Οδηγίες για συγγραφή Ταξιδιωτικής Ιστορίας

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Τώρα μπορείς εύκολα να ανεβάσεις μια φωτό απευθείας από το αρχείο σου δεν χρειάζεται να το κάνεις μέσω του φωτοαλμπουμ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Και κάτι άλλο. Οι φωτογραφίες που ανεβάζουμε απευθείας στις ιστορίες μας μπαίνουν και αυτόματα σε μια γενική λίστα στο Gallery του forum ώστε να μπορεί να τις δει κάποιος που τυχόν αναζητά φωτογραφίες ανα χώρα ή στο Gallery μπαίνουν μόνο οι φωτογραφίες που έχει ανεβάσει κάθε μέλος σε προσωπικά albums των profiles τους;
Το δεύτερο.
Η ερώτησή μου αφορούσε αλλαγές σε τίτλους ή σχόλια σε φωτογραφίες που έχω ανεβάσει στο Gallery.
Αν πατήσεις πάνω στη φωτογραφία, σου βγάζει επιλογή Επεξεργασία (ελπίζω :) ) και μπορείς να αλλάξεις τίτλο και σχόλια.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Ευχαριστώ πολύ hydroneta και katkats. Είναι πολύ καλύτερη η απευθείας ανάρτηση φωτογραφιών. Μεταγενέστερα αν και όταν βρώ χρόνο μπορώ να βάλω και κάποιες στη Gallery για να βρίσκονται εκεί για όποιον αναζητά φωτογραφίες ανά προορισμό.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τους χάρτες του Google maps.
Πως είναι δυνατόν να πάρω αντίγραφο ενός χάρτη που έχω δημιουργήσει με σκοπό να τον επισυνάψω ως φωτογραφία σε μια ταξιδιωτική ιστορία που γράφω;
Μέχρι τώρα το μόνο που βρήκα είναι την δυνατότητα εκτύπωσης και αποθήκευσης ως pdf αλλά θα ήθελα το αρχείο σε μορφή jpg.
Ποιός είναι ο απλούστερος τρόπος που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να κάνω attach το στιγμιότυπο ενός χάρτη μέσα σε κείμενο;
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τους χάρτες του Google maps.
Πως είναι δυνατόν να πάρω αντίγραφο ενός χάρτη που έχω δημιουργήσει με σκοπό να τον επισυνάψω ως φωτογραφία σε μια ταξιδιωτική ιστορία που γράφω;
Μέχρι τώρα το μόνο που βρήκα είναι την δυνατότητα εκτύπωσης και αποθήκευσης ως pdf αλλά θα ήθελα το αρχείο σε μορφή jpg.
Ποιός είναι ο απλούστερος τρόπος που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να κάνω attach το στιγμιότυπο ενός χάρτη μέσα σε κείμενο;
Έναρξη/εργαλείο αποκομμάτων αφού έχεις φέρει την εικόνα στο επιθυμητό zoom.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Έναρξη/εργαλείο αποκομμάτων αφού έχεις φέρει την εικόνα στο επιθυμητό zoom.
Πού τα βρίσκω αυτά τα Έναρξη/εργαλείο αποκομμάτων;;; Κατευθείαν απο το google.gr που έχω μπροστά μου ή πρέπει να κατεβάζω κάποια εφαρμογή google maps ή google earth για να πάρω από εκεί αντίγραφο;
Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά μέχρι τώρα δεν μου χρειάστηκε ποτέ να εκτυπώσω χάρτες γιατί τους βλέπαμε απευθείας από το κινητό ή το tablet στα ταξίδια μας.

edit: Το βρήκα και ευχαριστώ Sam-chal. Βρήκα το εργαλείο της Microsoft Snipping Tool που πιστεύω αυτό εννοούσες και όντως δουλεύει πολύ απλά και καλά για την δουλειά που το θέλω!
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τους χάρτες του Google maps.
Πως είναι δυνατόν να πάρω αντίγραφο ενός χάρτη που έχω δημιουργήσει με σκοπό να τον επισυνάψω ως φωτογραφία σε μια ταξιδιωτική ιστορία που γράφω;
Μέχρι τώρα το μόνο που βρήκα είναι την δυνατότητα εκτύπωσης και αποθήκευσης ως pdf αλλά θα ήθελα το αρχείο σε μορφή jpg.
Ποιός είναι ο απλούστερος τρόπος που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να κάνω attach το στιγμιότυπο ενός χάρτη μέσα σε κείμενο;
Print Screen είναι το πιο απλό νομίζω. Πατάς το αντίστοιχο πλήκτρο στο πληκτρολόγιο (μπορεί να το γράφει Print Screen / PrtScn / PrtSc ή κάπως έτσι - ψάξε πάνω από τα Insert, Delete κλπ), ανοίγεις τη ζωγραφική και κάνεις απευθείας επικόλληση.

Με αυτό τον τρόπο αποθηκεύεις σχεδόν πάντα οτιδήποτε δείχνει η οθόνη σου τη στιγμή που πατάς το πλήκτρο.
 
Last edited:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Print Screen είναι το πιο απλό νομίζω. Πατάς το αντίστοιχο πλήκτρο στο πληκτρολόγιο (μπορεί να το γράφει Print Screen / PrtScn / PrtSc ή κάπως έτσι - ψάξε πάνω από τα Insert, Delete κλπ), ανοίγεις τη ζωγραφική και κάνεις απευθείας επικόλληση.

Με αυτό τον τρόπο αποθηκεύεις σχεδόν πάντα οτιδήποτε δείχνει η οθόνη σου τη στιγμή που πατάς το πλήκτρο.
Σε ευχαριστώ πολύ Nikos1986 για την βοήθεια.
Δοκίμασα και το prt sc και λειτουργεί. Με βόλεψε και το Snipping Tool ωστόσο και τελικά κατάφερα να πάρω στιγμιότυπα απο συγκεκριμένες περιοχές του χάρτη!
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Θα μπορούσα κι εγώ να προστεθώ σε αυτούς που επιτρέπεται να επεξεργάζονται τις ιστορίες τους; Ευχαριστώ πολύ!
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλημέρα. Θα μπορούσα να μπω κι εγώ στο usergroup? Ευχαριστώ
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλησπέρα!!!
Ξεκίνησα την Παρασκευή την συγγραφή μιας ιστορίας, σήμερα μπηκα να την συνεχίσω και δεν υπάρχει..την είχα αποθηκεύσει βέβαια σε word , αλλα ξερετε αν υπαρχει δυνατοτητα αποθήκευσης της ιστορίας???
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα!!!
Ξεκίνησα την Παρασκευή την συγγραφή μιας ιστορίας, σήμερα μπηκα να την συνεχίσω και δεν υπάρχει..την είχα αποθηκεύσει βέβαια σε word , αλλα ξερετε αν υπαρχει δυνατοτητα αποθήκευσης της ιστορίας???
Καλησπέρα. Όχι, μόνο υποβάλλοντας το μήνυμα. Δες εδώ .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom