Ιταλία Πληροφορίες για Παλέρμο

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Βαλε το πρωτο βραδυ Cefalu και τα αλλα 2 Παλερμο και εισαι σουπερ.
Οποτε αν τελικά το κλείσουμε φτάνουμε Παλέρμο από εκεί πάμε Caefalu για ένα βράδυ το επόμενο πρωινό πίσω Παλέρμο για 2 βράδια. Cefalu πάμε από αεροδρόμιο κατευθείαν?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Απο το αεροδρομιο πατε στον Σιδηροδρομικο σταθμο (το λεωφορειο κανει τερμα) και φευγετε για Cefalu , καμια ωρα διαδρομη αν θυμαμαι καλα. Εχει συνεχεια τρενα, δεν προαγοραζετε εισιτηριο. Καλα, φευγετε και απογευμα για Παλερμο, η Cefalu ειναι μαγεια με ωραιο καιρο. Να παρετε μαγιο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Απο το αεροδρομιο πατε στον Σιδηροδρομικο σταθμο (το λεωφορειο κανει τερμα) και φευγετε για Cefalu , καμια ωρα διαδρομη αν θυμαμαι καλα. Εχει συνεχεια τρενα, δεν προαγοραζετε εισιτηριο. Καλα, φευγετε και απογευμα για Παλερμο, η Cefalu ειναι μαγεια με ωραιο καιρο. Να παρετε μαγιο.
Κοντά είναι πολύ, τέλεια. Θα προλάβουμε να κάνουμε και μπάνιο? :sub: Cefalu έχει να δεις πράγματα η είναι περισσότερο για χαλάρωση και βόλτα? Παλέρμο σε ποιο μέρος είναι καλά να δω για διαμονή?
 

zaxosdogkanos

Member
Μηνύματα
20
Likes
24
Δεν αξίζει να διανυκτερεύσεις στο Cefalu. Αξίζει αναμφίβολα να πας το πρωί και να φύγεις, αφ'ότου το δεις.
Όσον αφορά τη διαμονή, να αποφύγεις καλύτερα την αγορά Ballaro και την La Kalsa.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν αξίζει να διανυκτερεύσεις στο Cefalu. Αξίζει αναμφίβολα να πας το πρωί και να φύγεις, αφ'ότου το δεις.
Όσον αφορά τη διαμονή, να αποφύγεις καλύτερα την αγορά Ballaro και την La Kalsa.
Ενα ποστ που διαφωνω σε ολα του μεν, σεβομαι τα διαφορετικα γουστα δε.
Ποσες ευκαιριες εχει καποιος να μεινει σε ενα προορισμο σαν την Cefalu'? Αν μιλαμε για καλοκαιρι, ειναι λαθος η μη διανυκτερευση. Αντ αυτου να προτιμησει τη μεγαλουπολη και μαλιστα οχι την καρδια της με ιστορια 12+ αιωνων? Η Kalsa ειναι η ν.1 περιοχη για μενα. Γεματη γκαλερι, εκδηλωσεις, ανακαινισμενα κ βαρια αστυνομευση για τους εχοντες φοβιες. Αν κ σε ολη την πολη ελαχιστα συμβαινουν στους τουριστες. Καμια τσαντα σε αφηρημενους που καταληγει στις εφημεριδες. Το δε Ballaro ειναι τοπ προορισμος πλεον για νυχτερινη ζωη. Θα εμενα αναμφιβολα αν ημουν 20+.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Δεν αξίζει να διανυκτερεύσεις στο Cefalu. Αξίζει αναμφίβολα να πας το πρωί και να φύγεις, αφ'ότου το δεις.
Όσον αφορά τη διαμονή, να αποφύγεις καλύτερα την αγορά Ballaro και την La Kalsa.
Κύριους ζαχους αν κάτι αξίζει είναι η διανυκτέρευση και η ατμόσφαιρα σε αυτές τις περιοχές.
 

pettakos

Member
Μηνύματα
43
Likes
16
Καλημερα, για διαμονη στο Palermo, μεταξυ Astoria Palace, Palazzo Sitano, Giardino Inglese, Ibis Styles Palermo President, τι θα μου προτεινατε, λαμβανομενου υποψιν της εγγυτητας προσβασης στο κεντρο και του parking Του αυτοκινητου?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Εμεινα στο Palazzo Sitano, παρα πολυ καλο, καλο πρωινο και ωραιο δωματιο. Ωραια θεση επισης.
 

zaxosdogkanos

Member
Μηνύματα
20
Likes
24
Φίλτατοι, εγώ πήγα πρόσφατα Παλέρμο και έμενα με αντροπαρέα λίγο πιο πάνω από την Vucciria.
Προφανώς και θα έμενα εάν έβρισκα πιο φτηνό σπίτι τόσο στην La Kalsa όσο και στο Ballaro. Ωστόσο, εμείς πήγαμε νεαροί-αντροπαρέα, οπότε προσωπικά δεν είχα να φοβηθώ κάτι σε καμία περιοχή.
Ωστόσο, επειδή κυκλοφορούσαμε συνεχώς σε αυτές τις περιοχές (La Kalsa, Ballaro) ακόμα και ξημερώματα οι περιοχές αυτές για οικογένεια ή ζευγάρι για μένα είναι λίιιγο επίφοβες.
Vucciria, La Kalsa, Ballaro είναι πραγματικά όμορφες περιοχές και περπατώντας τες θα δεις το Παλέρμο, ωστόσο αργά το βράδυ η καθεμία από αυτές, έχει κι άλλα στοιχεία που καλό είναι να τα αποφύγει κάποιος ταξιδιώτης που δεν θέλει να βρεθεί προ εκπλήξεων. Πιο συγκεκριμένα:
Η La Kalsa, είναι πανέμορφη γειτονιά. Ωστόσο το βράδυ αργά, σου περνάει μια ανασφάλεια. Άδειοι δρόμοι, στενά σοκάκια και αδιέξοδα και ντόπιοι κάτοικοι που κάνουν διάφορα κόλπα τριγύρω. Χαρακτηριστικά θα αναφέρω, ότι σε ένα στενό το πρωί στην περιοχή αυτή, μια παρέα Ιταλών μας απαγόρευσε να προχωρήσουμε περαιτέρω.
Ballaro, εξίσου πανέμορφη γειτονιά και είναι οι πιο χαρακτηριστικοί τόποι του Παλέρμο μαζί με La Kalsa. Ωστόσο και εκεί, το βράδυ που κλείνει η αγορά είναι περίεργη η φάση. Γίνονται διάφορες συναλλαγές, μαυράκι μυρίζει παντού και γενικά κυκλοφορεί διαφορετικός κόσμος απ'ότι την ημέρα.
Vucciria, χτυπάει η εναλλακτική ζωή της πόλης. Ωστόσο και εκεί είναι λίγο επίφοβα, μόνο και μόνο επειδή οι ντόπιοι νέοι μέχρι τις 3 έχουν πιει τα πάντα. Ιταλός που γνωρίσαμε, μας είπε ότι παίζουν μαχαίρια-τσακωμοί πάνω στο μεθύσι τους. Αυτό δεν θέλω να αποτρέψει κανέναν βέβαια. Είναι απίστευτο το mood όταν βγαίνεις στη Vucciria.

Αναφέρθηκα με λεπτομέρειες στις περιοχές αυτές και προφανώς καταθέτω όσα εγώ είδα. Εμείς, σαν αντροπαρέα κινηθήκαμε και στις τρεις περιοχές, ότι ώρα να'ναι και συναναστραφήκαμε με πολύ ''περίεργο κόσμο'' για όποιον καταλαβαίνει. Προσωπικά, εάν πήγαινα Παλέρμο με την κοπέλα μου ή με οικογένεια, θα απέφευγα τη διαμονή (το τονίζω αυτό) στις περιοχές αυτές εάν είχα κάποια εναλλακτική.
Δεν θέλω να επηρεάσω κάποιον αρνητικά. Αυτά που αναφέρω, είναι μόνο για αργά το βράδυ (γι'αυτό και μιλάω για διαμονή) κατά τ'άλλα είναι το πραγματικό Παλέρμο οι παραπάνω γειτονιές και όπως όλοι ξέρουμε...το Παλέρμο είναι φανταστική πόλη.
 

kouv93

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Γεια σας έχω κλείσει εισιτήρια και θα πάω Παλέρμο τον Μάιο για 5 ημέρες. Έχω κάποιες πληροφορίες αλλά θα ήθελα να μου δώσετε περισσότερες για τα αξιοθέατα και τα μέρη που θα μπορούσα να επισκεφτώ, πως να χωρίσω της ημέρες, στοιχεία για τις δίπλα περιοχές ποιές να προτιμήσω που είναι κοντά και αξίζει να επισκεφτείς. Θα μείνω στο hotel europa έχει κάποιος πάει σε αυτό, αυτό είναι στην οδo via agrigento και γενικότερα αν είναι καλή η διεύθυνση . Οι συγκοινωνίες τι να προτιμήσω ,και οι αποστάσεις τι βολεύουν να κινηθείς. Πρέπει να έχω κάνει προπληρωμή ή να έχω κλείσει κάποια εισιτήρια από πιο πριν για τα αξιοθέατα ή για λεωφορείο. Από το αεροδρόμιο φτάνουμε μεσημέρι να πάμε με λεωφορείο; και η επιστροφή είναι πολύ πρωί. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
. Έχω κάποιες πληροφορίες αλλά θα ήθελα να μου δώσετε περισσότερες για τα αξιοθέατα
Αν ψάξεις στην αναζήτηση με την λέξη, Παλέρμο, θα δεις τα σχετικά θέματα και θα βρεις πληροφορίες και απόψεις για την πόλη. Επίσης και στο παρόν νήμα.

και τα μέρη που θα μπορούσα να επισκεφτώ,
Cefalu. Παραθαλάσσια μικρή πολύ γραφική πόλη.

Οι συγκοινωνίες τι να προτιμήσω
Μέσα στην πόλη λεωφορείο και περπάτημα.. Αν πας Cefalu, με τρένο.

πως να χωρίσω της ημέρες,
Αναλόγως τις δικές σου προτιμήσεις. Δες πρώτα αν σε ενδιαφέρει η Cefalu.

Από το αεροδρόμιο φτάνουμε μεσημέρι να πάμε με λεωφορείο;
Λεωφορείο η ακόμη και shared taxi.

η επιστροφή είναι πολύ πρωί.
Σε αυτή την περίπτωση ακόμη και ταξί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom