Σιγκαπούρη Πάμε Σιγκαπούρη!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σε ακολουθω....
Φιλεναδα, ιδια πορεια ακολουθησαμε...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λοιπον κι εγω ενθουσιαστηκα με τη Σιγκαπουρη και οχι δεν αφησα τα νησια , νησι ειναι κι αυτη. Ουτε τις παραλιες αφησα αφου την επομενη μερα την αφιερωσα στο νησι Σεντοζα :lol:.

Joss το περιεργο δεν ειναι οτι ειναι η "Χωρα του Απαγορευεται" , το περιεργο ειναι οτι οι κατοικοι υπακουουν στους κανονες. Γιατι και στη χωρα μας υπαρχουν απαγορευσεις αλλα ποιος τις τηρει!

Meli περασες και απο Λανγκαουι - Κο Λιπε?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.213
Δύο νύχτες θα περάσω στη Σιγκαπούρη το καλοκαίρι, οπότε δώσε τιπς στο λαό!

Αλλά περιμένω Ταϋλάνδη, μη ξεχνιόμαστε...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ναι!!! Κι εσυ??:shock:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
@ Gts: Κι εγω δυο νυχτες-τρεις μερες εμεινα και ευχαριστως θα εμενα αλλες δυο! Υπαρχουν πολλα να δεις και να κανεις και εγω προσωπικα εριξα πολυυυ περπατημα! Ευτυχως παρα τη ζεστη ειναι απο τις πολεις που περπατας με ευχαριστηση!

@meli ναι κι εγω :lol:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ιδια γουστα εχουμε,στοχω πει εγω...:)
Γιαυτο και περιμενω πληροφοριες αναλυτικα για Αγιο Δομηνικο απο σενα!!!:clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.213
Άλλη Σιγκαπούρη δεν έχει? Άντε Ζωή και ετοιμάζω Παρθένες Νήσους :clap:
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
Σιγκαπούρη! Δεν την είχα σκεφτεί ποτέ ως προορισμό, με την ιστορία σου όμως go2dbeach αρχίζει και αποκτά ενδιαφέρον! Περιμένω ανυπόμονα τη συνέχεια!
:clap::clap: Και εγώ το ίδιο...!!:clap::clap:


Go2 περιμένουμε συνέχεια..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα συνεχισω την ιστορια το συντομοτερο - μετα τη δωροδοκια του Gts με τις Παρθένες Νήσους δεν μπορω να κανω αλλιως :lol:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μονο το changi εχω δει πριν 3 χρονια αλλα θα το θυμαμαι για παντα μου φαινεται. :rolleyes: ηταν τοτε το πρωτο ταξιδι σε μακρινη χωρα.
Αντε να δω και απ`εξω τι γινεται....

Δωσε Σιγκαπουρη στο λαο περιμενουμε...:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
“Πισωπλατο θανατο” δε θα το ελεγα…Το “Θανατος από υψοφοβια “ από την άλλη μου φαινοταν ταιριαστο ετσι όπως κρεμομουν από το παγκακι το οποιο τους ηρθε να σταματησουν ενώ βρισκομουν στο πιο ψηλο σημειο του δημοφιλους skyride! Από ψηλα καταλαβαινεις γιατι το νησι μετονομαστηκε σε Σεντοζα που σημαινει ειρηνη και ηρεμια , αντι του ανατριχιαστικου ‘πισωπλατος θανατος’ που το ελεγαν παλια. Παρολο που κοντευε να μου κοπει η αναπνοη τους αιωνες – οπως μου φανηκε – που το skylift σταματησε , πρεπει να πω ότι η θεα ηταν εντυπωσιακη , με την νοτια ακτογραμμη του Σεντοζα πισω μας ,μια καταπρασινη ζουγκλα να πνιγει το νησι κατω από τα ποδια μας και καποιους ουρανοξυστες να ξεφυτρωνουν μεσα από την πολη της Σιγκαπουρης μπροστα μας.
Αφου προσγειωθηκα ζωντανη κατεβηκα το λοφο με το go-cart που μας εδωσαν για την επιστροφη στη βαση και επιβιβαστηκα σε ένα από τα ανοιχτα τρενακια που ανεβοκατεβαινουν ολη μερα την παραλιακη διαδρομη. Η νοτια ακτογραμμη εχει μηκος 3,2χλμ και χωριζεται σε τρεις παραλιες. Η ησυχη Tanjong είναι σαν διπλο μισοφεγγαρο και είναι η πιο ανατολικη και με λιγοτερο κοσμο από τις τρεις , με δυο μπαρακια και ένα μικρο νησακι σε μικρη αποσταση από την αμμουδια.


Δευτερη είναι η Palawan , με την πολυφωτογραφημενη σχοινενια γεφυρα να σε περναει στο νησακι που θεωρειται το νοτιοτερο σημειο της ηπειρωτικης Ασιας.


Αρκετες οικογενειες με παιδια προτιμουσαν το συγκεκριμενο νησακι για μπανιο και χαλαρωση κατω από τους φοινικες που σκιαζαν την παραλια. Η πανοραμικη θεα του Σεντοζα και της Palawan από τους ξυλινους πυργισκους-παρατηρητηρια είναι ομορφη.


Απεναντι στα δεξια βρισκεται η λιμνοθαλασσα με τα δελφινια για παρακολουθηση αλλα και κολυμπι μαζι τους. Τελευταια και μαλλον η πιο δημοφιλης είναι η παραλια Siloso , με τα περισσοτερα παραλιακα μαγαζια για φαγητο και ποτο και τα θαλασσια σπορ να μονοπωλουν το ενδιαφερον της νεολαιας. Τρια-τεσσερα νησακια , φοινικοστολιστα μισοφεγγαρα βρισκονται σε κοντινη αποσταση με το ένα από αυτά να ενωνεται με γεφυρα με την αμμουδια. Δυσκολη η αποφαση αν θα χαλαρωσεις με μια pina colada στο Bikini ή στο Sand bar για να παρακολουθησεις μπιτς βολει , ή κοντρες με κανο μεχρι τα απεναντι νησια. Καποιοι επελεγαν να περασουν με zipline , μαλλον με το mega-zip μηκους 450 μετρων που ξεκινουσε από τη ζουγκλα του λοφου Impiah και κατεληγε σε ένα από τα νησακια της ακτης Siloso , ενώ καποιοι δεν εφταναν απεναντι και βουταγαν στο νερο λιγα μετρα από την αμμουδια του νησιου.


Οι παραλιες μπορει να είναι τεχνητες , η αμμος εισαγομενη από Μαλαισια και Ινδονησια , αλλα είναι σιγουρα ομορφες , πεντακαθαρες , σε εξωτικο φοντο με τους κοκοφοινικες και τα μπιτς μπαρ στις αμμουδιες να χαριζουν δροσια και ξεκουραση. Η θαλασσα δεν ηταν η πιο διαυγης και τυρκουαζ που εχω δει , για την ακριβεια δε βουτηξα καν , αλλα η Σιγκαπουρη δε φημιζεται για τις παραλιες της ετσι κι αλλιως , οποτε δεν περιμενα να δω τα νερα της καραιβικης..Παντως αν με πιεζαν να βουτηξω σε μια θαλασσα , θα προτιμουσα εδώ , παρα στο Λανγκαουι. Περα από το προσωπικο μου γουστο , σιγουρα είναι εντυπωσιακο το ότι μετετρεψαν το νησι στη μεγαλυτερη ισως τουριστικη ατραξιον της Σιγκαπουρης και μια ευκολη και κοντινη αποδραση για τους ντοπιους.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Αχ, τι μου θύμισες... στη Σιγκαπούρη, έχω πάει δυο φορές από δυο μέρες και πάντα θέλω να ξαναπάω. Ελπίζω να τα καταφέρω. Δεν ξέρω γιατί, αλλά τη λάτρεψα. Πολύ καλή περιγραφή, μπράβο! Έχει κι άλλο;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.593
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom