Ταϊλάνδη Μπανγκογκ

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Να κάνω μια ερώτηση λίγο χαζή και άσχετη αλλά και σχετική? Ξέρω ότι στην Μπανγκόγκ έχει ρεύμα 220 volt, αυτό που δεν ξέρω είναι τι μπρίζες χρησιμοποιούν. Είναι σαν την Ελλάδα ή θέλει κάποιο αντάπτορα?
Ακομα και ανταπτορα να χρειαστεις ζητα απο την ρεσεψιον.
Νομιζω ομως οτι δεν χρειαζεται.
 

agelika2

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μπανγκογκ-Πουκετ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική&Λαπωνία.
Καλό ταξίδι και καλές διακοπές να έχεις και think positive !!!!
Βλεπω οτι φεύγεις για Μπαλι.Πήγαινε να δεις το δασος των πουλιών και το δασος με΄τις μαιμούδες.Το πρωτο το βρίκαμε τυχαία αλλα μας άρεσε.Κάνε οπωσδήποτε μαι ημερήσια στο νησάκι Λαμπονιαν(κάπως έτσι).Ομορφο και το γευμα με΄τα φρέσκα ψάρια θεσπέσιο.Το Μπαλι είναι κατέμενα χαλαρο και διασκεδαστικό.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
H ζεστη στην Bangkok δεν παλευεται Ηξερα πως η υγρασια θα ηταν ανυποφορη αλλα δεν το φανταζομουν ετσι.
Να ρωτησω κατι σχετικα με την Damnoen Saduak floating market, μου προτειναν απο το ξενοδοχειο μεταβαση στην αγορα κατα τις 9 το πρωι και επιστροφη κατα τις 11 με 800baht για 2 ατομα. Καλα ειναι?
Διαβασα παραπανω πως αξιζει μια επισκεψη, τι περιπου να περιμενω,ωστε να κρινω αν αξιζει τοση ωρα δρομος εως εκει?

Να σημειωσω πως για να μπορεσετε να μπειτε στο παλατι θελει προσεγμενη αμφιεση και για τους αντρες και για τις γυναικες, εμεις φαγαμε πορτα για ενα κοντο αντρικο παντελονι και για αμανικο γυναικειο φουστανι
 

etsakali

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Γάνδη-Μπριζ-Αμβ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Βλεπω οτι φεύγεις για Μπαλι.Πήγαινε να δεις το δασος των πουλιών και το δασος με΄τις μαιμούδες.Το πρωτο το βρίκαμε τυχαία αλλα μας άρεσε.Κάνε οπωσδήποτε μαι ημερήσια στο νησάκι Λαμπονιαν(κάπως έτσι).Ομορφο και το γευμα με΄τα φρέσκα ψάρια θεσπέσιο.Το Μπαλι είναι κατέμενα χαλαρο και διασκεδαστικό.
Στις μαιμούδες θέλω να πάω, αλλά με έχουν φοβισει αυτά που έχω διαβάσει. Οτι δηλαδή οι μαιμούδες δεν είναι και πολύ φιλικές και αν τους αρέσει κάτι πάνω σου, στο έχουν πάρει. Όπως καταλαβαίνεται δεν είμαι διατεθειμένη να χάσω τίποτα και να το δω ξαφνικά να το έχει μαιμου :D. Απο την άλλη θέλω να πάω πολυ.
όσο για το νησί που μου λές το έχω υπόψιν.
 

etsakali

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Γάνδη-Μπριζ-Αμβ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
H ζεστη στην Bangkok δεν παλευεται Ηξερα πως η υγρασια θα ηταν ανυποφορη αλλα δεν το φανταζομουν ετσι.
Να ρωτησω κατι σχετικα με την Damnoen Saduak floating market, μου προτειναν απο το ξενοδοχειο μεταβαση στην αγορα κατα τις 9 το πρωι και επιστροφη κατα τις 11 με 800baht για 2 ατομα.
800 bath είναι με οργανωμένο group ή οι δυο σας με οδηγό που θα έχετε νοικιάσει απο το ξενοδοχείο?
Μου έχουν πει πάντως για την πλωτή αγορά ότι είναι πάρα πολυ καλή και αξίζει τον κόπο. Ειναι κάτι διαφορετικό. Όμως δεν έχω πάει η ίδια και δεν μπορώ να σου πω περισσότερα.
 

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
Στις μαιμούδες θέλω να πάω, αλλά με έχουν φοβισει αυτά που έχω διαβάσει. Οτι δηλαδή οι μαιμούδες δεν είναι και πολύ φιλικές και αν τους αρέσει κάτι πάνω σου, στο έχουν πάρει. Όπως καταλαβαίνεται δεν είμαι διατεθειμένη να χάσω τίποτα και να το δω ξαφνικά να το έχει μαιμου :D. Απο την άλλη θέλω να πάω πολυ.
όσο για το νησί που μου λές το έχω υπόψιν.

Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι αρκεί να είσαι και εσύ προσεκτική. Δηλαδή:

μην προσπαθήσεις να τις χαιδέψεις ή να τις πιάσεις όσο μικρές και αν είναι
μην φοράς γυαλιά ή κοσμήματα που μπορούν να στα τραβήξουν
μην έχεις ανοιχτές τσέπες ή τσάντες όπου μπορούν να σου κλέψουν πράγματα
μην τις προκαλέσεις μόνο και μόνο για να βγάλεις καλές φωτογραφίες!!!

Στο πάρκο θα συνοδεύεσαι από υπάλληλο που θα σας προσέχει. Προσπάθησε να αποφύγεις στο τέλος της ξενάγησης τις πιέσεις της "ξεναγού" σας να ψωνίσετε από μαγαζιά που βρίσκονται στην είσοδο.

Μαιμουδάκια θα δεις και σε πολλούς ναούς. Οι οδηγίες ισχύουν και για κείνα τα μέρη!

Καλά να περάσεις!
 

DART

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Phuket - Bangkok
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Μπόρα Μπόρα
Loca coarzon πολύ ευστοχες οι παρατηρησεις σου!!!εγω περσι την πατησα στο Bali....πηγαμε στην Tanha Lot (αν το γραφω σωστα...) και οταν προσπαθησα να βγαλω φωτογραφια με μια μαιμου, η οποια εδειχνε την καλη και φιλικη διαθεση να με πλησιασει και να ανεβει πανω μου, εγω την πιστεψα και εκανε ενα τσακ και μου αρπαξε τα γυαλια που τα ειχα πανω στο κεφαλι μου...Φυσικα οι πονηροί οι μπαλινεζοι παραμονευαν εκει τριγυρω και κρατωντας μπανανες τις εδωσαν μια και η μαιμου τους εδωσε τα γυαλια!για να μου τα επιστρεψουν ομως εμενα επρεπε να τους δωσω χρηματα τα οποια δεν ηταν και λιγα...τελος παντων...ωραια πραγματα, εχουμε να θυμομαστε και να γελαμε!!!
 

DART

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Phuket - Bangkok
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Μπόρα Μπόρα
Xenos καλημέρα!!!Βλέπω πας Πουκέτ...Εχεις να προτεινεις κανενα καλο ξενοδοχειο???
 

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
Ευτυχώς που τα πήρες πίσω ... έστω και έτσι!

Φαντάσου να τα μασούσε, να τα λύγιζε και να τα πέταγε στον γκρεμό αφού δεν τρώγονταν!!!! (συνέβη μπροστά μου σε έναν Γερμανό τουρίστα - οι μπανάνες δεν έπιασαν!)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
.Κάνε οπωσδήποτε μαι ημερήσια στο νησάκι Λαμπονιαν(κάπως έτσι).Ομορφο και το γευμα με΄τα φρέσκα ψάρια θεσπέσιο.
το νησάκι λέγεται Lembongan
πράγματι αξίζει τον κόπο να πάει ..
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
,
Να ρωτησω κατι σχετικα με την Damnoen Saduak floating market, μου προτειναν απο το ξενοδοχειο μεταβαση στην αγορα κατα τις 9 το πρωι και επιστροφη κατα τις 11 με 800baht για 2 ατομα. Καλα ειναι?
Η πλωτή αγορά αυτη την ώρα ειναι για τους τουρίστες..
αν πας νωρίς το πρωί μονη σου θα δείς την πραγματική εικόνα..
στις 9 πλέον απομένουν μονάχα λίγες βάρκες που πηγαινοέρχονται ...
αν δεν μπορείς ομως να το κάνεις αυτό,πήγαινε με το γκρούπ μια γεύση θα την πάρεις..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom