Ούτε ένας Έλληνας...

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Α,εγώ όταν ακούω Ελληνικά στο εξωτερικό αποφεύγω να δώσω στίγμα.Δεν μας αντέχω ΚΑΙ έξω.Το παίζω "κινέζος".

Βέβαια ένας ντόπιος Έλληνας στο Graz που μας άκουσε να μιλάμε στην ουρά μιας καντίνας είπε στην καντινιέρισα να μας προσέξει γιατί είμαστε πατριώτες.
Γι αυτό κυρίως το λόγο δε μ΄αρέσει να κυκλοφορώ με παρέα στο εξωτερικό. Επειδή δύσκολα μπορείς να κρύψεις το ότι είσαι Έλληνας (λόγω της συνομιλίας...). Άσε το συνταξιδιώτη να προχωρήσει λιγάκι...
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Ο αυτός (για μένα λέγανε) πήγε εκεί για να βγάλει φωτογραφίες, και όντως είχα σκοπό να βγάλω μπόλικες φωτογραφίες με την ησυχία μου....
Εβγαλες τελικά;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Γι αυτό κυρίως το λόγο δε μ΄αρέσει να κυκλοφορώ με παρέα στο εξωτερικό. Επειδή δύσκολα μπορείς να κρύψεις το ότι είσαι Έλληνας (λόγω της συνομιλίας...). Άσε το συνταξιδιώτη να προχωρήσει λιγάκι...
α εγω με την συζυγο μιλαμε γερμανικα
κανω και practice ταυτοχρονα, το παιζω και "γερμανος"

αλλα μαλλον πρεπει να μαθουμε κινεζικα....
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Ωραίο θέμα... εγώ πάλι δε βλέπω Έλληνα όταν παίρνω το 051 από Ομόνοια για Κηφισό.

Την πρώτη μέρα που είχα εγκατασταθεί στην Αθήνα για να ξεκινήσω τη φοιτητική μου ζωή, ανάμεσα σε όλα τα άλλα, είχα το άγχος του να μην κατέβω σε λάθος στάση στο λεωφορείο. Ο μπαμπάς μου με καθησύχασε λέγοντάς μου ότι μπορώ να ρωτήσω κάποιον συνεπιβάτη μου για το πού θα κατέβω. Παίρνοντας όμως το λεωφορείο (γραμμή 813), διαπίστωσα ότι δίπλα μου βρίσκονταν Πακιστανοί,Ρωσίδες, Αλβανοί και ούτε ένας Έλληνας πλην του οδηγού (αν και δεν έχει εξακριβωθεί η εθνικότητά του :bleh: ) Έπαθα τεράστιο πολιτισμικό σοκ!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Παίρνοντας όμως το λεωφορείο (γραμμή 813), διαπίστωσα ότι δίπλα μου βρίσκονταν Πακιστανοί,Ρωσίδες, Αλβανοί και ούτε ένας Έλληνας πλην του οδηγού (αν και δεν έχει εξακριβωθεί η εθνικότητά του :bleh: )
Eίδες πόσος σοσιαλισμός και αγανάκτηση έχει πέσει στην Αθήνα... κανείς Έλληνας δεν κινείται με λεωφορείο.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Στη δε Σιγκαπούρη, πήγαινα με τις φίλες μου σχεδόν κάθε πρωί σε 1 εμπορικό κέντρο για χάζεμα-ψώνια. Ο αδερφός μου ο οποίος (όπως η πλειοψηφία των ανδρών) βαριέται τα μαγαζιά, μας περίμενε κάθε φορά απ'έξω. Εκεί κοντά, είχε στήσει πάγκο και 1 μικροπωλητής. Μετά τη 3η μέρα λοιπόν στο συγκεκριμένο εμπορικό, βγαίνοντας να βρούμε τον αδερφό μου, ακούμε έκπληκτες τον σιγκαπουρέζο να λέει στον αδερφό μου σε ελληνικά παρακαλώ "γεια σου Φίλιππος. σε δω αύριο". Μετά πληροφορηθήκαμε ότι ο άνθρωπος είχε δουλέψει 2 χρόνια στον Πειραιά!!! Κι όποτε έβρισκε ευκαιρία, έπιανε την κουβέντα στους έλληνες τουρίστες.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Πωπωωω τι έπαθες ρε παιδί μου!

Εγώ να δεις,που στην Βουδαπέστη έπεσα πάνω σε ένα πούλμαν....Έλληνες.
Eίδες πόσος σοσιαλισμός και αγανάκτηση έχει πέσει στην Αθήνα... κανείς Έλληνας δεν κινείται με λεωφορείο.

Πραγματικά, το σοκ που υπέστην πρώτη μέρα σε άλλη πόλη, ήταν τεράστιο. Ανάμεσά τους, ένιωθα παρείσακτη,σαν τη μύγα μες το γάλα. Ξένη στην ίδια μου τη χώρα...
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Πραγματικά, το σοκ που υπέστην πρώτη μέρα σε άλλη πόλη, ήταν τεράστιο. Ανάμεσά τους, ένιωθα παρείσακτη,σαν τη μύγα μες το γάλα. Ξένη στην ίδια μου τη χώρα...


Πούλμαν με έλληνες??? εγώ θα έκανα ...την κινέζα ή ....θα έστριβα αλά γαλλικά :lol:
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
αυτο που αναφερθηκε παραπανω για ιταλια και τσεχια ισχυει...ειδικα η ιταλια το καλοκαιρι μοιαζει σαν ελληνικη αποικια :)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom