Ρωσία Πληροφορίες για Ρωσία

Triplover

Member
Μηνύματα
1.186
Likes
4.039
Κάνετε μια βόλτα και τσεκάρετε τιμές. Και ανταλλασετε σε αυτό που έχει καλή ισοτιμία. Δεν έχουν προμήθεια τα ανταλλακτηρια. Το έσοδο τους προέρχεται από το premium μεταξύ τιμής αγοράς και πώλησης του εκάστοτε συνάλλαγματος.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Το έχω αναφέρει ξανά σε άλλο σημείο του forum αλλα αξίζει να το ξαναπροτείνω εδω
Υπάρχει μια εξαιρετική εφαρμογή (Revolut) που την κατεβάζεις στο κινητό, σου στέλνουν κ μια κάρτα mastercard, τη φορτώνεις με χρήμα κ κάνεις τις συναλλαγές σου με τη μετατροπή να γίνεται με τις real time ισοτιμίες
Αν θέλεις τραβάς κ μετρητά απο ΑΤΜ με τα πρώτα 200Ε/μήνα να είναι χωρις χρέωση κ απο κει κ πέρα σου χρεώνουν ενα 2% --- κ αν τη χάσεις, την μπλοκάρεις απτο κινητό σου
Ειδικότερα για Ρωσία μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις κάρτες σου ΠΑΝΤΟΥ
Απο το τελευταίο mini market μέχρι τα μουσεία για να γλιτώνεις τις ουρές ακομα κ στα εκδοτήρια εισητηρίων του μετρο
Κ άλλη μια πρόταση είναι η εφαρμογή Yandex για τα ταξι --- είναι κάτι σαν το Uber -- γλιτώνεις τα κοράκια/ταρίφες κ βλέπεις απο πριν ποσο κοστίζει η διαδρομή που επέλεξες (κ αν εχεις δηλώσει κ πληρωμή με κάρτα, μπαίνεις κ βγαίνεις απτο ταξι κ δεν ασχολείσαι καθόλου). Τα ταξι με αυτο τον τρόπο βγαίνουν παμφθηνα -- ενδεικτικά κέντρο Μόσχας προς Domodedovo μου κόστισε όσο θα πλήρωνα για να πάω με το μετρο (2 άτομα)
 

LilaP

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Ερμιταζ 22 € τα 2 άτομα, (1400 ρούβλια) και 18 στον αγιο Ισαακ (1200 ρούβλια) Γυρω στα 15 € το άτομο σε παμπ για μπυρες και φαγητο και περίπου τόσα σε καλό εστιατόριο . Αυτα μππρω να βρω στο ιστορικό του λογαριασμού μου με τις κινήσεις της κάρτας. Ελπίζω να πήρες μια ιδέα. Ειναι Παντως ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ και αξίζει να πας!!!
Για το Hermitage πήγα να βγάλω on line εισιτήρια αλλά τα 2 άτομα είναι 36$ (30€). Εσείς από που τα βγάλατε 22€ τα 2 άτομα;
 

LilaP

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Το έχω αναφέρει ξανά σε άλλο σημείο του forum αλλα αξίζει να το ξαναπροτείνω εδω
Υπάρχει μια εξαιρετική εφαρμογή (Revolut) που την κατεβάζεις στο κινητό, σου στέλνουν κ μια κάρτα mastercard, τη φορτώνεις με χρήμα κ κάνεις τις συναλλαγές σου με τη μετατροπή να γίνεται με τις real time ισοτιμίες
Αν θέλεις τραβάς κ μετρητά απο ΑΤΜ με τα πρώτα 200Ε/μήνα να είναι χωρις χρέωση κ απο κει κ πέρα σου χρεώνουν ενα 2% --- κ αν τη χάσεις, την μπλοκάρεις απτο κινητό σου
Ειδικότερα για Ρωσία μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις κάρτες σου ΠΑΝΤΟΥ
Απο το τελευταίο mini market μέχρι τα μουσεία για να γλιτώνεις τις ουρές ακομα κ στα εκδοτήρια εισητηρίων του μετρο
Κ άλλη μια πρόταση είναι η εφαρμογή Yandex για τα ταξι --- είναι κάτι σαν το Uber -- γλιτώνεις τα κοράκια/ταρίφες κ βλέπεις απο πριν ποσο κοστίζει η διαδρομή που επέλεξες (κ αν εχεις δηλώσει κ πληρωμή με κάρτα, μπαίνεις κ βγαίνεις απτο ταξι κ δεν ασχολείσαι καθόλου). Τα ταξι με αυτο τον τρόπο βγαίνουν παμφθηνα -- ενδεικτικά κέντρο Μόσχας προς Domodedovo μου κόστισε όσο θα πλήρωνα για να πάω με το μετρο
Πολύ χρήσιμη η Revolut! Κατέβασα την εφαρμογή αλλά μου ζητάει να μεταφέρω 10€ στον λογαριασμό για να μπορέσω να έχω φυσική κάρτα. Σωστό;
 

Janean

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Για το Hermitage πήγα να βγάλω on line εισιτήρια αλλά τα 2 άτομα είναι 36$ (30€). Εσείς από που τα βγάλατε 22€ τα 2 άτομα;
Στο ταμείο του μουσείου τα βγάλαμε και βλέπω τη χρέωση στην κάρτα οποτε σίγουρα ήταν τόσο.
 

Janean

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Αν χρησιμοποιήσετε ταξί οπωσδήποτε μόνο με το Yandex.Taxi . Η παρεα μας με ταξί απο το δρομο υποχρεωθηκε να πληρώσει γύρω στα 40 ευρω για διαδρομή στην οποία εμεις πληρώσαμε γύρω στα 6. Ήταν τρομακτικό.
 

LilaP

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Στο ταμείο του μουσείου τα βγάλαμε και βλέπω τη χρέωση στην κάρτα οποτε σίγουρα ήταν τόσο.
Την εφαρμογή για να την χρησιμοποιήσετε θέλει internet. Βρίσκατε wifi ή είχατε πάρει τοπικό αριθμό με kilobite;
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
@LilaP επειδη την έχω κανα 2-3 χρόνια δεν θυμάμαι ειλικρινά τη διαδικασία ενεργοποίησης
Οσο για το Hermitage μην βγάλετε online , είναι πιο ακριβά
Αν έχετε κάρτα, έχει εκει στο προαύλιο του μουσείου πολλά αυτόματα μηχανήματα --- 700 ρουβλια/άτομο το απλό εισητήριο (έχει κ εξτραδάκια αν θέλεις να μπείς σε συγκεκριμένους χώρους)
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
Για την revolut υπαρχει θεμα σε γνωστο ελληνικο φορουμ τεχνολογιας! Με ενα google το βρισκετε... Ηταν ο καλυτερος τροπος για αγορες απο εξωτερικο για παρακαμψη των capital controls. +1 και απο μενα
 

Janean

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Την εφαρμογή για να την χρησιμοποιήσετε θέλει internet. Βρίσκατε wifi ή είχατε πάρει τοπικό αριθμό με kilobite;
Είχε wifi σε κάποια μαγαζιά αλλα κάποιος απο την παρεα πήρε κάρτα εκει κ το μοιραζόμασταν .Νομιζω συμφέρει να πάρεις τοπικό αριθμο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.771
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Την εφαρμογή για να την χρησιμοποιήσετε θέλει internet. Βρίσκατε wifi ή είχατε πάρει τοπικό αριθμό με kilobite;
Αναλογως την εταιρεια (εγω και τις δυο φορες ειχα παρει MTS), το κοστος για καρτα SIM με λεπτα ομιλιας και απεριοριστο ιντερνετ ειναι 400-500 ρουβλια(7-8 ευρω αναλογως την ισοτιμια). Επομενως νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη και για επικοινωνια με Ελλαδα μεσω ιντερνετ και για πλοηγηση.
 

Teos jazz

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
καλησπερα και απο μενα, θα ηθελα να ρωτήσω το μέλος Gatanika για την μοσχα θα επισκευθω στης 08/02/2018 εως 11/02 αν μπορει να με κανει ξεναγείσι κτλ. (το γραφω εδω γιατι δεν ξερω πως να στειλω απευθειας μήνυμα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom