Πάργα

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πήγαμε ένα τριήμερο Πάργα μέσα στον Ιούνη.. είναι πανέμορφη.. το ξενοδοχείο που επιλέξατε είναι πολυ ωραιο από έξω τουλάχιστον που το είδαμε και έχει εξαιρετική θέα. Εμείς για μπάνιο πήγαμε Λύχνο, Σαρακήνικο και τελευταία μέρα κατεβήκαμε προς Πρέβεζα σε δύο εξαιρετικές παραλίες, τη Σκάλα και το Αλωνάκι. Υπέροχες, πανέμορφες και ανοργάνωτες!! Θα έχετε πολλές μέρες στη διάθεσή σας, όποτε προλαβαίνετε να πάτε και Σύβοτα. Φάγαμε εξαιρετική μακαρονάδα στο delizie και ήπιαμε ωραία κοκτέιλ στο καρτ ποσταλ και στο καμινι!! Πήγαμε και Αχέροντα.. αξίζει πολύ . Περπατήσαμε μέχρι το σημείο που το νερό φτάνει ως το γόνατο και βγάλαμε τέλειες φωτογραφίες. Ο καλός μου βούτηξε κιόλας.. αλλά το νερό είναι πραγματικά πολύ κρύο 😊
 

Lyyydiaki

Member
Μηνύματα
7
Likes
22
Μόλις γύρισα από ένα τριήμερο στην παργα και ηταν φανταστικά!!! Μείναμε σε πολύ ωραία δωμάτια Astra Apartments. Ηταν σε ιδανικό σημείο, και κοντά στο κάστρο και κοντά για βόλτα για μαγαζιά το βραδυ. Απεναντι ακριβώς είναι ο φούρνος Green bakery.

Την πρώτη μέρα μόλις φτάσαμε πήγαμε στην πάραλια πίσω κρυονερι γιατί γενικότερα μου αρέσουν πιο πολύ τα κολπάκια πάρα οι τεραστιες εκτάσεις με πολλά Beach bar και ξαπλωστρες. Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο αλλά ούτε και κακή απλά είχε αρκετή πέτρα στη θάλασσα. Ακριβώς από πάνω έχει και ένα καφέ του οποίου το όνομα δεν το θυμάμαι τώρα. Εμείς δεν καθισαμε αλλα ανέβηκα για να κοιτάξω την θεα που ήταν καταπληκτική. Το βράδυ πήγαμε για ένα κοκτειλ στο μαγαζί veranda και ήμασταν τυχεροί γιατί καθισαμε στο μπαλκονάκι. Τα κοκτέιλ μας ήταν πολύ καλά.

Την επόμενη μέρα επισκέφτηκαμε την παραλια βάλτο στην οποία πήγαμε με τα πόδια. Εκεί κάναμε αλεξίπτωτο και ηταν μια φανταστική εμπειρία!! Σας το συνιστώ! Το βράδυ είχαμε κλείσει να φαμε στην ταβέρνα sakis.

Το επόμενο πρωί ξεκινήσαμε για συβοτα και μόλις φτάσαμε πήραμε κατευθείαν το καραβάκι για την παραλία Πισίνα. Η αγαπημένη μου παραλια σε αυτό το 3ημερο. Πανέμορφα νερά. Το απόγευμα πηγαμε στην παραλία Μπέλα βρακα στην οποία εγώ είχα ξαναπάει παλιότερα. Το βράδυ καθισαμε να φαμε πιτσα στο LA trattoria.

Τελευταία μέρα, πήγαμε μια βόλτα στο κάστρο της Πάργας και μετα στην παραλία Λιχνος η οποία δεν με τρελανε και τόσο. Φάγαμε καλες μακαρονάδες στην ταβέρνα από πάνω.
 

Landscaper13

Member
Μηνύματα
14
Likes
69
Μόλις γύρισα από ένα τριήμερο στην παργα και ηταν φανταστικά!!! Μείναμε σε πολύ ωραία δωμάτια Astra Apartments. Ηταν σε ιδανικό σημείο, και κοντά στο κάστρο και κοντά για βόλτα για μαγαζιά το βραδυ. Απεναντι ακριβώς είναι ο φούρνος Green bakery.

Την πρώτη μέρα μόλις φτάσαμε πήγαμε στην πάραλια πίσω κρυονερι γιατί γενικότερα μου αρέσουν πιο πολύ τα κολπάκια πάρα οι τεραστιες εκτάσεις με πολλά Beach bar και ξαπλωστρες. Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο αλλά ούτε και κακή απλά είχε αρκετή πέτρα στη θάλασσα. Ακριβώς από πάνω έχει και ένα καφέ του οποίου το όνομα δεν το θυμάμαι τώρα. Εμείς δεν καθισαμε αλλα ανέβηκα για να κοιτάξω την θεα που ήταν καταπληκτική. Το βράδυ πήγαμε για ένα κοκτειλ στο μαγαζί veranda και ήμασταν τυχεροί γιατί καθισαμε στο μπαλκονάκι. Τα κοκτέιλ μας ήταν πολύ καλά.

Την επόμενη μέρα επισκέφτηκαμε την παραλια βάλτο στην οποία πήγαμε με τα πόδια. Εκεί κάναμε αλεξίπτωτο και ηταν μια φανταστική εμπειρία!! Σας το συνιστώ! Το βράδυ είχαμε κλείσει να φαμε στην ταβέρνα sakis.

Το επόμενο πρωί ξεκινήσαμε για συβοτα και μόλις φτάσαμε πήραμε κατευθείαν το καραβάκι για την παραλία Πισίνα. Η αγαπημένη μου παραλια σε αυτό το 3ημερο. Πανέμορφα νερά. Το απόγευμα πηγαμε στην παραλία Μπέλα βρακα στην οποία εγώ είχα ξαναπάει παλιότερα. Το βράδυ καθισαμε να φαμε πιτσα στο LA trattoria.

Τελευταία μέρα, πήγαμε μια βόλτα στο κάστρο της Πάργας και μετα στην παραλία Λιχνος η οποία δεν με τρελανε και τόσο. Φάγαμε καλες μακαρονάδες στην ταβέρνα από πάνω.
Πολύ ωραία επιλογή η Πάργα,την επόμενη φορά που θα ξαναπάτε να επισκεφτείτε την πολύ ωραία παραλία στο Σαρακήνικο όπως επίσης το Καραβοστάσι που είναι σχετικά κοντά στην Πάργα.:D:D!
 

Stella gla

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ΣΟΣ. Το καλοκαίρι θέλω να πσω Πάργα από Θεσσαλονικη. Παρακαλώ είμαστε 3 κορίτσια χωρίς αμάξι. Οπότε παίρνουμε ΚΤΕΛ Πρεβέζης; Ποιο πάει Παργα; Επίσης από Πάργα πως μπορουμε να παμε Αχέρωντα; Και μετά Σύβοτα για βόλτα και στις παραλίες των Συβότων; Ευχαριστώ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
ΣΟΣ. Το καλοκαίρι θέλω να πσω Πάργα από Θεσσαλονικη. Παρακαλώ είμαστε 3 κορίτσια χωρίς αμάξι. Οπότε παίρνουμε ΚΤΕΛ Πρεβέζης; Ποιο πάει Παργα; Επίσης από Πάργα πως μπορουμε να παμε Αχέρωντα; Και μετά Σύβοτα για βόλτα και στις παραλίες των Συβότων; Ευχαριστώ
:welcome2:

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω θέμα μέχρι να απαντήσει κάποιος σχετικά με τα ΚΤΕΛ.

Πάργα - Σύβοτα 2010
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επίσης από Πάργα πως μπορουμε να παμε Αχέρωντα; Και μετά Σύβοτα για βόλτα και στις παραλίες των Συβότων;
Καλημέρα.
Δε μπορώ να σου απαντήσω συγκεκριμένα, καθώς κι εγώ αυτή την εκδρομή την έκανα με αυτοκίνητο, αλλά όλο και κάποιος θα έχει την ανάλογη εμπειρία.
Αυτό που ξέρω σιγουρα πάντως είναι ότι για πιθανούς συνδυασμούς είναι αρκετά δύσκολο να τους βγάλεις με το λεωφορείο, ειδικά για Αχέρωντα. Χρειάζεστε μέρες, οργάνωση και αρκετές υποχωρήσεις ίσως στο πρόγραμμα. Δεν υπάρχει καμία δυνατότητα για μέσο μεταφοράς;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Οπότε παίρνουμε ΚΤΕΛ Πρεβέζης
Ναί.
Πρώτα πας Πρέβεζα και από εκεί Πάργα, σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα.
Επίσης από Πάργα πως μπορουμε να παμε Αχέρωντα; Και μετά Σύβοτα για βόλτα και στις παραλίες των Συβότων; Ευχαριστώ
Στην ιστοσελίδα του ΚΤΕΛ αφήνει να εννοηθεί ότι προσφέρει και τουριστικές υπηρεσίες, οπότε το καλοκαίρι πιθανόν να υπάρχουν δρομολόγια για αυτές τις περιοχές.
 

dimis_pj

Member
Μηνύματα
26
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Καλησπέρα, ναι θα πρέπει να έρθετε Πρέβεζα και από εκεί έχει καθημερινά δρομολόγια το ΚΤΕΛ για Πάργα. Δυστυχώς για να πάτε Αχέροντα δεν θα βρείτε κάποιο δρομολόγιο του ΚΤΕΛ ούτε από την Πάργα, ούτε από την Πρέβεζα...Ίσως σας βολέψει το δρομολόγιο για Καναλάκι και από εκει να πάρετε ταξί μέχρι τη Γλυκή που είναι μια απόσταση περίπου 15 χιλιόμετρα. Για Σύβοτα θα πρέπει να πάρετε ΚΤΕΛ για Ηγουμενίτσα και από εκεί ΚΤΕΛ για Σύβοτα... Γενικά να ξέρεις πάντως πως τα ΚΤΕΛ στην περιοχή δεν βολεύουν και πάρα πολύ γιατί δυστυχώς δεν έχει συχνά δρομολόγια αργά το απόγευμα...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
ΣΟΣ. Το καλοκαίρι θέλω να πσω Πάργα από Θεσσαλονικη. Παρακαλώ είμαστε 3 κορίτσια χωρίς αμάξι. Οπότε παίρνουμε ΚΤΕΛ Πρεβέζης; Ποιο πάει Παργα; Επίσης από Πάργα πως μπορουμε να παμε Αχέρωντα; Και μετά Σύβοτα για βόλτα και στις παραλίες των Συβότων; Ευχαριστώ
Χωρίς αμάξι θα πρέπει να διαλέξετε άλλον προορισμό. Ή να το περιορίσετε σε λίγες ημέρες μόνο Πάργα.
Στην ιστοσελίδα του ΚΤΕΛ αφήνει να εννοηθεί ότι προσφέρει και τουριστικές υπηρεσίες, οπότε το καλοκαίρι πιθανόν να υπάρχουν δρομολόγια για αυτές τις περιοχές.
Μπα, αφορά δρομολόγια προς κάποιες παραλίες από την πόλη την Πρέβεζας, που λόγω ιού είναι πιθανό να μην ισχύσουν φέτος.
 

Camelia

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Καλησπέρα, ψάχνουμε προορισμό με τον φίλο μου για 7 βραδιά μαζί με το σκυλάκι μας και σκεφτόμασταν για Πάργα . Εκτός από Σύβοτα και Αχέρωντα υπάρχει κάτι άλλο να δεις εκεί γύρω από χωριά κλπ; 7 μέρες είναι πολλές μόνο για Πάργα ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom