Παρέα για Ταξίδια...

GIORGOS KRIS

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
καλημερα .. Αναζητω παρεα για ταξιδι οργανωμενο στην Ταυλανδη,,,ανδρας η γυναικα αδιαφορο.. Ηλικια αδιαφορη επισης..το ποτε θα γινει το ταξιδι αυτο θα το συζητησοουμε μεταξυ μας.,,επικοινωνηστε για συναντηση. Giorgos kris fb
 
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Καλησπέρα..
Δεν ξέρω τι να κάνω. Αντιμετωπίζει κανείς το πρόβλημα να θελει να παει ταξιδι κ όχι μόνοημέρες που πας μια χρα και μονος σου σιγα τ αυγα...αλλά δεν έχει κανέναν για να πάει είτε γιατί ποτέ κανείς δεν είναι διαθέσιμος είτε Γιατί δεν είναι κατάλληλοι; Άρα οι επιλογές σου στερεύουν απογοητευτικά . Είτε δεν πηγαίνεις και το χάνεις είτε πληρώνεις τα διπλάσια αλλά και αυτό Για πόσες φορές και για ποια μέρη όταν Σε πολλές περιπτώσεις δεν υπάρχει δυνατότητα να πας μόνος ; Έτσι αναλόγως το μέρος αν είναι πιο μακριά και πιο πολύ ξεπερνάει κατά πολύ το budget .
Άρα καταλήγεις στο αρχικό να μένεις κολλημένος και να μην μπορείς να πας πουθενά.
Το να πας ένα ταξίδι μόνος σου από πολλές απόψεις δεν συμφέρει όσο συμφέρει να πας οργανωμένα. Τι γίνεται όμως όταν εχεις κουραστεί να παρακαλάς τον έναν και τον άλλον ?...Δεν εινι ευκολο για ολους να μοιραστουν ενα δωματιο και καποιες μερες μ εναν αγνωστο..Ν α θες να πας καπου και να μην ανησυχεις για την παρεα... τι ομορφο.. δεν έχουν όλοι την ίδια λοξά με σένα ούτε τα λεφτά να τα διαθέσουν και ουτε έχουν όλοι το μικρόβιο να ταξιδεύουν για να πηγαίνουν από δω και από κει αλλά αυτοί που το έχουν και είναι πολλοι μοναχικοί ταξιδιώτες είμαι σίγουρη ότι ψάχνουν για παρέα γιατί έχω δει τέτοιους ανθρώπους αλλά δεν ξέρω πώς ,που να τους βρω και να τους προσεγγίσω. έτσι όπως έχουν καταλήξει οι καιροί μας όλοι είμαστε μόνοι μας και μπορεί να αντιμετωπίζουν κι αλλοι το ίδιο πρόβλημα Και επειδή δεν μιλάμε κλεινόμαστε στον εαυτό μας δεν αλληλοβοηθούμαστε.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επίσης πλέον υπάρχουν πολλές ομάδες στα σόσιαλ που μοιράζονται την κοινή αγάπη για τα ταξίδια και διοργανώνονται πολλές εκδρομές οπότε μοιράζετια το κόστος.
Δε χρειάζεται δραματοποίηση. Αν το σόλο είναι δύσκολο ψυχολογικά και οικονομικά τότε αυτή είναι η επόμενη καλύτερη λύση. Πρέπει βέβαια να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι θα κοιμάσαι, τρως κλπ με άτομα που δεν γνωρίζεις καλά. Με όποιο ρίσκο.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Κάνουν κ πολλά μικρά ομαδικά πεζοπορικοί όμιλοι που δεν εστιάζουν απαραίτητα στο πεζοπορικό κομμάτι.
Γίνονται κ άλλα διάφορα ομαδικά (από yoga retreats συνδυασμένα με τοπικές περιηγήσεις μέχρι τριήμερα οινογνωσίας, αναρρίχησης ή άλλων ενδιαφερόντων), στα σόσιαλ βλέπω συνέχεια τέτοια. Ξεφεύγει όλο αυτό τα τετριμμένα των γκρουπ περασμένων δεκαετιών.

Πολύ καλύτερο μου φαίνεται αυτό από να βρεις 2-3 ράντομ άτομα, είναι και λίγο ξενέρα να πηγαίνει κάποιος ταξίδι με παρέα απλά για να υπάρχει κάποιος. Το θέμα είναι να γουστάρεις τη συγκεκριμένη παρέα, όχι να 'χρησιμοποιήσει' ο ένας τον άλλον για ένα σκοπό.

@vickokka πολύ ωραία δουλειά!!
 
Last edited:

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα..
Δεν ξέρω τι να κάνω. Αντιμετωπίζει κανείς το πρόβλημα να θελει να παει ταξιδι κ όχι μόνοημέρες που πας μια χρα και μονος σου σιγα τ αυγα...αλλά δεν έχει κανέναν για να πάει είτε γιατί ποτέ κανείς δεν είναι διαθέσιμος είτε Γιατί δεν είναι κατάλληλοι; Άρα οι επιλογές σου στερεύουν απογοητευτικά . Είτε δεν πηγαίνεις και το χάνεις είτε πληρώνεις τα διπλάσια αλλά και αυτό Για πόσες φορές και για ποια μέρη όταν Σε πολλές περιπτώσεις δεν υπάρχει δυνατότητα να πας μόνος ; Έτσι αναλόγως το μέρος αν είναι πιο μακριά και πιο πολύ ξεπερνάει κατά πολύ το budget .
Άρα καταλήγεις στο αρχικό να μένεις κολλημένος και να μην μπορείς να πας πουθενά.
Το να πας ένα ταξίδι μόνος σου από πολλές απόψεις δεν συμφέρει όσο συμφέρει να πας οργανωμένα. Τι γίνεται όμως όταν εχεις κουραστεί να παρακαλάς τον έναν και τον άλλον ?...Δεν εινι ευκολο για ολους να μοιραστουν ενα δωματιο και καποιες μερες μ εναν αγνωστο..Ν α θες να πας καπου και να μην ανησυχεις για την παρεα... τι ομορφο.. δεν έχουν όλοι την ίδια λοξά με σένα ούτε τα λεφτά να τα διαθέσουν και ουτε έχουν όλοι το μικρόβιο να ταξιδεύουν για να πηγαίνουν από δω και από κει αλλά αυτοί που το έχουν και είναι πολλοι μοναχικοί ταξιδιώτες είμαι σίγουρη ότι ψάχνουν για παρέα γιατί έχω δει τέτοιους ανθρώπους αλλά δεν ξέρω πώς ,που να τους βρω και να τους προσεγγίσω. έτσι όπως έχουν καταλήξει οι καιροί μας όλοι είμαστε μόνοι μας και μπορεί να αντιμετωπίζουν κι αλλοι το ίδιο πρόβλημα Και επειδή δεν μιλάμε κλεινόμαστε στον εαυτό μας δεν αλληλοβοηθούμαστε.
Όπως είπαν παραπάνω υπάρχουν πολλές ομάδες στα social...έτσι ξεκίνησα κ εγώ,μέσα από μια πλατφόρμα γνώρισα κόσμο κάναμε εκδρομές κ τώρα δραστηριόποιουμαστε μέσο φβ σαν ομάδα με πολλά ταξίδια εκδρομές, συγκεντρώσεις, πεζοπορίες..Αν θέλεις λέγεται share travels στο fb
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
229
Likes
953
Πάντως αυτό με το ότι βγαίνει παραπάνω το budget δε συμφωνώ, λιγότερο θα έλεγα. Τουλάχιστον στις δικές μου περιπτώσεις.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Η δίκη μου άποψη για ολιγοήμερο ταξίδι παίρνεις παρέα για ταξίδι 1-2 μήνες κ παραπάνω το κανείς μόνος.Για το κόστος κ πάλι πχ να πας στο Μάτσου Πίτσου για 20 μέρες με πρακτορείο έφτανε 3500 για 20 μέρες με αυτά τα λεφτά μπορείς να περάσεις 2 με 3 μήνες.Υπάρχουν και στα 2 συν κ πλην ,πάντα έψαχνα παρέα αλλά ποτέ δεν προέκυψε και πάντα πέρασα τέλεια και μιλάμε για 3μηνα ταξίδια είναι ωραίο ναι μοιραστείς εικόνες κτλ αλλά ποσό ωραίο να παιρνεις αποφάσεις μόνος σου για το που θα πας και τι θα κανείς.Την περασμένη χρόνια στο Μεξικό βρέθηκα με κάταγμα στην ποδοκνημική την πρώτη μου εβδομάδα και είχα επιστροφή μετά από 3 μήνες εκεί πραγματικά δεν την πάλευα μόνος αλλά φέτος ερού και Εκουαδόρ πάλι μόνος πήγα παρότι ορκίστηκα ότι δεν ξαναφευγω σόλο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα..
Δεν ξέρω τι να κάνω. Αντιμετωπίζει κανείς το πρόβλημα να θελει να παει ταξιδι κ όχι μόνοημέρες που πας μια χρα και μονος σου σιγα τ αυγα...αλλά δεν έχει κανέναν για να πάει είτε γιατί ποτέ κανείς δεν είναι διαθέσιμος είτε Γιατί δεν είναι κατάλληλοι; Άρα οι επιλογές σου στερεύουν απογοητευτικά . Είτε δεν πηγαίνεις και το χάνεις είτε πληρώνεις τα διπλάσια αλλά και αυτό Για πόσες φορές και για ποια μέρη όταν Σε πολλές περιπτώσεις δεν υπάρχει δυνατότητα να πας μόνος ; Έτσι αναλόγως το μέρος αν είναι πιο μακριά και πιο πολύ ξεπερνάει κατά πολύ το budget .
Άρα καταλήγεις στο αρχικό να μένεις κολλημένος και να μην μπορείς να πας πουθενά.
Το να πας ένα ταξίδι μόνος σου από πολλές απόψεις δεν συμφέρει όσο συμφέρει να πας οργανωμένα. Τι γίνεται όμως όταν εχεις κουραστεί να παρακαλάς τον έναν και τον άλλον ?...Δεν εινι ευκολο για ολους να μοιραστουν ενα δωματιο και καποιες μερες μ εναν αγνωστο..Ν α θες να πας καπου και να μην ανησυχεις για την παρεα... τι ομορφο.. δεν έχουν όλοι την ίδια λοξά με σένα ούτε τα λεφτά να τα διαθέσουν και ουτε έχουν όλοι το μικρόβιο να ταξιδεύουν για να πηγαίνουν από δω και από κει αλλά αυτοί που το έχουν και είναι πολλοι μοναχικοί ταξιδιώτες είμαι σίγουρη ότι ψάχνουν για παρέα γιατί έχω δει τέτοιους ανθρώπους αλλά δεν ξέρω πώς ,που να τους βρω και να τους προσεγγίσω. έτσι όπως έχουν καταλήξει οι καιροί μας όλοι είμαστε μόνοι μας και μπορεί να αντιμετωπίζουν κι αλλοι το ίδιο πρόβλημα Και επειδή δεν μιλάμε κλεινόμαστε στον εαυτό μας δεν αλληλοβοηθούμαστε.
Ρε τράβα εκεί περα, κλείσε σε ένα hostel και πήγαινε μόνος. Θα γνωρίσεις πολύ κόσμο που του αρέσουν κι αυτού τα ίδια πράγματα, μόνο μόνος σου που δε θα είσαι και τα έξοδα δεν πολλαπλασιάζονται καθόλου.
Μην ασχολείσαι καν με οργανωτες, ειτε από γραφεία είτε μέσω facebook που θα σε βάλουν μαζί με τον κάθε αταξίδευτο. Μάλιστα, στην τελευταία περίπτωση (fb groups) ειναι επιπλέον και παρανομο.
 

alexis90

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπέρα !!! Είμαστε προσ αναζήτηση ενός ζευγαριού που θα ήθελε να ταξιδέψει μαζί μας στη Νορβηγία αρχές Αυγούστου με αυτοκινούμενο (τροχόσπιτο)! Να μοιραστούμε τα έξοδα κι της εμπειρίεσ!!
 
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Καλησπερα παιδια!τι κανετε?πως σας φαινεται ι ιδεα καποιοι που δεν εχουν παρεα να πανε ταξιδι εκει που θελουν να γνωριζονται μεταξυ τους και να πηγαινουν μαζι!Πιστευω οτι ολοι μας καποια χρονικη στιγμη θελαμε να παμε καπου και δεν ειχαμε παρεα.περιμενω την γνωμη σας;)
Βιώνω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και χειρότερα .να θες να πας ένα ταξίδι να θες να πας κάπου και να μην έχεις κανένα γιατί οι μισοί δεν είναι διαθέσιμοι και η αλλοι ακατάλληλοι. Άρα δεν πας πουθενά από το να κάθεσαι Να παρακαλάς. Εκτός και αν βρεις κάποιον που να έχει το ίδιο πρόβλημα -αγαπη με σένα και πάτε μαζί... Αν ψάχνεις ακόμη άνθρωπο,βρήκες έναν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom