Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!
Παράδεισος και βέβαια δεν υπάρχει πουθενά!!!
Αλλά αν μπορούσα να διαλέξω (για μένα είναι αργά), έστω για τα παιδιά μου, θα προτιμούσα τουλάχιστον ένα τόπο που η εξουσία (αλλά και ο συνάνθρωπος σου!!!!) δεν σε προσβάλουν, σε σέβονται, έστω ως ένα βαθμό, αλλά όχι παρακάτω βρε παιδιά...........
Πχ. στην όμορφη χώρα μας, είναι γνωστό ότι τα άτομα με κινητικά προβλήματα δεν υποστηρίζονται, όσο θα έπρεπε, από το "ανάλγητο" κράτος, αλλά και τους Ο.Τ.Α. Εντάξει, αλλά να τους προσβάλουν όμως και οι (ΓΑΙΔΑΡΟΙ) συνάνθρωποι τους, που παρκάρουν και κλείνουν τη διάβαση για καροτσάκια στο πεζοδρόμιο??? Να μην πω για το άλλο ΓΑΙΔΟΥΡΙ που μες στο GOODYS καπνίζει (παρανόμως) δίπλα στο παιδάκι.
Πέστε ότι θέλετε για τις "αφιλόξενες" "ξένες" χώρες, μπορεί να μην σου μιλήσει κανείς, να μην σε καλέσει σπίτι του κανείς (δεν είναι πάντα έτσι ...) αλλά θα σε σεβαστούν, ως ένα σημείο, ΟΛΟΙ.
Χρυσοστομεεεεεεεεεεε!!!!!!!:clap::clap::clap:
Σεβασμος ο ενας στον αλλον,στο περιβαλλον,στα ζωα.........:rolleyes:Τοσο δυσκολο;;;Εξωτερικο και χιλιες φορες εξωτερικο..;)
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
Μενω εδω και δυο μηνες στην Βιεννη, οποιος ενδιαφερεται να μαθει πληροφοριες σχετικες με δουλεια, σπιτια κτλ κτλ ας μου στειλει μηνυμα!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Μενω εδω και δυο μηνες στην Βιεννη, οποιος ενδιαφερεται να μαθει πληροφοριες σχετικες με δουλεια, σπιτια κτλ κτλ ας μου στειλει μηνυμα!
neraida....αν έχεις χρόνο και διάθεση, ξεκίνα ένα blog για τη ζωή στη Βιέννη...Να μαθαίνουμε από πρώτο χέρι πως είναι τα πράγματα για τους μετανάστες εκεί.;)
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Τι ωραίο τόπικ...
Για μένα παίζουν:

Παρίσι, Άμστερνταμ, Τάμπερε, Όκλαντ (Ν. Ζηλανδία), Μπρυζ.

Θα ήθελα να περνάω ένα χρόνο στο καθένα...
Να το κάνβ για 5 χρόνια και μετά να γυρίσω πίσω Ελλάδα για να προγραμματίσω σιγά σιγά το επόμενο 5χρονο ταξίδι.

Πάντως παρότι θέλω πολύ να ζήσω κάποια χρόνια στο εξωτερικό και μπορώ να με φανταστώ (εκτός κάποιων σοβαρών προϋποθέσεων: καλή δουλειά, οικογένεια) να μείνω για πάντα μακριά από την Ελλάδα... Μου φαίνεται βουνό παρότι έχω τρομερό θυμό για τη χώρα μου...
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Έτσι όπως το περιγράφεις βουνό είναι...αλλά όπως είπες, παίζουν ρόλο και οι προϋποθέσεις. Σήμερα όπως είναι τα πράγματα, τουλάχιστον οι ηλικίες 25-35, αν βρουν αξιοπρεπή δουλειά στο εξωτερικό ή έστω έναν σύνδεσμο (συγγενή, φίλο, γνωστό) την έχουν ήδη κάνει.

Βουνό παράδειγμα για μένα θα ήταν να ξεκινήσω χωρίς βάρκα, χωρίς ελπίδα να πάω κάπου σαν ξέφραγκο αμπέλι. Για μόνιμη εγκατάσταση μιλάω πάντα. Είναι ρίσκο, ειδικά στις μέρες μας.
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Πω, πω έχει πολύ δίκιο. Ένας γνωστός θα με έκανε και μενα να φύγω πολύ πιο εύκολα, απ' ότιι να πάω σε μια πόλη μόνη σαν το λεμόνι...
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
Μονη σαν το λεμονι!! χαχαχα πολυ αστειο..

εγω μονη μου ηρθα στην Βιεννη πριν δυο μηνες και καθε βραδυ βγαινω με παρεα 10 ατομων!! για ποια μοναξια μου μιλατε?? στην Αθηνα που εμενα τοσα χρονια και που ειχα τοσους φιλους ενοιωθα πιο πολυ μονη σαν το λεμονι παρα εδω!!!

twinkie η λεξη μεταναστης την θεωρω πολυ ακυρη, πιο ευστοχο θα ηταν "ανησυχο πνευμα" αν ηθελες καπως να το χαρακτηρισεις!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom