Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.726
Πριν 4 μέρες το Αθήνα Βρυξέλλες saver το έκλεισα στα 55 ευρώ. Τώρα στα 50 στο Go light για την ίδια ημερομηνία.
Δε βρίσκεις το φθηνότερο ναύλο με το go light πάντα, αυτή είναι η αλήθεια. Αλλά αν βρίσκεις π.χ. το ATH-SKG 66 ευρώ από 96, τότε μάλλον ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω. Τους έχουν μπερδέψει τους ναύλους, τα μίλια κτλ. αλλά υπάρχουν και φθηνά, ίσως όχι στον ίδιο αριθμό (προφανώς).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.063
Likes
41.264
Δε βρίσκεις το φθηνότερο ναύλο με το go light πάντα, αυτή είναι η αλήθεια. Αλλά αν βρίσκεις π.χ. το ATH-SKG 66 ευρώ από 96, τότε μάλλον ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω. Τους έχουν μπερδέψει τους ναύλους, τα μίλια κτλ. αλλά υπάρχουν και φθηνά, ίσως όχι στον ίδιο αριθμό (προφανώς).
Δεν έχω εικόνα τι είδους ναύλοι αφορούσαν ή αφορούν τα 96 και 66 ευρώ και αν μιλάς για την ίδια ακριβώς ημέρα, αλλά η περίπτωση που αναφέρω βγάζει μάτι.
Πάντως αυτό που θα δούμε είναι να προτιμώνται οι ναύλοι GoFlex και να εξαντλούνται γρηγορότερα έναντι των Go Light αφού σε λίγες περιπτώσεις μπορεί κάποιος να ταξιδέψει με μόνο 8 κιλά επιτρεπόμενο βάρος χειραποσκευής. Άρα οι τιμές με αποσκευή θα κλιμακώνονται γρηγορότερα προς τα πάνω. Όποιος πρόλαβει, δηλαδή.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν έχω καταλάβει το εξής:
Όταν βγει προσφορά θα πέσουν και άλλο οι Go Light ναύλοι ή αυτοί είναι fix και οι προσφορές θα επηρεάζουν μόνο τους Flex ναύλους?

Θέλω να κλείσω για Μόναχο (από Ρόδο) τέλος Ιανουαρίου και δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω προσφορά ή να κλείσω από τώρα τον Go Light ναύλο με 138 €...
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Η βαλίτσα είναι 30 € τη διαδρομή ? δηλαδή 60 € με επιστροφή ????
Με τα εισιτήρια Bonus τι γίνεται ? εκτός από φόρους θα πληρώνεις και βαλίτσα ???
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ "βιτρινα" δουλεια... Δε νομιζω οτι συμφερει πραγματικα, μειωνονται κιολας τα bonus στην καρτα....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.063
Likes
41.264
Η βαλίτσα είναι 30 € τη διαδρομή ? δηλαδή 60 € με επιστροφή ????
Με τα εισιτήρια Bonus τι γίνεται ? εκτός από φόρους θα πληρώνεις και βαλίτσα ???
Υπάρχει και χειρότερο: αν σου μετρήσουν τη χειραποσκευή και είναι πάνω από 8 κιλά, την πληρώνεις 45 ευρώ ως αποσκευή στο αεροδρόμιο για κάθε σκέλος. Κι άλλα 8 ευρώ ανά επιβάτη αν γίνει αυτό τηλεφωνικά. Βρε τι μου θυμίζει...
https://en.aegeanair.com/FareFamily...REVENUE&language=GB&newFF=TRUE&CFF=CFF15JAN14
Για τα bonus αναρωτιέμαι κι εγώ.
 
Last edited:

andreaslll

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Όλοι έχετε δίκιο. Ισχύει ότι υπάρχει σημαντική διαφορά με Golight. Επίσης ισχύει ότι πριν λίγες ημέρες οι ναύλοι saver ήταν πολύ φθηνοί, σαν να υπήρχε μια προσφορά που όμως δεν ανακοινώθηκε ποτέ. Δεν ήταν όμως η κανονική τιμή των ναύλων saver.

Εγώ πάντως έχω μια σοβαρή υποψία πως οι τιμές που παίζουν σήμερα σαν golight, αύριο θα τις βλέπουμε μόνο σε προσφορά. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγαίνουν με 48 πήγαινε-έλα δρομ.εσωτερικού. Τι σκ, δεν είναι και η ράιανερ...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εγώ πάντως έχω μια σοβαρή υποψία πως οι τιμές που παίζουν σήμερα σαν golight, αύριο θα τις βλέπουμε μόνο σε προσφορά. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγαίνουν με 48 πήγαινε-έλα δρομ.εσωτερικού. Τι σκ, δεν είναι και η ράιανερ...
Μόνο εγώ βλέπω ότι αυτή η μανία μας με τους φθηνούς ναύλους της Ryanair και την απαίτησή μας να προσφέρουν αντίστοιχους οι κανονικές αεροπορικές μας έφτασε σε αυτό το σημείο κατάντιας να υπολογίζουμε διαστάσεις χειραποσκευών και να πληρώνουμε αποσκευές σε υποτιθέμενες full-service εταιρείες;

Δηλαδή αν δεν είναι 48 r/t και είναι 96 τι έγινε; Aκόμα κι έτσι άλλωστε είναι συνήθως φθηνότερα απ' το ΚΤΕΛ.
 

andreaslll

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Θέλω να πιστεύω ότι ο επιβάτης βγαίνει τελικά κερδισμένος. Δηλαδή, αν εγώ με την οικογένειά μου παίρνουμε μόνο μια βαλίτσα και 2-3 χειραποσκευές, το τελικό ποσό είναι περίπου το ίδιο ή λιγότερο. Δηλαδή δεν χάνουμε κάτι, ενώ έχουμε παράλληλα την ευκαιρία να κάνουμε ένα σύντομο φθηνό ταξίδι, που πριν δεν την είχαμε. Αν πας κάπου για 2 μέρες, τι να την κάνεις τη βαλίτσα...

Αυτός που ζημιώνεται είναι ο μοναχικός ταξιδιώτης που χρειάζεται οπωσδήποτε βαλίτσα. Αφού όμως πρώτοι αυτοί ξεφτίλισαν το θέμα με τους ναύλους, έχει κάθε δικαίωμα και ο επιβάτης να το ξεφτιλίσει κι αυτός με κόλπα Ryanair style... :p
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
οι τιμες στα του εξωτερικου ειναι οι ιδιες με αυτες που ειχε μια προσφορα παλιοτερα ,μονο που τωρα δεν εχεις βαλιτσα κ εχεις χειραποσκευη.Θελω να δω αν θα γινει προσφορα και θα πεσουν κ αλλο οι τιμες golight ...αν οχι τοτε προκειται περι απατης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.408
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom