Παπούτσια για ταξίδια

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
παιδια καλησπερα. συνηθως ταξιδευω βορεια ευρωπη φεβρουαριο η μαρτιο οποτε παιζει φουλ κρυο και χιονι.
ειχα αγορασει κατι παπουτσια asolo μποτακια τα οποια ειναι 100% αδιαβροχα, ειναι τρομερα ζεστα αλλα ειναι καπως βαρια και συνηθιζω να περπαταω 5-6 ωρες σερι με αποτελεσμα να με κουραζουν.
Υπαρχει καποια καλη προταση ;
εννοειται να ειναι 100% αδιαβροχα και ζεστα και οπωσδηποτε ανετα για πολλες ωρες περπατημα.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
80
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Καλημέρα. Κοίταξε να δεις , ότι και να γίνει (τουλάχιστον σε μένα) πολύ περπάτημα σημαίνει ιδρώτας και με τα Salomon Elios Gtx και με τα North Face hedgehog gtx xcr iii. Συνήθως φοράω αθλητικές (καλής ποιότητας) ή έχω πάρει μερικά ζευγάρια της bridgedale για χειμώνα και ενδιάμεσες για άνοιξη ή ζεστές μέρες του χειμώνα. Δεν το συζητάω για ποιότητα. Και στις πολλές ώρες περπάτημα άπαικτες. Αφήνουν τον ιδρώτα αλλά λόγω τις ιδιαιτερότητας των παπουτσιών πάντα είναι ιδρωμένες μετά απο πολλές ώρες.
Πάντως αν κοιτάς για καλές κάλτσες προχώρα σε bridgedale. Κοίτα στην κατηγορία hiking . Τσέκαρε για amazon (πριν βάλει τα μεταφορικά ήταν καλύτερη επιλογή) αλλά τις βρίσκεις σε καταστήματα με ορειβατικά στην Αθήνα (λίγο πιο ακριβές).
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Για διάφορους λόγους (ευκολία στο πλύσιμο / στεγνώνουν γρήγορα), σκέφτομαι να αγοράσω crocs. Έχεις κανείς εμπειρία με αυτά τα παπούτσια; Με ενδιαφέρουν κυρίως οι απόψεις αυτών που τα έχουν χρησιμοποιήσει σε κάποιο ταξίδι τους και έχουν περπατήσει αρκετά. Είναι άνετα για περπάτημα πολλών ωρών; Τα έχει χρησιμοποιήσει κάποιος σε έδαφος που δεν είναι και τόσο ομαλό;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Ωχ Παναγία μου :lol:
Είχα πάρει αυτά που είναι σαν μπαλαρίνες, όμως slingback. Αυτά.
Τα είχα πάρει για καλοκαιρινές διακοπές σε παραλία με κοτρώνες. Δεν καταλάβαινα καθόλου ότι πάταγα σε ανώμαλο έδαφος. Ο πάτος είναι ωραίος, χοντρός και ελαστικός. Δεν ξέρω όμως γιατί λένε ότι αναπνέουν, εμένα ίδρωναν τα πόδια από τα πρώτα δύο λεπτά περπατήματος. Εκτός αν τα φορέσεις με κάλτσα α λα Άγγλος τουρίστας.
Σόρρυ για την αρχική μου αντίδραση, απλώς τα σιχαίνομαι τα crocs, αλλά γούστα είναι αυτά.
Να προσθέσω ότι επιπλέουν. Άχρηστη πληροφορία :lol:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Σόρρυ για την αρχική μου αντίδραση, απλώς τα σιχαίνομαι τα crocs, αλλά γούστα είναι αυτά.
Να προσθέσω ότι επιπλέουν. Άχρηστη πληροφορία :lol:
Κοίτα από αισθητικής πλευράς είναι άστα να πάνε, αλλά κάποιες φορές αυτό το παραβλέπεις, ιδιαίτερα αν πρόκειται για "ιδιαίτερο" ταξίδι, όπου η δυνατότητα να πλένεις τα παπούτσια σου είναι πρωταρχικής σημασίας;)

Και το ότι επιπλέουν σημαντικό είναι και αυτό. Ας πούμε ότι έχεις κάποιες διαδρομές με βάρκα... Ανέβα-κατέβα, όλα τα ενδεχόμενα είμαι ανοιχτά... να μην κυνηγάμε τα παπούτσια στο βυθό τουλάχιστον:haha:
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Κοίτα από αισθητικής πλευράς είναι άστα να πάνε, αλλά κάποιες φορές αυτό το παραβλέπεις, ιδιαίτερα αν πρόκειται για "ιδιαίτερο" ταξίδι, όπου η δυνατότητα να πλένεις τα παπούτσια σου είναι πρωταρχικής σημασίας;)
Ναι κι εγώ γι' αυτό τα πήρα τότε. Κοίτα, μόνο για το αν αναπνέουν έχω μια επιφύλαξη, εκτός αν έτυχε σε μένα, είχε και 40 βαθμούς Κελσίου. Δεν τα έχω ξαναφορέσει από τότε.
Το ότι επιπλέουν δεν βοηθάει στο κολύμπι. Το έκανα και αυτό :oops:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Γλυστρανε πολυ,μυριζουν ακομα και αν τα ποδια σου δεν μυριζουν με τιποτα,ειναι ζεστα και αναβει το ποδι και ιδρωνεις φρικτα.Οτι ποιο αβολο εχω βαλει.Μια λυση..καλτσες..
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Εγώ λόγω ενασχόλησης με τρέξιμο μεγάλων αποστάσεων απλά φοράω αθλητικά τρεξίματος. Είναι πανάλαφρα, αερίζονται από παντού και οι σόλες σε κρατάνε δε πα να περπατάς όλη μέρα. Για πιο κρύες εποχές παίζω με τα χειμωνιάτικα τρεξίματος που έχουν κάποια αδιαβροχοποίηση αλλά και αναπνέουν αρκετά (πχ Nike Shield) .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom