Βουλγαρία Πληροφορίες για Σόφια, Βουλγαρία

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
ταυτότητα και πιστοποιητικό εμβολιασμού η αρνητικό rapid
δεν χρειάζονται κάτι άλλο εννοω΄κάτι αντίστοιχο του δικού μας plf,οι τιμές ναι είναι σε γενικες γραμμές πολύ πιό οικονομικές σε σχέση με ελλάδα,
και τα τελευταία 5, 6 χρόνια η Σόφια εξελίσσεται συνέχεια και έχει χρόνό με το χρόνο μεγάλη διαφορά όσον αφορά καινούργια και ευφάνταστα μαγαζιά-καφέ-ρεστωράν και ανερχόμενες περιοχές που πριν δεν τις έπιανε το μάτι σου.
Περιοχή Sredets ..(ιερός ναός 7 Αγίων)- εστιατόριο καφέ Little things!
και λίγο πιό πέρα (όπου φτιάχνουν τους δρόμους διαμορφώνουν ξανά !την περιοχή)ψάξε για το ευφάνταστο κουλτουριάρικο εστιατόριο Made in blue αλλά στο συγκεκριμένο οι τιμές είναι ..Ελλάδας,και να μη καθήσετε πάτε να τα δείτε να τα περιεργαστείτε.
Επίσης στα 300 μέτρα από κει (δειτε στο χάρτη)βρείτε το επίσης πολύ γραφικό κουλτουριάρικο στεκι vegeterian καφέ εστιατόριοκαι bakery Sun Moon!(καφέ καπουτσίνο με γάλα σόγιας 4,5 λεβα δηλ γύρω στα 2,μιση ευρώ, και οικονομικά φαγητά.
Περιπλανηθείτε επίσης εκτός από τον κεντρικό δρόμο Vitosha και στην Ignatief η οποία άλλωστε οδηγεί στον ..ναό 7 αγίων όπου προαναφέρθηκα.

Πιείτε τον καφέ σας στο πολυτελές Grand Hotlel Sofia μπροστά! στο πάρκο, το city garden(ένα απο τα πολλά πάρκα!)επίσης με 2,5 ευρώ!
Η Σόφια εξελίσσεται ανοδικά με εντυπωσιακούς ρυθμούς γι αυτό και αδικείται από μέλη του φόρουμ που ίσως την γνώρισαν πριν από πχ 10 χρόνια και παραμένουν σ εκείνες τις εντυπώσεις...
Κάτι μικρά μαγαζιά(δεν αναφέρομαι μόνο σε ρεστωραν και καφέ)με ποικίλα είδη ..από μινιατούρες είδη δώρων αξεσουάρ κλπ με τέτοιο γούστο και τέτοια αισθητική όχι μόνο στο κέγτρο αλλά ακόμα και σε στενά ΔΕΝ τα έχω δεί στην Θεσσαλονίκη....

Επίσης πριν από όχι πολύ γύρω στα 3,4 χρόνια έτσι και ξεφευγες λιγο από τον κεντρικό πεζόδρομο το βράδυ δεν υπήρχε ..ζωή,
έλα μου όμως που τώρα και στους παράλληλους δρόμους της Vitosha βλέπω ρεστωράν ,βλέπω μπαράκια,βλέπω ανακαινισμένα παμπάλαια κτίρια που έχουν μεταμορφωθεί σε ξενώνες-ξενοδοχεία φτηνά και πολύ καλά μέσα,
βλεπω ζωή και μ αρέσει πολύ αυτό που βλέπω αυτήν την εξέλιξη
Δεν αναφέρομαι καν στα παρκα ..εκεί η Θεσσαλονίκη είναι πλέον στον πάτο,και αυτοί είναι στο απώγειο!Χρειάζομαι πολλές σελίδες για να μιλήσω για την αγάπη τους-το σεβασμό στη φύση και στα παρκα ....και το τι επενδύουν γι αυτό
Σε ευχαριστούμε για τις πληροφοριες. Θα είμαστε Sofia για 2 μέρες τέλος Δεκεμβρίου με 2 μωρά. Κάτι που πιστεύεις ότι πρέπει να προσέξουμε με τα μωρά κ με αυτοκίνητο;;

Σε ευχαριστώ
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σε ευχαριστούμε για τις πληροφοριες. Θα είμαστε Sofia για 2 μέρες τέλος Δεκεμβρίου με 2 μωρά. Κάτι που πιστεύεις ότι πρέπει να προσέξουμε με τα μωρά κ με αυτοκίνητο;;

Σε ευχαριστώ
στο θεμα του παρκαρίσματος είναι πολύ αυστηροί,γι αυτό και δεν βλέπεις πουθενά διπλοπαρκαρισμένα!
δεν βάζουν απλα χαρτι με πρόστιμο,η τροχαία στο μαζεύει στο πιτσφιτίλι...και τρέχεις μετά να το πάρεις από εκεί που στο πήγαν και να πληρώσεις φυσικά.
Οπότε φροντίστε ή στο κατάλυμα που θα πάτε να έχει δικό του πάρκινγκ η αλλιώς πληρώνεις σε πάρκινγ για να έχει το κεφάλι σου ήσυχο.
Οι άνθρωποι έχουν τάξη και οργάνωση σε τομείς που τουλάχιστον έχουν πεσει στην αντίληψη μου (και μοιραία κάνω την σύγκριση)..δυστυχως θα το ξαναπώ και λυπάμαι που το λέω μας έχουν ξεπεράσει σε πολλά ...δεν είναι μπάχαλο όπως εδώ..
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
@romantic woman ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες. Θα τις κοιτάξω μετά μόλις πάω σπίτι.

Τελικά αξίζει να πάμε Bansko ένα διήμερο τέλη Οκτωβρίου; Συνήθως τέτοια εποχή έχει χιονίσει πάνω;.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
@romantic woman ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες. Θα τις κοιτάξω μετά μόλις πάω σπίτι.

Τελικά αξίζει να πάμε Bansko ένα διήμερο τέλη Οκτωβρίου; Συνήθως τέτοια εποχή έχει χιονίσει πάνω;.
Δεν είναι μετεωρολόγος η κοπέλα!!!
Bansko Snowfall Statistics | Historical Snow | OnTheSnow
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
@romantic woman ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες. Θα τις κοιτάξω μετά μόλις πάω σπίτι.

Τελικά αξίζει να πάμε Bansko ένα διήμερο τέλη Οκτωβρίου; Συνήθως τέτοια εποχή έχει χιονίσει πάνω;.

για το Bansko η άποψη μου ήταν η χειρότερη δυστυχως ,τότε όμως,
έχω γράψει και ιστορία όπου αποτύπωσα τις ασχημες εντυπώσεις
Βουλγαρία - Δυσάρεστη έκπληξη (σ)το Μπάνσκο

βέβαια αυτά το 2010,
δεν ξέρω τι έχει αλλάξει από τότε,προς το καλύτερο??
και το τι ψάχνει ο καθενας να βρεί εκεί,(εμείς είχαμε πάει απλά για βόλτα όχι για σκι η για σπα σε ξενοδοχ οπότε με τα δεδομένα αυτά ΤΟΤΕ δεν πέρασα καθόλου καλά)
οπότε δεν έχω άποψη για το τώρα τι επικρατεί στο Μπάνσκο ανάλογα με το τι θέλετε να κάνετε εκεί

επίσης να προσθέσω κάτι άλλο όσον αφορά τις τιμές στη Σόφια στην πορεία της τελευταίας πενταετίας.
οι τιμές αρχικά σε φαγητά και ποτά κλπ ήταν πολύ πολύ πιό φτηνές σε σχέση με μας αλλά τα ξενοδοχεία ιδίως τα κεντρικά ήταν ακριβά!
τώρα οι τιμές σε διασκέδαση έχουν ανέβει λίγο αλλά πάλι είναι πιό κάτω από ελλάδα,
αλλά το καλό της υπόθεσης είναι ότι βρίσκεις ξενοδοχεία καρακέντρο στη μισή τιμή απότι πριν λίγα χρόνια ,και έχεις επιλογές πολύ οικονομικές και σε διαμερίσματα πανσιόν στα στενά στους παράδρομους της vitosha (όπου όπως σας προείπα αρχικά φοβόσουν να κυκλοφορήσεις τα βράδυα ενώ τώρα απέκτησαν ζωή)
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
για το Bansko η άποψη μου ήταν η χειρότερη δυστυχως ,τότε
έχω γράψει και ιστορία όπου αποτύπωσα τις ασχημες εντυπώσεις
Βουλγαρία - Δυσάρεστη έκπληξη (σ)το Μπάνσκο

βέβαια αυτά το 2010,
δεν ξέρω τι και αν έχει αλλάξει κάτι από τότε
και το τι ψάχνει ο καθενας να βρεί εκεί,(εμείς είχαμε πάει απλά για βόλτα όχι για σκι η για σπα σε ξενοδοχ οπότε με τα δεδομένα αυτά ΤΟΤΕ δεν πέρασα καθόλου καλά)
οπότε δεν έχω άποψη για το τώρα τι επικρατεί στο Μπάνσκο ανάλογα με το τι θέλετε να κάνετε εκεί

επίσης να προσθέσω κάτι άλλο όσον αφορά τις τιμές στη Σόφια στην πορεία της τελευταίας πενταετίας.
οι τιμές αρχικά σε φαγητά και ποτά κλπ ήταν πολύ πολύ πιό φτηνές σε σχέση με μας αλλά τα ξενοδοχεία ιδίως τα κεντρικά ήταν ακριβά!
τώρα οι τιμές σε διασκέδαση έχουν ανέβει λίγο αλλά πάλι είναι πιό κάτω από ελλάδα,
αλλά το καλό της υπόθεσης είναι ότι βρίσκεις ξενοδοχεία καρακέντρο στη μισή τιμή απότι πριν 3 χρόνια ,και έχεις επιλογές πολύ οικονομικές και σε διαμερίσματα πανσιόν στα στενά στους παράδρομους της vitosha (όπου όπως σας προείπα αρχικά φοβόσουν να κυκλοφορήσεις τα βράδυα ενώ τώρα απέκτησαν ζωή)
Στη Σόφια πήγαινα πάντα όταν ήμουν απένταρος (και 1 για Βιβλιοθήκες κάπου δεκαήμερο), πρέπει να έχω πάει 7-8 φορές τουλάχιστον (συχνά απένταρος δηλαδή) αλλά όλα αυτά που γράφεις σήμερα με ενθουσίασαν, ξαφνικά μου λείπει, τι θα πάθουμε ακόμα με τον κόβιντ...
Αξέχαστο ξενοδοχείο το Ροντίνα, υπάρχει? πριν λίγα χρόνια έμεινα στο Leon και δεν είδα αν υπάρχει το Ροντίνα ακόμη
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στη Σόφια πήγαινα πάντα όταν ήμουν απένταρος (και 1 για Βιβλιοθήκες κάπου δεκαήμερο), πρέπει να έχω πάει 7-8 φορές τουλάχιστον (συχνά απένταρος δηλαδή) αλλά όλα αυτά που γράφεις σήμερα με ενθουσίασαν, ξαφνικά μου λείπει, τι θα πάθουμε ακόμα με τον κόβιντ...
Αξέχαστο ξενοδοχείο το Ροντίνα, υπάρχει? πριν λίγα χρόνια έμεινα στο Leon και δεν είδα αν υπάρχει το Ροντίνα ακόμη
το Lion(όχι leon) βλέπω όχι Leon,
αν εννοείς λοιπόν αυτό που είναι κάπως εκκεντρα...(ένα Ροντίνα αυτό άστο,που βλέπω είναι τελείως μακρυά από κεντρο...)αν πάς τώρα δεν έχεις λόγο να μείνεις εκεί αφού στις ίδιες και καλύτερες τιμες βρίσκεις εξίσου καλό κατάλυμα πιό κεντρικά μεταξύ Serdika και NDK (ιδανικά για μένα όσο πιό ψηλα προς NDK καθαρά προσωπική άποψη,όοοοολη εκείνη η πλατεία γυρω απο το NDK απλά είναι MUST !!!με τα συντριβάνια τα πάρκα με τα λουλούδια και τα μικρά συντριβανάκια μέσα στην πλατεία,τα καφέ γύρω γύρω όταν βλέπεις αυτή την πλατεία και επιστρέφεις μετά στην πλατεία Αριστοτέλους λες μα είναι δυνατον??μέχρι και οι βούλγαροι μας ξεπέρασαν??)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
το Lion(όχι leon) βλέπω όχι Leon,
αν εννοείς λοιπόν αυτό που είναι κάπως εκκεντρα...(ένα Ροντίνα αυτό άστο,που βλέπω είναι τελείως μακρυά από κεντρο...)αν πάς τώρα δεν έχεις λόγο να μείνεις εκεί αφού στις ίδιες και καλύτερες τιμες βρίσκεις εξίσου καλό κατάλυμα πιό κεντρικά μεταξύ Serdika και NDK (ιδανικά για μένα όσο πιό ψηλα προς NDK καθαρά προσωπική άποψη,όοοοολη εκείνη η πλατεία γυρω απο το NDK απλά είναι MUST !!!με τα συντριβάνια τα πάρκα με τα λουλούδια και τα μικρά συντριβανάκια μέσα στην πλατεία,τα καφέ γύρω γύρω όταν βλέπεις αυτή την πλατεία και επιστρέφεις μετά στην πλατεία Αριστοτέλους λες μα είναι δυνατον??μέχρι και οι βούλγαροι μας ξεπέρασαν??)
Τελευταία φορά που πήγα εν -ντε -κα ήταν σκέτη παρακμή, η άσχημη πλευρά του σοσιαλισμού, δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι τώρα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
ακριβώς,
έτσι ήταν προ....πολλών χρόνων(το κτίριο επιβλητικό και πομπώδες μεγαλειώδες φυσικά παραμένει αλλά αναβαθμίστηκε και αναδείχθηκε η πλατεία γύρω απ αυτό)
,κι εμένα η πρώτη μου απογοητευτικότατη εμπειρία απο την πόλη ήταν επί ...κομμουνιστικού καθεστώτος σχεδόν,λίγο μετά
ακουγαμε για σόφια και τρέχαμε μακρυά,(ή πηγαίναμε μονο για ν αγοράσουμε μπουρνούζια που λεει ο λόγος που ήταν καλά και πάμφθηνα όπως και στο Σαντάνσκι που επίσης εξελίχθηκε προς το καλό)
ε ευτυχώς και γι αυτούς και για μάς εξελίσσονται και προοδεύουν(δεν ξέρω τα ενδότερα τους ...μιλάω σαν επισκέπτρια τουρίστρια )

κάτι αρνητικό που ίσως είναι απότοκο του πρώην κομμουνιστικού καθεστώτος(το είχα επισημάνει πολύ έντονα και στην εμπειρία μου στο Μπάνσκο)
είναι ότι στην πλειονότητα τους παραμένουν αγέλαστοι και κάπως αγενείς ΑΛΛΑ ευτυχώς οι πιό νέοι που μιλούν και αγγλικά ξεχωρίζουν και είναι πιό φιλικοί
αλλά σε γενικές γραμμές πχ αν συγκρίνω Βούλγαρους με Πολωνούς(που πέρασαν από παρόμοια καθεστώτα) οι Πολωνοί είναι εμφανώς πιό ευγενικοί και χαμογελαστοί από τους Βούλγαρους
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
@romantic woman ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες. Θα τις κοιτάξω μετά μόλις πάω σπίτι.

Τελικά αξίζει να πάμε Bansko ένα διήμερο τέλη Οκτωβρίου; Συνήθως τέτοια εποχή έχει χιονίσει πάνω;.
όπως ήδη σου απάντησα για το Μπάνσκο του "σήμερα"δεν έχω άποψη
αλλά θα σου προτείνω το εξής(εκτός κι αν θέλετε το Μπάνσκο λόγω σκι κλπ αποκλειστικά)
προτιμότερο να μοιράσετε τις μέρες μεταξύ Σόφιας και Φιλιππούπολης!!(η έστω να κάνετε μιά μονοήμερη στην Φιλιπ)
Παρ όλο που εδω δεν είναι το τοπικ για την Φιλιππούπολη οφείλω να πω ότι ειναι μια ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ πόλη που επάξια μπορεί να μπει σε σύγκριση-συναγωνισμό με γνωστές τουριστικές ευρωπαικές πόλεις( μαζί με την Ματέρα της Ιταλίας αναδείχθηκαν σε πολιτιστικές πρωτεύουσες για το 2019)με πολιτιστικό καλλιτεχνικό ιστορικό ενδιαφέρον,
ο πεζόδρομος με τα πανέμορφα κτίρια που καταλήγει στο ρωμαικό θέατρο!,η παλιά της πόλη με τα μοναδικής βουλγαρικής αρχιτεκτονικής σπίτια του 19 αιώνα και το ρωμαικό στάδιο!!
την άκρως κουλτουριάρικη!!ζωντανή νεολαιίστικη και όχι μόνο! περιοχή(εκεί να δείς ευφάνταστα μαγαζιά ,γκαλερί και καφέ εστιατόρια ...)δε θυμάμαι το όνομα της ....από το θέατρο του πεζόδρομου και πριν παρεις την ανηφόρα για την παλιά πολη τα σοκκάκια εκεί ανάμεσα...κλπ
διάβασε ιστορίες μελών η κάνε μια σχετική αναζήτηση στο ιντερνετ
Φιλιππούπολη λοιπόν με χίλια (εκτός επαναλαμβάνω αν θελετε το Μπάνσκο για λόγους χιονιού και σκί κλπ)

και να προσθέσω ακόμα ένα στέκι στη ΣΟΦΙΑ που μου άρεσε πάρα πάρα πολύ!
Greenwich book center!!
καρακέντρο επί της Vitosha,πρόκειται για έναν πολυχώρο που εκτός απο βιβλία cd έχει και είδη δώρων,και καφέ ζαχαροπλαστείο -τραπεζάκια μέσα και έξω στον πεζόδρομο,
εκεί λοιπόν βρήκα τούρκικο(ελληνικό)καφέ με 3,40 λεβα παρακαλώ δηλ ούτε 2 ευρω
το θέμα είναι το ΠΩΣ στο σερβίρουν!!εκεί άξιζε φωτο!
σε ?μπρουτζινο δεν ξέρω πως να το περιγράψω δίσκο και το σερβίτσιο όοοολο έτσι δηλ το ποτηράκι του καφέ ήταν καλυμμένο μέσα σ ένα τέτοιο κυπελλάκι,αφου δεν είχα καταλάβει αρχικά και λεω μα που ειναι ο καφές??και σερβιρισμένο με λουκουμάκι!(και με ένα ποτήρι μισό γεμάτο με νερό)ούτε στην Πόλη δηλ νάμουνα!
την δεύτερη μέρα που πήγα οκ ήξερα ανοίγω το καπάκι αλλά μέσα δεν ήταν το ποτηράκι με τον καφέ χιχιχι λέω στη σερβιτόρα ουπσ ξεχάσατε τον καφέ ??χαχα άπταιστα αγγλικά όλοι
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom