Γενικά Οδηγός: Υγρά στη χειραποσκευή

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Οι κανονισμοι dangerous goods εκδιδονται απο την IATA, δεν εχει καθε εταιρια δικους της κανονισμους. Η λακ μαλλιων επιτρεπεται κανονικα ειτε σε βαλιτσα, ειτε σε χειραποσκευη( με τον περιορισμο των 100ml).
Εγώ αυτό που ήξερα είναι ότι επιτρέπεται η υγρή λακ αλλά οκ, δεν επιμένω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ αυτό που ήξερα είναι ότι επιτρέπεται η υγρή λακ αλλά οκ, δεν επιμένω.
Εχουν αποφανθει οι ειδικοί οτι μικρες ποσοτητες <100ml δεν θετουν σε κινδυνο κανενα. Αεροζολ, σπρει κλπ μεταφερονται κανονικα.
Hairspray

  • Carry On Bags: Yes (Less than 3.4oz/100 ml allowed)
  • Checked Bags: Yes
https://www.tsa.gov/travel/security-screening/liquids-rule
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχουν αποφανθει οι ειδικοί οτι μικρες ποσοτητες <100ml δεν θετουν σε κινδυνο κανενα. Αεροζολ, σπρει κλπ μεταφερονται κανονικα.
Hairspray

  • Carry On Bags: Yes (Less than 3.4oz/100 ml allowed)
  • Checked Bags: Yes
https://www.tsa.gov/travel/security-screening/liquids-rule
Βασικά αυτό είναι το μπλέξιμο. Οι κανονισμοί της TSA ισχύουν για την αμερική, σε άλλες χώρες ισχύουν άλλα, και στην Ευρωπαϊκή ένωση ισχύουν οι ευρωπαϊκοί κανονισμοί: https://ec.europa.eu/transport/modes/air/security/info_travellers_en

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις, βέβαια, οι λακ επιτρέπονται - μέχρι 100ml ανά συσκευασία στη χειραποσκευή, χωρίς περιορισμό στις αποσκευές. Δεν αποκλείω κάπου αλλού να απαγορεύονται, βέβαια, αλλά βαριέμαι να το ψάξω :)
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Βασικα υπαρχει περιορισμος στις τσεκαρισμενες αποσκευες. Επιτρεπονται μεχρι 2kg η 2l αλλα το καθε τεμαχιο δε μπορει να ειναι πανω απο 0,5kg η 0,5l. Και εννοειται παντα με καπακι.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Βασικα υπαρχει περιορισμος στις τσεκαρισμενες αποσκευες. Επιτρεπονται μεχρι 2kg η 2l αλλα το καθε τεμαχιο δε μπορει να ειναι πανω απο 0,5kg η 0,5l. Και εννοειται παντα με καπακι.
Βασικά αυτό που λες δεν ισχύει, εκτός αν αναφέρεσαι σε όρους συγκεκριμένης εταιρίας, και σε καμιά περίπτωση δεν είναι ο κανόνας.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Βασικά αυτό που λες δεν ισχύει, εκτός αν αναφέρεσαι σε όρους συγκεκριμένης εταιρίας, και σε καμιά περίπτωση δεν είναι ο κανόνας.
Και ομως ειναι ο κανονισμος ψαξε να τον βρεις.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και ομως ειναι ο κανονισμος ψαξε να τον βρεις.
Έψαξα δεν το βρήκα. Από περιέργεια και μόνο κάνε μια παράθεση εδώ. Τόσα χρόνια μεταφέρω μπουκάλια στις αποσκευές μου και δεν θα σταματήσω αφού δεν υπάρχει κάπου γραμμένο.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Έψαξα δεν το βρήκα. Από περιέργεια και μόνο κάνε μια παράθεση εδώ. Τόσα χρόνια μεταφέρω μπουκάλια στις αποσκευές μου και δεν θα σταματήσω αφού δεν υπάρχει κάπου γραμμένο.
Τι εννοεις μπουκαλια? Με λακ? Και ποσα μπουκαλια παιρνεις μαζι σου? Ειναι το καθε ενα απο αυτα μεγαλύτερο απο μισο λιτρο η μισο κιλο?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εννοώ μπουκάλια με υγρά γενικά. Εσύ μιλάς μόνο για λακ? Τέλος πάντων που είναι αυτοί οι όροι και δεν τους βρίσκω και ποτέ δεν τους έβρισκα?
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγώ πάντως μετέφερα στην Αμερική, σε τσεκαρισμένη βαλίτσα, 3 κιλά μέλι σε βάζα του 1 κιλού και 4 λίτρα λικέρ χωρισμένο σε 4 μπουκάλια. Η βαλίτσα είχε ψαχτεί αλλά δεν μου δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εννοώ μπουκάλια με υγρά γενικά. Εσύ μιλάς μόνο για λακ? Τέλος πάντων που είναι αυτοί οι όροι και δεν τους βρίσκω και ποτέ δεν τους έβρισκα?
Το ερώτημα ηταν αν μπορει να εχει ο επιβατης μαζι του λακ και απαντησα οτι μπορει. Οι περιορισμοι που ισχυουν ειναι αυτοι που ανεφερα και αφορουν λακ, αρωματα.
 

Attachments

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εγώ πάντως μετέφερα στην Αμερική, σε τσεκαρισμένη βαλίτσα, 3 κιλά μέλι σε βάζα του 1 κιλού και 4 λίτρα λικέρ χωρισμένο σε 4 μπουκάλια. Η βαλίτσα είχε ψαχτεί αλλά δεν μου δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα
Το θεμα μας ειναι αλλο, αφορα τα επικινδυνα υλικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom