Πελοπόννησο το Σ/Κ: που να πάω;

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Να δουμε για Δημητσανα-Βυτινα-Στεμνιτσα(εχει αρκετες πληροφοριες στο forum) ή Τζιτζινα-Καστανιτσα(εχει δρομο μεταξυ τους αραγε?)-Πλατανος-Αγ. Πετρος-Ανω Δολιανα?.
.Ενα βραδυ θα ειναι ολο το στορυ
Ξεκινήστε από τα κλασικά δηλαδή Βυτίνα κλπ . Είναι και το πιο εύκολο και γρήγορο.
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Ξεκινήστε από τα κλασικά δηλαδή Βυτίνα κλπ . Είναι και το πιο εύκολο και γρήγορο.
Για το πιο ευκολο λεμε και μεις μαλλον για εκει(σταθερη αξια)...να παμε για χαλαρωμα και οχι για τρεξιμο...εχω ξαναπαει στα μερη περιξ της Μεγαλοπολεως(λογω εργασιας κυριως ΔΕΗ) και της Τριπολης αλλα περασαν χρονια καμποσα...αλλωστε αλλη οπτικη γωνια,ενημερωση και μυαλο πριν 20 χρονια και αλλο τωρα😎...το πρωι μαλλον θα δειξει προς τα που θα στριψουμε οταν φτασουμε εκει
 
Μηνύματα
43
Likes
152
Ξεκινήστε από τα κλασικά δηλαδή Βυτίνα κλπ . Είναι και το πιο εύκολο και γρήγορο.
Είτε Πάρνωνας, είτε Μαίναλο το ίδιο γρήγορα και εύκολα είναι στη μετάβαση.

Πάρνωνας σίγουρα θα είναι πιο ήσυχα καθώς είναι σαφώς λιγότερο τουριστικός. Ανάλογα σε τι διάθεση είναι ο καθένας λοιπόν.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Είτε Πάρνωνας, είτε Μαίναλο το ίδιο γρήγορα και εύκολα είναι στη μετάβαση.
Διαφωνώ. Ούτε το ίδιο γρήγορα ούτε το ίδιο εύκολα. Μεγαλύτερο κομμάτι σε αυτοκινητόδρομο όταν πας στο Μαίναλο και μετά ο δρόμος δεν έχει σχέση με τα στροφιλίκια του Πάρνωνα.
Κατά δεύτερον η περιήγηση στην Πελοπόννησο ξεκινάει (και) από αυτά τα μέρη. Ο Πάρνωνας έπεται.
 
Μηνύματα
43
Likes
152
Διαφωνώ. Ούτε το ίδιο γρήγορα ούτε το ίδιο εύκολα. Μεγαλύτερο κομμάτι σε αυτοκινητόδρομο όταν πας στο Μαίναλο και μετά ο δρόμος δεν έχει σχέση με τα στροφιλίκια του Πάρνωνα.
Κατά δεύτερον η περιήγηση στην Πελοπόννησο ξεκινάει (και) από αυτά τα μέρη. Ο Πάρνωνας έπεται.
Μιλάω ίδια ώρα και ευκολία για να φτάσεις στα πρώτα χωριά του κάθε όρους. Σε αυτό δε βλέπω μεγάλες διαφορές. Από εκεί και πέρα η περιήγηση αφού έχεις φτάσει είναι άλλο θέμα.

Τις τελευταίες φράσεις δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα πως τις εννοείς.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Μιλάω ίδια ώρα και ευκολία για να φτάσεις στα πρώτα χωριά του κάθε όρους. Σε αυτό δε βλέπω μεγάλες διαφορές.
Είναι άλλο πράγμα να λες στην πρώτη φράση<< ίδια ώρα>> και στην δεύτερη ότι δεν βλέπεις <<μεγάλες διαφορές>>. Η είναι το ίδιο η έχουν διαφορά ασχέτως αν είναι μικρή η μεγάλη.
Πες μου αν θες ποιό πρώτο χωριό του Πάρνωνα έχει την ίδια ώρα πρόσβασης και ευκολία με χωριό του Μαινάλου.
Τις τελευταίες φράσεις δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα πως τις εννοείς.
Εννοώ ότι τα χωριά του Μαινάλου είναι πιο δημοφιλείς τουριστικοί προορισμοί και κατά συνέπεια όταν κάποιος θα πάει στην Πελοπόννησο να αποτελούν πρώτη επιλογή σε σχέση με αυτά του Πάρνωνα.
 
Μηνύματα
43
Likes
152
Είναι άλλο πράγμα να λες στην πρώτη φράση<< ίδια ώρα>> και στην δεύτερη ότι δεν βλέπεις <<μεγάλες διαφορές>>. Η είναι το ίδιο η έχουν διαφορά ασχέτως αν είναι μικρή η μεγάλη.
Πες μου αν θες ποιό πρώτο χωριό του Πάρνωνα έχει την ίδια ώρα πρόσβασης και ευκολία με χωριό του Μαινάλου.
Όχι, καμμία διαφορά δεν έχουν αυτά που έγραψα και στην αρχή και μετά.

Google maps:
Athènes to Ano Doliana
-> 2 hr 4 min, 177 km. Τα 157 σε Εθνική.

Athènes to Levidi
-> 1 hr 49 min, 164 km. Τα 145 σε Εθνική.


Εννοώ ότι τα χωριά του Μαινάλου είναι πιο δημοφιλείς τουριστικοί προορισμοί και κατά συνέπεια όταν κάποιος θα πάει στην Πελοπόννησο να αποτελούν πρώτη επιλογή σε σχέση με αυτά του Πάρνωνα.
Ε οκ, αυτό το είπα κι εγώ εξ αρχής. Γνωστό είναι, δεν προσθέτει κάτι στο δίλημμα της επιλογής.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Google maps:
Athènes to Ano Doliana
-> 2 hr 4 min, 177 km. Τα 157 σε Εθνική.

Athènes to Levidi
-> 1 hr 49 min, 164 km. Τα 145 σε Εθνική.
Με καλύπτει αυτό που ανέβασες. Υπάρχει διαφορά 15 λεπτών.
Αν βάλεις και το αρχικό δίλημμα, δηλαδή Βυτινα-Δημητσάνα-Στεμνίτσα με Τζίτζινα-Καστάνιτσα θα δεις ότι η διαφορά είναι ακόμη μεγαλύτερη.
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Με καλύπτει αυτό που ανέβασες. Υπάρχει διαφορά 15 λεπτών.
Αν βάλεις και το αρχικό δίλημμα, δηλαδή Βυτινα-Δημητσάνα-Στεμνίτσα με Τζίτζινα-Καστάνιτσα θα δεις ότι η διαφορά είναι ακόμη μεγαλύτερη.
Το διλλημα ηταν κυκλος Μαιναλου ή Παρνωνα,ισως δε το διατυπωσα σωστα...anyway πηγαμε βυτινα-δημητσανα-στεμνιτσα τελικα(μπηκαμε τριπολη και απο εκει ανεβηκαμε λιμποβισι-στεμνιτσα-ελληνικο-λουσιος- & Ι.Μ.Προδρομου-βυτινα...σμρ πηγαμε Ι.Μ.Φιλοσοφου,Αιμυαλων,μουσειο υδροκινησης & Δημητσανα...next time Παρνωνας...απο εντυπωσεις:Ι.Μ.Προδρομου-Λιμποβισι-Δημητσανα-Στεμνιτσα-πλατεια Ελληνικου με το διαφορετικο αγαλμα του Κολοκοτρωνη καθημενος πανω στον βραχο...στα υπολοιπα, νομιζω χασαμε χρονο αν και περασαμε καλα σε γενικες γραμμες...Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, next time ευελπιστουμε να κανουμε τον Παρνωνα-δεν εχω ιδεα τι παιζει προς τα εκει
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Το διλλημα ηταν κυκλος Μαιναλου ή Παρνωνα,ισως δε το διατυπωσα σωστα
Δεν ήταν κατανοητό αν και η απάντηση δεν θα άλλαζε. Το Μαίναλο είναι πιο βατό σε γενικές γραμμές.
next time ευελπιστουμε να κανουμε τον Παρνωνα-δεν εχω ιδεα τι παιζει προς τα εκει
Πιο δύσκολος οδηγικά, πολύ στροφίλικι, θέλει περισσότερο χρόνο και δεύτερη διανυκτέρευση αλλά μεγάλο ενδιαφέρον αν ξέρεις να εκτιμάς τα <<δεύτερα>> , λιγότερο τουριστικά, ωραίες πεζοπορικές και οδικές διαδρομές, πανέμορφη η Καστάνιτσα, και παλαιότερα τουλάχιστον, δεν ξέρω τώρα, το νοστιμότερο φαγητό που έχω φάει στην Πελοπόννησο.
:Ι.Μ.Προδρομου-Λιμποβισι-Δημητσανα-Στεμνιτσα-πλατεια Ελληνικου με το διαφορετικο αγαλμα του Κολοκοτρωνη καθημενος πανω στον βραχο...στα υπολοιπα, νομιζω χασαμε χρονο
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά σου άρεσε η μονή Προδρόμου και δεν σου άρεσε η Φιλοσόφου και η Αιμυαλών?
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Ειδαμε πρωτη την Προδρομου και εντυπωσιαστηκαμε...δεν ειχαμε ξαναδει κατι τετοιο...περιμενα την παρεα μου να κατεβει καθως ηταν 10 βηματα πιο πισω καποια στιγμη κοιταξα ψηλα και επαθα σοκ!Δε νομιζω να το ξεχασω ποτε αυτο που ενοιωσα!Επισης πολυ ευγενικοι και οι μοναχοι...Βαζοντας στη ζυγαρια και τη φανταστικη διαδρομη-παρομοια, αλλα πολυ καλυτερη-ασφαλεστερη-προσεγμενη με αυτην του κρυφου σχολειου,βγαινει ενα εντυπωσιακο ,κατα την αποψη μου αποτελεσμα
Η ΙΜ Φιλοσοφου μου φανηκε λιγο πιο απροσωπη οπως και οι μοναχοι που ειναι εκει,αυτη την εικονα αποκομισαμε οταν ξεκινησαμε για πισω.Δυστυχως δε μου εβγαλε καποιο συναισθημα,δεν ευχαριστηθηκαμε ουτε το κρυφο σχολειο και την διαδρομη προς τα εκει.
Η Αιμυαλων,θα την εβαζα σαν δευτερη ,παρολη τη μικρη ξεναγηση-επεξηγηση που μας εκανε ο μοναχος, καθως και την μοναδικη εικονα της γεννησης, που βρισκεται εκει καθως και καποιες αλλες εικονες,ισως κορεστηκαμε κιολας απο τα μοναστηρια και μας ηρθαν πολλα μαζεμενα...μοιραια κανοντας μια συγκριση,γιατι και εμεις καναμε την συγκριση, αυτη που δε πρεπει να χασει καποιος ειναι κατα την αποψη μου η ΙΜ Προδρομου,καθως ολα οσα ειδαμε-αισθανθηκαμε μας γεμισαν πιο πολυ,εστω και αν εχει πιο μικρο ναο απο τις αλλες 2...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom