Γενικά Οικονομικότεροι ευρωπαϊκοί προορισμοί;

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα σας φίλοι μου,
Καλή Παρασκευή να χουμε!

Θα ήθελα την βοήθεια σας.
Σκεφτόμαστε με το αγόρι μου λόγω επετείου να πάμε ένα τριήμερο εξωτερικό ή Γενάρη η Φλεβάρη ( αν και κλείνουμε προς τις 14 Φλεβάρη αλλά ακόμα δεν έχουμε καταλήξει). Μπορείτε να μου προτείνετε ένα προορισμό; για αεροπορικά κ διαμονή είμαστε στο μπάτζετ γύρω στα 100-150.

Σας ευχαριστώ πολύ και αναμένω απάντηση
Καλημέρα. Η εποχή που σκέφτεστε να ταξιδέψετε είναι ιδανική για οικονομικό ταξίδι, αφού είναι εντελώς off season λόγω κρύου. Με εξαίρεση το τριήμερο 14-16 Φεβρουαρίου, καθώς πολλοί θα έχουν την ίδια ιδέα με εσάς και γιατί πάντα του Αγίου οι τιμές πάνε στα ύψη για ευνόητους λόγους. Προτείνω λοιπόν να κοιτάξετε για άλλο τριήμερο. Από προορισμούς εφοδιαστείτε με ζεστά ρούχα και κοιτάξτε: όλη την Πολωνία, Βουκουρέστι, Βουδαπέστη, Μπρατισλάβα, Βερολίνο και λοιπή Γερμανία, Μιλάνο και Βιέννη (αν βρείτε κάτι φθηνό σε διαμονή) αλλά και Μπολόνια, Ρώμη, Σικελία, Μάλτα για πιο ήπιες καταστάσεις από άποψη καιρού (σε περίπου αύξουσα σειρά). Με λίγη τύχη μπορεί να πετύχετε και κάτι οικονομικό για Βαρκελώνη ή Μαδρίτη.
Προσωπική επιλογή πάντα ο νότος.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Με εξαίρεση το τριήμερο 14-16 Φεβρουαρίου, καθώς πολλοί θα έχουν την ίδια ιδέα με εσάς και γιατί πάντα του Αγίου οι τιμές πάνε στα ύψη για ευνόητους λόγους. Προτείνω λοιπόν να κοιτάξετε για άλλο τριήμερο. .
Γιατι τετοια απαισιοδοξια? θετικη σκεψη, ευελιξια κ νωρις κρατηση. 11-15/2 πχ τωρα με επιστροφη Παλερμο 29.98€, Ρωμη34€ ,κατι παραπανω για κοντινες μερες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γενικά η περίοδος που ενδιαφέρεστε να ταξιδέψετε χαρακτηρίζεται από κάμποσο κρύο. Θεωρώντας ότι το budget σας αφορά 2-3 διανυκτερεύσεις ρεαλιστικοί προορισμοί κατά τη γνώμη μου (μιλώντας για διαμονή σε αξιοπρεπές ιδιωτικό δωμάτιο και όχι χρέπι ή hostel dorm) είναι η Βουλγαρία, η Ρουμανία, η Μπρατισλάβα, το Παλέρμο, η Κων/πολη, ίσως η Βουδαπέστη, ίσως κάποια πόλη της Πολωνίας, ίσως η Μάλτα. Αν δε σας αρέσει το κρύο, οι πιο "ασφαλείς" προορισμοί από τους παραπάνω είναι το Παλέρμο, η Κων/πολη, η Μάλτα. Επίσης (αν και δεν έχω πάει ακόμα) ενδεχομένως η Νάπολη. Προσωπικά βρήκα για Δεκέμβρη πολύ οικονομικά αεροπορικά και προσιτή διαμονή (ακριβότερα όμως από Παλέρμο που είχα πάει πέρυσι).

Σε καμία περίπτωση δε θα πρότεινα κεντρική-βόρεια Ιταλία (εκτός ίσως από Μπολόνια), Γερμανίες, Βιέννες, Βέλγια, ακόμα κι αν βρείτε εισιτήρια σε εξευτελιστικές τιμές, καθώς θα σας φύγουν πολλά χρήματα σε διαμονή, φαγητό, sightseeing (εκτός κι αν δε σας πειράζει να μείνετε κάπου πολύ basic, να τρώτε μόνο street food και να μην πάτε σε αξιοθέατα).

Θα συμφωνήσω με @katkats ότι το τριήμερο του Αγίου Βαλεντίνου ίσως σας περιορίσει στις επιλογές σας βάσει αεροπορικών.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Συμφωνω με την @underwater περιτης ακριβειας της βορειας Ευρωπης στις προτασεις και εφοσον πατε για επετειο και οσο να ναι θα κανετε μια εξοδο καλη, η Μαλτα σε διαμονη, αξιοθεατα και φαγητο ειναι ακριβοτερη απο τη Σικελια και θα σας βγαλει εκτος.
Το επομενο φτηνοτερο ταξιδι μου εγινε στη Ρουμανια, ομως σε καμια περιπτωση Βουκουρεστι αλλα Κσρπαθια, τα οποια σε 3ημερο ειναι μεγαλη αποφαση εδω που τα λεμε.
Σικελια απο μενα.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γιατι τετοια απαισιοδοξια? θετικη σκεψη, ευελιξια κ νωρις κρατηση. 11-15/2 πχ τωρα με επιστροφη Παλερμο 29.98€, Ρωμη34€ ,κατι παραπανω για κοντινες μερες.
Σκεφτόμουν το τριήμερο που ανέφερα. Μεσοβδόμαδα οι τιμές είναι πολύ καλύτερες (και ξέχασα να το γράψω), από συνήθεια κοίταζα πσκ.
Γενικά το Παλέρμο παίζει πολύ γερά το χειμώνα. Και ήδη το εκμεταλλεύτηκα :)
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ άπειρα για την άμεση ανταπόκριση.
Σκεφτόμαστε να φύγουμε Παρασκευή πρωί και να γυρίσουμε Κυριακή βράδυ. Ποια πόλη πιστεύετε ότι θα προλάβουμε να δούμε πράγματα και να κάνουμε μέσα σ ένα τριήμερο; γιατί ας πούμε όλοι μου έχουν πει για κων/πόλη, Ρώμη και Βουδαπέστη να το ξεχάσω μέσα σ ένα τριήμερο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ άπειρα για την άμεση ανταπόκριση.
Σκεφτόμαστε να φύγουμε Παρασκευή πρωί και να γυρίσουμε Κυριακή βράδυ. Ποια πόλη πιστεύετε ότι θα προλάβουμε να δούμε πράγματα και να κάνουμε μέσα σ ένα τριήμερο; γιατί ας πούμε όλοι μου έχουν πει για κων/πόλη, Ρώμη και Βουδαπέστη να το ξεχάσω μέσα σ ένα τριήμερο.
Για 3 γεμάτες ημέρες χειμώνα, θα επελεγα Μαλτα η κάποια μικρότερη ιταλική πόλη (όχι Ρώμη η Μιλανο). Προλαβαίνεις να πάρεις μια καλή γεύση τους
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
όλοι μου έχουν πει για κων/πόλη, Ρώμη και Βουδαπέστη να το ξεχάσω μέσα σ ένα τριήμερο.
εγω δεν το λεω.
Για 3 γεμάτες ημέρες χειμώνα, (όχι Ρώμη η Μιλανο).
δηλ δεν θα περασει καλα σε 3 μερες? ή καθε ταξιδι που κανουμε πρεπει να "εξαντλουμε" τον προορισμο?
εγω θα επελεγα, λογω κ της περιστασης 14/2, αυστηρα μια ιταλικη πολη του νοτου. δηλ Ρωμη, Παλερμο που εχουν κ παμφθηνα εισητηρια, διαμονη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Σκεφτόμαστε να φύγουμε Παρασκευή πρωί και να γυρίσουμε Κυριακή βράδυ. Ποια πόλη πιστεύετε ότι θα προλάβουμε να δούμε πράγματα και να κάνουμε μέσα σ ένα τριήμερο; γιατί ας πούμε όλοι μου έχουν πει για Κων/πόλη, Ρώμη και Βουδαπέστη να το ξεχάσω μέσα σ ένα τριήμερο.
Εχω παει και στις 3 τριημερο. Στη Ρωμη επισης δυο φορες 2ημερο. Τελεια ηταν. Απλα ξαναπηγα γιατι δεν εφτασε. Και λοιπον;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σκεφτόμαστε να φύγουμε Παρασκευή πρωί και να γυρίσουμε Κυριακή βράδυ.
Οι φθηνότερες πτήσεις εκείνο το Σ-Κ του Βαλεντίνου είναι για Τελ Αβίβ. Αν και δεν ξέρω αν το μέρος είναι τόσο ινσταγκραμικά φωτογενές για ένα ζευγάρι που θέλει να γιορτάσει επέτειο σε σχέση πχ με το Παρίσι ή τη Βενετία, γιατί δεν έχω πάει.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Συμφωνώ με όσους είπαν ότι δε χρειάζεται να εξαντλεί κανείς μια πόλη σε μια επίσκεψη. Δείτε μερικά πράγματα που σας κάνουν μεγαλύτερο κλικ και κατά τα άλλα βόλτες, ποτάκια, κανά ρομαντικό δείπνο. Κι αν σας αρέσει ξαναπάτε. Κι εγώ έχω επισκεφτεί κάποια μέρη πολλές φορές.
Παρ' όλα αυτά να τονίσω ότι από τις τρεις πόλεις που αναφέρεις (Ρώμη, Βουδαπέστη, Κων/πολη) η πρώτη θα σας βγάλει εκτός budget (εκτός κι αν τη βγάλετε με περιπάτους, street food και φυσικά πολύ βασική διαμονή). Αν θέλετε Ιταλία μόνο Νότο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom