Νεπάλ Νεπαλ...Για πείτε?

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Βλέπω έχει καιρό να ερωτηθεί κάτι για Νεπάλ.... Για να ρωτήσω εγώ, πότε πιστεύετε ότι είναι καλύτερη περίοδος να κλείσω τα εισιτήρια για Νεπάλ τον Οκτώβριο του 2020 ?
Πόσους μήνες πριν εννοώ, τώρα είναι κοντά στα 700 το Θεσσαλονίκη Κατμαντού...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
καλησπερα.. και τα 700 μια χαρα ειναι...απο 670-750 ηταν περισυ πηγα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τα 700 δεν είναι καθόλου μια χαρά. Στήσε καθημερινό καραούλι στο fly4free.com και περίμενε, κάτι θα εμφανιστεί. Εγώ είχα πάει με τα μισά, και είχε και με €200 (από Σόφια)...
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Τα 700 δεν είναι καθόλου μια χαρά. Στήσε καθημερινό καραούλι στο fly4free.com και περίμενε, κάτι θα εμφανιστεί. Εγώ είχα πάει με τα μισά, και είχε και με €200 (από Σόφια)...
Ωραιος... Και λες να βαραω συνεχεια τιμες και απο Θεσσαλονικη και Αθηνα και Σοφια?? Λογικα κατι θα παιξει σε ενα απο τα τρια....
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Ιδανικά πόσες μέρες θέλουμε στο Κατμαντού για να δούμε τα must? Επίσης τι προτείνετε εσείς για must στο Κατμαντού...?
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Τα 700 δεν είναι καθόλου μια χαρά. Στήσε καθημερινό καραούλι στο fly4free.com και περίμενε, κάτι θα εμφανιστεί. Εγώ είχα πάει με τα μισά, και είχε και με €200 (από Σόφια)...
εχετε και τα τυχερα σας εσεις που μενετε Αθηνα η Θεσσαλονικη γιατι ολοι εμεις οι υπολοιποι πρεπει να πληρωσουμε κατι τις παραπανω..παρα ταυτα αυτο το 200 μουχει κατσει βαρυ στο στομαχι...........
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Ιδανικά πόσες μέρες θέλουμε στο Κατμαντού για να δούμε τα must? Επίσης τι προτείνετε εσείς για must στο Κατμαντού...?
οσες μερες και να μεινεις κατι θα βρεις να κανεις και να δεις.. εχει τοσο κοσμο τοση νεολαια τοση ζωη το βραδυ που δεν θα θες να φυγεις...Το παρκο Τσιτουαν αδιαφορο χωρις ζωα..μονο κατι ωραι ταβερνεια διπλα στο ποταμι με κρυες μπυρες και σουβλακι-καλαμακι κρεας απολαμβανοντας τη δυση ..
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
οσες μερες και να μεινεις κατι θα βρεις να κανεις και να δεις.. εχει τοσο κοσμο τοση νεολαια τοση ζωη το βραδυ που δεν θα θες να φυγεις...Το παρκο Τσιτουαν αδιαφορο χωρις ζωα..μονο κατι ωραι ταβερνεια διπλα στο ποταμι με κρυες μπυρες και σουβλακι-καλαμακι κρεας απολαμβανοντας τη δυση ..
Ωραια.... για 5-6 μερες λεω να το βαλω στο προγραμμα, σε ενα 20ημερο ταξιδι εκει.... τωρα για αεροπορικα και εγω απο κερκυρα ξεκιναω οποτε οτι τιμη βρω εχω συν 100 με 150 ςυρω τη μεταφορα απο εδω
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Διάβασα οτι η καλύτερη εποχή για πεζοπορίες στο Νεπάλ είναι τον Φεβρουάριο. Ισχύει αυτό;
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.600
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Διάβασα οτι η καλύτερη εποχή για πεζοπορίες στο Νεπάλ είναι τον Φεβρουάριο. Ισχύει αυτό;
Ψάχνοντας πριν από 3 χρόνια, είχα διαβάσει πολλά άρθρα. Μια σύνοψη υπάρχει εδώ When to Go: When is the Best Time to Hike in Nepal. Θα έλεγα ότι εξαρτάται από την πεζοπορία που θα επιλέξεις και το υψόμετρο στο οποίο σκοπεύεις να βρεθείς. Είχαμε πάει Φεβρουαρίο αλλά δεν το μετανιωσαμε, κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και άλλη πεζοπορία στην χώρα :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ψάχνοντας πριν από 3 χρόνια, είχα διαβάσει πολλά άρθρα. Μια σύνοψη υπάρχει εδώ When to Go: When is the Best Time to Hike in Nepal. Θα έλεγα ότι εξαρτάται από την πεζοπορία που θα επιλέξεις και το υψόμετρο στο οποίο σκοπεύεις να βρεθείς. Είχαμε πάει Φεβρουαρίο αλλά δεν το μετανιωσαμε, κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και άλλη πεζοπορία στην χώρα :)
Κοίταξε, το πνευμόνι το έχω δοκιμάσει μέχρι τα 5000μ και άντεξε τότε. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα αντέξει πάλι...θα δείξει :) Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να δω το Εβερεστ και αυτό σημαίνει οτι θέλω να υπάρχει καθαρή ατμόσφαιρα και διάβασα οτι τον Φλεβάρη είναι καλύτερα, απλά κάνει ψοφόκρυο τότε.....Είπα να ρωτήσω μήπως το έχει κάνει κανένας ή τελος πάντων να πάρω γνώμες και βλέπουμε.
Αν και ως στιγμής το Νεπάλ είναι off λόγω κορόνα....
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Κοίταξε, το πνευμόνι το έχω δοκιμάσει μέχρι τα 5000μ και άντεξε τότε. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα αντέξει πάλι...θα δείξει :) Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να δω το Εβερεστ και αυτό σημαίνει οτι θέλω να υπάρχει καθαρή ατμόσφαιρα και διάβασα οτι τον Φλεβάρη είναι καλύτερα, απλά κάνει ψοφόκρυο τότε.....Είπα να ρωτήσω μήπως το έχει κάνει κανένας ή τελος πάντων να πάρω γνώμες και βλέπουμε.
Αν και ως στιγμής το Νεπάλ είναι off λόγω κορόνα....
ειχα παει Νοεμβριο τη πρωτη φορα και Μαρτη τη δευτερη ειχα βρει καλυτερο καιρο Νοεμβριο..αλλα για τωρα με τον covid ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom