Γενικά Οδηγός: Υγρά στη χειραποσκευή

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Διακοσμητικές :p
τουλαχιστον όσοι έρχονται με λεωφορείο στις αφίξεις και οχι με φυσούνα πρεπει να περάσουν ξανα έλεγχο οπωσδήποτε για να συνεχίσουν το ταξιδι τους. Το ιδιο νομιζω ισχύει και για τις φυσούνες ,αλλα δεν ειμαι απόλυτα σιγουρος,διοτι οταν ειχα γυρίσει απο Λονδινο (εκτός Σένγκεν)και θέλησα να συνεχίσω για θεσσαλονικη παλι μας έβαλαν να περασουμε κανονικα έλεγχο.
Εχω μπερδευτει τωρα.Δεν εχει στο βενιζελος περιοχη τρανζιτ;Και οι πινακιδες που εχει και το γραφουν τι ειναι;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εχω μπερδευτει τωρα.Δεν εχει στο βενιζελος περιοχη τρανζιτ;Και οι πινακιδες που εχει και το γραφουν τι ειναι;
τι λέμε τόση ώρα. ο υπάλληλος μου είπε ότι δυστυχώς είναι ένα μειονέκτημα του αεροδρομίου.( και εγώ από φυσούνα βγήκα.)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ταξίδεψα πρόσφατα Ηράκλειο -Αθήνα με aegean και Αθήνα Μπρατισλάβα με rayanair όπου στη δεύτερη πτήση ενώ είχα βαλίτσα μου πήραν το λάδι που ήταν 3 λίτρα γιατί λέει στη βαλίτσα επιτρέπετε μόνο ένα λίτρο εκτός και αν το 3λιτρο είχε συσκευασία ξύλινη από μαραγκό...επίσης με ρώτησαν αν είχα αλκοόλ στη βαλίτσα μου
Σε άλλη πτήση Ηράκλειο -Αθήνα-Βιέννη-Αθήνα -Ηράκλειο ξέχασα ένα μαχαίρι στη τσάντα μου...το είχα από τη δουλειά..δεν το ''είδε'' κανένας έλεγχος παρά μόνο στην επιστροφή Αθήνα - Ηράκλειο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.138
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κι εμενα μου ειχαν πει για το λαδι με την αιτιολογια πως αν χυθει θα λερωθουν αποσκευες κι αλλων επιβατων κι ετσι θα πρεπει να αποζημιωθουν.

Στο θεμα μας με τα υγρα σε χειραποσκευες: Το μετρο παρθηκε το 2006 μετα απο ενα αποτυχημενο σχεδιο να περαστουν υγρα σε μπουκαλια Gatorade οπου στη συνεχεια θα αναμιγνυονταν και θα δημιουργουσαν εκρηκτικη υλη. Αναλογο με το μετρο να βγαζεις υποδηματα που ερχονται πανω απο τον αστραγαλο οταν παλι καποιος προσπαθησε να περασει κατι μεσα σε μποτακια ή τις σαγιοναρες οπου επιχειρησε αλλος να περασει μαχαιρι κρυμμενο στη σολα.
Το μετρο των υγρων συνεχιζεται μεχρι σημερα οχι γιατι καποιος που θελει να κανει επιθεση δεν μπορει να βρει τροπο (αφου χημικες ουσιες ικανες να φτιαξουν εκρηκτικο μειγμα μπορουν να περαστουν και σε στερεη μορφη) αλλα για δυο κυριως λογους.
Ο πρωτος ειναι το αισθημα μεγαλυτερης ασφαλειας που δινεται στους επιβατες και ο δευτερος πως μετα το μετρο αυξηθηκαν κατακορυφα τα εσοδα των καταστηματων των αεροδρομιων απο την καταναλωση υγρων.

Ασχετο με τα υγρα αλλα ο λογος που η χρηση κινητων συνεχιζεται να απαγορευεται αν δεν ειναι σε flight mode ειναι για να μην μπορουν να επικοινωνουν αεροπειρατες και τρομοκρατες μεσα στο αεροπλανο. Αν και δεν νομιζω να τους πτοει αυτο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ρε σεις τιποτα δε μου ελενξαν σημερα ουτε υγρα,ουτε καν ζυγιζαν τις βαλιτσες.Και στο τελος μας ειπαν να τις παραδωσουμε για φορτωμα ,χωρις χρεωση,λογω πληροτητας της καμπινας του αεροσκαφους
 

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπερα στην παρεα!
Αν μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια.....για πτηση εξωτερικου για 1 επιβατη με ryanair και μονο με χειραποσκευη ποσα ml υγρα μπορει να μεταφερει;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπερα στην παρεα!
Αν μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια.....για πτηση εξωτερικου για 1 επιβατη με ryanair και μονο με χειραποσκευη ποσα ml υγρα μπορει να μεταφερει;
Για όλες τις πτήσεις, για όλα τα άτομα είναι 100 ml.
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
perixvra 100 ml το πολυ το κάθε ένα και να τα έχεις μεσα σε σακουλάκι σαν αυτο με zip δηλαδη.
Αλλιως τα πετάνε.
91995_8e682913f639d42a5a3c2fdd9c22ec59.jpg
 
Last edited:

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Στο στέλνω οπως το γραφουν

Τι επιτρέπεται να μεταφέρω μαζί μου;
  • Υγρά σε δοχεία χωρητικότητας μέχρι 100ml ανά συσκευασία. Οι συσκευασίες αυτές θα πρέπει να χωρούν σε μία διαφανή επανασφραγιζόμενη πλαστική σακούλα, μέγιστης χωρητικότητας 1 λίτρου. Επιτρέπεται μία μόνο τέτοια σακούλα ανά επιβάτη, που θα πρέπει να είναι κλειστή και θα παραδίδεται ξεχωριστά στον Έλεγχο Χειραποσκευών για εξέταση.
  • Υγρά φάρμακα και διατροφικά είδη που σας είναι απαραίτητα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μπορούν να μεταφερθούν στην χειραποσκευή σας. Μπορεί όμως να σας ζητηθεί να αποδείξετε ότι είναι απαραίτητα για το ταξίδι. Σε περίπτωση ασθένειας ή χρόνιας πάθησης, ο επιβάτης θα πρέπει να μεταφέρει την ποσότητα φαρμάκων που απαιτούνται και σχετική ιατρική βεβαίωση, εφόσον αυτό κριθεί απαραίτητο κατόπιν επικοινωνίας με το Τμήμα Κρατήσεων (210 3550500 ή 801 801 01 01 από τις 08:00 έως τις 23:00).
 

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
οποτε 10 συσκευασιες των 100ml!Ευχαριστω πολυ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom