Ούτε ένας Έλληνας...

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Λονδίνο. Πρωινή βάρδια στη δουλειά. Το εστιατόριο είναι τίγκα γεμάτο και μπροστά στο ταμείο μου, για φαί/ροφήματα takeaway, υπάρχει μια μεγάλη ουρά. Παίρνω μαζεμένες παραγγελίες για να φτιάξω όλους μαζί τους καφέδες μπας και φύγει η ουρά πιο γρήγορα ενώ και οι σερβιτόροι με βομβαρδίζουν με τα δικά τους. Ρωτάω τον πρώτο στη σειρά, τον δεύτερο, τον τρίτο και τρέχω να τα ετοιμάσω- ο τέταρτος, έλληνας με τα όλα του, μιλάει διακριτικότατα (...) στη γκόμενα του στο κινητό "Ναι μωράκι μου θα έρθω. Ναι, έχω σταματήσει να πάρω ένα καφέ αλλά έχω εδώ μία που κάνει να πούμε πενήντα ώρες.."
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λονδίνο. Πρωινή βάρδια στη δουλειά. Το εστιατόριο είναι τίγκα γεμάτο και μπροστά στο ταμείο μου, για φαί/ροφήματα takeaway, υπάρχει μια μεγάλη ουρά. Παίρνω μαζεμένες παραγγελίες για να φτιάξω όλους μαζί τους καφέδες μπας και φύγει η ουρά πιο γρήγορα ενώ και οι σερβιτόροι με βομβαρδίζουν με τα δικά τους. Ρωτάω τον πρώτο στη σειρά, τον δεύτερο, τον τρίτο και τρέχω να τα ετοιμάσω- ο τέταρτος, έλληνας με τα όλα του, μιλάει διακριτικότατα (...) στη γκόμενα του στο κινητό "Ναι μωράκι μου θα έρθω. Ναι, έχω σταματήσει να πάρω ένα καφέ αλλά έχω εδώ μία που κάνει να πούμε πενήντα ώρες.."
Όταν ήρθε η σειρά του, τι τον ρώτησες? "What would you like?" ή "Τι θα θέλατε παρακαλώ?" ?
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
-What would you like?
-This..

το φτιάχνω

-Sorry for needing 50 hours to make it..
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
όταν πρωτοπήγα για σπουδές Αγγλία το 96 τις πρώτες μέρες άκουγα ελληνικά και γυρνούσα χαμογελώντας και ρωτούσα Έλληνας??ε αυτό κράτησε κανένα μήνα μετά άλλαζα δρόμο..το ίδιο κάνω και στα επόμενα ταξίδια μου στο εξωτερικό που όποια πέτρα κ ν ανοίξεις βλέπεις. Ελληνα..Το σόκ ήταν στη Bora Bora 24 ώρες μακριά από Ελλάδα..και στο πρωινό γκρίνιαζα αλλά ελληνικά και ακούω..να φάς ανανά είναι πολύ νόστιμος!!!αλλά τελικά ήταν μετανάστες της Αμερικής, γίναμε φίλοι και μας φιλοξένισαν και 2 εβδομάδες στο L.A αρα έχει και καλά του...που και που...
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
Παλιά δούλευα σε Ξενοδοχείο στην Ουρουγουάη. Μια μέρα μου λέει ο υπεύθυνος ότι είναι κάτι πελάτες και δεν μπορεί να συνεννοηθεί κανείς μαζί τους και να πάω εγώ να προσπαθήσω.. Πλησιάζω και ακούω σε άπταιστα Ελληνικά: τι στο διάολο θα φάμε εδώ? Θα πεθάνουμε στην πείνα!! ήταν μια χαρά άνθρωποι αλλά αποφάσισαν να φύγουν εκτός γκρουπ για ένα βράδυ χωρίς να υπολογίσουν πως εάν δεν μιλάς εκεί ισπανικά την έχεις βαμμένη....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παλιά δούλευα σε Ξενοδοχείο στην Ουρουγουάη. Μια μέρα μου λέει ο υπεύθυνος ότι είναι κάτι πελάτες και δεν μπορεί να συνεννοηθεί κανείς μαζί τους και να πάω εγώ να προσπαθήσω.. Πλησιάζω και ακούω σε άπταιστα Ελληνικά: τι στο διάολο θα φάμε εδώ? Θα πεθάνουμε στην πείνα!! ήταν μια χαρά άνθρωποι αλλά αποφάσισαν να φύγουν εκτός γκρουπ για ένα βράδυ χωρίς να υπολογίσουν πως εάν δεν μιλάς εκεί ισπανικά την έχεις βαμμένη....
Εγώ πάντως τα κατάφερα στην Ουρουγουάη χωρίς λέξη Ισπανικά... 2 μέρες, ένα και μοναδικό πρόβλημα συνάντησα, στο εκδοτήριο της Buquebus στο σταθμό στο Tres Cruces όταν προσπαθούσα να βγάλω εισιτήρια... Ούτε λέξη Αγγλικά, παρότι πουλούσαν διεθνή ακτοπλοϊκά εισιτήρια. Τα είχα καταφέρει όλα μια χαρά με γλώσσα σώματος και γραμμένα νούμερα, εκτός από ένα σημείο που χρειάστηκε να παρέμβει κάποιος για να μου μεταφράσει το "σήμερα ή αύριο" που με ρώταγε ο πωλητής...

Πάντως "θα πεθάνουμε στην πείνα" στην Ουρουγουάη είναι τουλάχιστον ύβρις... Εκτός αν πρόκειται για φανατικά χορτοφάγους.
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
Ελληνική υπερβολή ήταν! Και η απελπισία τους που προσπαθούσαν να συνεννοηθούν με 3 άτομα πριν από εμένα και δεν έβγαζαν άκρη!!! Τουλάχιστον φάγανε μετά καλά αν και δεν τους ξαναείδα ποτέ!
Εμένα πάντα μου αρέσει να συναντάω Έλληνες στο εξωτερικό και κυρίως στα ποιο περίεργα μέρη! έχει την πλάκα του
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
όταν πρωτοπήγα για σπουδές Αγγλία το 96 τις πρώτες μέρες άκουγα ελληνικά και γυρνούσα χαμογελώντας και ρωτούσα Έλληνας??ε αυτό κράτησε κανένα μήνα μετά άλλαζα δρόμο..το ίδιο κάνω και στα επόμενα ταξίδια μου στο εξωτερικό που όποια πέτρα κ ν ανοίξεις βλέπεις. Ελληνα..Το σόκ ήταν στη Bora Bora 24 ώρες μακριά από Ελλάδα..και στο πρωινό γκρίνιαζα αλλά ελληνικά και ακούω..να φάς ανανά είναι πολύ νόστιμος!!!αλλά τελικά ήταν μετανάστες της Αμερικής, γίναμε φίλοι και μας φιλοξένισαν και 2 εβδομάδες στο L.A αρα έχει και καλά του...που και που...
τετοια γνωριμια την θελω και εγω:roll:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λονδίνο. Πρωινή βάρδια στη δουλειά. Το εστιατόριο είναι τίγκα γεμάτο ..........."Ναι μωράκι μου θα έρθω. Ναι, έχω σταματήσει να πάρω ένα καφέ αλλά έχω εδώ μία που κάνει να πούμε πενήντα ώρες.."
Αμα εισαι αργη καλα σου 'πε...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ελληνική υπερβολή ήταν! Και η απελπισία τους που προσπαθούσαν να συνεννοηθούν με 3 άτομα πριν από εμένα και δεν έβγαζαν άκρη!!! Τουλάχιστον φάγανε μετά καλά αν και δεν τους ξαναείδα ποτέ!
Εμένα πάντα μου αρέσει να συναντάω Έλληνες στο εξωτερικό και κυρίως στα ποιο περίεργα μέρη! έχει την πλάκα του
χμ....
ειδικα οταν εχεις μαλωσει μετα απο 7-8 ωρες οδηγησης, επειδη πηρες λαθος δρομο, καθεσαι για καφε, μην εχοντας ορεξη να πεις ουτε κουβεντα, και σκαει μυτη το ζευγαρι made in Greece: α παιδια ελληνες ειστε;;; να κατσουμε να πιουμε τον καφε μας μαζι;;;;


:mad::mad::mad::shock::shock:
 

PASCAL

Member
Μηνύματα
60
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Morocco
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδήποτε
Σκέψου να βρεθούν σε μια πολη του εξωτερικου και σε ένα συγκεκριμένο χώρο π.χ μουσείο, οι turms,taver & maltakias και να ακουει ο ενας τον αλλον να μιλαει Ελληνικα. Απ' αυτά που λέτε θα τρέχατε να κρυφτείτε μακριά ο ένας απ'τον άλλον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom