ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

stellagk

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Παιδία καλησπέρα! Είμαι καινούργια εδώ και θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με την Νέα Υόρκη. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις και αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.
1. Αρχικά θα ήθελα να μάθω εάν γνωρίζει κάποιος σχετικά με το ίντερνετ εκει. Θέλω να έχω αποκλειστικά πακετο ιντερνετ και να κάνω από εκει τα τυχών τηλεγωνήματα, θέλω σχετικά ένα μεγάλο πρόγραμμα, οπότε θα ήθελα να μου πείτε ποια εταιρία προτείνεται απο εκεί και αν γνωρίζεται ενδεικτικα κάποια πακέτα.

2. Σκεφτόμαστε να κλεισουμε πάσα για τα αξιοθεατα μέσω του NEW YORK PASS και θα ήθελα να ρωτησω εάν μου το στελνουν ηλεκτρονικα.

3. Τέλος θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με το εκπτωτικο χωριό WOODBURY και να μου δωσετε ενδεικτικα κάποιες τιμές ουτως ώστε να είμαι ετοιμη απο οικονομικης άποψης για τα ψωνια μου.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Παιδία καλησπέρα! Είμαι καινούργια εδώ και θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με την Νέα Υόρκη. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις και αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.
1. Αρχικά θα ήθελα να μάθω εάν γνωρίζει κάποιος σχετικά με το ίντερνετ εκει. Θέλω να έχω αποκλειστικά πακετο ιντερνετ και να κάνω από εκει τα τυχών τηλεγωνήματα, θέλω σχετικά ένα μεγάλο πρόγραμμα, οπότε θα ήθελα να μου πείτε ποια εταιρία προτείνεται απο εκεί και αν γνωρίζεται ενδεικτικα κάποια πακέτα.

2. Σκεφτόμαστε να κλεισουμε πάσα για τα αξιοθεατα μέσω του NEW YORK PASS και θα ήθελα να ρωτησω εάν μου το στελνουν ηλεκτρονικα.

3. Τέλος θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με το εκπτωτικο χωριό WOODBURY και να μου δωσετε ενδεικτικα κάποιες τιμές ουτως ώστε να είμαι ετοιμη απο οικονομικης άποψης για τα ψωνια μου.
Καλώς ήρθες. Για όλα αυτά που ρωτάς υπάρχουν πληροφορίες στο σχετικό τμήμα Αναζήτηση Πληροφοριών->Βόρεια Αμερική.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Παιδία καλησπέρα! Είμαι καινούργια εδώ και θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με την Νέα Υόρκη. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις και αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.
1. Αρχικά θα ήθελα να μάθω εάν γνωρίζει κάποιος σχετικά με το ίντερνετ εκει. Θέλω να έχω αποκλειστικά πακετο ιντερνετ και να κάνω από εκει τα τυχών τηλεγωνήματα, θέλω σχετικά ένα μεγάλο πρόγραμμα, οπότε θα ήθελα να μου πείτε ποια εταιρία προτείνεται απο εκεί και αν γνωρίζεται ενδεικτικα κάποια πακέτα.

2. Σκεφτόμαστε να κλεισουμε πάσα για τα αξιοθεατα μέσω του NEW YORK PASS και θα ήθελα να ρωτησω εάν μου το στελνουν ηλεκτρονικα.

3. Τέλος θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με το εκπτωτικο χωριό WOODBURY και να μου δωσετε ενδεικτικα κάποιες τιμές ουτως ώστε να είμαι ετοιμη απο οικονομικης άποψης για τα ψωνια μου.
Διάβασε την ιστορία μου..Νέα Υόρκη και το όνειρο έγινε πραγματικότητα
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
1. Αρχικά θα ήθελα να μάθω εάν γνωρίζει κάποιος σχετικά με το ίντερνετ εκει. Θέλω να έχω αποκλειστικά πακετο ιντερνετ και να κάνω από εκει τα τυχών τηλεγωνήματα, θέλω σχετικά ένα μεγάλο πρόγραμμα, οπότε θα ήθελα να μου πείτε ποια εταιρία προτείνεται απο εκεί και αν γνωρίζεται ενδεικτικα κάποια πακέτα.
Στην Ουάσινγκτον είχαμε πάει στην T-Mobile και ζητήσαμε κάρτα SIM με απεριόριστες κλήσεις προς Ευρώπη (δεν τονίσαμε Ελλάδα). Μας είπαν με 40$ απεριόριστα τηλέφωνα και SMS και 10 GB internet ή με 50$ απεριόριστα τηλέφωνα/SMS/internet. Πιστεύω κάτι αντίστοιχο θα προσφέρει και η AT&T.
 
Last edited by a moderator:

christos21

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους. Οποιον τον ενδιαφέρει, επειδή δε θα ταξιδέψω για Νέα Υόρκη, έχω κάνει κράτηση σε ξενοδοχειο 10 διανυκτερεύσεις 20 με 30 Νοεμβρίου 2019. Όποιον τον ενδιαφέρει, η κράτηση είναι στο hotels.com και μπορεί να γίνει αλλαγή ονόματος. Είναι το hampton inn manhattan/times square central. Ας μου στείλει μήνυμα.
 

stellagk

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Στην Ουάσινγκτον είχαμε πάει στην T-Mobile και ζητήσαμε κάρτα SIM με απεριόριστες κλήσεις προς Ευρώπη (δεν τονίσαμε Ελλάδα). Μας είπαν με 40$ απεριόριστα τηλέφωνα και SMS και 10 GB internet ή με 50$ απεριόριστα τηλέφωνα/SMS/internet. Πιστεύω κάτι αντίστοιχο θα προσφέρει και η AT&T.
Σε ευχαριστώ πολυ! Βρήκα οτι έχει online chat η T-mobile και μίλησα με έναν εκπρόσωπο και μου είπε ακριβως τα ιδια με αυτα που μου ειπες. Οπότε τέλεια!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Αν θες απλά να μιλάς με Ελλάδα, αν κρίνω από τις άλλες πόλεις των ΗΠΑ που έχω επισκεφθεί, δεν θα είναι δύσκολο να βρεις WiFi σε ξενοδοχείο ή σε κάποιο κατάστημα. Όπου έχουμε μείνει, είχαμε και WiFi στην τιμή του δωματίου.

Στους δρόμους είχαμε παντού μέσα στην πόλη 4G και μιλούσαμε μέσω Skype με βίντεο κανονικά. ;)
 

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Καλησπέρα,

Επιφυλακτικά αν είμαι στο σωστό thread, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιοι από τους συνφορουμίτες μας, έχουν κάνει την "κουζουλάδα" να κάνουν το helicopter tour ? Πολύ ακριβό για πολύ λίγο αλλά δέχομαι ισχυρές πιέσεις από τη σύζυγο :( Υπήρχε κάποιος να προτείνει κάποιο από τα πολυάριθμα προτεινόμενα πακέτα ? Καταλαβαίνω ότι είναι καλό να ξεκινάει από Manhattan και όχι από New Jersey ή και πιο μακριά αλλά αν υπάρχει κάποια πρόταση
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Καλησπέρα,

Επιφυλακτικά αν είμαι στο σωστό thread, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιοι από τους συνφορουμίτες μας, έχουν κάνει την "κουζουλάδα" να κάνουν το helicopter tour ? Πολύ ακριβό για πολύ λίγο αλλά δέχομαι ισχυρές πιέσεις από τη σύζυγο :( Υπήρχε κάποιος να προτείνει κάποιο από τα πολυάριθμα προτεινόμενα πακέτα ? Καταλαβαίνω ότι είναι καλό να ξεκινάει από Manhattan και όχι από New Jersey ή και πιο μακριά αλλά αν υπάρχει κάποια πρόταση
Επειδή τα έψαχνα και εγώ ειδικά τα open door tour έχουν απαγορευτεί από Μανχάταν λόγω (ή μάλλον αφορμής) κάποιου ατυχήματος, γιαυτό και αναχωρούν από New Jersey . Όσον αφορά εταιρεία εγώ αυτή που έχω βρει είναι η FLYNYON. Είναι λίγο δαπανηρό αλλά να ξέρεις ότι η συγκεκριμένη εταιρεία συχνά πυκνά βγάζει προσφορές 40-50%.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα,

Επιφυλακτικά αν είμαι στο σωστό thread, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιοι από τους συνφορουμίτες μας, έχουν κάνει την "κουζουλάδα" να κάνουν το helicopter tour ? Πολύ ακριβό για πολύ λίγο αλλά δέχομαι ισχυρές πιέσεις από τη σύζυγο :( Υπήρχε κάποιος να προτείνει κάποιο από τα πολυάριθμα προτεινόμενα πακέτα ? Καταλαβαίνω ότι είναι καλό να ξεκινάει από Manhattan και όχι από New Jersey ή και πιο μακριά αλλά αν υπάρχει κάποια πρόταση
Καλησπερα, εκανα εγω περυσι με την FlyNYON, ειχε προσφορα 50% οποτε πεταξα ουσιαστικα τσαμπα εαν αναλογιστεις το κοστος που χρειαζεσαι μονο να ανεβεις σε ουρανοξυστη και την συγκριση της θεας απο ελικοπτερο. Μπηκα τωρα στο site τους και εχουν προσφορα 55%, οπότε τρέχα! :D

Η FlyNYON πεταει απο Kearny, NJ, θελεις καμια ωρα για να φτασεις απο Lower Manhattan με συγκοινωνια και uber.

Συμβουλη 1: Κανε την επιλογη με τις ανοιχτες πορτες, αξιζει τοσο τοσο πολυ!

Συμβουλη 2: Τα ελικοπτερα τους ειναι 5θεσια και ενας συνοδηγος, 6 ατομα. Συνηθως βαζουν γυναικα μπροστα, αλλα ο συνοδηγος δεν εχει πορτες ανοιχτες. Οποτε μενουν 3 θεσεις πισω (αριστερα, μεση, δεξια) και 2 που τα καθισματα τους εχουν αντιθετη φορά. Εαν πατε 2 ατομα προσπαθηστε να μπειτε αριστερα και δεξια, οχι στη μεση.

Συμβουλη 3: Εχουν αλλη χρεωση για ηλιοβασιλεμα και αλλη για μεσα στη μερα. Καντε κρατηση για ωρα κοντα στο ηλιοβασιλεμα γιατι παντα αργουν τα δρομολογια οποτε μπορει να ειστε τυχεροι και να το πετυχετε οπως και εμεις.

Συμβουλη 4 και πιο σημαντικη: Κοιταξτε τον καιρο πριν κανετε κρατηση! Με συννεφα, βροχη, χιόνι δεν πετανε.

Κάπως ετσι ημασταν εμεις :lol::lol::lol:

43599328_282161222303811_9157841173904097280_n.jpg
IMG_8024.JPG
43725886_2057565447627572_3405065310812766208_n.jpg
 

Nikos_krl

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Καλησπέρα!
Έχουμε κλείσει εισιτήρια για ΝΥ,10 Ιανουαρίου,με lufthansa,μέσω Φρανφούρτης,με 1 & 15’ αναμονή
Και επιστροφή με United
Βγάλαμε διαβατήρια,esta οκ και έχουμε κλείσει να μείνουμε στο Room Mate Grace Hotel(125West,45th street)
Θα ηθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε:
-Για το ξενοδοχείο αν έχετε μείνει
-Για την περιοχή
-Συνάλλαγμα να κάνουμε εδώ ή εκεί;
-Ο έλεγχος πως είναι οταν φτάνεις,δεν ξέρω γιατί αλλα με αγχώνει
 

WildBilly

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Καλησπέρα!
Έχουμε κλείσει εισιτήρια για ΝΥ,10 Ιανουαρίου,με lufthansa,μέσω Φρανφούρτης,με 1 & 15’ αναμονή
Και επιστροφή με United
Βγάλαμε διαβατήρια,esta οκ και έχουμε κλείσει να μείνουμε στο Room Mate Grace Hotel(125West,45th street)
Θα ηθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε:
-Για το ξενοδοχείο αν έχετε μείνει
-Για την περιοχή
-Συνάλλαγμα να κάνουμε εδώ ή εκεί;
-Ο έλεγχος πως είναι οταν φτάνεις,δεν ξέρω γιατί αλλα με αγχώνει
- Στο ξενοδοχείο δεν έχω μείνει, δεν έχω γνώμη. Βλέπω όμως πολύ καλή βαθμολογία στο Booking.
- Η περιοχή είναι πολύ κεντρική, μια χαρά.
- Εγώ τη 2η φορά που πήγα (το Σεπτέμβριο) είχα πολύ λίγα μετρητά μαζί μου και βασίστηκα στη Revolut. Δεν είχα κανένα πρόβλημα και ήρθε πιο φθηνά από να έκανα συνάλλαγμα ή να χρησιμοποιούσα κάρτες Ελληνικών τραπεζών (δεν έβγαζα άκρη με τις προμήθειες...). Κάντε από εδώ πιστεύω καλύτερα συνάλλαγμα αν καταλήξετε σε αυτή τη λύση.
- Αν εξαιρέσεις την όποια σειρά σου τύχει (και άρα την ώρα που θα φας εκεί, έχε υπομονή), μην ανησυχείς για τίποτα άλλο. Όταν έρθει η σειρά σας είναι θέμα μερικών λεπτών.
Καλά να περάσετε! Θα έχει κρύο, οπότε προετοιμαστείτε κατάλληλα ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom