελλάδα παρά μόνο όταν έρχεται το καλοκαίρι γιατί αν αυτό το μέρος είχε και παραλίες τύπου Μαιάμι, θα ήταν ο τέλειος προορισμός. Να πω πως ένας απλός βοηθός σερβιτόρου εκεί βγάζει 100 δολλάρια μίνιμουμ ημερησίως, αυτό για όσους έχου πτυχία και μη και που κάθονται και δουλεύουν στην Ελλάδα μας για 700 ευρώ το μήνα! Το κόστος ζωής είναι σχεδόν το ίδιο με το δικό μας το μόνο που είναι πιο ακριβό είναι το ενοίκιο, αλλά βρίσκεις έναν καλό συγκάτοικο και καθάρισες
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Δεν είναι τόσο απλό, υπάρχει και μια immigrant visa στη μέση.
Επίσης δεν είναι δα και τόσο εύκολο να βρεις δουλειά, πόσο μάλλον αν θες να βρεις καλή δουλειά στον τομέα σου, σχετικό με αυτό που έχεις σπουδάσει. Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και ανελέητος ενώ με τους ρυθμού ζωής στα 50 σου έχεις κάνει ήδη 2 bypass!! :p

Αν είσαι σερβιτόρος τα $100 που λες τη μέρα evangelos30, είναι λίγα. Σε καλά εστιατόρια και σε καλές ημέρες (γιορτές κλπ), με καλή εξυπηρέτηση και όντας φιλικοί, μπορεί να χτυπήσουν και $300 τη βραδιά! Όμως ακόμη και οι δουλειές σερβιτόρου πλέον δεν βρίσκονται εύκολα!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μίνιμουμ 100 δολλάρια την ημέρα είπε ο άνθρωπος...
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
ωραίο θέμα..κ είμαι από αυτούς που το τόλμησαν κ δε το μετάνιωσα που έφυγα για Ολλανδία! η Αθήνα δε μου λείπει καθόλου μπορώ να σας πω..
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
εγω θα έμενα σε κάποια μικρή πόλη της Ιταλίας άνετα.. Ειδικά Ανκόνα που είναι κοντα σε θάλασσα ή Πεσκαρα ή ακομη ποιο καλα σε παραλιακό μέρος στη Σικελία.. Παντως επειδη βλέπω από πάνω περι Νέας Υόρκης το θέμα είναι να φύγης απο κάπου να πας καπου αλλου με ανώτερο επιπεδο ζωης (αυτο θεωρω σημαντικότερο κριτήριο προσωπικά ετσι) .. δε ξερω απο ποια πόλη είναι αυτός που έκανε την πρόταση αλλα εγω από Αθηνα να παω Νεα Υόρκη για ποιό λόγο ?? (ισως μια περίοδο της ζωης μου και αυτό μονο για το γκλαμουρους κομμάτι της ) Προτιμώ κάτι μεσόγειο που μου είναι και οικείο ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
εγω θα έμενα σε κάποια μικρή πόλη της Ιταλίας άνετα.. Ειδικά Ανκόνα που είναι κοντα σε θάλασσα ή Πεσκαρα ή ακομη ποιο καλα σε παραλιακό μέρος στη Σικελία.. Παντως επειδη βλέπω από πάνω περι Νέας Υόρκης το θέμα είναι να φύγης απο κάπου να πας καπου αλλου με ανώτερο επιπεδο ζωης (αυτο θεωρω σημαντικότερο κριτήριο προσωπικά ετσι) .. δε ξερω απο ποια πόλη είναι αυτός που έκανε την πρόταση αλλα εγω από Αθηνα να παω Νεα Υόρκη για ποιό λόγο ?? (ισως μια περίοδο της ζωης μου και αυτό μονο για το γκλαμουρους κομμάτι της ) Προτιμώ κάτι μεσόγειο που μου είναι και οικείο ...
Δεν ξέρω τι σου έχουνε πεί, αλλά το επίπεδο ζωής στη ΝΥ είναι από τα κορυφαία παγκοσμίως, από όλες σχεδόν τις απόψεις...
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Δεν ξέρω τι σου έχουνε πεί, αλλά το επίπεδο ζωής στη ΝΥ είναι από τα κορυφαία παγκοσμίως, από όλες σχεδόν τις απόψεις...
δηλαδή?? εγω ξέρω οτι είναι αλλη μια μεγαλούπολη που κολαει το χέρι σου στον τοίχο απο την υγρασία και τα ποντίκια κάνουν αποικίες στους κεντρικούς δρόμους . Περι ρίπων , ηχορύπανσης κλπ δε ξέρω επίσημα πράγματα αλλα όσο πιο μεγάλη πόλη τοσο πιο μεγαλοι και αυτοι οι δείκτες συνήθως...
 
Μηνύματα
49
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΥΤΑΝ
Το χω κάνει και έπαθα αυτό που λένε «δεν ήξερες δεν ρώταγες?» και έφυγα από Κύπρο για Ελλάδα. Τώρα πια εάν θα έφευγα θα ρώταγα περι βιοτικού επιπέδου, ποιότητα ζωής κτλ. Μάλλον Βιέννη ή Δανία θα πήγαινα αν και το πιο πιθανό είναι το Άμστερνταμ λόγω σπουδών.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει στο θεμα, αλλα υπαρχουν προγραμματα οπως το Leonardo Da Vinci, τα οποια δινουν υποτροφιες για εργασια στο εξωτερικο.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Κι εμενα δεν με χαλαγε να ζησω μια ΝΥ,αν πραγματι οι συνθηκες το επετρεπαν.Προσπαθουμε με συζυγο μου εδω και 3 χρονια να παρουμε αποσπαση-ως εκπαιδευτικοι-πρωτη επιλογη μας Αγγλια,δευτερη ΝΥ και τριτη Αυστραλια,αν και στην τελευταια δεν εχουμε παει.Βαρεθηκα ομως μια ζωη να δινω εξετασεις για ολα-στην προκειμενη δηλ. ο αντρας μου ξενη γλωσσα-Δεν πειραζει...καποτε θα το πετυχουμε...ισως πριν τη συνταξη...Και επανερχομαι,ειναι φοβερη εμπειρια να ζεις εξω,το'χω δοκιμασει για λιγο.Το μονο που δεν ξερω ειναι κατα ποσο το παιδι θα μπορουσε να προσαρμοστει ευκολα..ειναι αλλιως οταν εισαι μονος.
Εσεις που μπορειτε καντε το...βλεπεις τη ζωη με αλλο ματι και την ελλαδα μας ακομη.
ΥΓ
Οσο για την ΝΥ,θαρρω πως ειναι μια χαρα πολη για να ζησεις,επιλεγεις περιοχη πιο ανθρωπινη,απλα.
Στις 12 το βραδυ αναχωρουμε για Βενετια-Σλοβενια-Κροατια,αδημονω...
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
Νομιζω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει καποιοσ ολλανδια για τουλαχιστον ενα μηνα και να μην εχει την επιθυμια να ζησει εεκι για παντα!!!!ειναι το ιδανικοτερο μερος για να ζησει καποιος!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.048
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom