Παρέα για Ταξίδια...

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλημέρα! Προς το παρόν πιστεύω ότι δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη. Μηνύματα ενός χρόνου καλύπτουν ούτε 2 σελίδες. Το ψάξιμο επομένως είναι εύκολο. Και μετά υπάρχει και η αναζήτηση 🔍
Στην αναζήτηση ούτε μία πιθανότητα!
Πιστεύω ότι ο κόσμος έχει απογοητευτεί και δεν ψάχνει πλέον σε αυτό εδώ το thread..
Εγώ μπορεί να μην πάω ούτε και φέτος. αν όμως παρουσιαστεί κάποιος για μετά από ένα χρόνο εγώ θα είμαι διαθέσιμος.
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Παρέα για μεγααλο ταξίδι με ιχ / βανάκι!

Καλησπέρα σας! Είμαι η Μαρία και ταξιδεύω πολύ συχνά. Σκεφτόμουν την ιδέα ενός ταξιδιου σε διάφορες χώρες κάνοντας εθελοντισμό ή δουλεύοντας για να βγάλουμε τα βασικά. Του τύπου αφήνω την πόλη και τη δουλειά μου και ξεκινάω! Με οργάνωση φυσικά. Δεν ξέρω αν ακούγεται πολύ χύμα αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα αρκετά. Είναι κανείς σε παρόμοια φάση;;
Ναι αλλά το ψλαχνω για Κεντρική Αμερική. 'Εχω φίλο που το έκανε με προγράμματα στο Βιετναμ για 3 βδομάδες
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Καλύτερα μονάχος μου, καλύτερα
πάρα να με πεθάνεις μια ώρα αρχίτερα.
Καλύτερα μονάχος μου κι ελεύθερος
ο ρόλος δεν μου πάει ο δεύτερος.
 

Michalis_K

Member
Μηνύματα
63
Likes
942
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ, Καμπότζη
Ναι το πιστεύω κ γω, για αυτό και ειρωνεύτηκε ο άλλος. Απίθανο ένας κάποιος άλλος άγνωστος να θέλει τον ίδιο προορισμό, την ίδια περίοδο με τις ίδιες προδιαγραφές. Εγώ μπορεί να θέλω εξερεύνηση ο άλλος πχ άραγμα σε παραλίες. Ευσεβείς πόθοι είναι.
Εγώ πάντως που έχω περιορίσει τα ταξίδια μου σε τριήμερα στην Ευρώπη, λόγω οτί δεν μπορεί η παρέα μου να ακολουθήσει σε μακρινά και μεγάλης διάρκειας, είτε για οικονομικούς είτε για οικογενειακούς λόγους, θα μπορούσα να κάνω κάποιες υποχωρήσεις για να κάνω ένα ταξίδι που δεν θα ήταν ψηλά στις επιλογές μου αλλά από το να πάω μόνος μου δεν θα το εβαζα ποτέ.
Το θέμα είναι η εμπιστοσύνη για να κάνεις ταξίδι με ένα άγνωστο (Νεφρά, σπλήνες κ.α. που αναφέρουν και παραπάνω)
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Εγώ πάντως που έχω περιορίσει τα ταξίδια μου σε τριήμερα στην Ευρώπη, λόγω οτί δεν μπορεί η παρέα μου να ακολουθήσει σε μακρινά και μεγάλης διάρκειας, είτε για οικονομικούς είτε για οικογενειακούς λόγους, θα μπορούσα να κάνω κάποιες υποχωρήσεις για να κάνω ένα ταξίδι που δεν θα ήταν ψηλά στις επιλογές μου αλλά από το να πάω μόνος μου δεν θα το εβαζα ποτέ.
Το θέμα είναι η εμπιστοσύνη για να κάνεις ταξίδι με ένα άγνωστο (Νεφρά, σπλήνες κ.α. που αναφέρουν και παραπάνω)
Ναι σωστά και κακά τα ψέμματα η χημεία. Μπορεί να μην ταιριάζεις με τον άλλον/η κ να κόψεις φλέβες τη 2η μερα. Να ναι περιέργος στα ξενοδοχεία στα φαγητά, στα ενδιαφέροντα στις απόψεις. Η μπορεί να είμαστε μια χαρά τύποι, αλλά ουσιαστικά είμαστε 2 άγνωστοι να μην έχουμε πολλά να πούμε. Τέλος πάντων όλα αυτά είναι φοβίες και ίσως δικαιολογίες, αλλά καθιστούν τέτοιες αναζητήσεις απίθανες για μένα.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Εγώ πάντως που έχω περιορίσει τα ταξίδια μου σε τριήμερα στην Ευρώπη, λόγω οτί δεν μπορεί η παρέα μου να ακολουθήσει σε μακρινά και μεγάλης διάρκειας, είτε για οικονομικούς είτε για οικογενειακούς λόγους, θα μπορούσα να κάνω κάποιες υποχωρήσεις για να κάνω ένα ταξίδι που δεν θα ήταν ψηλά στις επιλογές μου αλλά από το να πάω μόνος μου δεν θα το εβαζα ποτέ.
Το θέμα είναι η εμπιστοσύνη για να κάνεις ταξίδι με ένα άγνωστο (Νεφρά, σπλήνες κ.α. που αναφέρουν και παραπάνω)
Αυτό που ζητώ εγώ είναι παρέα για ταξίδι με τοπικό οδηγό. Του έχω πει άλλωστε κι εκείνου να μου βρει δύο όποιους ναναι.
Αν ήταν να κάναμε δικό μας πρόγραμμα θα προτιμούσα σίγουρα γνωστούς. Και με αυτούς όμως δεν ξέρεις που θα καταλήξει.
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Αυτό που ζητώ εγώ είναι παρέα για ταξίδι με τοπικό οδηγό. Του έχω πει άλλωστε κι εκείνου να μου βρει δύο όποιους ναναι.
Αν ήταν να κάναμε δικό μας πρόγραμμα θα προτιμούσα σίγουρα γνωστούς. Και με αυτούς όμως δεν ξέρεις που θα καταλήξει.
Μα δε γινεται αλλιως. Απο μια απλη πεζοπορια σε ενα προστατευομενος δασος μεχρι σνορκελινγκ θες μεταφορά οδηγό και εξοπλισμό. Ισλανδια δεν μπορεις να πας σε παγετωνα χωρις τοπικο οδηγο κ εξοπλισμο. Τα πρακτορεια αυτα σου κανονιζουν. Στα κελινουν ολα, εχεις κ πολλους της χωρας σου για παρεα με καποιον θα ταιριάξεις. Απλα ακολουθεις το πρόγραμμά τους και μετά απόα αρκετά ταξίδια με γκρουπ δε σε γεμίζει τόσο η αίσθηση του να ακολουθείς. Πιο πολύ το απολμβάνεις όταν είσαι οηγός του εαυτού σου και το εξερευνάς μόνος σου. Αλλά το να πας μόνος κάπου έχει ρίσκο. ίσως δεν είναι για όλους. Μπράβο σε όσους το έχουν καταφέρει ή σε όσους δεν τους νοιάζει.
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Όπως τα λέτε είναι, είναι πολύ δύσκολο πιστεύω να ταιριάξεις με κάποιον που δεν έχεις ξαναδεί(άντε και ένα καφέ να έχεις πάει και πάλι δύσκολο)..
Θα ήταν ίσως ωραίο να κανονίζουμε μέσω του site(ίσως κάποιο παλαιότερο μέλος να μπορεί να το διοργανώσει πιο εύκολα) συναντήσεις ανά κάποια διαστήματα με solo travellers που θα ήθελαν να βρουν μια παρέα για ταξίδια..
 
Μηνύματα
109
Likes
605
Μελλοντικά ίσως μετά απο μια πενταετία να είμαι καλά θα προσπαθήσω να ξεκινήσω είτε απο Κάϊρο είτε απο Τζιμπουτί για να φτάσω μέσα σε 6 μήνες ή σε ενα χρόνο Κέιπ Τάουν. Με λεωφορεία, τρένα δίκυκλα αμάξια πλοία ακόμα και βαν τα μέσα που θα χρησιμοποιηθούν. Τα αεροπλάνο μόνο για να πάω Αφρική και να επιστρέψω. Οποιος ενδιαφέρεται για όλο το κομμάτι η μέρος αυτού ας κοινοποιήσει το ενδιαφέρον . Μεγάλη στάση/διαμονή πιθανόν Κένυα.
Αυτά.
Δεν βιάζομαι.
 

stavros2

Member
Μηνύματα
44
Likes
330
Εγώ πάντως βρήκα παρέα από εδώ και έκανα ταξίδια εκτός Ευρώπης και άνω των 15 ημερών.
Συμφωνείς με την παρέα σου για ένα βασικό πρόγραμμα, ξενοδοχεία κτλ και μετά δεν χρειάζεται να είστε όλη την ημέρα μαζί.
Ο ένας πάει στα μουσεία και κάθεται όλη μέρα και ο άλλος πίνει καφέδες στις πλατείες και το βράδυ πας για φαγητό, ποτό και έχεις έναν άνθρωπο να πεις δύο κουβέντες.
Ταξίδι είναι διακοπές
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Καλησπέρα, Και γω ψάχνω παρέα για ένα δυνατό ταξίδι στον επόμενο αγαπημένο ονειρεμένο προορισμό Παναμας-Κοστα Ρικα. Τις μέρες και τη περίοδο τη ψάχνω. Λογικά όλο αυτό θα θέλει καμιά 20ρια μέρες, ίσως μαζεύεται κ σε λιγότερες. Προς το παρόν είμαι σολο, δεν εχω βρει άλλη παρέα. Τα ταξιδια με γκρουπ δεν με καλύπτουν για εκεί ενώ παρέα από φίλους δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να βρω. Όποιος/α ενδιαφέρεται ας στείλει.
Το ξανκοινοποιώ. Το ψάχνω για Τέλη Μαΐου με Ιούνη. Ξέρω απίθανο σύμφωνα και με όσα συζητήσαμε παραπάνω να βρεθεί κάποιος/α, αλλά ποτέ δεν ξέρεις
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Το ξανκοινοπιώ. Το ψάχνω για Τέλη Μαίου με Ιούνη. Ξέρω απίθανο σύμφωνα και με όσα συζητήσαμε παραπάνω να βρεθεί κάποιος/α, αλλά ποτέ δεν ξέρεις
Καλα κανεις και το ξαναγραφεις.
Ποτέ δεν ξερεις ...
σου εστειλα π.μ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.411
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom