Τουρκία (Νέο) Αεροδρόμιο Κωνσταντινούπολης

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Μαρία όταν λες πανάκριβη; το ξενοδοχείο θέλει 50 e για το τρανσφερ, αν το ταξί πάρει 25-30 πάλι συμφέρει. το λεωφορείο θέλει 2 ώρες!
Οταν θες 3ε για να φτασεις στο κεντρο,τοτε ειτε 25ε ειτε 50ε ειναι πανακριβα!2 ωρες δε παιζει να κανεις εκτος αν πεσεις σε κινηση οπου και με το ταξι δε θα την γλυτωσεις!εμεις παντως την αλλη φορα ειχαμε κανει ουτε μια ωρα και γενικα επειδη παιζει πολυ κινηση στους δρομους δε θα στο συστηνα!
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Γυρια την Τριτη από Κωνσταντινουπολη. Με 18 λιρες πηρα το havaist 20 και σε 45 λεπτα το πολυ μια ωρα εκανε αεροδρομιο -Αγια Σοφια(βραδυ)Αγια Σοφια-αεροδρομιο μεσημερι με βροχη .Συμφερει.Αλλιως ταξι εξω από το αεροδρομιο εχουν κανα 25 ευρω νομιζω .
Απο που ακριβως στο αεροδρομιο πηρες το Havaist???? Επίσης για επιστροφη στο αεροδρομιο επιβιβαζομαι στο Havaist απο εκει που θα με αφησει?? Συγκεκριμενα θελω να κατεβω sultanahmet
 
Last edited:

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220
εχει δοκιμασει καποιος το δρομολογιο Ταξίμ ή Σουλταναχμετ προς αεροδρομιο, μετα τα μεσάνυκτα;
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Απο που ακριβως στο αεροδρομιο πηρες το Havaist???? Επίσης για επιστροφη στο αεροδρομιο επιβιβαζομαι στο Havaist απο εκει που θα με αφησει?? Συγκεκριμενα θελω να κατεβω sultanahmet
Στο υπόγειο του αεροδρομίου είναι τα λεωφορεία της havaist. Εξαρτάται που θες να πας παίρνεις αντίστοιχη γραμμή. Εγώ για σουλτάνα μετ πήρα το 20.μας άφησε έξω από Αγία Σοφία και από εκεί το πήραμε κιόλας στην επιστροφή. Είναι πολύ εύκολο και πρακτικό. Πληρώσαμε με κάρτα στον οδηγό. Τσέκαρε το site έχει όλα τα δρομολόγια.

Τώρα είδα ότι θες να πας sultanhmet. Το 20 θα πάρεις έχει ανά μισάωρο δρομολόγια.
 
Last edited by a moderator:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Διαβάζω..... Από διεθνη ειδησεογραφία "Κωνσταντινούπολη: Το απόλυτο χάος επικρατεί στο αεροδρόμιο, το οποίο έχει βυθιστεί στο χιόνι. Εκατοντάδες πτήσεις έχουν ακυρωθεί. Η χιονόπτωση συνεχίζεται για τέταρτη συνεχόμενη μέρα."
FB_IMG_1643124079511.jpg
 
D

Delmem38110

Guest
Διαβάζω..... Από διεθνη ειδησεογραφία "Κωνσταντινούπολη: Το απόλυτο χάος επικρατεί στο αεροδρόμιο, το οποίο έχει βυθιστεί στο χιόνι. Εκατοντάδες πτήσεις έχουν ακυρωθεί. Η χιονόπτωση συνεχίζεται για τέταρτη συνεχόμενη μέρα."
View attachment 386248
όμορφο θα ήτανε να είχα μπλοκαριστεί στην πόλη λόγω χιονιού.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Nα περιμένεις..... εμπλοκή λόγω κορονοιου....και να σου έρθει λόγω παγετού;;; Σαφώς και προτιμότερο....αλλά να είσαι εντός πόλης
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Θα ηθελα να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας για νυχτερινο layover 11ωρων πάνω κάτω στο αεροδρόμιο.. Κανείς μια υπομονή και χαλαρωνεις σε καποιο χώρο στο terminal η ψαχνεις κάποιο ξενοδοχειο για διαμονη??δε ξερω τι παροχες υπαρχουν στο νεο αεροδρόμιο...δεν εχω κλεισει ακόμη την πτήση που θέλω, ζυγίζω τις επιλογες που έχω και αν αξιζει να δωσω 100-150 ευρω ισως παραπάνω για να αποφύγω το layover..(στην ουσία να μην πετάξω μεσω Κωνσταντινουπολης)
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα ηθελα να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας για νυχτερινο layover 11ωρων πάνω κάτω στο αεροδρόμιο.. Κανείς μια υπομονή και χαλαρωνεις σε καποιο χώρο στο terminal η ψαχνεις κάποιο ξενοδοχειο για διαμονη??δε ξερω τι παροχες υπαρχουν στο νεο αεροδρόμιο...δεν εχω κλεισει ακόμη την πτήση που θέλω, ζυγίζω τις επιλογες που έχω και αν αξιζει να δωσω 100-150 ευρω ισως παραπάνω για να αποφύγω το layover..(στην ουσία να μην πετάξω μεσω Κωνσταντινουπολης)
Στο terminal, airside, υπάρχει μόνο το yotel air που χρεώνει γύρω στα 150 το 6ωρο για ένα πολυτελές δωμάτιο χωρίς παράθυρο. Αν θες τα δίνεις, αν δε θες όχι. Πάντως ακόμα και τα lounge, το βράδυ κλείνουν.
Αν περάσεις τον έλεγχο και μπεις στην Τουρκία, υπάρχουν φυσικά και άλλες επιλογές (αλλά δεν τις έχω ψάξει γιατί λογο covid το απέφευγα να μπω) - αλλα μη φανταστείς και φοβερά πράγματα, το αεροδρόμιο είναι στη μέση του πουθενά.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Θα ηθελα να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας για νυχτερινο layover 11ωρων πάνω κάτω στο αεροδρόμιο.. Κανείς μια υπομονή και χαλαρωνεις σε καποιο χώρο στο terminal η ψαχνεις κάποιο ξενοδοχειο για διαμονη??δε ξερω τι παροχες υπαρχουν στο νεο αεροδρόμιο...δεν εχω κλεισει ακόμη την πτήση που θέλω, ζυγίζω τις επιλογες που έχω και αν αξιζει να δωσω 100-150 ευρω ισως παραπάνω για να αποφύγω το layover..(στην ουσία να μην πετάξω μεσω Κωνσταντινουπολης)
Το αεροδρόμιο διαθέτει επίσης και κάψουλες για λίγες ώρες ξεκούρασης: İGA Sleepod: The easiest way to get some rest at the airport
Αν βγεις, στο κοντινό (20') χωριό Arnavutkoy (άλλο από αυτό του Βοσπόρου), έχουν ανοίξει πλέον αρκετά ξενοδοχεία και Airbnb.
 
D

Delmem38110

Guest
Θα ηθελα να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας για νυχτερινο layover 11ωρων πάνω κάτω στο αεροδρόμιο.. Κανείς μια υπομονή και χαλαρωνεις σε καποιο χώρο στο terminal η ψαχνεις κάποιο ξενοδοχειο για διαμονη??δε ξερω τι παροχες υπαρχουν στο νεο αεροδρόμιο...δεν εχω κλεισει ακόμη την πτήση που θέλω, ζυγίζω τις επιλογες που έχω και αν αξιζει να δωσω 100-150 ευρω ισως παραπάνω για να αποφύγω το layover..(στην ουσία να μην πετάξω μεσω Κωνσταντινουπολης)
αν είσαι γκολντ μπαίνεις στο Μάιλς & σμαιλς 24/24 και περνάς ευχάριστα και ξεκούραστα..
έχουν και ντουζ να φρεσκαριστείς
αν ταξιδεύεις μπίζνες ζητάς δωμάτιο και ξεκουράζεσαι.
διαφορετικά βλέπεις ποσό κοστίζει η είσοδος στο IGA lounge, που δεν πρέπει να είναι 24ωρο.
στο συγκεκριμένο γιοτελ μέσα στο τερμιναλ δεν έχω μείνει ποτέ, αλλά σε άλλα γιοτελ που έμεινα προσφέρουν πολύ μεγάλη άνεση ηχομόνωση 100% σε μια άνετη καμπίνα.
αν είσαι νέος/α με παρέα παλεύετε, διαφορετικά πληρώνεις έξτρα για πιο σύντομη πτήση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom