Πάμε Eλαφόνησο!

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τι να πει κανείς για την Ελαφόνησο ...
πάντα καταπληκτική ...
 

Attachments

stellaer

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
οντως πολυ καλη η ελαφονησος, τελειες παραλιες, φαγητο, γενικα πολυ καλη επιλογη.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Η αγαπημένη παραλία του Σίμου (ή μάλλον 2 παραλίες!!
 

Attachments

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Μεταφέρθηκε στις ταξιδιωτικές ιστορίες της Ελλάδας.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μόλις επέστρεψα από 3ήμερο στην ελαφόνησο. Ένα νησάκι που ούτε το είχα ακούσει πριν από το forum. Έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Παραλίες, καθαρά νερά, φρέσκα ψάρια και ηρεμία.

- Η παραλία του Σίμου όντως σε αποζημιώνει. Μελανό σημείο οι ομπρέλες που έχουν βάλει στο σημείο που ενώνονται οι δύο παραλίες (ο μεγάλος και ο μικρός Σίμος) και μοιάζουν σαν τσαντίρι. Αντίθετα η ομπρέλες που έχουν βάλει στον μικρό Σίμο είναι ψάθινες και δένουν με το τοπίο καλύτερα. Προσωπική άποψη είναι ότι δεν πρέπει να επεμβαίνουμε καθόλου σε μια τόσο όμορφη παραλία. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι έχουν καθαρίσει ένα μεγάλο κομμάτι γής στο βουναλάκι πάνω από την παραλία. Δεν θέλω να σκέφτομαι ότι θα χτιστεί εκει ξενοδοχειακή μονάδα!

- Οι τιμές στο νησί είναι αρκετά καλές. Δώσαμε 50 euro για ένα τετράκλινο και οι ιδιοκτήτες ήταν πολύ εξυπηρετικοί! Μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν έχει καθόλου ATM στο νησί. Σε μια ταβέρνα είδα να δέχονται VISA αλλά γενικώς πρέπει να είστε προετοιμάσμένοι (και φορτωμένοι). Από ότι μας είπαν σύντομα τα τοποθετηθεί ATM πάντως.

- Η πρόσβαση στο νησί είναι πολύ έυκολη, αφού όπως είπανε και τα παιδιά, έχει ferry κάθε μισή ώρα. Να προσθέσω ότι το τελευταίο ferry είναι στις 11:30 το βράδυ. Τώρα πως θα φτάσετε οδικώς μέχρι Πούντα είναι μια άλλη υπόθεση. Το οδικό δίκτυο της Ν.Πελοποννήσου είναι σε κακό χάλι.

Συντομά θα ανεβάσω φωτός.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μελανό σημείο οι ομπρέλες που έχουν βάλει στο σημείο που ενώνονται οι δύο παραλίες (ο μεγάλος και ο μικρός Σίμος) και μοιάζουν σαν τσαντίρι. Προσωπική άποψη είναι ότι δεν πρέπει να επεμβαίνουμε καθόλου σε μια τόσο όμορφη παραλία. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι έχουν καθαρίσει ένα μεγάλο κομμάτι γής στο βουναλάκι πάνω από την παραλία. Δεν θέλω να σκέφτομαι ότι θα χτιστεί εκει ξενοδοχειακή μονάδα!
Συντομά θα ανεβάσω φωτός.
Οχι που θα την αφηναν ανεγγιχτη την παραλια!!
Συμφωνω οτι δεν πρεπει να επεμβαινουμε στη φυση , ή τουλαχιστον ας γινεται με σεβασμο στο περιβαλλον οσο αυτο γινεται! Ελπιζω να μη χτιστει κανενα τερατουργημα αν και εδω συζηταμε για εργοστασιο αν διαβασες στην αρχη του θεματος :roll:
 

Φώτης

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ελαφόνησος

Ξαναπιάνω το συγκεκριμένο θέμα, γιατί δεν μου πάει καλά να μην σας περιγράψω το πώς νοιώθω όταν διαβάζω για τις επεμβάσεις αυτές που γίνανε στην Ελαφόνησο. Νοιώθω Χάλια.
Η παραλία του Σίμου, μια από τις πιο όμορφες παραλίες της Ελλάδας (την συγκρίνω με αυτές της Χαλκιδικής, της Λευκάδας, της Γαύδου της Μήλου & της Κιμώλου) στην οποία όμως δεν θέλω να ξαναπάω ποτέ πιά. Πήγα τελευταία φορά το 2005 και σκίστηκε η καρδιά μου. Το τι Rolex, τι ξαπλώστρες και γενικά διαφορετικά πράγματα και καταστάσεις είδα από αυτά που είχα στις αναμνήσεις μου. Εγώ θυμάμαι όταν πήγαινα, ξύπναγα από τον Ήλιο και βουτούσα αμέσως στην θάλασσα, μετά χαλαρώναμε μαζί με όλες τις γύρω σκηνές, στο κυλικείο με την φοβερή μουσική και ο χρόνος σταμάταγε.
Ήταν ο παράδεισος επί της γης και μάλιστα στην Ελλάδα.
Την τελευταία φορά (2005), πέρα από τον διαφορετικό κόσμο είχαμε και την αστυνομία να βάζει πρόστιμα.. Υπήρχαν πολύ λίγες σκηνές και ιδίως μετά την «αστυνομική επέμβαση επιβολής του Νόμου» μείναν ακόμα λιγότερες. Επιπλέον, κτιστήκανε σπίτια κοντά στο Camping.
Όχι δεν θέλω να δω πως κατάντησε το μέρος. Προτιμώ τις αναμνήσεις μου. Και απλώς αισθάνομαι τυχερός που το γεύτηκα το μέρος όπως ήταν παλιά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Εγώ έχω να πάω πάνω από 3 χρόνια και

1. Η παραλία είναι κλάσεις ανώτερη από αυτές που λες...είναι με διαφορά η καλύτερη στην Ελλάδα....

2. Στο μικρό της κομμάτι ήδη από το 2005 κυριαρχούσαν οι ομπρέλλες....το άλλο, το μεγαλύτερο και πιο όμορφο κομμάτι δεν είχε καθόλου ομπρέλλες, παρά μόνο τις δικές μας...

3. Το Rolex τι σε πείραξε? Δε φοράω τέτοιο, αλλά δε σε καταλαβαίνω....

Εγώ πάντως το 2004 (ή 2005 δε θυμάμαι καλά) πήγα και κοιμήθηκα επί τριήμερο στη παραλία χύμα και δε με πείραξε κανείς.....ήταν ακόμα ο παράδεισος που λες....και θέλω να πιστεύω πως αν πας και σήμερα που μιλάμε σε off season εποχή (π.χ. μέσα Ιουνίου), ακόμα παράδεισος θα είναι....το ελπίζω.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Eγω παλι πηγα φετος αρχες Ιουλιου,μονοημερη,και ναι μεν υπηρχαν ξαπλωστρες και ομπρελες αλλα αυτες ηταν σε ενα μικρο κομματι της παραλιας και υπηρχε παρα πολυ χωρος να βαλεις τη δικη σου ομπρελα,να παιξεις ρακετες και γενικα αξιζε που σηκωθηκα απο τη Μονεμβασια να παω για μπανιο εκει! Χρονια ειχα να δω τοσο καθαρα νερα !
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Τι θα λέγατε σε κάποιους που θέλουν να πάνε το Σεπτέμβρη εκεί? γύρω στις 4/9......
Αξίζει τον κόπο;Ο καιρός φαντάζομαι είναι νορμάλ (ε?)..Από κόσμο και συγκοινωνίες (σσ καραβάκι) πώς είναι;
thanks...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Τι θα λέγατε σε κάποιους που θέλουν να πάνε το Σεπτέμβρη εκεί? γύρω στις 4/9......
Αξίζει τον κόπο;Ο καιρός φαντάζομαι είναι νορμάλ (ε?)..Από κόσμο και συγκοινωνίες (σσ καραβάκι) πώς είναι;
thanks...
αν το σκεφτεσαι ακομα θα ελεγα οτι ειναι η καλυτερη εποχη....το καμπινγκ πιο αδειο αλλα η καφετερια εκλεισε για χειμωνα, η παραλια ησυχη και την απολαμβανεις καλυτερα, οι τιμες χαμηλοτερες! Καπου ατα τελη σεπτεμβρη ειναι και η γιορτη της μαριδας στο νησι με αφθονο ψαρι...!:) η συγκοινωνια πιο αραιη αλλα εχει ανα μια ωρα καραβακι μεχρι το βραδυ... τηλεφωνο λιμεναρχειου νεαπολεως για δρομολογια 2734022228!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.462
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom