Γενικά Οδηγός: Υγρά στη χειραποσκευή

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Καλησπέρα πετάω με χειραποσκευή μόνο..θα έχω απο υγρά κολόνια αποσμητικό και οδοντόκρεμα να τα βάλω όλα μαζί σε διαφανές σακουλάκι ή ξεχωριστά ? μάλιστα μου είπε φίλος οτι τα βάζει σε νεσεσέρ μέσα ολα αυτά και τα περνάει
Όλα μαζί πρέπει,είτε σε διάφανο σακουλάκι με zipper είτε σε διάφανο νεσεσέρ με zipper.Όμως τα μπουκαλάκια πρέπει να είναι μικρά.Το πολύ 100 ml χωρητικότητας το καθένα αλλιώς τα πετάνε.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Σωστά πρέπει τα μπουκαλάκια να είναι 100ml (και όχι 200ml αλλά μισοαδεια). Το πιθανότερο είναι ότι αυτά που αναφέρεις είναι ήδη μικρά μπουκάλια, οδοντόκρεμες, αρώματα κλπ.
Μόνο εάν θες να πάρεις σαμπουάν/αφροντουζ θα πρέπει να τα βάλεις σε άλλα μπουκαλάκια.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Καλημέρα σας!
Αυτό το σακουλάκι που λέτε του 1 λίτρου πού θα το αναζητήσω στο Ελ. Βενιζέλος? Δε θα έχω το χρόνο να πάω πολύ νωρίτερα, γι αυτό ρωτάω να πάω κατευθείαν εκεί . Αν κατάλαβα ωστόσο καλά και με ένα διαφανές σακουλάκι ή Νεσεσέρ με ζιπερ από το σούπερ μάρκετ είμαι οκ? Μπορεί να μην αναφέρει τη χωρητικότητα, θα έχω πρόβλημα? Ή για μα έχω το κεφάλι μου ήσυχο να το πάρω απ το αεροδρόμιο ?
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Τετοια σακουλακια εχουν λιγο πριν περασεις τον ελεγχο ασφαλειας, εκει που βαζεις τσαντες, μπουφαν και οτιδηποτε μεταλλικο στα πλαστικα κουτια για να τα σκαναρουν. Εκει πρεπει να πεταξεις οτι μπουκαλια νερου εχεις μαζι σου.
Καλυτερα να εχεις ολα τα σχετικα μπουκαλακια σε μια ξεχωριστη σακουλα καπου προχειρα. Με διαφανο νεσεσερ δεν νομιζω να πει κανεις τιποτα, αλλα και πει, ζητας το σακουλακι που πρεπει να εχουν και τα μεταφερεις εκεινη την στιγμη.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Τετοια σακουλακια εχουν λιγο πριν περασεις τον ελεγχο ασφαλειας, εκει που βαζεις τσαντες, μπουφαν και οτιδηποτε μεταλλικο στα πλαστικα κουτια για να τα σκαναρουν. Εκει πρεπει να πεταξεις οτι μπουκαλια νερου εχεις μαζι σου.
Καλυτερα να εχεις ολα τα σχετικα μπουκαλακια σε μια ξεχωριστη σακουλα καπου προχειρα. Με διαφανο νεσεσερ δεν νομιζω να πει κανεις τιποτα, αλλα και πει, ζητας το σακουλακι που πρεπει να εχουν και τα μεταφερεις εκεινη την στιγμη.
Ok! Σ'ευχαριστώ πολύ!
 

marga

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Παιδιά κολόνια 50ml μέσα στο κουτί της, τη βάζω σε σακουλάκι διαφανές στο αεροδρόμιο και μπαίνει κανονικά στη χειραποσκευή, ναι?
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Παιδιά κολόνια 50ml μέσα στο κουτί της, τη βάζω σε σακουλάκι διαφανές στο αεροδρόμιο και μπαίνει κανονικά στη χειραποσκευή, ναι?
Ναι,τα υγρά ως 100ml μπορείς να τα πάρεις μαζί σου μέσα σε διαφανες σακουλάκι.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Εχουμε εξελιξεις.
Στο Χιθροου βαζουν νεα σκανερακια αποσκευων με τα οποια θα μπορουν να δουν τα υγρα οποτε θα μπορουνε να εχουν το νερο τους οι επιβατες μαζι τους χωρις να τους υποχρεωνουν να το πετανε.

https://www.standard.co.uk/news/uk/...YsTWbWcOJLDnYdPpq-qtbY9juU#Echobox=1559807099
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ξέρει κανείς τι κάνουμε όταν έχουμε ταξίδι αλλά παίρνουμε αγωγή που είναι πάνω από 100 ml?
Πετάω σε λίγες μέρες για Ισραήλ. Από Ελλάδα ακόμα κι αν δείξω τη συνταγή είμαι οκ,αλλά από εκεί δε ξέρω τί μπορεί να γίνει και τα σκευάσματα που χρησιμοποιώ είναι αναγκαία και πανάκριβα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ξέρει κανείς τι κάνουμε όταν έχουμε ταξίδι αλλά παίρνουμε αγωγή που είναι πάνω από 100 ml?
Πετάω σε λίγες μέρες για Ισραήλ. Από Ελλάδα ακόμα κι αν δείξω τη συνταγή είμαι οκ,αλλά από εκεί δε ξέρω τί μπορεί να γίνει και τα σκευάσματα που χρησιμοποιώ είναι αναγκαία και πανάκριβα.
Αν μεταφραστει η συνταγη στα αγγλικα και καποια εξεταση,μηπως σ αφησουν???μετα η αεροπορικη σου ή το αεροδρομιο της χωρας θα μπορει να σου δωσει σαφης απαντηση
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@fenia42

https://www.esky.gr/taxidiotikos-od...ti-mporeite-na-parete-mazi-sas-sto-aeroskafos

"** Προσοχή! Τα συνταγογραφημένα φάρμακα είναι ελεύθερα περιορισμών όγκου και μπορούν να μεταφερθούν σε μεγαλύτερες ποσότητες (πάνω από 100 ml), εφόσον είναι απαραίτητα κατά τη διάρκεια της πτήσης για ιατρικούς λόγους. Τα φάρμακα πρέπει να αναφέρονται ξεχωριστά κατά τον έλεγχο ασφάλειας"

Πάρε ένα τηλεφωνο στην ασφάλεια του αεροδρομίου στην Ελλάδα, θα πρέπει να ξέρουν να σου απαντήσουν και για την επιστροφή.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom