Οικονομικός προγραμματισμός ταξιδίου

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για σας τους αντρες Αντωνη πιστευω οτι βολευουν πολυ και τα παντελονια στρατιωτικου τυπου με τις τρεπες στα πλαγια που κυκλοφορουν και σε χειμερινη και σε καλοκαιρινη βερσιον.
Ναι, αυτές ειδικά οι τσέπες είναι οι καταλληλότερες για πορτοφόλια! :shock:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.837
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
επειδή έχω γίνει πολλές φορές μάρτυρας κλοπής σε μετρό και ειδικά αυτό του Μιλάνου θα ήθελα να γράψω εδώ την εμπειρία μου.
το κόλπο είναι το εξής: μπαίνουν 5-6 παρέα μέσα στο τρένο σταμπάρουν το υποψήφιο θύμα,το περιτρυγυρίζουν και σε κάποιο σταθμό με μεγάλη επιβίβαση-αποβίβαση το ξελαφρώνουν και με το που πάν να κλείσουν οι πόρτες πετάγονται όλοι μαζύ έξω.
γι' αυτό προσοχή στο μετρό πάντα με τη πλάτη στις πόρτες που δεν ανοίγουν και ποτέ μπροστά απο τις πορτες που ανοίγουν και μπαινοβγαίνει κόσμος.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τι εννοεις baba.Οτι τα βουτανε απο κει?
Δοκίμασε να βάλεις πορτοφόλι εκεί και να περπατήσεις, κι έλα να μου πείς.

Εκεί βάζεις το τζόκεϋ, τα εισιτήρια, κανέναν χάρτη, χαρτομάντηλα, τον καπνό, τέτοια πράγματα που δεν σ' εμποδίζουν στη βάδιση. Και ποτέ δεν έχεις χρήματα σε εξωτερική τσέπη. Το πολύ-πολύ σε πουκάμισο σε τσέπη με φερμουάρ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δοκίμασε να βάλεις πορτοφόλι εκεί και να περπατήσεις, κι έλα να μου πείς.

Εκεί βάζεις το τζόκεϋ, τα εισιτήρια, κανέναν χάρτη, χαρτομάντηλα, τον καπνό, τέτοια πράγματα που δεν σ' εμποδίζουν στη βάδιση. Και ποτέ δεν έχεις χρήματα σε εξωτερική τσέπη. Το πολύ-πολύ σε πουκάμισο σε τσέπη με φερμουάρ.
Δεν εννοουσα βρε συ να βαλεις ολο το πορτοφολι να ντραγκαναει περα δωθε.Χυμα τα λεφτα ή ενα μεγαλυτερο ποσο που δεν θες να κλειδωσεις στη βαλιτσα.Πολλοι αντρες δεν βολευονται με πορτοφολια.Εγω οταν ειναι να παω σε κανενα ΑΤΜ να κανω αναληψη μεγαλο ποσο φοραω κανενα τετοιο παντελονι ,γιατι ειναι μοδα και στα γυναικεια κατα περιοδους.

Αλλαζω θεμα τωρα:μου φαινεται παιδια οτι θα πρεπει να ανοιξουμε καινουριο τοπικ με θεμα " Παω Βαρκελωνη-οδηγιες /συμβουλες για να μη με κλεψουν" και να ποσταρει ο καθενας οδηγιες και συμβουλες.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πεσ' τα βρε dim. Λύσσαξαν με τα τσαντάκια, τα πορτοφόλια και τις κάρτες. Από οικονομικό προγραμματισμό ξεκίνησαν, σε ψυχανάλυση για τις φοβίες τους κατέληξαν. Έτσι όπως πάνε, με στολή εκστρατείας στο φούρνο για ψωμί τις βλέπω να πηγαίνουν.
Για πειτε μας λοιπον και σεις οι Ασιοπληκτοι.
Στην Ασια υπαρχει γενικα εγκληματικοτητα?Κλεβουν?
Προσεχετε κατι?:bleh::bleh:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για πειτε μας λοιπον και σεις οι Ασιοπληκτοι.
Στην Ασια υπαρχει γενικα εγκληματικοτητα?Κλεβουν?
Προσεχετε κατι?:bleh::bleh:
Προσέχουμε τα πάντα εκτός του μη μας κλέψουν. Αυτό δε μας απασχόλησε ποτέ! Οι άνθρωποι εκεί έχουν περηφάνεια και αξιοπρέπεια. Ούτε ζητιάνους βλέπεις καλά-καλά (εκτός Ινδίας).
 

skatoulis

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
never schedule a trip :)
μην σου πω οτι για μπάνιο θα πηγαίνουν με στολή δύτη με ειδικό εξοπλισμό/τσεπων
χαχαχαχα ελιωσα στο γελιο

Προσέχουμε τα πάντα εκτός του μη μας κλέψουν. Αυτό δε μας απασχόλησε ποτέ! Οι άνθρωποι εκεί έχουν περηφάνεια και αξιοπρέπεια. Ούτε ζητιάνους βλέπεις καλά-καλά (εκτός Ινδίας).
καλα δεν ισχυει αυτο... (τουλαχιστον απο την δικη μου μικρη εμπειρια)

Kαλέ που πάτε όλοι εσείς διακοπές? Στις συγκεντρώσεις του συνδικάτου ανωνυμων πορτοφολάδων? Ελα Χριστός και Απόστολος!!
:lol::lol:

Για να επιστρέψουμε στο θεμα παντως...
Υπολογίζω στο περιπου το κοστος και το χωρίζω σε οικονομίες που πρέπει να κάνω κάθε εβδομάδα και ετσι φασουλι το φασουλι γεμιζει το σακουλι...
ε αν καμια φορα -σπανια βεβαια- χρειαστουν πειρσσοτερα φασουλια... "μανα στειλε λεφτα":bleh:
 

aggel100

Member
Μηνύματα
32
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
N. Κορέα - Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Japan
Επειδή αρχίσαμε με το πως κάνουμε οικονομικό ταξίδι και φτάσαμε στους πορτοφαλάδες να μου επιτρέψετε να επανέλθω στο αρχικό θέμα. Ένας σχεδιασμός ταξιδιού δεν πρέπει να είναι σχεδιασμός προυπολογισμός κράτους. Τσιγγουνίες δεν πρέπει να χωράνε, πόσο μάλλον όταν αυτό το ταξίδι αποτελεί όνειρο ζωής και ίσως να μην ξαναπάμε σε εκείνο το μέρος. Δεν λέω να κάνουμε τις τρομερές σπατάλες αλλά είναι κρίμα να πηγαίνεις πχ Ινδία και να λυπάσαι τα λεφτά για την είσοδο στο taz mahal. Για αυτό πέρνουμε πάντα μαζί μας και πιστωτικές και όπου αξίζει τις ''τσακίζουμε''. Φυσικά μετά θα υπάρχει ο γολγοθάς να την ξεχρεώσουμε αλλά θα αξίζει τον κόπο. Αυτά..
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Λοιπόν, μια και επανήλθαμε στο αρχικό μας θέμα ας πω κι εγώ πώς προγραμματίζω τα ταξίδια μου. Εννοείται ότι δάνειο δεν "παίζει" με τίποτα. Ταξίδι είπαμε να πάμε, αν είναι μετά να μας βγει ξυνό, καλύτερα μένουμε στο σπιτάκι μας. Οπότε κάθε μήνα βάζω ένα ποσό στην άκρη για κάποια κατάσταση "έκτακτης ανάγκης", δηλαδή μια προσφορά σε αεροπορικά, μια ξαφνική "έξαψη" για ταξίδι κλπ. Έτσι πάντα υπάρχει ένα μικρό ή μεγαλύτερο (αν δεν έχει προηγηθεί κάποιο ταξίδι το τελευταίο διάστημα) κομπόδεμα, το οποίο χρησιμοποιώ με την πρώτη ευκαιρία:clap: Τώρα, όταν πηγαίνω ταξίδι έχω λίγα μετρητά και από κει και πέρα δυο prepaid κάρτες, τις οποίες φυσικά και δεν ξετινάζω. Έτσι πάντα μένει ένα ποσό που χρησιμοποιώ στο επόμενο ταξίδι.

Κι εγώ κουβαλάω πάνω μου όλη την περιουσία μου (μετρητά, κάρτες, διαβατήριο) σε τσαντάκι που φοράω μέσα από τα ρούχα. Κάθε πρωί βάζω το ποσό που πιστεύω ότι θα μου χρειαστεί σε 2-3 σημεία μέσα στην τσάντα μου και τα υπόλοιπα μένουν στο τσαντάκι.

Αυτά.. :D
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Όσο διαβάζω τα προηγούμενα τόσο πιο οικεία μου είναι, νομίζω όλοι πάνω κάτω τα ίδια κάνουμε!! Εδώ και μερικά χρόνια έχω υιοθετήσει τον κουμπαρά, βάζω 1 ευρώ ή αν έχω κέφια παραπάνω καθε μέρα. Ούτε μου φαίνεται σαν ποσό, 1 ευρώ τί ψυχή έχει και στο τέλος βγαίνουν αρκετά καλύπτοντας τα αεροπορικά καμιά φορά και το ξενοδοχείο. Βέβαια δεν έχω κάνει υπερατλαντικά ταξίδια ακόμα γι' αυτό φτάνουν για εισητήρια και χοτελ χαχαχα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.625
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom