Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για κανένα ξενοδοχείο έψαξες? λόγω εποχής λογικά θα βρείτε οικονομικά!
Προτιμαμε διαμερισμα με κουζινα για να μπορω να φτιαξω φαγητο για το μωρο.. Εμεις θα τρωμε εξω αλλα η μικρη πρεπει να τρωει τα ιδιαιτερα της.. Θα ειμαστε και πιο ανετα σε διαμερισμα..

Kαλησπέρα! Πέρυσι είχα πάει στη Νάπολη για 3βράδια τέλος Φεβρουαρίου και έβρεχε ασταμάτητα, οπότε όπως φαντάζεσαι ούτε στην Πομπηία πήγαμε ούτε καν στο Βεζούβιο. Με το ζόρι την τελευταία μέρα ανεβήκαμε με το funiculare στο castel sant elmo που άξιζε και με το παραπάνω (βέβαια δεν ξέρω πως θα την παλέψετε με το καρότσι).
μείναμε εδώ https://www.booking.com/hotel/it/neapolis.el.html?aid=376387;label=bookings-name-BOv6biGsO_WzdpNzBYWQ8QS267724387404:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tikwd-65526620:lp9067696:li:dec:dm;sid=dba6223cac5a9dfa33b370f58d8ccf86. Βέβαια είναι ξενοδοχείο αλλά σαν περιοχή ήταν ωραία, παντού κυκλοφορούσαμε με τα πόδια (και τις ομπρέλες βέβαια) και είχε πολλές επιλογές για φαγητό μεσημέρι-βράδυ. κάτω απ΄το ξενοδοχείο μάλιστα υπήρχε πιτσαρία.
Εννοείται μετακινηθείτε με ταξί, αν δεν κάνω λάθος η ταρίφα είναι 16Ε, οπότε δεν αξίζει η ταλαιπωρία των ΜΜΜ, άσε που δε γίνεται να χάσετε οδήγηση ναπολιτάνων.. Μεγάλη εμπειρία!!
Ελπιζω να μη βρεχει ασταματητα.. Ειδα το ξενοδοχειο σας, εκει γυρω κοιταζω και γω.. Το βραδυ την εποχη που πηγατε ηταν ερημικα;
H San Gregorio Armenio δεν έχει καμία σχέση με τον καθεδρικό, μήπως κάτι λες λάθος; Είναι η οδός με τα μαγαζιά που πουλάνε φιγούρες. Το βράδυ που κλείνουν δεν έχει τίποτα άλλο. Βέβαια δεν είναι καθόλου επικίνδυνα. Εμείς μέναμε λίγο πιο πέρα σε αυτό https://www.booking.com/hotel/it/b-amp-b-il-sorriso.el.html το οποίο το συστήνω ανεπιφύλακτα, αλλά δεν έχει διαμερίσματα, τα δωμάτια είναι μεγάλα αλλά με εσωτερική σκάλα. Οπότε μπορώ να σου πω σίγουρα ότι η περιοχή είναι μια χαρά.
Να μην πάτε στην Πομπηία με καρότσι - αρχαίες πλακόστρωτες οδοί. Το Sorrento είναι πολύ ωραίο, αλλά και 3 μέρες στη Νάπολη θα βρείτε να τις γεμίσετε.
Δικιο εχεις, δεν ειναι κοντα στο duomo ειναι ακριβως διπλα στην εκκλησια san Gregorio Armeno.. Εκει καλα ειναι; Στο google maps βλεπω μαγαζακια με τουριστικα ειδη..
Να πανε κ με καροτσι! Πανω απο 3 χιλιομετρα για ολους. Κριμα να τη χασουν.
https://napoli.repubblica.it/cronac..._dicembre_tre_chilometri_per_tutti-153037174/
Πολυ καλο νεο!
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δικιο εχεις, δεν ειναι κοντα στο duomo ειναι ακριβως διπλα στην εκκλησια san Gregorio Armeno.. Εκει καλα ειναι; Στο google maps βλεπω μαγαζακια με τουριστικα ειδη..
Σου έχω ήδη πει τη γνώμη μου στο μήνυμα που έκανες παράθεση :)
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Ελπιζω να μη βρεχει ασταματητα.. Ειδα το ξενοδοχειο σας, εκει γυρω κοιταζω και γω.. Το βραδυ την εποχη που πηγατε ηταν ερημικα;
Όχι καθε άλλο.. μην πω οτι ειχε κ ψιλοφασαρία απο τον κόσμο που κυκλοφορούσε.. πολυ ζωντανη περιοχή, εκει θα ξαναέμενα αν πηγαινα!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σου έχω ήδη πει τη γνώμη μου στο μήνυμα που έκανες παράθεση :)
Α οκ!! Επειδη δε το περιεγραψα καλα δεν ηξερα αν μου ελεγες για το ιδιο σημειο..

Αν ξερει καποιος και για το θεμα ταξι-μωρο θα το εκτιμουσα!
Επισης, αν χρειαστει μπορουμε να μπουμε στο μετρο με το καροτσι;
Στους δρομους τι να περιμενουμε; εχει πολλες ανηφορες- κατηφορες, σκαλες κτλ; ή ειναι σχετικα επιπεδα;
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Εσείς από το αεροδρόμιο πως πήγατε στο κέντρο; Είδα το διαμέρισμα που μείνατε, ωραίο φαίνεται αλλά προτιμώ κάτι χωρίς σκάλα μεσα στο δωμάτιο και όχι κοντα στην quartieri Spagnoli γιατί διάβασα πως είναι επικίνδυνη περιοχή..
το διαμέρισμα πάντως ήταν σε περιοχή πολύ κεντρική και καμία στιγμή δεν αισθανθήκαμε κίνδυνο...ενώ γυρνούσαμε σχετικά αρά και αφού έκλεινε η αγορά και ησύχαζε σχετικά η περιοχή..και είχαμε 6 παιδιά μαζί μας .... απο το αεροδρόμιο πήραμε λεωφορείο και φτάσαμε λιμάνι και απο εκεί το πήραμε με τα πόδια ( είμαστε γενικά του περπατήματος) οπότε δεν γνωρίζω για ταξί.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αυτό πως σας φαίνεται από αποψη τοποθεσίας; Στο google maps φαινεται μια χαρά η περιοχή την μέρα.. Για νύχτα δε ξέρω.. Πάντως φαίνεται βολικό σημείο για βόλτες και στο ιστορικό κέντρο και προς το λιμάνι.. Και μου φαίνεται πιο ασφαλές που είναι σε κεντρικό δρόμο και όχι σε σοκακι.. Το booking πάντως στον χαρτη του δε το εχει τοποθετησει σωστα, είναι στα 50 μέτρα από την πιτσαρία da Michele.. Eίναι αυτή η "άσχημη" περιοχή που λένε όλοι γύρω από τον σταθμό τρένου ή είναι αρκετά μακριά;

https://www.booking.com/hotel/it/red-house-napoli.el.html
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αυτό πως σας φαίνεται από αποψη τοποθεσίας; Στο google maps φαινεται μια χαρά η περιοχή την μέρα.. Για νύχτα δε ξέρω.. Πάντως φαίνεται βολικό σημείο για βόλτες και στο ιστορικό κέντρο και προς το λιμάνι.. Και μου φαίνεται πιο ασφαλές που είναι σε κεντρικό δρόμο και όχι σε σοκακι.. Το booking πάντως στον χαρτη του δε το εχει τοποθετησει σωστα, είναι στα 50 μέτρα από την πιτσαρία da Michele.. Eίναι αυτή η "άσχημη" περιοχή που λένε όλοι γύρω από τον σταθμό τρένου ή είναι αρκετά μακριά;

https://www.booking.com/hotel/it/red-house-napoli.el.html
Είναι σε έναν αδιάφορο δρόμο. Αρκετά κεντρικό σημείο. Από εκεί μέχρι Porta Nolana και μέχρι Piazza Garibaldi (κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός) η περιοχή είναι κάπως υποβαθμισμένη. Αν και δεν είχα περάσει από το σημείο βράδυ, δεν νομίζω να έχει θέμα. Γενικά στη Νάπολη δεν ένιωσα ότι υπάρχει θέμα ασφάλειας είτε πρωί είτε βράδυ. Τα μηχανάκια και τα αυτοκίνητα να προσέχετε στα στενά μόνο. Προς το λιμάνι δεν χρειάζεται να πάτε βόλτα. Από το Castel Nuovo και δυτικά μόνο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αυτό πως σας φαίνεται από αποψη τοποθεσίας; Στο google maps φαινεται μια χαρά η περιοχή την μέρα.. Για νύχτα δε ξέρω.. Πάντως φαίνεται βολικό σημείο για βόλτες και στο ιστορικό κέντρο και προς το λιμάνι.. Και μου φαίνεται πιο ασφαλές που είναι σε κεντρικό δρόμο και όχι σε σοκακι.. Το booking πάντως στον χαρτη του δε το εχει τοποθετησει σωστα, είναι στα 50 μέτρα από την πιτσαρία da Michele.. Eίναι αυτή η "άσχημη" περιοχή που λένε όλοι γύρω από τον σταθμό τρένου ή είναι αρκετά μακριά;

https://www.booking.com/hotel/it/red-house-napoli.el.html
Τελικά έκλεισα στο παραπάνω διαμέρισμα και ο ιδιοκτήτης με ρώτησε αν θέλω να μου κανονίσει μεταφορά απο και προς το αεροδρόμιο με vip service στα 55 ευρώ το άτομο με mini van ή στα 35 το άτομο με αυτοκίνητο. Είμαστε 3 ενήλικες και ένα μωρό (με 4 χειραποσκευές, καρότσι και καθισματακι αυτοκινήτου, χωρίς μεγάλη βαλίτσα). 170 ή 105 ευρώ (και αν χρεώνει και το μωρό ακόμα παραπάνω) μου φάνηκαν παρα πολλά για τόσο σύντομη διαδρομή. Του είπα πως προτιμώ να πάρουμε ταξί από την ουρά στο αεροδρόμιο. Και μου ξανάστειλε πως οι παραπάνω τιμές είναι για VIP service και αν θέλω μπορεί να μου βρει αυτός απλό ταξί να μας παραλάβει και να μας πάει όταν φεύγουμε για την προνομιακή τιμή των 65 ευρώ σύνολο..
Είναι όντως καλή τιμή αυτή; Ειδα στο επίσημο link και η fixed price είναι 18 ευρώ σύνολικά ανά διαδρομή από/προς αεροδρόμιο μέχρι 4 άτομα και περιλαμβάνει βαλίτσες .. Να δοκιμάσουμε να πάρουμε ταξί απο το αεροδρόμιο ή δε θα μας δέχονται και θα χρειαστεί να πάρουμε 2 ταξί οπότε καλύτερα να κλείσω με τον ξενοδόχο;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ή δε θα μας δέχονται;
Μα τι λες? Αστεια πραγματα. Δεν πατε σε καμια υποσαχαρια μπανανια.. Φυσικα θα σας δεχτουν κ θα σας φορτωσει κ τις αποσκευες. Κ θα πληρωσεις ακριβως το αντιτιμο της φιξ ταριφας, τπτ παραπανω. Αν οποιοσδηποτε αρνηθει η σας υπερχρεωσει, πριν πληρωσεις καλεις επιτοπου το 112, ζητας αποδειξη κ κανεις κ ον λαιν καταγγελια. Θυμισου μονο στην πολυ σπανια εκδοχη να παει ετσι να παρεις τον αριθμ αδειας που βρισκεται στην πορτα του οδηγου με μεγαλα νουμερα, μαρκα, μοντελο. Κανεις λογικος δεν ρισκαρει αυτοφωρο κ αφαιρεση αδειας για λιγα €.
(κατεβαζεις το modello reclamo κ το στελνεις με email)
http://www.comune.napoli.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/1193
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες! Διαβασα στο tripadvisor που ελεγαν πολλοι οτι απο το αεροδρόμιο αρνουνται οι ταξιτζηδες την τιμη που ειναι fixed και βαζουν ταξιμετρο και χρεωνουν εξτρα για βαλίτσες και διαφορα τετοια και σκεφτηκα μηπως αυτα που ζηταει ο ξενοδοχος ειναι νορμαλ.. Αλλα αφου μου λέτε πως ειναι υποχρεωμενοι να το δεχτουν θα το ξεκαθαρισουμε πριν μπούμε μεσα και αν δε θελει παιρνουμε το επομενο. Ξερετε καποιο τηλεφωνο για να καλέσουμε ταξι να μας παρει απο το ξενοδοχειο στην επιστροφη.. Αν ζητησω τηλεφωνο απο τον ξενοδοχο θα μας στειλει αυτον που θελει 30-35 την διαδρομή.. Να κλεισουμε απο το προηγουμενο βραδυ; Να βγουμε να περιμενουμε καποιο στον δρομο; Θα μενουμε σε κεντρικο δρομο (στην Umberto I)..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες! Διαβασα στο tripadvisor που ελεγαν πολλοι οτι απο το αεροδρόμιο αρνουνται οι ταξιτζηδες την τιμη που ειναι fixed και βαζουν ταξιμετρο και χρεωνουν εξτρα για βαλίτσες και διαφορα τετοια και σκεφτηκα μηπως αυτα που ζηταει ο ξενοδοχος ειναι νορμαλ.. Αλλα αφου μου λέτε πως ειναι υποχρεωμενοι να το δεχτουν θα το ξεκαθαρισουμε πριν μπούμε μεσα και αν δε θελει παιρνουμε το επομενο. Ξερετε καποιο τηλεφωνο για να καλέσουμε ταξι να μας παρει απο το ξενοδοχειο στην επιστροφη.. Αν ζητησω τηλεφωνο απο τον ξενοδοχο θα μας στειλει αυτον που θελει 30-35 την διαδρομή.. Να κλεισουμε απο το προηγουμενο βραδυ; Να βγουμε να περιμενουμε καποιο στον δρομο; Θα μενουμε σε κεντρικο δρομο (στην Umberto I)..
Μα κανονίσετε με αυτόν που θα σας πάρει απ'το αεροδρόμιο, εφόσον μείνετε ευχαριστημένοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.780
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom