Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

beatshooter

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Ούτε εμένα με τρέλανε η πόλη της Νάπολι. Εντάξει έχει μια ιδιαίτερη χροιά το κέντρο μέσα στα σοκάκια που θυμίζει λατινική Αμερική, αλλά η κίνηση στους δρόμους ακόμα και στο ιστορικό κέντρο είναι το κάτι άλλο (αμάξια, μηχανάκια, ποδήλατα, πεζοί ένας αχταρμας)
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Επειδή έκλεισα ξενοδοχείο στην περιοχή του κεντρικού σταθμού,και αναγκαστικά θα κινούμαι συχνά εκεί,είναι τόσο επικίνδυνα όσο λέγεται;Εννοώ προφανώς νυχτερινές ώρες.Επίσης στην επιστροφή θα πρέπει να παω απ'τα ξημερώματα για λεωφορείο προς αεροδρόμιο κι αυτό με ανησυχεί ελαφρώς
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Επειδή έκλεισα ξενοδοχείο στην περιοχή του κεντρικού σταθμού,και αναγκαστικά θα κινούμαι συχνά εκεί,είναι τόσο επικίνδυνα όσο λέγεται;Εννοώ προφανώς νυχτερινές ώρες.Επίσης στην επιστροφή θα πρέπει να παω απ'τα ξημερώματα για λεωφορείο προς αεροδρόμιο κι αυτό με ανησυχεί ελαφρώς
Καλησπέρα και εγώ έμεινα στην περιοχή του κεντρικού σταθμού και μου φάνηκε πολύ ασφαλής. Συνηθώς γυρνούσα στο ξενοδοχείο κατά τις 2 το βράδυ και είχε ακόμα κόσμο έξω. Στις 6 το πρωί που είχα πάει για να πάρω το τρένο είχε αρκετή ησυχία. Το μόνο που μου φάνηκε επικίνδυνο ήταν οι οδηγοί.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Καλησπέρα και εγώ έμεινα στην περιοχή του κεντρικού σταθμού και μου φάνηκε πολύ ασφαλής. Συνηθώς γυρνούσα στο ξενοδοχείο κατά τις 2 το βράδυ και είχε ακόμα κόσμο έξω. Στις 6 το πρωί που είχα πάει για να πάρω το τρένο είχε αρκετή ησυχία. Το μόνο που μου φάνηκε επικίνδυνο ήταν οι οδηγοί.
Μακάρι να'ναι έτσι.Γενικά αντιμετώπισες πουθενά θέμα ασφάλειας;
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Μακάρι να'ναι έτσι.Γενικά αντιμετώπισες πουθενά θέμα ασφάλειας;
Όχι, δεν αντιμετώπισα πουθενά κάποιο θέμα ασφάλειας. Υπερβολική η κακή φήμη της πόλης κατά την γνώμη μου.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Επειδή έκλεισα ξενοδοχείο στην περιοχή του κεντρικού σταθμού,και αναγκαστικά θα κινούμαι συχνά εκεί,είναι τόσο επικίνδυνα όσο λέγεται;Εννοώ προφανώς νυχτερινές ώρες.Επίσης στην επιστροφή θα πρέπει να παω απ'τα ξημερώματα για λεωφορείο προς αεροδρόμιο κι αυτό με ανησυχεί ελαφρώς
Πριν 2 χρονια αστεγοι φουλ ισως και μερικοι μεθυσμενοι...προβλημα δε μας δημιουργησαν ποτε,προφανως και δε περναγαμε απο τα πεζοδρομια που χαν κατασκηνωσει...γενικα αν εισαι προσεκτικος δεν εχεις να φοβασαι κατι και στο λεω εγω που μαι και κοπελα και περπατησα βραδυ 12.00 η ωρα ολομοναχη χωρις να με πειραξει κανεις..ωστοσο οντως τα πρωινα πηζει απο κοσμο οποτε ολα κομπλε
 

connosp

Member
Μηνύματα
391
Likes
829
Επειδή έκλεισα ξενοδοχείο στην περιοχή του κεντρικού σταθμού,και αναγκαστικά θα κινούμαι συχνά εκεί,είναι τόσο επικίνδυνα όσο λέγεται;Εννοώ προφανώς νυχτερινές ώρες.Επίσης στην επιστροφή θα πρέπει να παω απ'τα ξημερώματα για λεωφορείο προς αεροδρόμιο κι αυτό με ανησυχεί ελαφρώς
Και εγώ έμεινα φάτσα στην Pz Garibaldi, κανένας φόβος να επιστρέφεις από κεντρικές οδούς. Ο κίνδυνος περισσότερο είναι από τους μετανάστες παρά από τους Ναπολιτάνους!!!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Ποια περιοχη στη Ναπολη ειναι καλυτερα να μεινουμε ετσι ωστε να ναι ειναι λιγο πιο καλαισθητη να το πω?προπερσυ ειχα μεινει διπλα στο κεντρικο σταθμο,δε πολυτρελαθηκα και δε θελω να ξαναμεινω εκει..εχω βρει μερικα κοντα στη toledo street και μερικα μεσα στο centro storico...τι να προτιμησω?
 

connosp

Member
Μηνύματα
391
Likes
829
Ποια περιοχη στη Ναπολη ειναι καλυτερα να μεινουμε ετσι ωστε να ναι ειναι λιγο πιο καλαισθητη να το πω?προπερσυ ειχα μεινει διπλα στο κεντρικο σταθμο,δε πολυτρελαθηκα και δε θελω να ξαναμεινω εκει..εχω βρει μερικα κοντα στη toledo street και μερικα μεσα στο centro storico...τι να προτιμησω?
Piazza Dante ή Pz Carita είσαι στο κέντρο, αν και προσωπικά με έκανε πολύ καλή εντύπωση η περιοχή Vomero.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Ποια περιοχη στη Ναπολη ειναι καλυτερα να μεινουμε ετσι ωστε να ναι ειναι λιγο πιο καλαισθητη να το πω?προπερσυ ειχα μεινει διπλα στο κεντρικο σταθμο,δε πολυτρελαθηκα και δε θελω να ξαναμεινω εκει..εχω βρει μερικα κοντα στη toledo street και μερικα μεσα στο centro storico...τι να προτιμησω?
Πολυ κοντα στο San Severo μειναμε. Ουσιαστικα μεσα στη δραση :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom