Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα σας παιδιά!
Θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο ή την φίλη που πρότεινε μία: <<Φοβερή σοκολατερί στην Markgafenstrabe>>, αν θυμάται το όνομα του μαγαζιού ή τουλάχιστον την περιοχή, γιατί υπάρχουν αρκετές οδοί στο Βερολίνο με το ίδιο όνομα.
Ευχαριστώ πολύ!
Markgafenstrasse. To β στα Γερμανικά γράφεται και ως "ss" (και προφέρεται κι αντίστοιχα). Υπάρχουν 4 Markgafenstrasse στο Βερολίνο, αλλά μόνο μία είναι στο κέντρο.
 
Last edited by a moderator:

athina03

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Τι ώρα περίπου θα μου προτείνατε να επισκεφτώ το Κοινοβούλιο, τον Πύργο της Τηλεόρασης και το μουσείο της Περγάμου, ώστε να έχει την λιγότερη το δυνατόν κίνηση στην είσοδο;
Δεν ενδιαφέρομαι να πάω απαραίτητα την ίδια μέρα και στα τρία.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Στο Κοινοβουλιο εμεις οποτε και να πηγαμε ειχε κοσμο. Απελπισια... Τελικα δεν μπηκαμε μεσα. Στον Πυργο της τηλεορασης πηγαμε λιγο πριν βραδιασει και δεν ειχε κοσμο. Ειδαμε το ηλιοβασιλεμα απο ψηλα και το Βερολινο φωτισμενο. Το Μουσειο της Περγαμου δεν εχει τοοοσο πολυ κοσμο ωστε να χρειαστει να πας συγκεκριμενη ωρα.
 

athina03

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Την Κυριακή στο κέντρο του Βερολίνου τα μαγαζιά είναι κλειστά; Γιατί σκεφτόμαστε λόγω αυτής της πιθανότητας να πάμε στο Πότσνταμ εκείνη τη μέρα, μήπως και είναι ανοιχτή η αγορά περισσότερες ώρες. Γνωρίζετε κάτι γι'αυτό;
Στο Πότσνταμ υπάρχει κάποιο πολυκατάστημα που θα μπορούσαμε να επισκεφτούμε;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Την Κυριακή στο κέντρο του Βερολίνου τα μαγαζιά είναι κλειστά; Γιατί σκεφτόμαστε λόγω αυτής της πιθανότητας να πάμε στο Πότσνταμ εκείνη τη μέρα, μήπως και είναι ανοιχτή η αγορά περισσότερες ώρες. Γνωρίζετε κάτι γι'αυτό;
Στο Πότσνταμ υπάρχει κάποιο πολυκατάστημα που θα μπορούσαμε να επισκεφτούμε;
Γενικά τα εμπορικά καταστήματα θα είναι κλειστά τις κυριακές. Μερικά μπορεί να είναι ανοιχτά, αλλά για συγκεκριμένη ημερομηνία(πχ. to Arkaden στην Potsdamer Platz θα είναι ανοιχτό κυριακή στις 13/3/2011 απο τη 1 μεχρι τις 6). Στο Potsdam, εκτός απο τα τουριστικά μαγαζάκια δε νομίζω ότι θα είναι πολλά εμπορικά ανοιχτά, και η αγορά του ειναι αρκετά υποδέεστερη του Βερολίνου. Ο κόσμος εξάλλου πάει για να δει τα ανάκτορα, όχι για να ψωνίσει.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Την Κυριακή στο κέντρο του Βερολίνου τα μαγαζιά είναι κλειστά; Γιατί σκεφτόμαστε λόγω αυτής της πιθανότητας να πάμε στο Πότσνταμ εκείνη τη μέρα, μήπως και είναι ανοιχτή η αγορά περισσότερες ώρες. Γνωρίζετε κάτι γι'αυτό;
Στο Πότσνταμ υπάρχει κάποιο πολυκατάστημα που θα μπορούσαμε να επισκεφτούμε;
Υπάρχει ένα εμπορικό κέντρο στο σιδ. σταθμό αλλά δεν ξέρω αν είναι ανοιχτό κυριακή..
 

athina03

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Κατάλαβα! Σας ευχαριστώ για την προειδοποίηση! Η αλήθεια είναι ότι σε ανάκτορα έχουμε μπει (Παρίσι, Βιέννη) οπότε δεν μας ενδιαφέρει και πολύ. Σαν τοποθεσία έχω καταλάβει από τις εντυπώσεις σας ότι αξίζει!

Γνωρίζετε μήπως αν, τώρα, αυτές τις μέρες έχει εκπτώσεις στο Βερολίνο;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κατάλαβα! Σας ευχαριστώ για την προειδοποίηση! Η αλήθεια είναι ότι σε ανάκτορα έχουμε μπει (Παρίσι, Βιέννη) οπότε δεν μας ενδιαφέρει και πολύ. Σαν τοποθεσία έχω καταλάβει από τις εντυπώσεις σας ότι αξίζει!

Γνωρίζετε μήπως αν, τώρα, αυτές τις μέρες έχει εκπτώσεις στο Βερολίνο;
Είναι οι τελευταίες μέρες των εκπτώσεων αυτές εδώ, αν και λίγο αργότερα όλο και κάτιι θα υπάρχει σε προσφορά. Παρόλα αυτά μην περιμένεις να βρεις τρελές ευκαιρείες. Σπανίως τα γερμανικά καταστήματα κατεβάζουν τις τιμές κάτω του -40 με - 50%! Τώρα για τα ανάκτορα στο Πότσνταμ, εφόσον έχεις δει τις Βερσαλλίες και το Σονμπουρν, δε νομίζω να εντυπωσιαστείς ούτε από το ανάκτορο, ούτε από τη γύρω περιοχή και την κατάσταση της. Το Πότσνταμ είναι μία γραφική επαρχιακή πόλη, τίποτε παραπάνω, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα.
 

stellla

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
barbados
Μολις επεστρεψα απο το Βερολινο,τρελες εκπτωσεις και ευκαιριες, δεν προκειται να βρεις. Εαν δεν εχεις αυτοκινητο το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις μια berlin welcome ή berlin city card για απεριοριστες διαδρομες και εαν εχεις σκοπο να επισκεφτεις τα μουσεια του νησιου (5 στον αριθμο, μαζι με της Περγαμου και το Αιγυπτιακο) παρε αυτη με τα μουσεια 36? η πρωτη, 34,5? η δευτερη (τις πουλανε και στο αεροδρομιο), με αυτο τον τροπο γλιτωνεις ουρα γιατι δειχνεις την καρτα σου και μπαινεις εκτος απο το αιγυπτιακο. Το μετρο ειναι σχετικα ευκολο, και σχεδον 24ωρου βασεως (εκτος απο Δευτ.-Τριτ.-Πεμ.) μπες και στη σελιδα bvg.de δωσε οδο αναχωρησης- αφιξης και ωρα και θα εχεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι, αααα και για να μην ξεχασω καθε 1η Κυριακη του μηνα τα κρατικα μουσεια δωρεαν.
 

vdeverak

Member
Μηνύματα
46
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
σορρυ τωρα που θα πεταχτω σαν την ..... αλλα πας Βερολινο και αυτο που σε ενδιαφερει ειναι τα πολυκαταστηματα και οι εκπτωσεις?? :shock::shock:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.383
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom