Πάμε Eλαφόνησο!

Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Μένια και γώ θέλω τηλέφωνο του ξενοδοχείου που μείνατε για μελλοντική χρήση.
Μήπως να κάνουμε ένα οδοιπορικό στα χωριά της Μάνης ως ειδικές που είμαστε?
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Μένια και γώ θέλω τηλέφωνο του ξενοδοχείου που μείνατε για μελλοντική χρήση.
Μήπως να κάνουμε ένα οδοιπορικό στα χωριά της Μάνης ως ειδικές που είμαστε?
Ψάχνω την κάρτα τους και δεν την βρίσκω...:( Ειχαμε πάει Σεπτέμβριο 2005 βέβαια, δεν νομίζω πλέον εν έτη 2008 να υπάρχουν δωμάτια με 20 ευρώ... Αλλά μόλις κατέβεις από το φέρυ σε περιμένουν τα "καμάκια" για τα δωμάτια.
Fellow-traveller καλή ιδέα, αν και δυστυχώς δεν έχει και πολύ τουρισμό εκεί κάτω. Κρίμα γιατί έχει τοπία και θάλασσες σπάνιας ομορφιάς.
GTS αργώ ακόμα για Μαλαισία (κατά Φεβρουάριο λέμε), κάτσε να πάμε για τις καλοκαιρινές μας διακοπές στην Ελλαδίτσα!:D
 

Vasiliki

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Μάλι-Τιμπουκτού
Κι εγω απο Λακωνία! Συγκεκριμένα απο Ασωπό Λακωνίας και επειδη , εκτος απο την παραλια του Σίμου στο Ελαφονήσι υπαρχουν κι αλλες πολλές, πανεμορφες και πεντακαθαρες ....επισυνάπτω ενα άρθρο για τις παραλίες του τόπου μου!!
11 Γαλάζιες Σημαίες σε Παραλίες της Λακωνίας
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]11 Γαλάζιες σημαίες θα κυματίζουν το φετινό καλοκαίρι στις παραλίες του νομού Λακωνίας μετά από απόφαση του ΥΠΕΧΩΔΕ. Στο Δήμο Ασωπού στον Αρχάγγελο, στην κεντρική παραλία και στην Παχιά Άμμο στην Πλύτρα, στο Δήμο Βοιών στην Πλάκα και στο Ξενοδοχείο Τσλαβούτα, στο Δήμο Γυθείου στο Βαθύ, στη Σελινίτσα, στο Μαυροβούνι και στο Σκουτάρι, στο Δήμο Μολάων στην παραλία Τηγάνια της Ελιάς και στο Δήμο Οιτύλου στο Καραβοστάσι και στο Νέο Οίτυλο, στο ξενοδοχείο Οίτυλο.
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μπραβο μας:)
4 Λακωνες σε αυτο το τοπικ :clap:
Κοριτσια δεν ξεκιναμε να γραψουμε για τη Λακωνια που εχει πανεμορφα μερη ;
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Κική συμφωνώ μαζί σου, εγώ θα ξεκινήσω από την Αρεόπολη που είναι η καταγωγή μου και το πανέμορφο Λιμένι που το λατρεύω!! Εξ΄αλλου με τόσες Μανιάτισσες ποιος θα μας αρνηθεί να γράψουμε?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μπραβο μας:)
4 Λακωνες σε αυτο το τοπικ :clap:
Κοριτσια δεν ξεκιναμε να γραψουμε για τη Λακωνια που εχει πανεμορφα μερη ;
ωραία η λακωνία παιδιά ...θα παω σε΄ένα χωριό κοντά στην μονεμβάσια για δύο βδομάδες ,και θα πετάγομαι για μπάνιο ημερήσια στην ελαφόνησο ...μη μου λέτε για εργοστάσια και τέτοια ....θα φρικάρω ..σας το λέω θα αλλάξω χώρα δεν την παλεύω με τόσα και τόσα που γίνονται εν αγνοία μας συνέχεια >>>> λυπαμαι πολύ !!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Κική συμφωνώ μαζί σου, εγώ θα ξεκινήσω από την Αρεόπολη που είναι η καταγωγή μου και το πανέμορφο Λιμένι που το λατρεύω!! Εξ΄αλλου με τόσες Μανιάτισσες ποιος θα μας αρνηθεί να γράψουμε?
πω πω!!!!λιμενι!!!! στον τάκη τα ωραιότερα φρέσκα ψάρια ,με το ζυμωτό ψωμί!!!!
ναι θα παω πάλι ομορφες μανιάτισες !!!:p
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αγαπημένο μέρος και η Ελαφόνησος. Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια έχασε τον χαρακτήρα της κατά τη γνώμη μου. Όπως και πολλά άλλα μέρη, έγινε γνωστό για το χύμα και την ελευθερία της. Μια παρθένα παραλία με υπέροχη θάλασσα και ομορφιά, ιδανική για ελεύθερο camping και την παρείστικη ατμόσφαιρα. Η ρήση όμως λέει πως «εμπρός πάνε τα φρικιά και πίσω οι επιχειρηματίες» ή κάπως έτσι. Φτιάχτηκε το camping, κυνήγησε και έδιωξε τους ελεύθερους κατασκηνωτές και τα έβαλε και έδιωξε ακόμα και την καντίνα! Το ωραιότερο «beach bar» που έχω συναντήσει ποτέ. Όποιος έχει φάει ντάκο στο barάκι αυτό, πίνοντας μπυρίτσα και συνομιλώντας με την διπλανή παρέα, πιστεύω πως καταλαβαίνει την απογοήτευση μου.

Ελαφόνησος τέλος, Κουφονήσια τέλος, υπόλοιπες μικρές Κυκλάδες σχεδόν τέλος, τι μένει για εμάς τους λάτρεις της ηρεμίας και του ελεύθερου; Μάλλον προς δωδεκάνησα πρέπει να την κάνουμε! ;)
 

domenica

Member
Μηνύματα
63
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Οντας εντελώς μεροληπτική να πω δυο λόγια μόνο.
Όταν πρωτοπήγα στην καντίνα νόμιζα ότι ήμουν σε άλλη χώρα.Ένα μέρος άπόλυτα εναρμονισμένο με το περιβάλλον που ξέχναγες την ώρα στο δευτερόλεπτο.
3 χρόνια μετά.Είμαι στον πολυ κοντινο κυκλο των 2 παιδιών που είχαν την καντίνα και ζω την ιστορία της Ελαφονήσου συνέχεια.Τους διώξαν κακην κακώς από εκεί με χιλιους 2 ύπουλους τρόπους μέχρι και για τη ζωή τους φοβόντουσαν και όλα αυτά γιατί αυτός που έχει το κάμπινγκ είναι αδερφός του δημάρχου της Ελαφονήσουκαι η καντινα του εκανε ζημια!!
Αποτελεσμα?
Πηγα περισι η παραλια βρωμικη αφου δεν ειναι εκει τα παιδια να καθαρισουν και αν κατσει κανεις στην παραλια το νερο 2 ευρω και ενα σαντουιτς για τα σκουπιδια 7 ευρω...
Αλλα επειδη κάθε εμπόδιο για καλό οι πρωην καντινιέρηδες άνοιξαν το πιο τέλειο παραδοσιακό που εχω δει ποτε στον Αγιο Νικολαο...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αλλα επειδη κάθε εμπόδιο για καλό οι πρωην καντινιέρηδες άνοιξαν το πιο τέλειο παραδοσιακό που εχω δει ποτε στον Αγιο Νικολαο...
Πες κι άλλα, πες κι άλλα!! :D Που, πώς, τι;;;;
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Πολύ δελεαστική πρόταση η Ελαφόνησος. Fellow-traveler σε ευχαριστώ για την περιγραφή. Έχω σχεδιάσει τριήμερο στα Κύθηρα το προσεχές ΣΚ αλλά από ότι φαίνεται πρέπει να στριμώξω μέσα στο πρόγραμμα και την Ελαφόνησο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.457
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom