Γενικά Οδηγός: Υγρά στη χειραποσκευή

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κακήν κακώς μου την πέταξαν
Απλα ισως θελαν να την καρπωθουν???!
Μην ξεχνατε οτι το βασικο κριτηριο, υπερανω ολων, ειναι η ασφαλεια, οχι αν ειναι η οχι 100ml. Δηλ δεν σε εξασφαλιζει τπτ αν κατι φανει υποπτο, ουτε καν τα αυτοκολλητακια που αναγραφουν 100ml.

Airport security staff will not let anything through that they consider dangerous - even if it’s normally allowed in hand luggage.
https://www.gov.uk/hand-luggage-restrictions
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Για να το λέω κάτι ξέρω παραπάνω αγαπητή φίλη..Πέρυσι πήγα Πράγα και οπωσδήποτε έπρεπε να μου πετάξουν μια κρέμα σώματος σε βαζάκι ακριβώς 100 ml.Δυστυχώς όταν την αγόρασα έβγαλα το κάτω αυτοκόλλητο που έγραφε τα ml και δεν με πίστεψαν.Κακήν κακώς μου την πέταξαν αλλιώς θα πλήρωνα αδρά για να την κρατήσω...Μάθε να εκτιμάς την κάθε ερώτηση γιατί πάντα μια απορία έχει τον λόγο της.Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει το φόρουμ.
Δεν ειχα προβλημα με την ερωτηση αλλα με το σχόλιο. Δε μπορείς να λες οτι ψαχνουν αφορμες "ολοι" οι ελεγκτές γιατι ειναι αφενως πολυ ασχημο σχολιο και αφετέρου δεν ισχυει.
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Να κανω μια ασχετη ερωτηση? Γιατι μας ζητανε να βγαζουμε την σακουλα με τα υγρα, ενω μπορουν να εντοπισουν τα υγρα που εχει μεσα η βαλιτσα και ενδεχομενως εχεις ξεχασει να βγαλεις? Επισης μου εχει τυχει 2 φορες να μου αφησουν μεσα ολοκληρο μπουκαλι με νερο ξεχασμενο.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Να κανω μια ασχετη ερωτηση? Γιατι μας ζητανε να βγαζουμε την σακουλα με τα υγρα, ενω μπορουν να εντοπισουν τα υγρα που εχει μεσα η βαλιτσα και ενδεχομενως εχεις ξεχασει να βγαλεις? Επισης μου εχει τυχει 2 φορες να μου αφησουν μεσα ολοκληρο
μπουκαλι με νερο ξεχασμενο.
Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τους υπαλλήλους στους οποίους θα πέσεις... Πολλες φορές δεν βγάζω καν το σακουλάκι και ελέγχουν την βαλίτσα ετσι, άλλες φορές μου ζητάνε να το βγάλω... Μια φορά και εγω είχα περάσει χυμό πάνω από 100ml :haha:
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
φορά και εγω είχα περάσει χυμό πάνω από 100ml :haha:
Μια ζωη μεσα στην παρανομια εισαι. :) Δεν ντρεπεσαι με αυτα που κανεις; Τι χυμος ηταν; Ειχε πιστοποιηση αντοχης συσκευασειας για πτησεις με αεροπλανο;
Με τετοιες κινησεις μειωνεις τα κερδη των αεροπορικων, να δεις που σε εξι μηνες η Ryanair θα βαλει υποχρεωτικη αγορα προιοντος για οσους θελουν να κανουν την πτηση καθιστοι, αλλιως ορθιοι μεσα στο αμπαρι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να κανω μια ασχετη ερωτηση? Γιατι μας ζητανε να βγαζουμε την σακουλα με τα υγρα, ενω μπορουν να εντοπισουν τα υγρα που εχει μεσα η βαλιτσα και ενδεχομενως εχεις ξεχασει να βγαλεις? Επισης μου εχει τυχει 2 φορες να μου αφησουν μεσα ολοκληρο μπουκαλι με νερο ξεχασμενο.
Ο σκοπός που τα βγάζουμε είναι γιατί πρέπει να τα δούν με το μάτι, καθώς το μηχάνημα δεν είναι σε θέση να διακρίνει ένα τύπο υγρού από ένα άλλο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ο σκοπός που τα βγάζουμε είναι γιατί πρέπει να τα δούν με το μάτι, καθώς το μηχάνημα δεν είναι σε θέση να διακρίνει ένα τύπο υγρού από ένα άλλο.
Τη χωρητικότητα της συσκευασίας ελέγχουν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τη χωρητικότητα της συσκευασίας ελέγχουν.
Επαναλαμβάνω: Το μέτρο πάρθηκε επειδή το μηχάνημα από μόνο του δε μπορεί να διακρίνει τη νιτρογλυκερίνη από τη γκαζόζα. Η χωρητικότητα της συσκευασίας είναι δευτερεύων έλεγχος.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επαναλαμβάνω: Το μέτρο πάρθηκε επειδή το μηχάνημα από μόνο του δε μπορεί να διακρίνει τη νιτρογλυκερίνη από τη γκαζόζα. Η χωρητικότητα της συσκευασίας είναι δευτερεύων έλεγχος.
Οι συσκευασίες δεν είναι διαφανείς απαραίτητα και τις περισσότερες φορές.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οι συσκευασίες δεν είναι διαφανείς απαραίτητα και τις περισσότερες φορές.
Η πλαστική σακούλα είναι υποχρεωτικά διαφανής. Στα προϊόντα έχουν το δικαίωμα να κάνουν έλεγχο αν τα θεωρήσουν ύποπτα για κάποιο λόγο. Εχει τύχει να μου ζητήσουν να ελέγξουν οδοντόκρεμμα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εχει τύχει να μου ζητήσουν να ελέγξουν οδοντόκρεμμα.
Την άνοιξαν και την ζούληξαν να βγει?
Εμένα όσες φορές έχουν ενδιαφερθεί είναι για τις συσκευασίες των ακριβώς 100 mL, χωρίς να ενδιαφέρονται για το περιεχόμενο. Απλά διαβάσανε τη χωρητικότητα. Αν η συσκευασία είναι μεγαλύτερη, τότε ενδιαφέρονται για το περιεχόμενο.

edit Ατυχές παράδειγμα η νιτρογλυκερίνη.
 
Last edited:

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
Επαναλαμβάνω: Το μέτρο πάρθηκε επειδή το μηχάνημα από μόνο του δε μπορεί να διακρίνει τη νιτρογλυκερίνη από τη γκαζόζα. Η χωρητικότητα της συσκευασίας είναι δευτερεύων έλεγχος.
Εχει να κανει παντως και με τον υπαλληλο!φετος το καλοκαιρι σε τρανφερ πτηση απο αμστερνταμ -αθηνα ο τυπος που ψαχουλευε μου κρατησε ενα μισοτελιωμενο σπρευ ποδιων και μου αφησε εναν αφρο ξυρισματος σχεδον γεματο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom