Περού Περού.. not a classic honeymoon

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξέμεινα από όνειρο??
Κάλιο αργά παρά ποτέ. Άλλωστε μια φωτογραφία χίλιες λέξεις και τα πρόσωπά σας αυτό δείχνουν. Τον ενθουσιασμό του ταξιδιού.
Κι εγώ είχα κάτι τέρμινα να συνεχίσω τη δικιά μου ιστορία για τα μέρη αυτά κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα… Έχω ξεχάσει πολλά. Βλέπω τις φωτογραφίες κι αναρωτιέμαι ποιά εκκλησιά είναι ποια… ποιό αρχοντικό είναι ποιό. Ξεθάφτηκε ο ταξιδωτικός οδηγος και δίνεται αγώνας ταυτοποίησης...
Αχ σε ευχαριστώ πολύ... και εύχομαι κουράγιο καλή επιτυχία... στην ταυτοποίηση!!!!!!!!!!!!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Aν και μας την έκλεισες την ιστορία λίγο απότομα μας αποζημείωσες με τα λαμπερά χαμόγελα στις φωτογραφίες!Εύχομαι να κάνετε πάντα τόσο όμορφα ταξίδια,ευτυχισμένοι κι ερωτευμένοι!Άλλωστε είστε πολύ όμορφο ζευγάρι κι αφού ταιριάζετε και ταξιδιωτικά δε σας πιάνει κανείς!!!

υγ.Σαν από κάπου να σας ξέρω...:rolleyes:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Βασικά το σύζυγό σου αναγνώρισα στις φωτογραφίες,είμαστε συγχωριανοί!Μικρός που είναι ο κόσμος!
 

fiesta

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ονειρεμένο Ταξίδι
Mars
Γεια κ χαρά,
προκειται να ταξιδεψω μόνη μου τον Ιούλιο, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.
Υπάρχει τρόπος ανταλλαγής e-mail που να μην ειναι εμφανες στο κοινό?
Ευχαριστώ


Καλησπέρα καλησπέρααα!!!

Το σκέφτηκα πολύ για το αν θα γράψω τελικά την ιστορία αυτού του ταξιδιού..:rolleyes::rolleyes: μια βαριόμουνα μια νόμιζα ότι τα ξέχασα..:roll::roll: αλλά τελικά είπα να το επιχειρήσω..:cool: Βέβαια.. όχι με τις λεπτομέρειες που είχα περιγράψει το ταξίδι στη Βενεζουέλα..:haha::haha: Θα εστιάσω στα καλύτερα.. Θα προσπαθήσω τουλάχιστον..

Κάποιοι από σας ίσως με είχατε βοηθήσει όταν είχα εκφράσει τους προβληματισμούς για αυτό το ταξίδι.. Δε θέλαμε να αράξουμε.. θέλαμε κάτι πιο περιπετειώδες.. κάτι πιο περίεργο.. κάτι διαφορετικό.. Άκουσα πολλές συμβουλές.. μέχρι Ιράν φτάσαμε.. Αλλά το Περού μας κέρδισε κατά κράτος.. και εμένα και το "σύζυγο" και επειδή δεν πρόκειται να αντέξω να τον αποκαλώ έτσι σε όλη την ιστορία.. τι θα λέγατε για το "Ο Μιμίκος και η Μαίρη".. αποφάσισαν να πάνε στο Περού..

Όσο και να έψαξα για τις πτήσεις δε βρήκα τπτ φθηνότερο από τα 1450 ευρώ το άτομο και μάλιστα με πολύ μικρές αλλαγές σε Ρώμη και Άμστερνταμ στο πήγαινε.. γεγονός που μας άγχωσε αρκετά.. Τα υπόλοιπα τα έκλεισα από περουβιανό τουριστικό Fertur Travel με τους οποίους ανταλλάξαμε πολλά e-mails και έγιναν πολλές διαπραγματεύσεις.. αλλά άξιζε!!:clap::clap: άξιζε πολύ:clap::clap: Με 1500 δολάρια το άτομο πήγαμε σε όσα θέλαμε, σε ξενοδοχεία 4 αστέρων, με φαγητά, ξεναγήσεις..12 μέρες.. Τρελή οργάνωση.. πολύ πάνω από τις προσδοκίες μας!! Για να μην πω.. ότι τελικά μου έμοιασε λίγο με Honeymoon :p:p

Έτσι λοιπόν.. αφού παντρευτήκαμε το Σάββατο 18 Αυγούστου.. και μας βρήκε το ξημέρωμα (το πολύ ξημέρωμα όμως - ντάλα ο ήλιος στις 7.30 το πρωί:cool::cool:- στο γλέντι.. στην εξωτική Λάρισα!! Κοιμηθήκαμε.. στη γαμήλια σουίτα μας.. φάγαμε το πρωινό μας.. αράξαμε.. χαιρετήσαμε φίλους και γνωστούς και με 3 ακόμη ώρες ύπνο (22.00-01.00) ξεκινήσαμε απευθείας για το Ελ. Βενιζέλος.. Οι βαλίτσες έτοιμες.. 2 βδομάδες.. πριν.. Τπτ δεν είχε μείνει στο σπίτι.. ούτε καλοκαιρινά ούτε χειμωνιάτικα..

Και νάτοι λοιπόν ο Μιμίκος και η Μαίρη στο Ελ. Βενιζέλος.. έτοιμοι για απογείωση.. Καλά.. Αθήνα-Ρώμη-Άμστερνταμ ύπνος γλυκός και ατάραχος.. με ολιγόλεπτα διαλείμματα.. Γενικά ξυπνήσαμε κάπου πάνω από τον Ατλαντικό.. προς Αμερική μεριά.. εννοείται..:D:D

Στη Λίμα φτάσαμε το απόγευμα της ίδιας μέρας.. (Δευτέρα).. αλλά χωρίς βαλίτσα.. εννοείτε.. Δεν πρόλαβαν στη Ρώμη να τη βάλουν στο αεροπλάνο.. Τί πρωτότυπο??:shock::shock: Τέλοσπάντων.. είχαμε προνοήσει.. και την επόμενη μέρα (θα) ήταν στο ξενοδοχείο μας..
Το ξενοδοχείο τέλειο.. Allpa Hotel & Suites και το δωμάτιο μας.. Σουίτα!! Δεύτερη γαμήλια νύχτα..:clap::clap: Οπότε είπαμε και να το απολαύσουμε.. και το δωμάτιο.. και την καλωδιακή!!:haha::haha:

Την επόμενη μέρα.. φρέσκοι φρέσκοι ο Μιμίκος και η Μαίρη νάτοι στην αίθουσα του πλούσιου πρωινού.. Παίρνουν δυνάμεις.. και ξεκινούν για την περιήγηση τους.. Ταξάκι από το ξενοδοχείο.. (μας έγδυσε λίγο.. αλλά μάλλον ήταν φίλος της ρεσεψιονίστ!!) και βουρ για την κεντρική πλατεία Plaza de Armas.. Βόλτες - βόλτες - βόλτες και πολλές φωτογραφίες!! Πλατείες, εκκλησίες, διάφορα αξιοθέατα.. Δεν τη λες και άσχημη τη Λίμα..:roll::roll: Αν θυμηθώ το Καράκας... Παναγία μου βοήθα!! Σκάλες πιο πάνω!! Το απόγευμα είχε σειρά το Miraflores.. η κυριλέ περιοχή (που ήταν και το ξενοδοχείο..) κοντά στη θάλλασσα.. Βόλτες και χάζεμα.. στον Ειρηνικό λοιπόν.. Και μια μπυρίτσα.. πριν το δείπνο:clap::clap: επιβάλλεται!! Αλλά λίγο τραγική η περουβιανή η μπύρα!!:rolleyes: Τι να κάνουμε όμως.. ο καλός ο μύλος.. δε λέει όχι:haha::haha:

Το δείπνο μας.. ξεχωριστό.. Νιόπαντροι βλέπεις.. Είχε διαβάσει και ο Μιμίκος για ένα "φοβερό" εστιατόριο στο Lonely Planet μέσα στον αρχαιολογικό χώρο Huaca Pucllana οπότε μας έκλεισε ο εξυπηρετικός ρεσεψιονίστ μας.. (όχι αυτή που μας την έκανε με το ταξί;)) και στις 21.00 ακριβώς ήμασταν εκεί!! Φοβερό μέρος.. φοβερό φαγητό!! Χαλάλι τα 220 σόλες ~ 70 ευρώ που πληρώσαμε.. Ήπιαμε και το περουβιανό Cabernet μας!!

Τετάρτη πρωί.. ήρθαν μας παρέλαβαν.. και να' μαστε πάλι για το αεροδρόμιο.. Προορισμός Puerto Maldonado - Amazonia!!
Γεια κ πάλι,
μου φαινεται πολύ δυσχρηστο το site, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το Περού
σε ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Εεε δύσχρηστο δεν το λες... Μπορείς να διαβάσεις ολα όσα έχουν γραφτεί για τον προορισμό σου... Και φυσικά να θέσεις νέα ερωτήματα στα μέλη και σίγουρα μόλις τα δουν θα σου απαντήσουν. Προς το παρόν προσωπικά μηνύματα δεν μπορείς να στείλεις.
Εκτος από τις ταξιδιωτικές ιστορίες (εδω που είμαστε αυτή τη στιγμή) μπορεις να μπεις και στην αναζήτηση πληροφοριών- Ήπειρος- Χώρα- και να δεις πολλές πληροφορίες.
 

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
Καλησπέρα!!!Ήθελα να ρωτήσω αν κάνατε το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού λόγω της παραμονής στον Αμαζόνιο.Ετοιμάζω ένα παρόμοιο ταξίδι κ είμαι σε δίλημμα.Ευχαριστώ πολύ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom