Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
+72% η κίνηση το πρώτο τρίμηνο 2023...Καλά πάμε....
Εμεις? Μονο αν ειμαστε μετοχοι.
Ως πελατες, μας πιανουν τον κ...ο απο ο,τι φαινεται.
Γενικα το πως ταυτιζονται τα συμφεροντα των πελατων που πληρωνουν αδρα με τους ιδιοκτητες μιας ιδιωτικης επιχειρησης που εχει τα κερδη ειναι αξιο αποριας.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Ε καλά, δεν σας αναγκάζει κάποιος. Υπάρχουν τόσες άλλες επιλογές άλλωστε.
Μην ζορίζεστε εκεί που δεν πρέπει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ε καλά, δεν σας αναγκάζει κάποιος. Υπάρχουν τόσες άλλες επιλογές άλλωστε.
Μην ζορίζεστε εκεί που δεν πρέπει.
Η φτωχεια θελει καλοπεραση, φυσικα, αλλα οχι και ταυτιση με τους ιδιοκτητες, ειναι καπως υπερβολικο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ναι, χαιρόμαστε για την Aegean που πάει καλά. Άλλωστε ήταν η μόνη με κρατική βοήθεια εν μέσω κοβιντ. Η ellinair έσβησε πχ από τον χάρτη γιατί ο Κούλης βοηθάει μόνο συντοπίτες του. Να μη ξεχνάμε και τις απολύσεις που έκανε και τώρα προσέλαβε νέα σκλαβάκια με 800€. Σε καλό μας!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Πραγματικά χαίρομαι όταν μια ελληνική εταιρία πάει καλά.
Το τι αντιμετώπισε η ellinair και πως το χειρίστηκαν οι κληρονόμοι δεν το γνωρίζω.
Δεν πιστεύω να ήταν μόνο θέμα κυβέρνησης. Είναι λυπηρό που έκλεισε.
Κρατική στήριξη πήραν αρκετές αεροπορικές ανά την υδρόγειο.
Αποφεύγω πολιτικές συζητήσεις με υποβιβασμό ατόμου χρησιμοποιώντας υποκοριστικά.
Γενικά αποφεύγω πολιτικές συζητήσεις.
Η κάθε ιδιωτική εταιρεία κοιτάει να έχει την μέγιστη κερδοφορία.
Δεν ξέρω τι μισθούς προσφέρει και τι εργασιακό περιβάλλον σίγουρα όμως κινείτε σε νόμιμα πλαίσια.
Γνωρίζω από την προσωπική μου εμπειρία σαν επιβάτης ότι έχει ένα σχεδόν άψογο προσωπικό.
Οι ναύλοι της είναι στο επίπεδο των άλλων μεγάλων εταιρειών όπου κατατάσσετε και αρκετές φορές αν τα εισιτήρια αγοραστούν με καλό προγραμματισμό είναι χαμηλότερα και από αυτά των low cost.
Εγώ προσωπικά στηρίζω οτιδήποτε Ελληνικό έστω και αν χρειαστεί να ξοδέψω λίγο περισσότερα γιατί δεν επιθυμώ να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.
Και τέλος σαν καταναλωτής μπορώ να επιλέξω κάτι άλλο αν δω ότι μια εταιρεία δεν ανταποκρίνεται στις όποιες απαιτήσεις μου.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλό θα ήταν να αναθεωρήσεις λίγο τα κριτήριά σου με βάση όχι τον εργοδότη αλλά τον εργαζόμενο. Ως πρώην εργαζόμενη στο κάτεργο αυτό μιλάω.
Κάνε μια έρευνα εσυ. Να μη νομίζεις ότι τα λέω μόνο εγώ. Άπειροι που δούλεψαν εκεί μέσα συμφωνούν. Για να μη μιλήσουμε για τα κουσούρια στην υγεία μας.
Νόμιμο ναι, ηθικό όμως ;
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Πάντως και η Ellinair πήρε κρατική ενίσχυση, ανάλογη του στόλου της. Οι ενισχύσεις και σε Aegean και σε Ellinair ήταν εγκεκριμένες από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Το πρόβλημα της Ellinair έχει να κάνει πολύ περισσότερες με τις αμαρτίες που κουβαλούσε ο Μπόρις και φυσικά ο ίδιος ο θάνατός του, αφού οι κληρονόμοι του αποδεδειγμένα δεν είχαν τις ίδιες ικανότητες με τον ίδιο να κρατήσουν το καράβι. Ήρθε και ο πόλεμος με αποτέλεσμα οι ελπίδες επαναλειτουργίας να ναυαγήσουν.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πάντως και η Ellinair πήρε κρατική ενίσχυση, ανάλογη του στόλου της. Οι ενισχύσεις και σε Aegean και σε Ellinair ήταν εγκεκριμένες από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Το πρόβλημα της Ellinair έχει να κάνει πολύ περισσότερες με τις αμαρτίες που κουβαλούσε ο Μπόρις και φυσικά ο ίδιος ο θάνατός του, αφού οι κληρονόμοι του αποδεδειγμένα δεν είχαν τις ίδιες ικανότητες με τον ίδιο να κρατήσουν το καράβι. Ήρθε και ο πόλεμος με αποτέλεσμα οι ελπίδες επαναλειτουργίας να ναυαγήσουν.
6,8 η μία 120 μυρια η άλλη; Λόγω στόλου;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Καλό θα ήταν να αναθεωρήσεις λίγο τα κριτήριά σου με βάση όχι τον εργοδότη αλλά τον εργαζόμενο. Ως πρώην εργαζόμενη στο κάτεργο αυτό μιλάω.
Κάνε μια έρευνα εσυ. Να μη νομίζεις ότι τα λέω μόνο εγώ. Άπειροι που δούλεψαν εκεί μέσα συμφωνούν. Για να μη μιλήσουμε για τα κουσούρια στην υγεία μας.
Νόμιμο ναι, ηθικό όμως ;
Σε ευχαριστώ για την υπόδειξη δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω.
Επέτρεψε μου όμως να προσθέσω ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του.
Αν δεν του αρέσει η δουλειά που κάνει, το περιβάλλον που ζει, σταματάει, πάει κάπου άλλου.
Βέβαια αυτό που είπα σηκώνει μεγάλη συζήτηση μην γνωρίζοντας τι ζόρι τραβάει ο καθένας, τι στόχους έχει και πόσο μπορεί να ανεχτεί καταστάσεις, η οποία δεν είναι επί του παρόντος.
Εγώ θα το έκανα, θα έφευγα.
Πρωτίστως η ψυχική ηρεμία και η υγεία. Δευτερεύουσα η οικονομική ευημερία και η επαγγελματική σταδιοδρομία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε σχέση με το πρώτο τρίμηνο του 2022, στην αρχή του οποίου για να μπείς στην Ελλάδα ήθελες PCR test και PLF? Ε, ναι, προφανώς θα είχαμε σημαντική αύξηση. Και λίγο είναι το 72%....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom