Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Η διαδρομή μεταξύ τους είναι περίπου 7 ώρες. Αν θες να δεις κ τις 2 πόλεις ( Κατ εμε αξίζουν κ οι 2) κάτσε Τρίτη Τετάρτη στο Μαρακές κ Παρασκευή Σάββατο στη Φεζ. Η Πέμπτη θα αφιερωθεί στο ταξίδι μέσω Καζαμπλάνκα ( δεν αξίζει στάση στη Καζαμπλάνκα)
Καλά να περασεις
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
Η διαδρομή μεταξύ τους είναι περίπου 7 ώρες. Αν θες να δεις κ τις 2 πόλεις ( Κατ εμε αξίζουν κ οι 2) κάτσε Τρίτη Τετάρτη στο Μαρακές κ Παρασκευή Σάββατο στη Φεζ. Η Πέμπτη θα αφιερωθεί στο ταξίδι μέσω Καζαμπλάνκα ( δεν αξίζει στάση στη Καζαμπλάνκα)
Καλά να περασεις
σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση , η τρίτη ειναι λιγότερο απο μίση ! μάλλον μόνο μαρακές απλα μην ειναι too much τόσες μέρες
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Πάντως έχει πράγματα να δεις. Ωραίο φαγητό σε καλά εστιατόρια. Ωραία παζάρια. Κ οπωσδήποτε μασάζ σε κάποιο spa στα στενά γύρω από τη Jemma el Fna. Άκρως χαλαρωτικό κ σε ταξιδεύει στις 1000+1 νύχτες όλο το concept
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
Τελικά 1,5 μέρα Φες και Μετά τρένο για Μαρακές 3,5 μέρες! Οποιος μπορέι να δώσει πληροφορίες καλός :)
θέλει βίζα η Διαβατήριο η πάμε με ταυτότητες
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Θέλει διαβατήριο. Βίζα βγάζεις κατα την είσοδο στη χώρα ( μοιράζουν μέσα στο αεροπλάνο χαρτιά που συμπληρώνεις) κ τα καταθέτεις μετά στον έλεγχο κατα την είσοδο. Χωρίς κόστος. Κατα τα αλλά η γνώμη μου αν δεν έχεις κλείσει ξενοδοχείο να μείνεις σε riad η dar.
Καλά να περασεις
 

feskos

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Καλησπέρα στην παρέα. Είμαστε μια παρέα φοιτητών και έχουμε σκοπο να πάμε 12 μέρες Μαροκό...Και εκντός του να το γυρίσουμε θα ανεβούμε και Ατλαντα. Για την κατασκήνωση έχει ακούσει κανείς τι παίζει...αν αφηνουν/κυνηγάνε η κατι τέτοιο?
 

th3o1991

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; θέλω να νοικιασω αμάξι στο μαρακές για να πάω μέχρι την μερζουγκα, βέβαια θα κάνω τουρ με διάφορες στάσεις μέχρι να φτάσω στην έρημο, η ερώτηση μου λοιπόν είναι αν χρειάζεται αμάξι τύπου 4χ4 η ότι να ναι;
 

reisender

Member
Μηνύματα
61
Likes
64
Καλησπέρα, ετοιμάζουμε ένατ ταξίδι 8- ημερών στο Μαρόκο :Ταγγέρη-Τετουάν-Σεφσουαν-Φεζ-Μέκνες-Volubilis(η ρωμϊκλη πόλη) -Ραμπάτ ίσως και Μαρακές (ελπίζω) αν βρούμε φτηνά αεροπορικά για να επιστρέψουμε από εκεί. Αν κάποιος που ξέρει τη χώρα μπορεί να μου λύσει κάποιες απορίες, θα του ήμουν ευγνώμων
1) Είχατε ποτέ προβλήματα με την αστυνομία;Άκουσα από φίλους ότι τους ζητούσαν λάδωμα οι αστυνομικοί για να μη τους σέρνουν στο τμήμα για ψύλλου πήδημα ή για τα ταξιδιωτικά τους έγγραφα
2) Πως είναι το οδικό σύστημα και ποιο είναι το καλύτερο ΜΜΜ για μέσα στη χώρα;Τρένα; Εσείς προτιμήσατε να νοικιάσετε αμάξι ή χρησιμοποιήσατε τα μέσα; Είναι ακριβά και τα δρομολόγια τους ήταν βολικά;
3) Έχουμε μικρό μπάτζετ, να εμπιστευθούμε κάποια φθηνότερα καταλύματα που βρίσκω στο tripadvisor?Υπάρχουν χόστελ ή κάτι ανάλογο που να είναι σχετικά καθαρό - όχι ψυλλους :p - και ασφαλές;

Ευχαριστώ πολύ
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Καλησπέρα, ετοιμάζουμε ένατ ταξίδι 8- ημερών στο Μαρόκο :Ταγγέρη-Τετουάν-Σεφσουαν-Φεζ-Μέκνες-Volubilis(η ρωμϊκλη πόλη) -Ραμπάτ ίσως και Μαρακές (ελπίζω) αν βρούμε φτηνά αεροπορικά για να επιστρέψουμε από εκεί. Αν κάποιος που ξέρει τη χώρα μπορεί να μου λύσει κάποιες απορίες, θα του ήμουν ευγνώμων
1) Είχατε ποτέ προβλήματα με την αστυνομία;Άκουσα από φίλους ότι τους ζητούσαν λάδωμα οι αστυνομικοί για να μη τους σέρνουν στο τμήμα για ψύλλου πήδημα ή για τα ταξιδιωτικά τους έγγραφα
2) Πως είναι το οδικό σύστημα και ποιο είναι το καλύτερο ΜΜΜ για μέσα στη χώρα;Τρένα; Εσείς προτιμήσατε να νοικιάσετε αμάξι ή χρησιμοποιήσατε τα μέσα; Είναι ακριβά και τα δρομολόγια τους ήταν βολικά;
3) Έχουμε μικρό μπάτζετ, να εμπιστευθούμε κάποια φθηνότερα καταλύματα που βρίσκω στο tripadvisor?Υπάρχουν χόστελ ή κάτι ανάλογο που να είναι σχετικά καθαρό - όχι ψυλλους :p - και ασφαλές;

Ευχαριστώ πολύ
1) Κανένα πρόβλημα με την αστυνομία.
2)Για τις μετακινήσεις επέλεξα τρένα (βασικά για την εκδρομή μέκνες, βολουμπίλις και απαγορευμένη πόλη πείρα και grand taxi που το μοιράστηκα με άλλους δύο που τους γνώρισα στο τρένο). Ακριβείς στις ώρες τους και καθαρά. Οι τιμές επίσης πολύ καλές. Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να δεις και στην ιστορία που έχω γράψει για Μαρόκο.
3)Έμενα σε κάποια φθηνά ριάντ, παραδοσιακά καταλύμματα μέσα στις παλιές πόλεις, ασφαλέστατα, καθαρά με πρωινό. Κοίτα στο booking τη βαθμολογία και την τοποθεσία και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Η χώρα είναι πολύ εύκολη και πανέμορφη.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Καλησπέρα, ετοιμάζουμε ένατ ταξίδι 8- ημερών στο Μαρόκο :Ταγγέρη-Τετουάν-Σεφσουαν-Φεζ-Μέκνες-Volubilis(η ρωμϊκλη πόλη) -Ραμπάτ ίσως και Μαρακές (ελπίζω)

Ευχαριστώ πολύ
Πήγαμε Μαρόκο πριν από 3 μήνες:
1) Δεν συναντήσαμε κανένα πρόβλημα γιατί δεν τους είδαμε πουθενά!
2) Πήραμε τρένα και λεωφορεία - μια χαρά ήταν. Και οικονομικά. Οι ώρες δεν βόλευαν πολύ γιατί είναι μεγάλες οι αποστάσεις και δεν είχε νυχτερινά ή πολύ πρωινά δρομολόγια για τις πόλεις που είχαμε επιλέξει, οπότε ταξιδεύαμε κυρίως μεημέρι - κάτι που κόβει λίγο την μέρα στα δυο.
3) Στο Chefchaouen μείναμε στο riad Dar Dadicilef στο οποίο μείναμε πολύ ικανοποιημένοι και στο pension souika (hostel) το οποίο ήταν κάπως τρομακτικό αλλά τελικά αποδείχτηκε αρκετά καθαρό και πολύ οικονομικό (νομίζω 15 ευρώ το δίκλινο με κοινόχρηστο μπάνιο).
Στη Rabat μείναμε σε homestay και κοιμηθήκαμε στο κρεβάτι του ιδιοκτήτη - το οποίο είχε "ψεκάσει" ο αδέσποτος γάτος του ο οποίος παραλίγο να κοιμηθεί μαζί μας (ο γάτος) και για αυτή την όμορφη εμπειρία πληρώσαμε 38 ευρώ :mad: με πρωινό! Για καλή μας τύχη είχαμε παρει σεντόνια μαζί μας. Δεν ήταν τόσο τραγική εμπειρία πάντως. Είχε την πλάκα του!
Στη Φεζ μείναμε σε ένα ριάντ το οποίο καθαρό ήταν μεν, αλλά μας ξενέρωσε με τα ασύστολα ψέμματα στις παροχές - θέρμανση δεν είχε, δορυφορική δεν είχε, ζεστό νερό δεν είχε, μπαλκόνι δεν είχε, στο πρωινό μου ψωμάκι μια ψημένη μύγα είχε, δεν το συνιστώ αλλά σίγουρα υπάρχουν και χειρότερα!
 

reisender

Member
Μηνύματα
61
Likes
64
ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά, να είστε καλά! Marstay θα διαβάσω την ιστορία σου , θα το ψαξω λίγο ακόμα και ίσως επανέλθω με ερωτήσεις. Χίλια ευχαριστώ και στους δύο σας!
 

reisender

Member
Μηνύματα
61
Likes
64
Λοιπόν καλοί μου συμφορουμίτες,
Πρώτα από όλα ψάχνοντας λίγο τα των τρένων, κατάλαβα ότι δεν υπάρχουν δρομολόγια για όλες τις πόλεις, πχ για Τετουαν, Σεφσαουεν,Μέκνες κλπ.Σε αυτή την περίπτωση παίρνουμε λεωφορείο;

Για το οδικό δίκτυο ξέρετε αν είναι καλό; Θα είμαστε 4-5 και άρα θα μας βγει φτηνά το αμάξι καιθα είμαστε πιο ευέλικτοι.Το αμάξι όμως που το παρκάρεις εκεί; Οι μεδίνες έιναι όλο στενά δρομάκια.
Τravellstorytelelr, θα κοιτάξω το ριάντ που προτείνεις για σεφσαουέν.Marstay μήπως θυμάσαι το όνομα του Ριάντ στη Φεζ;Με έψησες πολύ να πάω και στην Aït Benhaddou, πολύ ιδιαίτερο μέρος για τα ευρωπαικά μου δεδομένα.
Θεωρείτε πως αντί να κοιμηθούμε Μέκνες είναι καλύτερα να μείνουμε 3 μέρες Φεζ , να δούμε μια μέρα την πόλη και να κάνουμε 2 ημερήσιες; Οι ημερήσιες είναι πακέτα που βρίσκεις έτοιμα εκεί ή απλώς παίρνεις το τρένο-λεωφορείο και πας;

Το Μαρακές, η Φεζ, η Ταγγέρη, Το Ραμπάτ και η Μέκνες πόσες μέρες θέλει το καθένα;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.783
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom