Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190
Μηνύματα
78
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σχέδια για την ώρα...
Στο Λονδίνο θα έμεναμε με όλη μου τη καρδιά... ίσως επειδή ένα κομμάτι της έχει μείνει εκεί... κάπου στο Islington και με περιμένει ακόμα
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ειναι τελεια η ευκαιρια που σου προσφερει το επαγγελμα σου να αλλαζεις χωρες διαμονης

Δεν κάνω πάντως ένα επάγελμα. Άλλα έκανα στην Αυστρία, τελείως διαφορετικά στην Ινδονησία, άλλα στην Ισπανία και άλλα στην Κούβα. Ακόμη κι αν πας ξέμπαρκος σε μια χώρα, δουλειές υπάρχουν, η ποιότητα των οποίων (και οι απολαβές) ποικίλλουν ανάλογα με τα προσόντα του καθενός,, αλλά μια δουλειά έτσι για να ζήσεις 6-12 μήνες κάπου αλλού και να αποκήσεις μια εμπειρία, σίγουρα θα τη βρεις. Καταλαβαίνω ότι για κάποιον που σπούδασε κάτι πολύ συγκεκριμένο (π.χ πολιτικός μηχανικός, δικηγόρος) οι επαγγελματικοί του ορίζοντες και οι φιλοδοξίες δεν περιορίζονται στο να κάνει το σερβιτόρο σε μπυραρία του Γκρατς ή το ρεσεψιονίστ στο Λανσαρότε, αλλά ακόμη και μια τέτοια εμπειρία ανοίγει ορίζοντες και προσθέτει προσόντα (π.χ γλώσσες) και εμπειρίες. Νομίζω ότι ειδικά για ένα νέο που μόλις τελειώνει τις σπουδές του, όποιες κι αν είναι αυτές, το να ψάξει μια τέτοια εμπειρία έστω και βραχυπρόθεσμα μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να έχει. Και τίποτε δεν αποκλείει να βρεις και πολύ καλύτερες επιλογές.
Μη μου βάζεις ιδέες..μη μου βάζεις ιδέες! :D:cool:

Θα ήθελα παραπάνω Info πάντως κάποια στιγμή αν θέλεις! :roll:
 
Μηνύματα
78
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σχέδια για την ώρα...
Το οικονομικό θέμα στο Λονδίνο είναι αμεσα συνδεδεμένο με τη περίοδο της ζωής του καθενός. Φοιτητής: 7000 -9000 λίρες το χρόνο σε κάνει να ζείς τέλεια (σιγουρα τα φέρνεις βόλτα με πολύ λιγότερα), πρώτα χρόνια στον εργασιακό χώρο: 16000-19000 λίρες είναι πολύ καλά..... μετά όλα είναι σχετικά.........συζείς...παντρεύεσε..παίρνεις στεγαστικό...κανεις οικογένεια.... και είσαι στο Λονδίνο... μεγάλο plus
 

Lifesparker

Member
Μηνύματα
65
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δανια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
2.000- 2.500 ευρω την εβδομαδα.

Νορβηγια. και μετα γυρνα σπιτι σου και απολαυσε το.
 

Giorgio_65

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Τουρκια
Εζησα για δυο χρόνια στην Ιταλία λόγω των σπουδών μου εκεί και σίγηουρα θα μπορούσα να ζήσω μόνιμα εκεί. Ειδικά στην Κεντρική Ιταλία την οποία και γνώρισα!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Αυστρια..Ινσμπρουκ
 

tesorino

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο,Κούβα, Ρωσία
'Oσο και αν η Ελλάδα είναι μια όμορφη χώρα με πολλά καλά στοιχεία σ αυτήν και στους κατοίκους της, εμείς που μένουμε εδώ γνωρίζουμε πολύ καλά ότι η ζωή στην Ελλάδα δεν είναι όλο βόλτες στα νησάκια και ουζάκια, αλλά ότι υπάρχουν νοοτροπίες και παγιωμένες καταστάσεις που μόνο αηδία προκαλούν και ένα γενικότερο συμπέρασμα ότι ο καλός καλό δεν έχει που λέει και ο σοφός λαός.Προσωπικά πολλές φορές σκέφτομαι τί είναι αυτό που με κρατάει εδώ-πέρα από τους δικούς μου ανθρώπους φυσικά-το καλό κλίμα?Σαφώς και είναι δύσκολο να κάνεις μια νέα αρχή και ποτέ δεν θα υπάρχουν όλα τα εχέγγυα πάντα θα ναι ένα ρίσκο!Στο χέρι του καθενός είναι να αποφασίσει αν θέλει να το πάρει ή όχι!Πιστεύω πάντως ότι αν κάποιος πάρει την απόφαση και θελήσει να σχεδιάσει την ζωή του κάπου αλλού θα την βρεί την άκρη και τίποτα δεν θα του λείπει!Στο ερώτημα ποιό μέρος θα διάλεγα δεν θα πρωτοτυπίσω και πολύ!!!Βιέννη που έχω μείνει κιόλας γιατί σου προσφέρει μια πολύ καλή ποιότητα ζωής σε όλα τα επίπεδα και Ιταλία-μέρος δεν έχω αποφασίσει-(και στον Νότο είναι πανέμορφα αλλά κάπως πιο άγρια τα πράγματα) γιατί απλά είναι πανέμορφα και με οτυ Ιταλούς ως γνωστόν una faccia un razza!!χεχε! Η τρίτη πρόταση-όνειρο είνα να παρατήσω τα πάντα και να πάω στο Μπέλίζ για να γλιτώσω και τον επαγγελματικό ανταγωνισμό!!!!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
το μόνο καλό που έχει είναι ότι είναι κοντά στο Otztal και St Anton..

διαφωνω καθετως κ οριζοντιως αλλα δεν ειναι επι του παροντος...

ΥΓ δεν ειναι μονο αυτα τα δυο κοντα...ειναι κ πολλλλλααα αλλα ΧΚ

;);)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
διαφωνω καθετως κ οριζοντιως αλλα δεν ειναι επι του παροντος...

ΥΓ δεν ειναι μονο αυτα τα δυο κοντα...ειναι κ πολλλλλααα αλλα ΧΚ

;);)
ενταξει δεν υπάρχει κάτι να διαφωνησουμε. προσωπική υπόθεση η πόλη του καθενός. ξέρω πολύ καλά τι υπάρχει τριγύρω. είπα ότι προτιμώ εγώ. άντε κανόνισε ένα Otztal απρίλιο. φέτος και πρωτομαγιά εκει θα είναι σούπερ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom