Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

stafos30

Member
Μηνύματα
41
Likes
98
Φευγω για Μπανγκοκ-Πουκετ την ερχομενη Τρίτη. Θα ενημερωσω για την κατασταση(δεν ακυρωνω τιποτα, το περιμενω πως και πως!!!)
Μια από τα ίδια.
Φεύγω το άλλο Σάββατο για Κραμπι-Πουκετ.
Καλά να περάσουμε
 

Fairy***

Member
Μηνύματα
16
Likes
12
Καλα να περάσετε όλοι σας ! Περιμένουμε εντυπώσεις στην επιστροφή.
Θα πρότεινα σε όποιον έχει κανονίσει ταξίδι στην Ασία τους επόμενους μήνες ηρεμία και αναμονή.
Είναι η πρώτη μέρα σήμερα που νιωθω συγκρατημένη αισιοδοξία και αισθάνομαι ότι ίσως και να μπορέσω να πραγματοποιήσω το ταξιδι μου στην Κίνα στα μέσα Απρίλιου. Ο αριθμός των ασθενών που αναφέρεται ότι θεραπεύτηκαν αυξάνεται συνεχώς. Χτες ήταν περίπου 500 και τώρα φτάνει στους 1000. Νομίζω ότι μεσα στον επόμενο μήνα θα φανεί ότι ο κορονοιός δεν διαφέρει πολύ από τον ιό της γρίπης πχ ο οποίος παρότι υφίσταται κάθε χειμώνα δεν μας κάνει να σταματάμε την ζωή και τα ταξίδια μας. Ελπίζω τουλάχιστον.
Ολα αυτά φυσικά υπό την προυπόθεση ότι δεν ανήκει κάποιος σε ευπαθείς ομάδες, δεν ταξιδεύει με μικρά παιδιά, δεν έχει επιβαρυμένο ιστορικό κλπ.
Προσωπικά δεν θα ακύρωνα κάτι τώρα εαν δεν είχα έστω επιστροφή χρημάτων διότι θα ένιωθα χαζή αν έως ότου φτάσει ο καιρός του ταξιδιου τα πράγματα ήταν πιο ήρεμα.
 
Last edited:

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Με το καλο να πας και να περασεις τελεια!! Οταν μπορεσεις στειλε να μας ενημερωσεις για την εικονα σε αεροδρομια, αεροπλανα, Μπανγκονγκ και Πουκετ!
Σε ευχαριστώ!! Εννοείται πως θα ενημερωσω για ολα!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Νομίζω ότι μεσα στον επόμενο μήνα θα φανεί ότι ο κορονοιός δεν διαφέρει πολύ από τον ιό της γρίπης πχ ο οποίος παρότι υφίσταται κάθε χειμώνα δεν μας κάνει να σταματάμε την ζωή και τα ταξίδια μας. Ελπίζω τουλάχιστον.
Νομιζω πως ειδικα για Κινα δεν δειχνει να ειναι τοσο απλο. Με τα δεδομενα των των τελευταιων ημερων, 1 στους 50 πεθαινει και 6 στους 50 ειναι σε κρισιμη κατασταση. Και δυστυχως δεν δειχνει καμια ταση ανασχεσης, το αντιθετο μαλιστα, εδω και λιγες μερες αυξηθηκε η εκτιμηση για τη μεταδοτικοτητα του σε 3-4 ατομα για καθε ασθενη.
https://www.worldometers.info/coronavirus/
 

Giorgos@1

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Εμείς ακυρωσαμε 2 μέρες πριν πετάξουμε για Σιγκαπούρη, μόνο η ιδέα της πιθανής μόλυνσης (που μπορεί να μην συνέβαινε και τίποτα) και η αναγκαστική χρήση μάσκας θα μας χαλάγε όλο το ταξίδι!!!
 

spiros_ts23

Member
Μηνύματα
56
Likes
17
Καλημέρα σας,
Έχουμε κλείσει με την γυναίκα μου το τριήμερο της καθαρας δευτερας για Πραγα. Υπέχει λόγος ανησυχίας με τα αεροδρόμια κι αν πάμε πρέπει να εφοδιαστούμε μάσκες;; Ανησυχούμε αρκετά γι το αν πρέπει να το πραγματοποιήσουμε αυτό το ταξίδι. Έχετε να μας προτείνετε κάτι;
Όλα φαντάζουν άκρως ανησυχητικά
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Καλημέρα σας,
Έχουμε κλείσει με την γυναίκα μου το τριήμερο της καθαρας δευτερας για Πραγα. Υπέχει λόγος ανησυχίας με τα αεροδρόμια κι αν πάμε πρέπει να εφοδιαστούμε μάσκες;; Ανησυχούμε αρκετά γι το αν πρέπει να το πραγματοποιήσουμε αυτό το ταξίδι. Έχετε να μας προτείνετε κάτι;
Όλα φαντάζουν άκρως ανησυχητικά
Ανησυχητικα στη Τσεχια για ποιο λογο;; Οσο κινδυνευεις εδω, κινδυνευεις και εκει....
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Καλημέρα σας,
Έχουμε κλείσει με την γυναίκα μου το τριήμερο της καθαρας δευτερας για Πραγα. Υπέχει λόγος ανησυχίας με τα αεροδρόμια κι αν πάμε πρέπει να εφοδιαστούμε μάσκες;; Ανησυχούμε αρκετά γι το αν πρέπει να το πραγματοποιήσουμε αυτό το ταξίδι. Έχετε να μας προτείνετε κάτι;
Όλα φαντάζουν άκρως ανησυχητικά
Γιατί να φοβάσαι για Τσεχία;
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Καλησπέρα σε όλους. Είχα προγραμματίσει ταξίδι για Ασία(Ταυλανδη,Βιετνάμ,Λαός,Καμπότζη) για ένα μήνα, για το καλοκαίρι. Όλα αυτά βέβαια πριν προκύψει όλο αυτό με τον ιό. Αυτή τη στιγμή βρίσκω εισιτήρια για μέσα Ιούλη για Ταυλανδη σε πολύ συμφέρουσα τιμή για τα δεδομένα μου, με Gulf air και Etihad και δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά! Από τη μια μου έρχεται να τα αγοράσω αμέσως μιας και μπορεί ανά πάσα στιγμή να αλλάξουν οι τιμές, από την άλλη όμως κολωνω γιατί φοβάμαι μην χειροτερέψει η κατάσταση έως τότε και χάσω και τα εισιτήρια.. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας και το τι θα πραττατε στη θέση μου καθότι είμαι πολύ μπερδεμένος..
 

stefvns

Member
Μηνύματα
13
Likes
22
Καλησπέρα @anttheo , δες αν οι εταιρείες που θες να κλείσεις προσφέρουν τη δυνατότητα να πληρώσεις κάτι παραπάνω ώστε η ακύρωση (ή αλλαγή) αργότερα να είναι δωρεάν. Εάν η επιλογή αυτή κοστίζει χοντρικά μέχρι 150 ευρώ, πάρτην. Έτσι θα μπορείς να ακυρώσεις χωρίς να χάσεις ούτε ένα ευρώ, εάν τα πράγματα είναι στραβά το καλοκαίρι. Ειδάλλως, αν κλείσεις "standard" εισιτήρια που επιστρέφουν μόνο τους φόρους, μπορεί να χάσεις περίπου 300 ή και παραπάνω ευρώ εάν τα πράγματα είναι στραβά το καλοκαίρι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom