Ιταλία ΝΟΤΙΑ ΙΤΑΛΙΑ μια άλλη Ιταλία

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου

Στην διαδρομή μας περάσαμε και από την Πομπηία, να δούμε την αρχαία πόλη.

Η Πομπηία ήταν μεγάλη πόλη με 25.000 κατοίκους. Η τοποθεσία της και το κλίμα την έκανα ένα εξαιρετικό θέρετρο της αρχαίας Ρώμης. Το 79 μ.Χ εξεράγει ο Βεζούβιος, θάβοντας την πόλη κάτω από στρώμα λάβας και στάχτης. Το 1592, τυχαία ανακαλύφθηκε τμήμα της πόλης, αργότερα το 1748 ανασκαφές έφεραν στο φως μεγάλο τμήμα της πόλης .


Είναι εντυπωσιακό πως σε μερικά σπίτια σώζονται πολλά γλυπτά και τοιχογραφίες. Ολόκληρα οικοδομήματα, με τις αυλές τους, ναοί και το μεγαλύτερο όλων η αρένα.

Η πόλη έχει 2 εισόδους η Porta Marina, η πιο κεντρική και η Piazza amfitheatro στην άλλη άκρη της πόλης.

Ξεκινώντας από την Porta Marina βρίσκεσαι στο “Forum”όπου ήταν η αγορά, τα δικαστήρια και τόπος συνάντησης των κατοίκων και όλων των δημόσιων λειτουργών.

Εντυπωσιακά είναι τα σπίτια “ Έπαυλη των Μυστηρίων”με τις περίφημες διατηρημένες τοιχογραφίες, η “Οικία των Βετίων”με το ιερό των Λαρήτων, η “Οικία του Φαύνου” με το μπρούτζινο άγαλμα, η “Οικία των χρυσών ερώτων”με το εξαιρετικό περιστύλιο και πολλά άλλα.

Ένα από τα πιο διατηρημένα κτίσματα είναι το αμφιθέατρο και η μεγάλη παλαίστρα.

Η Πομπηία είναι από τα αξιοθέατα που δεν πρέπει να χάσει ο επισκέπτης της περιοχής. Σε αφήνει άφωνο από θαυμασμό στα ιστορικής αξίας ευρήματα όλης της περιοχής. Τα ανέσυραν οι ανασκαφές, ανέπαφα παρόλο που είχαν σκεπαστεί από παχύ στρώμα λάβας.

Το εισιτήριο είχε 11+2 ευρώ. Εμείς χρησιμοποιήσαμε την arte cart που μας επέτρεπε να επισκεφθούμε 2 αξιοθέατα δωρεάν 5 με μισή τιμή και τις συγκοινωνίες της Νάπολης δωρεάν. Είχε 32ευρώ.

Την αγοράσαμε στην Πομπηία στο γραφείο στην Porta Marina.

 
Last edited:

Journeyer

Member
Μηνύματα
10
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Γκάρντα-Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ - Λάος - Καμπότζη
Τι ωραια που ξεκινησε η ιστορια σου! Περιμενω με αγωνια τη συνεχεια,οντας λατρης της Ιταλιας! :D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τρέλανε με και βάλε με να ψάχνω τώρα πως γινεται χωρις αυτοκινητο....
Θα εκφρασω τις αμφιβολιες μου για οσα αναφερθηκαν στο συγκεκριμενο θεμα. Η Autoeurope ειναι ο μεσαζων με πολυ ξεκαθαρους ορους ενοικιασης. Οι οποιοι αναφερονται με σαφηνεια στις 3-4 σελιδες που πρεπει να τυπωνουμε και να εχουμε μαζι μας πλεον του βαουτσερ της κρατησης. Η εταιρεια ενοικιασεων λογικό ειναι να θελει τις τοπικες χρεωσεις, παντα αυτες προαιρετικες η τις ξερεις απο πριν οταν κλεινεις. Η πληρης ασφαλεια δεν ειναι υποχρεωτικη και η χρεωση αεροδρομιου αν υπαρχει αναφερεται παντα στο σαιτ της autoeurope. Δηλ νοικιαζεις αφοβα...
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Θα εκφρασω τις αμφιβολιες μου για οσα αναφερθηκαν στο συγκεκριμενο θεμα. Η Autoeurope ειναι ο μεσαζων με πολυ ξεκαθαρους ορους ενοικιασης. Οι οποιοι αναφερονται με σαφηνεια στις 3-4 σελιδες που πρεπει να τυπωνουμε και να εχουμε μαζι μας πλεον του βαουτσερ της κρατησης. Η εταιρεια ενοικιασεων λογικό ειναι να θελει τις τοπικες χρεωσεις, παντα αυτες προαιρετικες η τις ξερεις απο πριν οταν κλεινεις. Η πληρης ασφαλεια δεν ειναι υποχρεωτικη και η χρεωση αεροδρομιου αν υπαρχει αναφερεται παντα στο σαιτ της autoeurope. Δηλ νοικιαζεις αφοβα...

Δεν αναφέρονται πάντα, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου. Πλήρωσα έχτρα ασφάλεια την οποία δεν δέχτηκαν. Με έβαλαν και ξαναπλήρωσα. Έχω επικοινωνία με την εταιρεία για αυτό. Όσο για τις χρεώσεις του αεροδρομίου δεν αναφέρονται στο συμβόλαιο. Βρήκαμε και άλλους 4 Έλληνες εκεί που έπαθαν το ίδιο. Έχει αναφερθεί και σε άλλο σημείο στο travelstories το ίδιο περιστατικό. Το διάβασα αλλά δεν πίστευα ότι θα συμβεί και σε μένα καλά να πάθω. Έχω νοικιάσει πολλές φορές στο εξωτερικό αυτοκίνητο, δεν μου έχει συμβεί το παραμικρό. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Συνεχίσαμε για το Λέτσε, με μια απαραίτητη στάση στο Alberobello.

Μετά από μια διαδρομή καλή και σύντομη, μπροστά μας εμφανίστηκε το χωριό των τρούλων το Alberobello.

Οι τρούλοι που διώχνουν το κακό.

Οι περιβόητοι Τρούλοι της Πούλιας βρίσκονται διάσπαρτοι σε όλες τις επαρχίες της, από τα περίχωρα του Μπάρι και του Μπρίντιζι μέχρι τον Τάραντα, την πιο γνωστή ελληνική πόλη της Μάνια Γκρέτσια, με χαρακτηριστικότερο τόπο συγκέντρωσής τους το Aλμπερομπέλο, την ονομαζόμενη Πρωτεύουσα των Τρούλων.

Η ιστορία τους ξεκινά στα μέσα του 15ου αιώνα. Τότε το Βασίλειο της Νάπολη επέβαλε φορολογία σε κάθε νέο αστικό κέντρο που κατασκευαζόταν και κατ' επέκταση σε κάθε νέο σπίτι. Έτσι οι φτωχοί αγρότες της περιοχής, προκειμένου να αποφύγουν τη φορολογία, δημιούργησαν πέτρινα, χαμηλά κτίρια χωρίς κονίαμα ώστε να είναι εύκολα κατεδαφίσιμα και να μη θεωρούνται κανονικά σπίτια αλλά «πρόχειρα» καταλύματα.


Περισσότερα από 1500 κτήρια της πόλης έχουν αυτούς τους κωνικούς τρούλους και η πόλη έχει χαρακτηριστεί μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO.




Βέβαια το χωριό είναι πολύ μα πολύ τουριστικό.





Η εκκλησία του χωριού, με τους τρούλους.
Ησυχάζει λίγο μόλις αναχωρήσουν τα αμέτρητα πούλμαν με τους τουρίστες. Ακριβό όπως όλα τα τουριστικά μέρη.

Είναι ένα χωριό λες και είναι βγαλμένο από παραμύθι, περιποιημένο και καθαρό.



Οι περίεργες αυτές στέγες το κάνουν να φαίνεται διαφορετικό.





Περάσαμε ένα ευχάριστο πρωινό. Είδαμε ένα ιδιαίτερο χωριό, ένα εξαιρετικό αξιοθέατο της Ιταλίας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Πλήρωσα έχτρα ασφάλεια την οποία δεν δέχτηκαν.
2.Όσο για τις χρεώσεις του αεροδρομίου δεν αναφέρονται στο συμβόλαιο. .
Απαντησα μονο κ μονο λογω αναφορας ονοματος εταιρειας αλλιως εχει μικρη σημασια στην παρουσα ιστορια.
1.τα συμβολαια που συναπτεις ουσιαστικά ειναι 2 ανεξαρτητα μεταξύ τους. Αν πηρες πληρη ασφαλεια απο την autoeurope ορθως δεν εγινε δεκτη απο την εταιρεια ενοικιασεων. Στην περιπτωση αυτη πληρωνεις κανονικα σε περιπτωση ευθυνης σου και αποζημιωνεσαι απο την autoeurope μετα. Δεν κανεις 2η ασφάλεια.
2.δεν αναφερονται στο συμβολαιο αλλα στους ορους ενοικιασης που πρεπεινα τους κατεβαζουμε και να τους διαβαζουμε προσεκτικα πριν καν προχωρησουμε στην κρατηση.
Υποψη δεν αντιπαρατιθομαι μαζι σου, απλα προσπαθω να βοηθησω αναγνώστες μελλοντικους ενοικιαστες.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.907
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία ιστορία με πανέμορφες φωτογραφίες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μια ωραια ιστορια με πολυ ωραιες φωτο. Μπραβο που περασατε καλα. Λαικ δεν θα βαλω για... λογους αρχης μια και ειμαι καθετα αντιθετος στην πρωτη παραγραφο. Δεν ειναι μια αλλη χωρα φυσικα. Αστικος μυθος οπως και οι μαφιοζοι σικελοι, η αγροτικη Απουλια (ναι εχει γραφει κι αυτο για μια περιοχη υψηλα βιομηχανοποιημενη...), η ιταλικη κουζινα που εχει μονο πιτσομακαροναδες κλπ κλπ. Ξεκολληστε απο μυθους οταν ταξιδευετε και προσπαθηστε μονοι σας να δειτε τα πραγματα καθαρα.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Samion
Έχω ταξιδέψει πολλές φορές στην Ιταλία.Έχω πάει στο Μιλάνο , στην Βενετία, στην Πάρμα , στην Κόμο στην Μπολόνια καθώς και σε άλλες πόλεις του βορρά. Φυσικά πολλές φορές στην Ρώμη. Στον νότο πήγα πρώτη φορά. Με την αφήγηση μου προσπάθησα να μεταδώσω τα συναισθήματα που μου δηνιούργησε η επαφή με τους Ιταλούς αυτών των περιοχών. Έχουν μια εγκαρδιότητα μια ευγένεια, μιά καλοσύνη. Είναι έτοιμοι να σε βοηθήσουν. Είναι με λίγα λόγια πιό απλοί. Αυτό δεν το είδα στην Ρώμη που προσπαθούν να σε ...γδάρουν.
Όσο για την κουζίνα τους εκτός από τις καταπληκτικές πίτσες περιλαμβάνει και θαλασσινά μιά και είναι στην θάλασσα, μύδια, αστακούς, ψάρια μαγειρεμένα με χίλιους δυό τρόπους. Επίσης έχει βουβαλίσιο προσιούτο και εξαιρετικά κρασιά όπως όλη η Ιταλία.
Σε κάθε μέρος επιλέγουμε τα δικά του τοπικά προιόντα.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom