Πάμε Eλαφόνησο!

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
αν το σκεφτεσαι ακομα θα ελεγα οτι ειναι η καλυτερη εποχη....το καμπινγκ πιο αδειο αλλα η καφετερια εκλεισε για χειμωνα, η παραλια ησυχη και την απολαμβανεις καλυτερα, οι τιμες χαμηλοτερες! Καπου ατα τελη σεπτεμβρη ειναι και η γιορτη της μαριδας στο νησι με αφθονο ψαρι...!:) η συγκοινωνια πιο αραιη αλλα εχει ανα μια ωρα καραβακι μεχρι το βραδυ... τηλεφωνο λιμεναρχειου νεαπολεως για δρομολογια 2734022228!
ευχαριστώ,
είμαι ήδη εδώ! Και πράγματι, είναι όλα ακριβώς όπως τα λες! Λίγος κόσμος, χαμηλές τιμές, τέλειος καιρός και άλλα πολλά (βλέπε «νεράιδα» στον α. Νικόλαο:) )
:clap:
 

gtek

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΥΠΡΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
οντος ενα απο τα ωραιοτερα ελληνικα νησια πηγα πριν περιπου 5 χρονια και περασα super το μονο κακο ηταν οτι δεν ειχε βενζικαδικο και αναγκαστικαμε να παμε απεναντι στη Νεαπολη για βενζινη κατα τα αλλα ηταν τελεια πολυ ωραιες παραλιες με γαλαζοπρασινα νερα τιμες παρα πολυ καλες τιμες και οι ντοποι αξιαγαπητοι
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
χεχε
Που ήταν αυτό το τόπικ και δεν το χα δει τόσο καιρό; :p Τέλος πάντων να δηλώσω και εγώ ότι είμαι από τη Νεάπολη! Η παραλία του Σίμου είναι πράγματι μοναδική -αν και παλιά ήταν πιο καθαρή. Πιστεύω πως δύο σημαντικά πράγματα δεν έχουν αναφερθεί στο τόπικ. Πρώτον μπορείτε να πάτε και κατευθείαν στο Σίμο με καΐκι από τη Νεάπολη (προφανώς χωρίς αυτοκίνητο :p ) και δεύτερον ότι τα νερά του Σίμου θέλουν λίγη προσοχή καθώς έχουν αναφερθεί διάφορα περιστατικά με "μικρές ρουφήχτρες" βέβαια τα περιστατικά νομίζω πως ήταν αρκετά βαθιά.

Υ.Γ. Ανάμεσα στην Ελαφόνησο και στην Νεάπολη (περίπου) υπάρχει και η βυθισμένη πόλη που σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες (2008-2009) ίσως να είναι και η πηγή έμπνευσης του Μύθου της Ατλαντίδας (λόγο αρχαιότητας και μεγέθους). Αν ενδιαφέρεστε δείτε τα παρακάτω λινκ.

Lost Greek city that may have inspired Atlantis myth gives up secrets | Science | The Guardian

τα κοάλα τίποτα: Βρέθηκε η πόλη που ενέπνευσε το μύθο της Ατλαντίδας;

Crete: Βυθισμένη πόλη στη Ν. Ελλάδα «δείχνει» την Ατλαντίδα ;
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ηλιοβασίλεμα στην Ελαφόνησο.
 

Attachments

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Παραλία Σίμου
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Επίσης Παραλία Σίμου
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Μανιατισσα και γω εννοειται πως εχω τιμησει την Ελαφονησο ουκ ολιγες φορες.
Ωστοσο δεν θα μπορουσα να μην παρατηρησω και γω με τη σειρα μου αλλαγες που εχουν επελθει στην παραλια με το περασμα των ετων.Πηγα περσι μετα απο 7 χρονια και με στενοχωρησαν οι απειρες ομπρελες και ξαπλωστρες που εχουν στοιβαξει.Παλια δεν υπηρχε τιποτα απ αυτα , ο κοσμος ηταν λιγοτερες και τα νερα ηταν πιο διαυγη και κρυσταλλινα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
συμφωνω κεγω για την ελαφονησο οτι ειναι υπεροχη και η παραλια του σιμου θεικη..ομως,
εγω που την επισκεφθηκα για πρωτη και μοναδικη μεχρι στιγμης φορα το καλοκαιρι του 2008 εχω να δηλωσω οτι:

-τα δωματια ηταν πανακριβα..ναι, δυστυχως, δεν θελαμε να μεινουμε στο καμπινγκ, διοτι δεν ειχαμε ξανακανει καμπινγκ, δεν ειχαμε εξοπλισμο και δεν ειχαμε και κανεναν "γνωστη" μαζι μας να μας δειξει..
ετσι, αρχισαμε να ψαχνουμε για δωματια στο νησι, αυγουστο μηνα..οι τιμες ηταν οπου πηρα τηλεφωνο 120 ή 150 ευρω την βραδια..λες και μου εκαναν πλακα, μονο αυτες τις 2 τιμες ακουσα στα 10 ενοικιαζομενα που πηρα τηλ..
και να πω οτι τα δωματια αξιζαν τα λεφτα τους, να λεγα χαλαλι..
αλλα εδω μιλαμε για δωματια που σε οποιοδηποτε αλλο νησι θα στοιχιζαν 60-65 ευρω το πολυ..
-το φαγητο μας απογοητευσε..πληρωσαμε επισης πολλα και δεν ευχαριστηθηκαμε καθολου..αποκορυφωμα ενα βραδυ που με πιανει η γνωστη πλεον λυσσα μου για μυδια..εεεε..λεω εδω ειμαστε!γεματο με ψαρομαγαζα το νησι, εκανα την τυχη μου..οταν εφθασε στο τραπεζι το πιατο με τα 5 (μετρημενα) μυδια...μου ρθε να φουνταρω στην θαλασσα που την ειχα και διπλα μου.....:(
-οι κατοικοι του νησιου ειναι κομματακι αγενεις να το πω?εεε..θα το πω...
για να μην αναφερθω στον αστυνομο του νησιου..τον επονομαζομενο και "αστυνομο σαινη"..ο τυπος ειναι θεοπαλαβος..φθανουμε πρωι στο νησι και πρωτη μας σταση αφου αποβιβαστουμε απο το φερυ να παμε στο δωματιο να ξεφορτωσουμε..τσουπ..να τος ο σαινης κατω απο τα δωματια να κορναρει και να μας φωναζει..ειχε γινει λεει καταγγελια οτι πριν 3 ωρες καποιος μεθυσμενος με ενα αυτοκινητο ιδιας μαρκας και ιδιου χρωματος με το δικο μας (fiat μαυρο) προσπαθησε να πατησει εναν πεζο στην περιοχη της παναγιας και ειχε βασιμες υποψιες οτι ειμασταν εμεις..:shock::shock:λαγωνικο μιλαμε!βρε καλε μου, βρε χρυσε μου, τωρα βγηκαμε απο το φερρυ, να και το εισιτηριο..τιποτα αυτος..μας στραβοκοιταζε λες και ηξερε κατι παραπανω απο εμας..ειδαμε και παθαμε να τον ξεφορτωθουμε και εννοειται πως ουτε συγνωμη δεν μας ζητησε για την αναστατωση!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Επιβεβαιωνω και γω για τα δωματια .Το καναμε ημερησια περσι γιατι τα δωματια ηταν του πανακριβου..τελικα δεν κατσαμε .Δυστυχως οταν ενα μερος ανεβαινει τουριστικα αρχιζουν διαφορες τετοιες ατασθαλιες.
Εγω εχω φαει κολλημα τωρα με τις ξαπλωστρες στην παραλια.Μα μου κακοφανηκε τοσο πολυ να ειναι τιγκα η ιδια παραλια ,η οποια 10 χρονια πριν ηταν εντελως παρθενα.
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλησπέρα...ετοιμάζομαι κι εγώ με μια φίλη για Ελαφόνησο τον Ιούλιο..είναι η τρίτη συνεχόμενη φορά για τη φίλη μου, πρώτη για μένα που είμαι φαν των κυκλάδων αλλά έχω πάει σε όλα σχεδόν τα νησιά, μικρά - μεγάλα..όλοι εσείς που έχετε πάει εκεί σίγουρα θα ξέρετε να μου πείτε αν υπάρχει flying απο Πειραιά για Νεάπολη γιατί η φίλη μου θα φύγει νωρίτερα με ι.χ.ενώ εγώ λόγω προβλήματος σχετικά με την άδεια μου, δεν μπορώ να φύγω την ίδια μέρα..θα μείνουμε στο camping του νησιού για να ηρεμήσουμε εντελώς..με το λεωφορείο μου φαίνεται απίστευτη ταλαιπωρία!!!υπάρχει άλλος τρόπος για να μην κατεβάζουμε και οι δύο αυτοκίνητα?:(
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
δε νομιζω οτι υπαρχει αλλος τροπος δυστυχως... αυτοκινητο ή κτελ για νεαπολη κι απο'κει ferry boat για ελαφονησο. το μοναδικο απο αθηνα πλοιο ειναι για κυθηρα. αλλα τωρα να πας κυθηρα κι απο'κει ελαφονησο μου φαινεται τελειως ανουσιο κι η ταλαιπωρια θα'ναι μεγαλυτερη.
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
αχ..αντε να το υποστώ κι αυτό...λεωφορείο για Νεάπολη, δηλ.κάπου στις 7 ώρες φαντάζομαι..ο μόνος λόγος που το τολμώ (αν και μου αρέσει καθόλου η ιδέα αυτή), είναι το γεγονός ότι έχω ακούσει τα ωραιότερα για το μέρος και είμαι περίεργη να το δω από κοντά..σ΄ευχαριστώ πάντως για τη πληροφορία..μη ψάχνομαι άδικα για flying και καταμαραν.. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom