• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Νοέμβριο 2016 - Ιανουάριο 2017! Κάντε κλικ εδώ!
  • 11ο επεισόδιο στην εκπομπή μας!! Συναυλίες και Ταξίδια!! - κλικ εδώ

Γενικά Οδηγός: Υγρά στη χειραποσκευή

Earth Citizen

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για να καταφέρεις να κάνεις χιονόμπαλα θα πρέπει το υγρό στοιχείο (νερό) να είναι σε στερεά μορφή (πάγο), άρα δεν μετριέται σαν υγρό.
Θα έχεις μαζί σου κάποιο καταψήκτη;...Και αν επιτρέπεται, απο που έχεις σκοπό να φέρεις χιονόμπαλα;
Κατάλαβες κυριολεκτικά χιονόμπαλα;;:haha::haha::haha:

Sassenach77

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Κατάλαβες κυριολεκτικά χιονόμπαλα;;:haha::haha::haha:
Ε τι να κάνω;;; Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται....:haha:
Άσε που έχω ξεχάσει οτι υπάρχουν και τέτοιες "χιονόμπαλες"....:rolleyes:

Sassenach77

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ναι @Sassenach77. Αυτό το απλό που δείχνει ο @panpan εννοώ και το θέλω από Βιέννη μιας που είναι και η χώρα δημιουργίας του. Εσύ μάλλον φαντάστηκες πιο γκράντε καταστάσεις :lol::lol:. Τελικά τι ισχύει με αυτές;
Δεν έχω ιδέα :lol::lol: Όταν είχα πάει στη Βιέννη σοκολάτες είχα φέρει, γάντια και σκουφιά...."χιονόμπαλες" γιόκ :haha:

Πέρα απο τη πλάκα όμως, νομίζω οτι αν είναι άνω των 100 ml δεν θα σου την περάσουν απο τον έλεγχο ακόμα και στην χειραποσκευή μέσα να την έχεις. Έτσι είχα προσπαθήσει να φέρω και εγώ ένα κρασί απο την Πίζα σε ένα μπουκάλι που έγερνε όπως η Πίζα :lol: (ήταν 200 ml) και μου το έβγαλαν απο τη βαλίτσα και φυσικά δεν με άφησαν να το πάρω....

Earth Citizen

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν περνάνε οι χιονόμπαλες αν είναι μεγάλες(τουτέστιν το υγρό να ειναι πάνω από 100ml).

Δεν έχω ιδέα :lol::lol: Όταν είχα πάει στη Βιέννη σοκολάτες είχα φέρει, γάντια και σκουφιά...."χιονόμπαλες" γιόκ :haha:

Πέρα απο τη πλάκα όμως, νομίζω οτι αν είναι άνω των 100 ml δεν θα σου την περάσουν απο τον έλεγχο ακόμα και στην χειραποσκευή μέσα να την έχεις. Έτσι είχα προσπαθήσει να φέρω και εγώ ένα κρασί απο την Πίζα σε ένα μπουκάλι που έγερνε όπως η Πίζα :lol: (ήταν 200 ml) και μου το έβγαλαν απο τη βαλίτσα και φυσικά δεν με άφησαν να το πάρω....
Καλά τις σοκολάτες τις έχω σίγουρες!! Τι κρίμα πάντως να παίρνεις κάτι με ενθουσιασμό και να στο πετάνε με το έτσι θέλω:rolleyes::rolleyes:

Δεν περνάνε οι χιονόμπαλες αν είναι μεγάλες(τουτέστιν το υγρό να ειναι πάνω από 100ml).
Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα ένα πρόσφατο άρθρο στο οποίο λέγεται πως υπάρχει κανονισμός για τις χιονόμπαλες και επιτρέπονται μόνο σε παραδοτέες αποσκευές. Γνωρίζετε αν ισχύει; Μα τόσα μέλη εδώ μέσα έχω διαβάσει πως τις συλλέγουν. Όλοι σε παραδοτέες αποσκευές τις κουβαλούν και παίρνουν μόνο τις εντελώς μικρούλες;

karfitsa

Member

Earth Citizen

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Οι χιονόμπαλες με τίποτα δεν είναι πάνω από 100 ml.Αν την πάρεις, να σου κάνουν καλή συσκευασία γιατί σπάνε εύκολα.
.
Αλήθεια; Δεν το γνώριζα!
Υπάρχουν και οι πολύ μεγάλες οι οποίες σίγουρα είναι άνω των 100ml. Έχω δει να τρώνε άκυρο σε έλεγχο.

Οι χιονόμπαλες με τίποτα δεν είναι πάνω από 100 ml.Αν την πάρεις, να σου κάνουν καλή συσκευασία γιατί σπάνε εύκολα.
.
Αλήθεια; Δεν το γνώριζα!
Και εγώ τώρα το έμαθα ψάχνοντας! Θέλω πολύ μια αλλά με τους κακονισμούς που βρήκα περί χειραποσκευής φοβάμαι μην πεταχτεί (ακόμη και η κάτω των 100ml). Θα ρωτήσω και στο αεροδρόμιο κατά την αναχώρηση μήπως εκείνοι μου πουν τι παίζει.

Earth Citizen

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Και εγώ τώρα το έμαθα ψάχνοντας! Θέλω πολύ μια αλλά με τους κακονισμούς που βρήκα περί χειραποσκευής φοβάμαι μην πεταχτεί (ακόμη και η κάτω των 100ml). Θα ρωτήσω και στο αεροδρόμιο κατά την αναχώρηση μήπως εκείνοι μου πουν τι παίζει.
Ισχύει ό,τι ισχύει για όλα τα υπόλοιπα υγρά. Ρώτα και στο αεροδρόμιο να σου φύγει η αμφιβολία.

@Earth Citizen Λοιπόν ρώτησα πριν στο live chat της ryanair και μου είπαν ότι εάν η μπάλα είναι γυάλινη απαγορεύεται να μπει στη χειραποσκευή ακόμη και αν είναι μικρότερη των 100ml και πάει στις παραδοτέες αποσκευές (που εγώ δεν έχω) γιατί υπάρχει κίνδυνος να σπάσει. Αν είναι πλαστική η σφαίρα μπορώ να την πάρω κανονικά πάνω στο ειδικό σακουλάκι με τα υπόλοιπα υγρά λένε! Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το γιατί αφού αρώματα και άλλα υγρά τα δέχονται σε γυάλινα μπουκαλάκια. Θα το ρισκάρω. Θα πάρω μια μικρή και θα παρακαλέσω κανένα πατριωτάκι που θα έχει παραδοτέα αποσκευή να τη χώσει στη δικιά του.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.828
Μέλη
35.504
Νεότερο μέλος
dimagag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom