Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

domino

Member
Μηνύματα
308
Likes
287
Παντως η δικη μου αεροπορικη εταιρεια δεν εχει βγαλει καποια ανακοινωση για προγραμματισμενα ταξιδια στην Ασια. Αντιθετως εγω εστειλα mail και μου απαντησαν οτι «οι κανονες τους εισιτηριου μου ειναι συγκεκριμενες και δεν επιστρεφεται το ποσο». Δεν νομιζω οτι τους αγγιξε πολυ η αναφορα μου στον ιο....

Στο βωμο των χρηματων... Απο κατι τετοια καταλαβαινεις πολλα και για τη καθε αεροπορικη.

Τι θέλεις από την αεροπορική και γιατι ;
 

stefvns

Member
Μηνύματα
13
Likes
22
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις από Qatar και γιατι ;
Δεν είχα ιδιαίτερες βλέψεις, εφόσον το αεροπλάνο θα πάει οπότε εγώ θα φταίω αν δε μπω.
Τους ζήτησα να με βάλουν σε πιο χαλαρή βαθμίδα ακύρωσης ή αλλαγής ονόματος/ημερομηνίας, ώστε να μπορέσω, πάλι πληρώνοντας κατιτίς παραπάνω, να ακυρώσω. Σα να είχα εξαρχής δηλαδή αγοράσει ένα πιο flex ναύλο (είχαν 3-4 επίπεδα flex ναύλου, θυμάμαι). Δε λέω ότι δεν αγόρασα το φτηνό ναύλο, για να σε προλάβω, λέω ότι θα μπορούσαν να μου φερθούν σα να είχα αγοράσει το δεύτερο πιο φτηνό ναύλο. Δε θα έπεφταν έξω οικονομικά :)

Α, δεν απάντησα στο "γιατί": γιατί είναι μια κατάσταση που δε μπορεί κάποιος καθημερινός πολίτης να προβλέψει όταν κλείνει το εισιτήριο, επίσης δεν έχει τις πληροφορίες για να την αξιολογήσει καθώς εξελίσσεται. Unexpected, unforeseeable & outstanding με λίγα λόγια.
 
Last edited:

Manos46

Member
Μηνύματα
600
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
???
Δεν είχα ιδιαίτερες βλέψεις, εφόσον το αεροπλάνο θα πάει οπότε εγώ θα φταίω αν δε μπω.
Τους ζήτησα να με βάλουν σε πιο χαλαρή βαθμίδα ακύρωσης ή αλλαγής ονόματος/ημερομηνίας, ώστε να μπορέσω, πάλι πληρώνοντας κατιτίς παραπάνω, να ακυρώσω. Σα να είχα εξαρχής δηλαδή αγοράσει ένα πιο flex ναύλο (είχαν 3-4 επίπεδα flex ναύλου, θυμάμαι). Δε λέω ότι δεν αγόρασα το φτηνό ναύλο, για να σε προλάβω, λέω ότι θα μπορούσαν να μου φερθούν σα να είχα αγοράσει το δεύτερο πιο φτηνό ναύλο. Δε θα έπεφταν έξω οικονομικά :)
Προφανώς δεν θα πέσουν έξω αλλά δεν είναι και φιλανθρωπικά ιδρύματα οι αεροπορικές.
Και για αυτό το λόγο έχουν τις διαφορετικές βαθμίδες στην οικονομική θέση.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν νομίζω ότι έχεις ελπίδες να διεκδικήσεις κάτι.
 

domino

Member
Μηνύματα
308
Likes
287
Δεν είχα ιδιαίτερες βλέψεις, εφόσον το αεροπλάνο θα πάει οπότε εγώ θα φταίω αν δε μπω.
Τους ζήτησα να με βάλουν σε πιο χαλαρή βαθμίδα ακύρωσης ή αλλαγής ονόματος/ημερομηνίας, ώστε να μπορέσω, πάλι πληρώνοντας κατιτίς παραπάνω, να ακυρώσω. Σα να είχα εξαρχής δηλαδή αγοράσει ένα πιο flex ναύλο (είχαν 3-4 επίπεδα flex ναύλου, θυμάμαι). Δε λέω ότι δεν αγόρασα το φτηνό ναύλο, για να σε προλάβω, λέω ότι θα μπορούσαν να μου φερθούν σα να είχα αγοράσει το δεύτερο πιο φτηνό ναύλο. Δε θα έπεφταν έξω οικονομικά :)

Α, δεν απάντησα στο "γιατί": γιατί είναι μια κατάσταση που δε μπορεί κάποιος καθημερινός πολίτης να προβλέψει όταν κλείνει το εισιτήριο, επίσης δεν έχει τις πληροφορίες για να την αξιολογήσει καθώς εξελίσσεται. Unexpected, unforeseeable & outstanding με λίγα λόγια.

Αυτό που περιγράφεις είναι θέμα της ασφάλειας σου - εάν έχεις ασφαλιστεί για τετοιο ενδεχόμενο
Και πως - Δε θα έπεφταν έξω οικονομικά - πιθανόν να πάει το αεροπλάνο άδειο;
 

stefvns

Member
Μηνύματα
13
Likes
22
Δεν έχω ελπίδες να διεκδικήσω κάτι, το ξέρω, άλλωστε για αυτό το είπα: με μία από τις 2 μεγαλύτερες και πλουσιότερες αεροπορικές του κόσμου, δεν έχω κάποια πιθανότητα να διεκδικήσω επιστροφή, ανεξάρτητα των συνθηκών.

Να πω επίσης ότι και εγώ στον ίδιο κόσμο μένω, με τους κανόνες και τους περιορισμούς που ισχύουν, και τους σέβομαι. Δε σημαίνει ότι μου αρέσουν κιόλας όταν με θεωρούν μόνο χρήματα :)
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Τι θέλεις από την αεροπορική και γιατι ;
Ηθελα να δω τις προθεσεις τους οσον αφορα προγραμματισμενα ταξιδια στην Ασια και στις χωρες κυριως γυρω απο τη Κινα οπου η εξαπλωση του ιου ειναι μεγαλυτερη.
 

stefvns

Member
Μηνύματα
13
Likes
22
Με πολύ βαριά καρδιά σήμερα θα προχωρήσω στην ακύρωση του ταξιδιού μου στο Βιετνάμ. Πολύ κωλοκατάσταση και το χειρότερο είναι ότι είμαι διχασμένος, από τη μία ξέρω ότι υπάρχει τρομολαγνεία από την μεριά των ΜΜΕ και ότι ίσως και καλύτερα θα ήταν το ταξίδι υπό αυτές τις συνθήκες (εννοώ πιο άδεια θέρετρα, ίσως πιο φτηνά).

Από την άλλη είναι απρόβλεπτο το τι θα γίνει, είναι ένα ρίσκο που ένας καθημερινός άνθρωπος δε μπορεί να μετρήσει, και σκέφτομαι "άστο καλύτερα".

Μπαίνω σήμερα naftemporiki και στην αρχική σελίδα γράφει μεταξύ άλλων "Μπροστά στον «χειρότερο εχθρό» που μπορεί να φανταστεί η ανθρωπότητα και τη «μεγαλύτερη απειλή ακόμη και από την τρομοκρατία», όπως ανακοίνωσε χθες ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, νέος κοροναϊός απέκτησε όνομα: Covid-19." Γαμώ το κέρατό μου δηλαδή.

Κρίμα χίλιες φορές, η αλήθεια είναι ότι αν δεν πάω, θα νιώθω χάλια. Εάν πάω, με όλο αυτό που έχει προηγηθεί και με πιθανές αφορμές κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, θα νιώθω χάλια. Την πατήσαμε!
 

poised

Member
Μηνύματα
887
Likes
6.724
Αφού την πήρες την απόφαση μη σκας. Και εγώ είχα σκοπό αυτή τη βδομάδα να πάω Ν. Κορέα από Βιετνάμ που είμαι αλλά το ακύρωσα πριν δύο βδομάδες όταν φαινόταν ότι θα εξελιχθεί πολύ χειρότερα, τώρα όπως το βλέπω θα πήγαινα αλλά τώρα είναι αργά. Τα μέρη εκεί θα είναι, εμείς να είμαστε καλά.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
782
Likes
1.136
Με πολύ βαριά καρδιά σήμερα θα προχωρήσω στην ακύρωση του ταξιδιού μου στο Βιετνάμ. Πολύ κωλοκατάσταση και το χειρότερο είναι ότι είμαι διχασμένος, από τη μία ξέρω ότι υπάρχει τρομολαγνεία από την μεριά των ΜΜΕ και ότι ίσως και καλύτερα θα ήταν το ταξίδι υπό αυτές τις συνθήκες (εννοώ πιο άδεια θέρετρα, ίσως πιο φτηνά).

Από την άλλη είναι απρόβλεπτο το τι θα γίνει, είναι ένα ρίσκο που ένας καθημερινός άνθρωπος δε μπορεί να μετρήσει, και σκέφτομαι "άστο καλύτερα".

Μπαίνω σήμερα naftemporiki και στην αρχική σελίδα γράφει μεταξύ άλλων "Μπροστά στον «χειρότερο εχθρό» που μπορεί να φανταστεί η ανθρωπότητα και τη «μεγαλύτερη απειλή ακόμη και από την τρομοκρατία», όπως ανακοίνωσε χθες ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, νέος κοροναϊός απέκτησε όνομα: Covid-19." Γαμώ το κέρατό μου δηλαδή.

Κρίμα χίλιες φορές, η αλήθεια είναι ότι αν δεν πάω, θα νιώθω χάλια. Εάν πάω, με όλο αυτό που έχει προηγηθεί και με πιθανές αφορμές κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, θα νιώθω χάλια. Την πατήσαμε!
Για πότε ήταν προγραμματισμένο το ταξίδι σου και με ποια εταιρία. Ρώτησες αν υπάρχει δυνατότητα να σου ανοίξουν τα εισιτήρια για να πας άλλη ημερομηνία χωρίς να χάσεις χρήματα?
 

stefvns

Member
Μηνύματα
13
Likes
22
Για πότε ήταν προγραμματισμένο το ταξίδι σου και με ποια εταιρία. Ρώτησες αν υπάρχει δυνατότητα να σου ανοίξουν τα εισιτήρια για να πας άλλη ημερομηνία χωρίς να χάσεις χρήματα?
Αναχώρηση Αθήνα Ντόχα Ανόι 15 Φεβ. Επιστροφή Σαϊγκόν Ντόχα Αθήνα 1 Μαρ.

Είχα πληρώσει 755€ σε Qatar για αεροπορικό. Από αυτά θα χάσω 421€ λόγω ότι ήταν το χαμηλότερο economy class χωρίς πολλά δικαιώματα. Μου είπαν ότι για να γίνει ανοιχτό για ένα χρόνο θέλει 240€ συν πιθανή διάφορα τιμής όταν με το καλό κλείσω προορισμό και ημερομηνία. Δηλαδή θα είχα δώσει σχεδόν 1000€ και θα έπρεπε πιθανότατα να δώσω κι άλλα, για ένα ταξίδι προς Ασία μέσα στους επόμενους 12 μήνες. Δε το λες και ευκαιρία.

Είχα κλείσει και adventure trip με G adventures, στα 1200€. Από αυτά θα πάρω πίσω κάτι ανάμεσα σε 350 και 600€ σε πιστωτικό για μελλοντικό ταξίδι με G adventures. Μετρητά από εκεί δε θα πάρω τίποτα.

Κυνήγησα πολύ ενεργά κάτι καλύτερο τόσο με Qatar όσο και με γραφείο αλλά κανείς δε δέχεται ότι η πιθανότητα να μου χαλάει το ταξίδι ο ιός είναι σοβαρό επιχείρημα. Οπότε όλοι με αντιμετωπίζουν σαν "change of mind".
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Δεν
Με πολύ βαριά καρδιά σήμερα θα προχωρήσω στην ακύρωση του ταξιδιού μου στο Βιετνάμ. Πολύ κωλοκατάσταση και το χειρότερο είναι ότι είμαι διχασμένος, από τη μία ξέρω ότι υπάρχει τρομολαγνεία από την μεριά των ΜΜΕ και ότι ίσως και καλύτερα θα ήταν το ταξίδι υπό αυτές τις συνθήκες (εννοώ πιο άδεια θέρετρα, ίσως πιο φτηνά).

Από την άλλη είναι απρόβλεπτο το τι θα γίνει, είναι ένα ρίσκο που ένας καθημερινός άνθρωπος δε μπορεί να μετρήσει, και σκέφτομαι "άστο καλύτερα".

Μπαίνω σήμερα naftemporiki και στην αρχική σελίδα γράφει μεταξύ άλλων "Μπροστά στον «χειρότερο εχθρό» που μπορεί να φανταστεί η ανθρωπότητα και τη «μεγαλύτερη απειλή ακόμη και από την τρομοκρατία», όπως ανακοίνωσε χθες ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, νέος κοροναϊός απέκτησε όνομα: Covid-19." Γαμώ το κέρατό μου δηλαδή.

Κρίμα χίλιες φορές, η αλήθεια είναι ότι αν δεν πάω, θα νιώθω χάλια. Εάν πάω, με όλο αυτό που έχει προηγηθεί και με πιθανές αφορμές κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, θα νιώθω χάλια. Την πατήσαμε!
Στο Βιετνάμ όλα είναι μια χαρά..σύμφωνα με πληροφορίες του μέλους Bill7..επικοινώνησε μαζί του κ μετά προχωρά σε ακυρωση
 

stefvns

Member
Μηνύματα
13
Likes
22
Δεν

Στο Βιετνάμ όλα είναι μια χαρά..σύμφωνα με πληροφορίες του μέλους Bill7..επικοινώνησε μαζί του κ μετά προχωρά σε ακυρωση
είμαι σίγουρος ότι στο Βιετνάμ όλα είναι μια χαρά. σιγά μην αλλάξουν τη ζωή τους για 15 κρούσματα σε 95 εκατ. κατοίκους.

το θέμα είναι ποιες είναι οι πιθανότητες να κολλήσω κάτι εγώ ή κάποιος από το γκρουπ μου (15 άτομα) κατά τη διάρκεια 20+ ωρών ο καθένας σε καμπίνες αεροπλάνου, κατά τη διάρκεια 8 ωρών ύπνου σε κουκέτα σε βιετναμέζικο τρένο και κατά τη διάρκεια 14 διανυκτερεύσεων σε 10 διαφορετικά μέρη.

μετά, εάν κάποιος κολλήσει, ποιες είναι οι πιθανότητες να πρέπει να μείνω κάπου, πχ. σε κάποιο νοσοκομείο με βιετναμέζικο προσωπικό και φαγητό για 14 μέρες. όχι λόγω ότι θα έχω πρόβλημα (ξαναλέω θεωρώ εξαιρετικά απίθανο το να έχω πρόβλημα) αλλά μόνο και μόνο επειδή υπάρχει πανικός και είναι όλοι στην τσίτα.

τρίτον, ποιες είναι οι πιθανότητες όταν γυρίσω να μου πουν από τη νέα μου δουλειά "ξέρεις, πριν έρθεις στο γραφείο να γνωρίσεις και να χαιρετήσεις όλους, κάτσε 14 μέρες σπίτι σου ή πήγαινε μια βόλτα από Ευαγγελισμό".

εάν εσύ ή το μέλος Bill7 έχετε τις πιθανότητες αυτές, με χαρά να μου τις δώσετε να υπολογίσω το ρίσκο που παίρνω και την τιμή που αυτό έχει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.284
Μηνύματα
886.619
Μέλη
38.954
Νεότερο μέλος
panatsitsi123

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom