Παρέα για Ταξίδια...

Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Είναι πολύ καλή ιδέα! Υπάρχει πολύς κόσμος που θέλει να κάνει ταξίδια αλλά δε βρίσκει παρέα αφού λίγο πολύ όλοι είναι απασχολημένοι με δουλειές, οικογένεια κτλ. ή απλά δεν έχουν να διαθέσουν χρόνο και χρήμα για ταξίδια. Το θέμα είναι πόσοι αισθάνονται άνετα να ταξιδέψουν με κάποιο/κάποια που δε γνωρίζουν? Προσωπικά δε νομίζω να είχα πρόβλημα αλλά και πάλι πολλές φορές χρειάζεσαι κάποιον μαζί που να ξέρεις ότι ταιριάζεις στα γούστα και στο τι θέλεις να κάνεις στο ταξίδι.

Σημασία θα μου πείτε έχει το ταξίδι απο μόνο του...
Άμα εσύ είσαι καλά με τον εαυτό σου και έχεις βγάλει το πρόγραμμα για το τι θα κάνεις εκεί που θα πας δεν σε πειράζει ο άλλος είτε είναι μαζί σου είτε τον αφήσεις ελεύθερο να κάνει και αυτός το δικό του πρόγραμμα δεν χρειάζεστε να είστε μαζί 24 ώρες
 
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Επίσης πλέον υπάρχουν πολλές ομάδες στα σόσιαλ που μοιράζονται την κοινή αγάπη για τα ταξίδια και διοργανώνονται πολλές εκδρομές οπότε μοιράζετια το κόστος.
Δε χρειάζεται δραματοποίηση. Αν το σόλο είναι δύσκολο ψυχολογικά και οικονομικά τότε αυτή είναι η επόμενη καλύτερη λύση. Πρέπει βέβαια να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι θα κοιμάσαι, τρως κλπ με άτομα που δεν γνωρίζεις καλά. Με όποιο ρίσκο.
Δεν με νοιάζει ιδιαίτερα διότι είμαι πολύ κοινωνική και έχω μάθει να προσαρμόζομαι και στην τελική ο καθένας θα κάνει το πρόγραμμά του όπως θέλει δεν σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε 24 ώρες το εικοσιτετράωρο μαζί επειδή θα πάμε μαζί στην εκδρομή. Μπορείς να μου πεις πού βρίσκονται γιατί δεν βρίσκω τίποτα Σε social media.
 
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Όπως είπαν παραπάνω υπάρχουν πολλές ομάδες στα social...έτσι ξεκίνησα κ εγώ,μέσα από μια πλατφόρμα γνώρισα κόσμο κάναμε εκδρομές κ τώρα δραστηριόποιουμαστε μέσο φβ σαν ομάδα με πολλά ταξίδια εκδρομές, συγκεντρώσεις, πεζοπορίες..Αν θέλεις λέγεται share travels στο fb
Τις εκδρομές τις φτιάχνετε εσείς ή μαζεύεστε άτομα με βάση ταξίδια που φτιάχνουν ταξιδιωτικά πρακτορεία; Γιατί στην παρούσα φάση προτιμώ και θα ήθελα να πηγαίνω με γραφεία που είναι πιο ασφαλές και ξέρω ακριβώς πώς δουλεύουν Και τι θα κάνουν. Στην τελική επειδή το έχω ψάξει πολύ πιο πολύ σε συμφέρει να πηγαίνεις ομαδικά με γκρουπ παρά μόνος σου από πολλές απόψεις.
 
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Στην αναζήτηση ούτε μία πιθανότητα!
Πιστεύω ότι ο κόσμος έχει απογοητευτεί και δεν ψάχνει πλέον σε αυτό εδώ το thread..
Εγώ μπορεί να μην πάω ούτε και φέτος. αν όμως παρουσιαστεί κάποιος για μετά από ένα χρόνο εγώ θα είμαι διαθέσιμος.
Μόνο το Τατζικιστάν σε ενδιαφέρει;
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Καλησπέρα, Και γω ψάχνω παρέα για ένα δυνατό ταξίδι στον επόμενο αγαπημένο ονειρεμένο προορισμό Παναμας-Κοστα Ρικα. Τις μέρες και τη περίοδο τη ψάχνω. Λογικά όλο αυτό θα θέλει καμιά 20ρια μέρες, ίσως μαζεύεται κ σε λιγότερες. Προς το παρόν είμαι σολο, δεν εχω βρει άλλη παρέα. Τα ταξιδια με γκρουπ δεν με καλύπτουν για εκεί ενώ παρέα από φίλους δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να βρω. Όποιος/α ενδιαφέρεται ας στείλει.
Ταξίδι 20 περίπου ημερών, περίοδος από Νοέμβριο προς Δεκέμβριο. Το ξανακοινοποιώ γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

Επίσης μου αρέσει να μαγνητοσκοπώ τα μέρη που πηγαίνω και να φτιάχνω ταξιδιωτικά βίντεο-ντοκιμαντέρ. Συνεχώς βελτιώνονται. Έχω φτιάξει και κανάλι στο youtube, σε βρεφικό στάδιο ακόμη. Ετοιμάζω και άλλα. Όνειρό μου, μακρινό και δύσκολο, να βγάλω κάποια λίγα χρήματα από κει και να τροφοδοτήσω τα επόμενα ταξίδια. Αλλά χρειάζομαι πολλούς συνδρομητές. 'Οποιος θέλει μπορεί να ρίξει μια ματιά και να με βοηθήσει με μια απλή εγγραφή. 2 κλικ, τπτ άλλο. https://www.youtube.com/channel/UCqvGh0_IwqqIX5rFG9pK7Ag
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.567
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλημέρα στην παρέα.
Στις 13 του Ιούνη μπαίνω στο άγιο Όρος για 4-5 μερούλες επίσκεψη όπου προγραμματίζω και μερικές πεζοπορίες, μη υποχρεωτικές για όποιον δεν μπορεί, κι ούτε μεγάλες το πολύ μέχρι 4-5 ωρίτσες εκάστη. Όποιος ενδιαφέρεται ας με συνοδέψει κι αν είναι πρωτάρης ουδέν πρόβλημα για μένα θα είναι η πέμπτη φορά επίσκεψης. Πληροφορίες στις τρεις μου ιστορίες.
Για σας κυρίες λυπάμαι, αλλά δεν σας επιτρέπει την είσοδο ο κανονισμός του Α.Ο.
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Ψάχνω πιθανή παρέα για Αλόννησο φέτος από 8 Ιουλίου περίπου για μια εβδομάδα. Αν κανείς ενδιαφέρεται στείλτε μνμ.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχουμε κατοχυρώσει σούπερ τιμή για ιστιοπλοϊκό 50 πόδια, εβδομάδα 29/7 - 05/08 προορισμός Δυτ.Κυκλάδες. Η παρέα μας έχει 2 έμπειρους σκίπερ κ ψάχνουμε άλλα 3-4 άτομα κατά προτίμηση με εμπειρία στη ζωή σε σκάφος που να θέλουν να ζήσουν την εμπειρία.
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Καλησπέρα...
Έχω ακούσει πως έχουν κι άλλοι αυτό το θέμα...
Κάνεις από τον κύκλο μου δεν θέλει / μπορεί να πάει ταξίδι ..
Υπάρχουν κάποια προγράμματα Erasmus ωστόσο έχω συγκεκριμένες μέρες άδεια κ δεν μπορώ να συμμετέχω ...
Ξέρετε κάποιον τρόπο για να ταξιδέψω χωρίς να είμαι μόνη ; κάποια κοινότητα νέων ; κάποιο άλλο ευρωπαϊκό πρόγραμμα?
 

dammys

Member
Μηνύματα
380
Likes
699
Καλησπέρα...
Έχω ακούσει πως έχουν κι άλλοι αυτό το θέμα...
Κάνεις από τον κύκλο μου δεν θέλει / μπορεί να πάει ταξίδι ..
Υπάρχουν κάποια προγράμματα Erasmus ωστόσο έχω συγκεκριμένες μέρες άδεια κ δεν μπορώ να συμμετέχω ...
Ξέρετε κάποιον τρόπο για να ταξιδέψω χωρίς να είμαι μόνη ; κάποια κοινότητα νέων ; κάποιο άλλο ευρωπαϊκό πρόγραμμα?
Αν πίνεις μπύρες και σου αρέσουν και τα νησιά έχουμε τον @psilos3 ...
Πέρα από την πλάκα ,διάλεξε ένα εύκολο μέρος που θέλεις να πας, που να σου αρέσει κτλ σχεδίασε το ταξίδι σου και παίξτο ταξιδιωτική ανταποκρίτρια του travelstories...Με χαρά θα διαβάσουμε τις καθημερινές ανταποκρίσεις σου...Το έχουν κάνει πολλά μέλη εδώ μέσα.
Αλλιώς υπάρχουν και τα ταξίδια με γκρουπ αν αισθάνεσαι ανασφάλεια.. Έχω περάσει απίστευτα σε ταξίδια με γκρουπ .Έχω γνωρίσει ανθρώπους που θα τους θυμάμαι για μια ζωή. Βέβαια τίποτα δεν είναι εγγυημένο.
Σημασία έχει το ταξίδι...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.823
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom