Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
γεια σας...σχολικη τσαντα πλατης μπορω να παρω πανω στο αεροπλανο??
Μπορείς, εφόσων είναι στις επιτρεπόμενες διαστάσεις.. Θα σου πουν να τη βάλεις κάτω απ'το μπροστινό κάθισμα ή πάνω στο ντουλάπι. Υπάρχει και όριο βάρους εκτός από τις διαστάσεις στην aegean, νομίζω 8 κιλά.. Αλλά αν δεν είναι γεμάτη βιβλία δυσκολο να περάσεις αυτό το όριο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μπορείς, εφόσων είναι στις επιτρεπόμενες διαστάσεις.. Θα σου πουν να τη βάλεις κάτω απ'το μπροστινό κάθισμα ή πάνω στο ντουλάπι. Υπάρχει και όριο βάρους εκτός από τις διαστάσεις στην aegean, νομίζω 8 κιλά.. Αλλά αν δεν είναι γεμάτη βιβλία δυσκολο να περάσεις αυτό το όριο.
Βασικα στην αιγαιου ποτε δεν μου εχουν μετρησει την χειραποσκευη. Και παντα 10 κιλα εβαζα. Αλλα σε σχολικη τσαντα, που τη χρησιμοποιω ως χειραποσκευη, εχω βαλει και δωδεκα. Προσφατα και αρκετα παραπανω, με τη Ryanair, αν και δεν πρεπει να γινεται αυτο γιατι το προστιμο θα ηταν βαρυ!!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Βασικα στην αιγαιου ποτε δεν μου εχουν μετρησει την χειραποσκευη. Και παντα 10 κιλα εβαζα. Αλλα σε σχολικη τσαντα, που τη χρησιμοποιω ως χειραποσκευη, εχω βαλει και δωδεκα. Προσφατα και αρκετα παραπανω, με τη Ryanair, αν και δεν πρεπει να γινεται αυτο γιατι το προστιμο θα ηταν βαρυ!!
Όντως δεν τις ζυγίζουν γενικά τις χειραποσκευές στην Αιγαίου αλλά είναι μη σου τύχει.
Πάντως η πλάκα είναι ότι είχαμε ταξιδέψει με Aegean στο εξωτερικό έχοντας στη χειραποσκευή ένα σετ με μίνι κατσαβίδια και δεν μας είπαν τίποτα και σε πτήση της Ολυμπιακής για Ρόδο μας τα πέταξαν στα σκουπίδια επιπλήττοντας μας. :p
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Βασικα στην αιγαιου ποτε δεν μου εχουν μετρησει την χειραποσκευη. Και παντα 10 κιλα εβαζα. Αλλα σε σχολικη τσαντα, που τη χρησιμοποιω ως χειραποσκευη, εχω βαλει και δωδεκα. Προσφατα και αρκετα παραπανω, με τη Ryanair, αν και δεν πρεπει να γινεται αυτο γιατι το προστιμο θα ηταν βαρυ!!
Η αλήθεια είναι πως στην aegean δεν είναι τόσο αυστηροί με αυτά.. Πάντως αν δε πας κατευθείαν στην πύλη με τη χειραποσκευή, αλλά εχεις και βαλίτσα, θα στη ζυγίσουν.. Ζυγιζουν τη μεγάλη για να βαλουν το αυτοκόλλητο, ζυγίζουν και τη χειραποσκευή και βάζουν και σε αυτή. Αρα αν εκει δουν υπερβολή στα κιλά κάτι θα πουν δε μπορεί. Αν δεν εχεις αλλη βαλίτσα και πας κατευθείαν στη πύλη πιστευω οι πιθανότητες να ασχοληθούν μειώνονται πολύ ..
Πάντως η πλάκα είναι ότι είχαμε ταξιδέψει με Aegean στο εξωτερικό έχοντας στη χειραποσκευή ένα σετ με μίνι κατσαβίδια και δεν μας είπαν τίποτα και σε πτήση της Ολυμπιακής για Ρόδο μας τα πέταξαν στα σκουπίδια επιπλήττοντας μας. :p
:haha::haha::haha:
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
παντως, κι εγω που ταξιδευω συχνα με Α3 δεν μου εχουν ζυγισει ποτε την χειραποσκευη. Ενω παλι του αδερφο μου ετυχε φορες που του την ζύγισαν. Ισως, επειδη ταξιδευω εξωτερικο παντα... δεν ξερω. Ειναι οπως τους βρεις....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.231
Ελάχιστη μείωση τιμών στην κατηγορία "Go Light" που διατίθεται πλέον για ταξίδι μόνο με χειραποσκευή 8 κιλών σε σχέση με τον πρώην ναύλο saver (είδα μείωση μόνο 5 ευρώ στο εισιτήριο που με ενδιέφερε). Το μόνο παρήγορο είναι ότι στη σελίδα της εταιρίας στο fb διαβεβαιώνουν ότι δέχονται και βοηθητική τσάντα για υπολογιστή επιπλέον της χειραποσκευής.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Περιμενα πολυ καλυτερες τιμες παντως. Κοιτουσα γενικα και οι τιμες του light ηταν σαν τους προηγουμενους saver.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ελάχιστη μείωση τιμών στην κατηγορία "Go Light" που διατίθεται πλέον για ταξίδι μόνο με χειραποσκευή 8 κιλών σε σχέση με τον πρώην ναύλο saver (είδα μείωση μόνο 5 ευρώ στο εισιτήριο που με ενδιέφερε). Το μόνο παρήγορο είναι ότι στη σελίδα της εταιρίας στο fb διαβεβαιώνουν ότι δέχονται και βοηθητική τσάντα για υπολογιστή επιπλέον της χειραποσκευής.
Δηλαδή για να καταλάβω αντικαταστάθηκε ο ναύλος saver με τον go light, με πολύ μικρή διαφορά στη τιμή χωρίς κανονική αποσκευή. Οι ναύλοι flex/semi flex δεν θα βγαίνουν πια σε προσφορά;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.231
Δηλαδή για να καταλάβω αντικαταστάθηκε ο ναύλος saver με τον go light, με πολύ μικρή διαφορά στη τιμή χωρίς κανονική αποσκευή. Οι ναύλοι flex/semi flex δεν θα βγαίνουν πια σε προσφορά;
Έκλεισα κατά σύμπτωση ναύλο saver πριν 3 μέρες και θα έχω και δωρεάν βαλίτσα. Αν έκλεινα σήμερα με τα ίδια χρήματα σχεδόν θα είχα μόνο χειραποσκευή και θα έπρεπε να πληρώσω 30 ευρώ τη διαδρομή για τη βαλίτσα...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.703
Ελάχιστη μείωση τιμών στην κατηγορία "Go Light" που διατίθεται πλέον για ταξίδι μόνο με χειραποσκευή 8 κιλών σε σχέση με τον πρώην ναύλο saver (είδα μείωση μόνο 5 ευρώ στο εισιτήριο που με ενδιέφερε). Το μόνο παρήγορο είναι ότι στη σελίδα της εταιρίας στο fb διαβεβαιώνουν ότι δέχονται και βοηθητική τσάντα για υπολογιστή επιπλέον της χειραποσκευής.
Τα 30 ευρώ φτάνει η μείωση.....αν ψάξετε καλύτερα θα το δείτε :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.257
Μέλη
38.916
Νεότερο μέλος
NioviG

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom