ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Και το δικο μου το i phone 4 δε δουλευε.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εμένα πάντως το iphone SE δούλεψε μια χαρά χωρίς να κάνω τίποτα επιπλέον.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αυτό που διάβασες εννοώ. Το κινητό μου s10 samsung είναι ευρωπαϊκών προδιαγραφών και το manual αναφέρει πως για να δουλέψει Αμερική πρέπει να γίνει μια συγκεκριμένη κλήση σε κάποιον αριθμό.
??????? Δεν ισχύει κάτι τέτοιο γενικά, ίσως έχεις κλειδωμένη συσκευή ή τίποτα τέτοιο. Ποιόν αριθμό;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Τι εννοείς "ευρωπαϊκών προδιαγραφών"; Από το 3G και μετά, όλα τα κινητά λειτουργούν σε όλα τα 3G δίκτυα.

Αν είναι κλειδωμένο, όπως λέει και ο taver, ίσως.
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Και εμενα,το iPhone 4S που ήταν και πιο παλιό κιολας,μια χαρά δούλευε.
 

WildBilly

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Παιδιά και εμένα για αυτό μου έκανε εντύπωση αυτό
Αυτό που διάβασες εννοώ. Το κινητό μου s10 samsung είναι ευρωπαϊκών προδιαγραφών και το manual αναφέρει πως για να δουλέψει Αμερική πρέπει να γίνει μια συγκεκριμένη κλήση σε κάποιον αριθμό.
γιατί πριν από 9 χρόνια το iPhone 3G δούλευε κανονικά Νέα Υόρκη...
Και αν είναι κλειδωμένο σε κάποια εταιρεία δε νομίζω πως ξεκλειδώνει/ανοίγει απλά με μια κλήση κάπου (τουλάχιστον σε iPhone που γνωρίζω).
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν το ταξίδι μου έχει αρχίσει να παίρνει την τελική του μορφή μιας και πλέον έχουν συγκεκριμενοποηθει οι ημερομηνίες, έχει γίνει η κράτηση στα ξενοδοχεία, εντός λίγων ημερών και τα εισιτήρια :) (η χαρά μου δεν περιγράφεται!).
Εδώ πριν προχωρήσω να ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη που ήταν προθυμα να απαντήσουν στις απορίες μου, καθώς και όλους που βοήθησαν μέσω των ιστοριών τους.
Τώρα θα ήθελα μια βοήθεια όσο αφορά την ενοικίαση αυτ-του. Έχουμε σκοπό να φτάσουμε Νέα Υόρκη και να πάρουμε αυτ-το από JFK για να πάμε Ουάσιγκτον για 3 μέρες και να επιστρέψουμε Νεα Υόρκη για το υπόλοιπο του ταξιδιού μας. Λοιπόν η ερώτηση μου αφορά την διαδικασία.... Παρατηρώ μεγάλες διαφορές στην τιμή μέσω πχ kayak, carentals, booking κτλ από απευθείας σε avin, hertz, dollar κτλ. Γιατί αυτό? Είναι ασφαλές να προχωρήσω μέσω τέτοιων site? Τι γνώμη έχετε για Thrifty, Dollar, enterprise κτλ? Έχει νοικιάσει κάνεις για μοιραστεί την εμπειρία του?
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Απευθείας. Υπάρχουν πολλές εταιρείες σε διάφορες τιμές.
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα την απάντησή σου. Τι εννοείς? Απευθείας από Avis κτλ? Η Booking, kayak κτλ δεν είναι αξιόπιστες? Έχεις νοικιάσει καθόλου έτσι?
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Τώρα θα ήθελα μια βοήθεια όσο αφορά την ενοικίαση αυτ-του. Έχουμε σκοπό να φτάσουμε Νέα Υόρκη και να πάρουμε αυτ-το από JFK για να πάμε Ουάσιγκτον για 3 μέρες και να επιστρέψουμε Νεα Υόρκη για το υπόλοιπο του ταξιδιού μας. Λοιπόν η ερώτηση μου αφορά την διαδικασία.... Παρατηρώ μεγάλες διαφορές στην τιμή μέσω πχ kayak, carentals, booking κτλ από απευθείας σε avin, hertz, dollar κτλ. Γιατί αυτό? Είναι ασφαλές να προχωρήσω μέσω τέτοιων site? Τι γνώμη έχετε για Thrifty, Dollar, enterprise κτλ? Έχει νοικιάσει κάνεις για μοιραστεί την εμπειρία του?
Το booking και το kayak γενικά είναι αξιόπιστα, ίσως και το carentals (αλλά αυτό δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου). Τα site των εταιρειών ενοικίασης δίνουν τιμές μόνο με τις τελείως απαραίτητες ασφάλειες (π.χ. η Avis βλέπω για το αυτοκίνητο που έχω κρατήσει στην Ουάσινκτον μου έδινε μόνο "Cover The Car" και "Third Party Liability" - τις υπόλοιπες καλύψεις τις προσθέτεις εσύ με έξτρα χρέωση).

Τις περισσότερες φορές έχω κλείσει με Avis απευθείας από το site τους και δεν έχει υπάρξει ποτέ κάποιο πρόβλημα. Απλά, όπως σου είπα, τις ασφάλειες τις πλήρωνα έξτρα στο γκισέ. Πρώτη φορά τώρα τις προσέθεσα online.

Με την Dollar είχαμε ένα θέμα στο Hilo. Είχαμε κλείσει πακέτο αεροπορικά-ξενοδοχείο-αυτοκίνητο από το site της αεροπορικής (Hawaiian) και όταν πήγαμε να πάρουμε το αμάξι μας ζητούσαν κάποιο voucher το οποίο (σύμφωνα με τα λεγόμενά τους) έπρεπε να μας είχε στείλει η Hawaiian όταν κάναμε την κράτηση. Τέτοιο e-mail δεν μας είχε έρθει ποτέ, οπότε μέχρι να βγάλουμε άκρη φάγαμε 1,5-2 ώρες. Δεν ξέρω αν ήταν θέμα της υπαλλήλου της Dollar ή ασυνεννοησία μεταξύ Hawaiian-Dollar για τα διαδικαστικά της ενοικίασης του αυτοκινήτου...

Γενικά, επειδή έχω μείνει ευχαριστημένος με την Avis προτιμώ αυτή.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν το ταξίδι μου έχει αρχίσει να παίρνει την τελική του μορφή μιας και πλέον έχουν συγκεκριμενοποηθει οι ημερομηνίες, έχει γίνει η κράτηση στα ξενοδοχεία, εντός λίγων ημερών και τα εισιτήρια :) (η χαρά μου δεν περιγράφεται!).
Εδώ πριν προχωρήσω να ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη που ήταν προθυμα να απαντήσουν στις απορίες μου, καθώς και όλους που βοήθησαν μέσω των ιστοριών τους.
Τώρα θα ήθελα μια βοήθεια όσο αφορά την ενοικίαση αυτ-του. Έχουμε σκοπό να φτάσουμε Νέα Υόρκη και να πάρουμε αυτ-το από JFK για να πάμε Ουάσιγκτον για 3 μέρες και να επιστρέψουμε Νεα Υόρκη για το υπόλοιπο του ταξιδιού μας. Λοιπόν η ερώτηση μου αφορά την διαδικασία.... Παρατηρώ μεγάλες διαφορές στην τιμή μέσω πχ kayak, carentals, booking κτλ από απευθείας σε avin, hertz, dollar κτλ. Γιατί αυτό? Είναι ασφαλές να προχωρήσω μέσω τέτοιων site? Τι γνώμη έχετε για Thrifty, Dollar, enterprise κτλ? Έχει νοικιάσει κάνεις για μοιραστεί την εμπειρία του?
Με το καλό να πας... Εάν επισκεφτείς μόνο Washington και δε σκοπεύεις να δεις και άλλα μέρη στη διαδρομή, για ποιο λόγο να νοικιάσεις αυτοκίνητο? Πόσα άτομα θα είστε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.801
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom