Παπούτσια για ταξίδια

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Suggnwmh gia ta greeklish,tha kanw edit molis mpw apo desktop
H alitheia einai pws metaksu aneshs kai emfanishs protimw to deutero.
Omws epeidh genika exw ena thema me ta reumatika mou(gerasa),de thelw na katalhksw ksaplwmenh sto krevati se mia ksenh xwra.Ta camper exoun upervolika isio pato kai eidika se sunduasmo me mia kapws varia tsanta,me pianei h mesh mou.An ta foresw me tipota xouxouliarikes kaltses kati ginetai,alla kai pali gia toses wres de nomizw na me volepsoun.Mia allh enallaktikh gt ontws ta camper tha htan kalh lush,einai na parw anatomikous patous(pou euxomai na mhn kostizoun polu).Ap oti eida ston kairo vevaia mallon mono mia mera tha vrexei ki an isxuei auto tha mporousa na parw kai ta street shoes,afou kai perusi verolino kai me kapoies vroxes thn eixa psilopalepsei.To thema mou einai poso empistes einai oi provlepseis...
@babaduma otan les adiavroxes mpotes,ennoeis galotses??
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Οι πάτοι δεν βοηθούν στο πρόβλημα σου το οποίο ειναι καθαρά ανατομικό.
Για να υπάρχει σωστό position πρεπει η καμάρα του ποδιού μας να βρίσκεται στο σωστό ύψος και ποτέ στη ίδια ευθεία με το μπροστινό μέρος του ποδιού ( δηλαδή πρεπει το βάρος μας να πέφτει στα "μήλα" και οχι μπροστά στα δάκτυλα και φυσικα ποτε πίσω στη φτέρνα )
Όλα αυτα αποφεύγονται πολυ απλά με ενα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια ( οχι με ίσια σολα και φυσικα οχι τύπου converse )
Το ιδεατό ύψος για ενα γυναικείο πόδι ειναι οι 4-4.5 πόντοι ( οταν μιλάμε για αμπιγιε )
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Οι γαλότσες ειναι ότι χειρότερο εχει κατασκευαστεί διότι ειναι βαριά κατασκευή για το πόδι και φυσικα απορρίπτονται οταν μιλάμε για πολύωρη πεζοπορία
Τα τύπου Ugg ειναι η ντροπή της ανατομίας - και του στυλ φυσικα. Μπορεί να ειναι βολικά , αλλα η καμάρα του ποδιού αδρανεί , σέρνει πάτο και το υπόλοιπο παπούτσι
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Eγώ δε θα έπαιρνα αρβύλες, είναι βαριές και θα σε κουράσουν γρήγορα.. Αν ήταν να επιλέξω μόνο ένα ζευγάρι θα έπαιρνα τα αθλητικά μου και ας μην είναι αδιαβροχα.. Αν δε βρέχει όλη την ώρα και η βροχή δεν είναι μπόρα που σε αναγκάζει να πατάς μέσα σε "λιμνούλες", μια χαρά βγαίνει με τα αθλητικά γιατί είναι τα πιο ξεκούραστα.. Βουδαπέστη τέτοια εποχή φαντάζομαι θα έχει πολύ κρύο οπότε με αθλητικά και ισοθερμικές κάλτσες θα είσαι οκ.. Παπούτσια με πολύ χαμηλό πάτο δε τα προτιμώ στο πολύ κρύο γιατί παγώνει το πέλμα. Η Ρώμη θέλει πολύ περπάτημα οπότε πάλι στα αθλητικά θα κατέληγα. Συνήθως παίρνω μαζί μου αθλητικά και αδιάβροχα μποτάκια με γούνινη επένδυση αλλά στο τέλος βρέξει δε βρέξει τα αθλητικά φοράω..
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Για ρίξε καμμιά ματιά και στα Admiral. Έχουν αδιάβροχες μπότες, ελαφριές και πολύ φθηνές. Δοκιμασμένες για μια βδομάδα σε βροχερό Λονδίνο (μόλις αγορασμένες), αποδείχθηκαν άψογες (no pains, no leaks).
Αγαπητέ Babaduma έχεις κανένα link για τις μποτούλες; Σε γυναικείες παρακαλώ :p
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
@babaduma otan les adiavroxes mpotes,ennoeis galotses??
Όχι. Εννοώ μπότες. Όπως τα κανονικά αθλητικά παπούτσια αλλά χωρίς να κόβουν στον αστράγαλο, ν' ανεβαίνουν και 15 εκατοστά στη γάμπα.

Αγαπητέ Babaduma έχεις κανένα link για τις μποτούλες; Σε γυναικείες παρακαλώ :p
Στο σάιτ τους δεν τα έχει όλα. Πρέπει να πας σε κάποιο κατάστημα.
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Οι πάτοι δεν βοηθούν στο πρόβλημα σου το οποίο ειναι καθαρά ανατομικό.
Για να υπάρχει σωστό position πρεπει η καμάρα του ποδιού μας να βρίσκεται στο σωστό ύψος και ποτέ στη ίδια ευθεία με το μπροστινό μέρος του ποδιού ( δηλαδή πρεπει το βάρος μας να πέφτει στα "μήλα" και οχι μπροστά στα δάκτυλα και φυσικα ποτε πίσω στη φτέρνα )
Όλα αυτα αποφεύγονται πολυ απλά με ενα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια ( οχι με ίσια σολα και φυσικα οχι τύπου converse )
Το ιδεατό ύψος για ενα γυναικείο πόδι ειναι οι 4-4.5 πόντοι ( οταν μιλάμε για αμπιγιε )
Γράψαμε ταυτόχρονα! Οπότε και συ για πολύωρο περπάτημα αθλητικά προτείνεις.. Αν προσέχεις και δε τσαλαβουτάς στα νερά και να βρέξει λίγο δε πειράζει.. Αν έχεις και δερμάτινα αθλητικά που δε ρουφάνε αμέσως το νερό ακόμα καλύτερα..
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ονειρεμένο Ταξίδι
το τελος του δρομου
ισως ενα ελαφρύ μποτάκι walking με gore-tex (πχ timperland) να κάλυπτε ολες της απαιτήσεις.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!Ενδιαφέρον αυτό με το τακούνι,χρόνια μου το έλεγε η μαμά μου αλλά δεν την πίστευα.:rolleyes-80:Όχι πολύ ευχάριστο βέβαια για μένα που ούτε για πλάκα δε θέλω να βάλω έστω και ελάχιστο τακουνάκι.
Έχετε δίκιο,δε θα τις πάρω τις αρβύλες,θα καταλήξω στα street shoes,που τα έχω χιλιοπερπατήσει,και θα πάρω χοντρές κάλτσες.
Τα μποτάκια λοιπόν που προτείνει ο babaduma δεν μου κάνουν,αφού 15 εκατοστά είναι όλη μου η γάμπα!!:bleh::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom