Πελοπόννησο το Σ/Κ: που να πάω;

Μηνύματα
43
Likes
152
Ειδαμε πρωτη την Προδρομου και εντυπωσιαστηκαμε...δεν ειχαμε ξαναδει κατι τετοιο...περιμενα την παρεα μου να κατεβει καθως ηταν 10 βηματα πιο πισω καποια στιγμη κοιταξα ψηλα και επαθα σοκ!Δε νομιζω να το ξεχασω ποτε αυτο που ενοιωσα!Επισης πολυ ευγενικοι και οι μοναχοι...Βαζοντας στη ζυγαρια και τη φανταστικη διαδρομη-παρομοια, αλλα πολυ καλυτερη-ασφαλεστερη-προσεγμενη με αυτην του κρυφου σχολειου,βγαινει ενα εντυπωσιακο ,κατα την αποψη μου αποτελεσμα
Η ΙΜ Φιλοσοφου μου φανηκε λιγο πιο απροσωπη οπως και οι μοναχοι που ειναι εκει,αυτη την εικονα αποκομισαμε οταν ξεκινησαμε για πισω.Δυστυχως δε μου εβγαλε καποιο συναισθημα,δεν ευχαριστηθηκαμε ουτε το κρυφο σχολειο και την διαδρομη προς τα εκει.
Η Αιμυαλων,θα την εβαζα σαν δευτερη ,παρολη τη μικρη ξεναγηση-επεξηγηση που μας εκανε ο μοναχος, καθως και την μοναδικη εικονα της γεννησης, που βρισκεται εκει καθως και καποιες αλλες εικονες,ισως κορεστηκαμε κιολας απο τα μοναστηρια και μας ηρθαν πολλα μαζεμενα...μοιραια κανοντας μια συγκριση,γιατι και εμεις καναμε την συγκριση, αυτη που δε πρεπει να χασει καποιος ειναι κατα την αποψη μου η ΙΜ Προδρομου,καθως ολα οσα ειδαμε-αισθανθηκαμε μας γεμισαν πιο πολυ,εστω και αν εχει πιο μικρο ναο απο τις αλλες 2...
Η πλάκα είναι ότι υπάρχει και άλλη μονή Προδρόμου αντίστοιχου στυλ και ομορφιάς στην Κυνουρία:
Μονή Τιμίου Προδρόμου Αρκαδίας - Βικιπαίδεια

Καστρί Κυνουρίας | Η Μονή Τιμίου Προδρόμου έβαλε τα γιορτινά της! (εικόνες) - Kalimera Arkadia

1624959402763.png
 
Last edited:

Camelia

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Καλησπερα. Προκειται να παμε ενα 2ημερο-3ημερο τελη Οκτώβρη ορεινη αρκαδια και το διλημμα ειναι το εξης. Δημητσαντα η Στεμνιτσα; Θα περασουμε σιγουρα και απο τα 2 χωρια αλλα θελουμε να μεινουμε στο χωριο με τα πιο πολλα μαγαζια/ μερη για βολτα
Επισης ο ποταμος Λουσιος ειναι ευκολα προσβασιμος; ο δρομος ειναι δυσκολος ;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Καλησπερα. Προκειται να παμε ενα 2ημερο-3ημερο τελη Οκτώβρη ορεινη αρκαδια και το διλημμα ειναι το εξης. Δημητσαντα η Στεμνιτσα; Θα περασουμε σιγουρα και απο τα 2 χωρια αλλα θελουμε να μεινουμε στο χωριο με τα πιο πολλα μαγαζια/ μερη για βολτα
Επισης ο ποταμος Λουσιος ειναι ευκολα προσβασιμος; ο δρομος ειναι δυσκολος ;
Δημητσάνα.🙂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom