Παιχνιδάκι το άνοιγμα της κλειδωμένης βαλίτσας

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τότε γιατί αναφέρεσαι συγκεκριμένα στις ΗΠΑ,αυτό δεν καταλαβαίνω.Οπουδήποτε μπορεί να συμβεί αυτό που λές αν κατάλαβα καλά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τότε γιατί αναφέρεσαι συγκεκριμένα στις ΗΠΑ,αυτό δεν καταλαβαίνω.Οπουδήποτε μπορεί να συμβεί αυτό που λές αν κατάλαβα καλά.
φίλε maltakia χρειάζεσαι ένα μεγάλο cappuccino.;)
γιατι μόνο εκεί υπάρχουν πιστοποιημένες κλειδαριές. αν άνοιξες το λινκ θα κατάλαβες ότι προφανώς αυτές τις πιστοποιημένες τις ανοίγουν εγγυημένα χωρίς να καταστραφούν ούτε αυτές ούτε η βαλίτσα σου. οπότε αν καποιος ταξιδεύει προς τα κει κ θελει λουκέτο καλύτερα να χρησιμοποιήσει ένα από τα πιστοποιημένα. πωλούνται σε όλα τα αεροδρόμια.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Στις "τριτοκοσμικές" χώρες της Ασίας, όταν περάσει η αποσκευή από τον έλεγχο ασφαλείας, επικολλάται ειδικό αυτοκόλλητο επάνω στο φερμουάρ. Αν κάποιος επιχειρήσει ν' αφαιρέσει αυτό το αυτοκόλλητο, αυτό χωρίζει σε μικρά κομματάκια και μ' αυτόν τον τρόπο φαίνεται η παραβίαση.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
τίποτε διαφορετικό από οποιοδήποτε αεροδρόμιο. αν εχεις καλο λουκέτο κ δεν μπορούν να την ανοίξουν τι να κάνουν? να περιμένουν να σε φωνάξουν? θα ανοιχτεί με οποιοδήποτε τρόπο. με ότι συνέπειες κι αν έχει αυτό για την ακεραιότητα της αποσκευής σου.
Γι αυτό και αυτοί ζητουν τον συγκεκριμένο τύπο κλειδαργιάς, τον οποίο μπορούν να ανοίξουν σαν "κύριοι"! Πολιτισμένα πράγματα!:p
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
τίποτε διαφορετικό από οποιοδήποτε αεροδρόμιο. αν εχεις καλο λουκέτο κ δεν μπορούν να την ανοίξουν τι να κάνουν? να περιμένουν να σε φωνάξουν? θα ανοιχτεί με οποιοδήποτε τρόπο. με ότι συνέπειες κι αν έχει αυτό για την ακεραιότητα της αποσκευής σου.
Πολιτισμένα πράγματα... Στην "απολίτιστη" Ερυθραία, ωστόσο, όταν χρειάστηκε να ελέγξουν ξανά την αποσκευή μου και αφού είχε παραδοθεί, με φώναξαν και την άνοιξα μόνος μου παρουσία των ανδρών ασφαλείας και όταν τελείωσε ο έλεγχος, πάλι μόνος μου την έκλεισα. Και μου ζήτησαν και δέκα φορές συγγνώμη για την ταλαιπωρία μου...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στην "απολίτιστη" Ερυθραία, ωστόσο, όταν χρειάστηκε να ελέγξουν ξανά την αποσκευή μου και αφού είχε παραδοθεί, με φώναξαν και την άνοιξα μόνος μου παρουσία των ανδρών ασφαλείας και όταν τελείωσε ο έλεγχος, πάλι μόνος μου την έκλεισα. Και μου ζήτησαν και δέκα φορές συγγνώμη για την ταλαιπωρία μου...
εντυπωσιακό οντως. από την άλλη μεριά δεν μπορώ να φανταστώ τέτοια σκηνή σε αεροδρόμιο των 50+ εκατ. επιβατών ετησίως..
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Πολιτισμένα πράγματα... Στην "απολίτιστη" Ερυθραία, ωστόσο, όταν χρειάστηκε να ελέγξουν ξανά την αποσκευή μου και αφού είχε παραδοθεί, με φώναξαν και την άνοιξα μόνος μου παρουσία των ανδρών ασφαλείας και όταν τελείωσε ο έλεγχος, πάλι μόνος μου την έκλεισα. Και μου ζήτησαν και δέκα φορές συγγνώμη για την ταλαιπωρία μου...
Δε νομίζω, να πιστεύεις ότι θεωρώ τους αμερικανούς πολιτισμένους σε τέτοια θέματα! Εδω δε σέβονται τα προσωπικά δεδομένα των ανθρώπων στη βαλίτσα θα κ@@σουν!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
εντυπωσιακό οντως. από την άλλη μεριά δεν μπορώ να φανταστώ τέτοια σκηνή σε αεροδρόμιο των 50+ εκατ. επιβατών ετησίως..
Σίγουρα παίζει ρόλο. Από την άλλη, όμως, σ' ένα τέτοιο αεροδρόμιο, οι υπεύθυνοι για τους ελέγχους δεν περιορίζονται σε μια χούφτα ανθρώπους και έχουν (θεωρητικά και πρακτικά - πιστεύω) πολύ καλύτερα συστήματα ελέγχου που περιορίζουν κατά πολύ τα "αμφισβητούμενα" και προς περαιτέρω έλεγχο αντικείμενα. Και, στην τελική, νομίζω ότι - εφόσον γίνει κάποιος επιπλέον έλεγχος εν αγνοία σου και δεν προκύψει τίποτε το μεμπτόν, θα μπορούσαν με κάποιον τρόπο να σε ενημερώσουν (έστω εκ των υστέρων) και να δικαιολογήσουν το γεγονός. Το κάνει, άραγε, κανείς ή ψάχνω ψύλλους στ' άχυρα?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Δε νομίζω, να πιστεύεις ότι θεωρώ τους αμερικανούς πολιτισμένους σε τέτοια θέματα! Εδω δε σέβονται τα προσωπικά δεδομένα των ανθρώπων στη βαλίτσα θα κ@@σουν!
Δες το προηγούμενο σχόλιό μου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εφόσον γίνει κάποιος επιπλέον έλεγχος εν αγνοία σου και δεν προκύψει τίποτε το μεμπτόν, θα μπορούσαν με κάποιον τρόπο να σε ενημερώσουν (έστω εκ των υστέρων) και να δικαιολογήσουν το γεγονός. Το κάνει, άραγε, κανείς ή ψάχνω ψύλλους στ' άχυρα?
δεν νομίζω ότι γίνεται κατι εν αγνοία σου. πάντα επικολλάται το σχετικό αυτοκόλλητο. ακόμα και οι γερμανοί μου το κόλλησαν πριν λίγες μέρες. τώρα για να σε ενημερώσουν γιατί την άνοιξαν δεν το βλέπω μόνο κ μόνο για λόγους ασφαλείας. ίσως όμως αν ρωτήσεις να στο πουν, δεν ξέρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom