Γενικά Οδηγός: Υγρά στη χειραποσκευή

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το ερώτημα ηταν αν μπορει να εχει ο επιβατης μαζι του λακ και απαντησα οτι μπορει. Οι περιορισμοι που ισχυουν ειναι αυτοι που ανεφερα και αφορουν λακ, αρωματα.
Έτσι όπως το έγραψες νόμιζα ότι μιλάς γενικά για υγρά. Ευχαριστώ για το pdf. Ισχύει γενικά; Πάντως και για τα μπουκάλια που εννοούσα εγώ υπάρχει όριο (να το φτάσω βέβαια πολύ δύσκολο o_O)
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Έτσι όπως το έγραψες νόμιζα ότι μιλάς γενικά για υγρά. Ευχαριστώ για το pdf. Ισχύει γενικά; Πάντως και για τα μπουκάλια που εννοούσα εγώ υπάρχει όριο (να το φτάσω βέβαια πολύ δύσκολο o_O)
Παρακαλω, εχει χρησιμες πληροφορίες και ναι ισχυει .
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.601
Το θεμα μας ειναι αλλο, αφορα τα επικινδυνα υλικα.
Η απάντησή μου (όπως και άλλων φαντάζομαι) αναφέρεται στο θέμα του νήματος, περί υγρών στις χειραποσκευές, όχι συγκεκριμένα στα επικίνδυνα υλικά.

Και ομως ειναι ο κανονισμος ψαξε να τον βρεις.
Τελικά έχεις δίκιο, υπάρχει επεξηγηματική παράγραφος με τα όρια που λες, αλλά είναι κάτω από την επόμενη κατηγορία (Non - flammable, non-toxic aerosols) και μπορεί εύκολα να προσπεραστεί στην ανάγνωση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Βασικα υπαρχει περιορισμος στις τσεκαρισμενες αποσκευες. Επιτρεπονται μεχρι 2kg η 2l αλλα το καθε τεμαχιο δε μπορει να ειναι πανω απο 0,5kg η 0,5l. Και εννοειται παντα με καπακι.
Μονο αυτος χρειαζεται 2 λιτρα λακ στα ταξιδια του...

 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
:)Και δεν τον φτανουν μη σου πω, βλεπεις που πεφτουν τα πανω πανω?? Ο περιορισμός φταίει..
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Η τεχνολογία των αξονικών τομογράφων περνάει στον έλεγχο ασφαλείας των αεροδρομίων. Σε λίγο καιρό δεν θα χρειάζεται να αφαιρούμε υγρά και laptops από τις αποσκευές μας. Ο χειριστής θα βλέπει τα πάντα.
http://www.news247.gr/technologia/a...e-gia-ta-ygra-stis-aposkeyes-sas.6635389.html

 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Ερώτηση:Μπορώ να βάλω στο σακουλάκι με τα ml ενα άρωμα που πήρα 50 ml?Το θέμα είναι οτι το μπουκαλάκι είναι βαρύ κ να το αδειάσω σε κάποιο άλλο δεν γίνεται,δεν ανοίγει..Το μπουκαλάκι όμως δεν γράφει τα ml και αγχώνομαι σε περίπτωση που δεν το πιστέψουν επειδή δεν το γράφει για πιο επίσημα κ μου το πετάξουν o_O
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ερώτηση:Μπορώ να βάλω στο σακουλάκι με τα ml ενα άρωμα που πήρα 50 ml?Το θέμα είναι οτι το μπουκαλάκι είναι βαρύ κ να το αδειάσω σε κάποιο άλλο δεν γίνεται,δεν ανοίγει..Το μπουκαλάκι όμως δεν γράφει τα ml και αγχώνομαι σε περίπτωση που δεν το πιστέψουν επειδή δεν το γράφει για πιο επίσημα κ μου το πετάξουν o_O
Το θέμα δεν είναι πόσο βαρύ είναι αλλά πόσο μεγάλο σε χωρητικότητα. Αν είναι σίγουρα 50 ml, θα φαίνεται και τόσο, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Το θέμα δεν είναι πόσο βαρύ είναι αλλά πόσο μεγάλο σε χωρητικότητα. Αν είναι σίγουρα 50 ml, θα φαίνεται και τόσο, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
Ααα ωραία..Γιατι καμια φορά δεν ξέρεις.Αφορμές ψάχνουν όλοι οι ελεγτές..Ευχαριστώ πολύ!!!:)
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Ναι, τη βρισκουν με το να πετανε μπουκαλακια με αρωματα. Ο,τι ναναι...
Για να το λέω κάτι ξέρω παραπάνω αγαπητή φίλη..Πέρυσι πήγα Πράγα και οπωσδήποτε έπρεπε να μου πετάξουν μια κρέμα σώματος σε βαζάκι ακριβώς 100 ml.Δυστυχώς όταν την αγόρασα έβγαλα το κάτω αυτοκόλλητο που έγραφε τα ml και δεν με πίστεψαν.Κακήν κακώς μου την πέταξαν αλλιώς θα πλήρωνα αδρά για να την κρατήσω...Μάθε να εκτιμάς την κάθε ερώτηση γιατί πάντα μια απορία έχει τον λόγο της.Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει το φόρουμ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Για να το λέω κάτι ξέρω παραπάνω αγαπητή φίλη..Πέρυσι πήγα Πράγα και οπωσδήποτε έπρεπε να μου πετάξουν μια κρέμα σώματος σε βαζάκι ακριβώς 100 ml.Δυστυχώς όταν την αγόρασα έβγαλα το κάτω αυτοκόλλητο που έγραφε τα ml και δεν με πίστεψαν.Κακήν κακώς μου την πέταξαν αλλιώς θα πλήρωνα αδρά για να την κρατήσω...Μάθε να εκτιμάς την κάθε ερώτηση γιατί πάντα μια απορία έχει τον λόγο της.Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει το φόρουμ.
Απλα ισως θελαν να την καρπωθουν???φαινετε αν ηταν 100ml ή παραπανω,δεν ειναι απειροι οι ελεγκτες...αλλο αν τους γυαλιζουν αντικειμενα και βρισκουν αφορμες να στα πεταξουν ή πεσεις σε κανα στριμενο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.801
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom