Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
καλησπέρα! φτάνω στο Heathrow ( Aegean -Terminal 1) στις 21:10. Επειδή δεν γνωρίζω πόσος χρόνος χρειάζεται για να βγω από το Αεροδρόμιο και να πάρω το μετρό (θα έχω μόνο χειραποσκευή, αλλά θα χρειαστώ atm για ανάληψη χρημάτων και να βγάλω oyster). Θα προλάβω μέχρι τις 12 να είμαι Paddington, όπου είναι και το ξενοδοχείο μου?
 

Jobous

Member
Μηνύματα
80
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Σοφία απλά ΑΝΕΤΑ και με την αλλαγή γραμμής. Heathrow - Gloucester R. κάναμε 30-40 λεπτά , υπολόγισε και κάνα 20-30 για την αλλαγή γραμμής. Στην χειρότερη 40-60 λεπτα για να είσαι στον σταθμό για το μετρο (Heathrow). Δεν θα έχεις και αναμονή για βαλίτσα. Αν δεν υπάρξει και καμιά καθυστέρηση είσαι άνετη.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ευχαριστώ, γιατί ένα άγχος το είχα. Αν τελικά δω ότι δεν μου βγαίνει και θελήσω να πάρω το heathrow connect, εισιτήρια κλείνω επιτόπου από εκεί? Η τιμή είναι ίδια ή στο ίντερνετ είναι πιο φθηνά?
 

Jobous

Member
Μηνύματα
80
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Για Heatrhow connect δεν μπορώ να σου πω ακριβώς, γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
Πάντως απο το site είδα ότι μπορείς να κάνεις online αγορά. Δεν πιστεύω να μην μπορείς να πάρεις εισιτήριο απο εκεί. Σιγουρα έχει. Κάποιος πιο σχετικός με το θέμα , θα σου απαντήσει στα σίγουρα.
Δες και τα δρομολόγια για ώρες αναχώρησης απο το T1.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
ευχαριστώ, γιατί ένα άγχος το είχα. Αν τελικά δω ότι δεν μου βγαίνει και θελήσω να πάρω το heathrow connect, εισιτήρια κλείνω επιτόπου από εκεί? Η τιμή είναι ίδια ή στο ίντερνετ είναι πιο φθηνά?
Άκου και μην αγχώνεσαι καθόλου.
ΑΤΜ έχει όπως θα κατέβεις προς την παραλαβή αποσκευών και λίγο πριν περάσεις από τα διαβατήρια. Να πας σε αυτό γιατί πολλοί σταματάνε νωρίτερα σε ένα που έχει πριν τις κυλιόμενες σκάλες, ενώ σε αυτό με το που κατέβεις(και στα αριστερά σου) δεν έχει κανέναν.
Δεν θα χρειαστεί να πάρεις το connect, εκτός αν το θέλεις, γιατί πας γρήγορα και με το μετρό. Και σταμάτα στο Earl's Court και πάρε την district για Edware Road.
Εάν φτάσει κανονικά η πτήση σου πιστεύω πως το πολυ μέχρι τις 22.30 θα είσαι στο ξενοδοχείο. Οκ δεν ξέρω πόση ώρα περπάτημα έχεις για το ξενοδοχείο σου αλλά εγώ 22.45 είχα φτάσει στρατφορντ.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ευχαριστώ πολύ για την info. Από edware road θα πάω με τα πόδια paddington? 300 μέτρα από το σταθμό είναι το hostel. Γιατί εγώ βλέποντας τον χάρτη του μετρό νόμιζα ότι πρέπει να πάω μέχρι picadilly circus και μετά να πάρω την καφέ γραμμή (tube είναι και αυτό?) για paddington.

έχεις δίκιο, είναι 10 λεπτά από τον σταθμό edgware road το hostel. Ευχαριστώ και πάλι.
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
έχεις δίκιο, είναι 10 λεπτά από τον σταθμό edgware road το hostel. Ευχαριστώ και πάλι.
Σε ποια στάση είναι κοντά το ξενοδοχείο; Σε Paddington ή Edware Road; Και προσοχή γιατί οι στάσεις σε Edware Road της Βakerloo(καφέ) και των Circle και District δεν είναι οι ίδιες. Αν είναι σε Paddington υπάρχει στάση πάντως.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
είναι κοντά στην Paddington, talbot square. Με google maps μου έβγαλε ότι από edware road είναι κανένα δεκάλεπτο με τα πόδια. Οπότε να ακολουθήσω την διαδρομή που μου πρότεινες?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Μα γιατί να κατέβεις edware road αφου είναι δίπλα σε paddington; Με το που νγεις από το σταθμό ακριβώς από κάτω είσαι. Άσε που σε σχέση με edware road πιο κοντά είναι η Lancaster Gate (central), 5 λεπτά περπάτημα.
Και αν βαρεθείς το μετρό έξω από το σταθμό έχει λεωφορείο, το 23, που σε αφήνει και Bond street, Oxford, Liverpool street.
http://www.tfl.gov.uk/tfl/gettingaround/maps/buses/tfl-bus-map/text/routeinfo.aspx?r=23
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μα γιατί να κατέβεις edware road αφου είναι δίπλα σε paddington; Με το που νγεις από το σταθμό ακριβώς από κάτω είσαι. Άσε που σε σχέση με edware road πιο κοντά είναι η Lancaster Gate (central), 5 λεπτά περπάτημα.
Και αν βαρεθείς το μετρό έξω από το σταθμό έχει λεωφορείο, το 23, που σε αφήνει και Bond street, Oxford, Liverpool street.
http://www.tfl.gov.uk/tfl/gettingaround/maps/buses/tfl-bus-map/text/routeinfo.aspx?r=23
sorry νόμιζα ότι η district line δεν είχε στάση paddington.
 
Last edited:

panagiotis3

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Καλημερα στην παρεα χθες γυρησα απο Λονδινο οταν εφτασα την τεταρτη ειχε απεργια το μετρο...αυτα πιστευα μονο στην Ελλαδα γινοντουσαν αλλα εκανα λαθος τελικα..!Ενα χαος επικρατουσε στο Λονδινο τα λεοφωρια ηταν γεματα δεν επερναν κοσμο μποτιλιαρισμα παντου εκανα να φτασω απο το west brompton στο paddington 4.30 ωρες ναι καλα ακουσατε 4.30 μεσα στην βροχη και το κρυο και να μην ξερεις που να πας..!!Το ιδιο σκηνικο και την αλλη μερα πεμπτη.!Αυτα για να μην λεμε μονο για την χωρα μας..!!Επισης οσοι θα πανε αυτοι την εβδομαδα να ετοιμαστουν γιατι θα εχουν ξανα απεργειες.! Κατα αλλα περασαμε τελεια :)))
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom