Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Είχα νοικιάσει στο Koh Tao με χάρτινο δίπλωμα από την τροχαία (για 50άρι). Η όλη διαδικασία έμοιαζε με την ενοικίαση σκούτερ σε ελληνικό νησί πριν 10ετία, πολύ χύμα (δεν ξέρω τι γίνεται τώρα). Σίγουρα πήρα το ρίσκο και δεν την έψαξα με τα ψιλά γράμματα της ενοικίασης.
Λεω και εγω να παρω ρισκο, να νοικιασω ενα μικρο μηχανακι μονο με το εθλικο διπλωμα και να παω συντηρητικα!!
Τώρα δεν ξέρω αν θα σε ξεμπερδέψω, αλλά εγώ στη θέση σου θα έκανα το εξής:
Πτήση από Μπανγκόκ στο Hat Yai και από εκεί στο Koh Lipe για 4 νύχτες.
Από το Λίπε, με φέρυ στο Krabi για 3 νύχτες (ιδανικά θα έμενα σε κάποιο νησάκι ενδιάμεσα).
Από Κράμπι με φέρυ στα Πιπι 2 νύχτες.
Από Πιπι στο Πουκέτ 3 νύχτες, και όσες μείνουν στη Μπανγκόκ.

Ακόμα καλύτερα αν αντί για τα Πιπι, να μείνεις σε κάποιο νησάκι ενδιάμεσα από Λίπε για Κράμπι, όπως Koh Lanta, Koh Ngai ή Koh Jum.
Νομιζω πιο πολυ με μπερδεψες!!! Χαχαχα
Φαινεται πολυ ωραιο το προγραμμα αυτο αλλα μαλλον δεν βολευει απο την αποψη οτι θα ειμαστε συνεχεια με μια βαλιτσα στο χερι! Και με 2 μερες μονο Μπανγκονγκ δεν θα την ευχαριστηθουμε.... Λογικα για να το προτεινεις θα εχεις κανει κατι παρομοιο και θα σου αρεσε!

Ευχαριστω και μονο που μπηκες στο κοπο και αφιερωσες χρονο. Ολα ειναι υπο εξεταση. Ακομα και αυτο που προτεινεις!!

Απο AO Nang πως μπορω να παω Πουκετ χωρις να χρειαστει να παω κατευθειαν αεροπορικως(λογω κοστους) και χωρις να χρεαστει να παω μεσω Μπανγκονγκ. Μπορω με φερυ και αν ναι παει κατευθειαν;

Και επισης απο Κο Σαμουι ποια οικονομικη λυση υπαρχει για Πουκετ; Καποια ποστς παραπισω μου ειχατε προτεινει λεωφορειο. Αλλα ποιο και απο που;
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Απο AO Nang πως μπορω να παω Πουκετ χωρις να χρειαστει να παω κατευθειαν αεροπορικως(λογω κοστους) και χωρις να χρεαστει να παω μεσω Μπανγκονγκ. Μπορω με φερυ και αν ναι παει κατευθειαν;

Και επισης απο Κο Σαμουι ποια οικονομικη λυση υπαρχει για Πουκετ; Καποια ποστς παραπισω μου ειχατε προτεινει λεωφορειο. Αλλα ποιο και απο που;
Ao Nang- Phuket υπάρχουν διάφορα φέρυ. Κάποια πάνε μέσω άλλων νησιών, κάποια πάνε σχεδόν απευθείας, πιθανόν να σταματήσει στο Πιπι ή σε κάποιο άλλο, αλλά δε σε καθυστερεί. Φυσικά όσο πιο λίγες στάσεις, τόσο πιο ακριβό είναι το εισιτήριο. Τα φέρυ φεύγουν από το λιμάνι του Nopparat thara.

Από Κο Σαμούι για Πουκέτ κλείνεις το λεγόμενο joint tiket, λεωφορείο και φέρυ μαζί. Μπορείς να το κλείσεις online και απλά να πας στο λιμάνι λίγη ώρα πριν την αναχώρηση. Μόλις φτάσεις Surat thani, σε βάζουν στο λεωφορείο και πας Πουκέτ.
Μπορείς όμως να το αγοράσεις και στο Σαμούι. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει και για να πάω Koh Phangan και για Koh Tao, το Lomprayah High Speed Ferries .
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Ao Nang- Phuket υπάρχουν διάφορα φέρυ. Κάποια πάνε μέσω άλλων νησιών, κάποια πάνε σχεδόν απευθείας, πιθανόν να σταματήσει στο Πιπι ή σε κάποιο άλλο, αλλά δε σε καθυστερεί. Φυσικά όσο πιο λίγες στάσεις, τόσο πιο ακριβό είναι το εισιτήριο. Τα φέρυ φεύγουν από το λιμάνι του Nopparat thara.

Από Κο Σαμούι για Πουκέτ κλείνεις το λεγόμενο joint tiket, λεωφορείο και φέρυ μαζί. Μπορείς να το κλείσεις online και απλά να πας στο λιμάνι λίγη ώρα πριν την αναχώρηση. Μόλις φτάσεις Surat thani, σε βάζουν στο λεωφορείο και πας Πουκέτ.
Μπορείς όμως να το αγοράσεις και στο Σαμούι. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει και για να πάω Koh Phangan και για Koh Tao, το Lomprayah High Speed Ferries .
Ανοιχτος οδηγος εισαι! Σε ευχαριστω και παλι!

Ο καιρος τον Μαρτιο για Chiang Mai, Koh Samui, Krabi και Phuket ειναι καλος για ολα τα μερη;;

Επισης να ρωτησω και κατι ακομα λιγο υποκειμενικο. Για 14 μερες ειμαστε οκ μονο με δυο χειραποσκευες των 7 κιλων; Ή καλο θα ηταν να παρω και checked βαλιτσα;; (Αν ναι θα αυξηθουν και οι χρονοι στις αναχωρησεις/αφιξεις των αεροδρομιων)

Υγ: Αυτο που καθε αεροπορικη εταιρεια εχει και διαφορετικες διαστασεις στις χειραποσκευες με ξεπερναει. Αυτο συμβαινει κ με εμενα τωρα. Μαλλον πρεπει να παρω ρισκο για καποια...
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ματσου Πιτσου
Αγαπητή /έ πριν από ένα χρόνο περίπου που πήγα ταυλάνδη, για 11 μέρες μας χρειάστηκε μόνο μία μπακπακ και μια βαλιτσα η κλασσικη της ραιανερ, βλεπεις το φλαι ικονομι της σκουτ ερλαινς ηταν το πιο οικονομικο και αυτο ειχαμε κλεισει :p . Επειδη κατα βαση θα εχεις καλοκαιρινα ρουχα πιστευω ειναι υπερβολη να παρεις και αλλη βαλιτσα, βεβαια ειναι τελειως υποκειμενικο. Θα σου συνιστουσα παντως να την γεμισεις με μαγιω σορτασκια και τσερτ και οτι αλλο χρειαστεις το αγοραζεις απο εκει εχει σε ολα τα νησια που ανεφερες και mall και μαγαζακια με ρουχα. Προταση μου ειναι παντως να διαθεσεις 3 μερες κραμπι γτ ειναι πανεμορφες οι παραλιες και προσωπικη γνωμη και εμπειρια να μεινεις όσο το δυνατον λιγοτερες μερες πουκετ. Υπερτουριστικο και με χαλασε πολυ το ολο κλιμα εκει , σεξοτουρισμο και μαγαζιά κακης ποιοτητας τυπου "κωλομπαρο" στη bangla road. Μοναδική λαμπερη εξαιρεση στο πουκετ που μου εκανε τρομερη εντυπωση απο αποψη ομορφιας, η παραλια paradise beach! Να περασεις τελεια!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ανοιχτος οδηγος εισαι! Σε ευχαριστω και παλι!

Ο καιρος τον Μαρτιο για Chiang Mai, Koh Samui, Krabi και Phuket ειναι καλος για ολα τα μερη;;

Επισης να ρωτησω και κατι ακομα λιγο υποκειμενικο. Για 14 μερες ειμαστε οκ μονο με δυο χειραποσκευες των 7 κιλων; Ή καλο θα ηταν να παρω και checked βαλιτσα;; (Αν ναι θα αυξηθουν και οι χρονοι στις αναχωρησεις/αφιξεις των αεροδρομιων)

Υγ: Αυτο που καθε αεροπορικη εταιρεια εχει και διαφορετικες διαστασεις στις χειραποσκευες με ξεπερναει. Αυτο συμβαινει κ με εμενα τωρα. Μαλλον πρεπει να παρω ρισκο για καποια...
Το ερώτημα περί βαλίτσας όπως λες και μόνος σου είναι καθαρά υποκειμενικο. Πρακτικά σαφώς και βγαίνει. Εγώ έχω κάνει 3 βδομάδες με χειραποσκευή σε κρύες θερμοκρασίες (=πιο χοντρά ρούχα). Ο καθένας όμως έχει το δικό του σκεπτικό για το τι θέλει να πάρει μαζί του.
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ματσου Πιτσου
Για το μηχανακι που λες, δεν ζηταει κανενας διπλωμα , μονο το διαβατηριο σε ζητανε για να ειναι καλυμενοι αυτοι. Αν παιρνεις το ρισκο να δωσεις το διαβατηριο σου για οσο νοικιασεις το μηχανακι εχει καλως. Νοικιασα μηχανακι σχεδον ολες τις μερες που ημουν στα νησια γτ ηταν πολυ οικονομικα χωρις να εχω καν διπλωμα για μηχανακι. Βεβαια δεν το προτεινω αλλα αν εχεις διπλωμα, να νοικιασεις σιγουρα γτ γλυτωνεις πολυ σε χρονο μετακινησεων και ζεις σαν ταυλανδος, μεγαλη προσοχη βεβαια στην οδηγηση γτ ειναι και δεξιοτιμονοι και παντα χαμηλες ταχυτητες. Αυτα απο μενα οτι αλλο χρειαστεις θα χαρω!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Αγαπητή /έ πριν από ένα χρόνο περίπου που πήγα ταυλάνδη, για 11 μέρες μας χρειάστηκε μόνο μία μπακπακ και μια βαλιτσα η κλασσικη της ραιανερ, βλεπεις το φλαι ικονομι της σκουτ ερλαινς ηταν το πιο οικονομικο και αυτο ειχαμε κλεισει :p . Επειδη κατα βαση θα εχεις καλοκαιρινα ρουχα πιστευω ειναι υπερβολη να παρεις και αλλη βαλιτσα, βεβαια ειναι τελειως υποκειμενικο. Θα σου συνιστουσα παντως να την γεμισεις με μαγιω σορτασκια και τσερτ και οτι αλλο χρειαστεις το αγοραζεις απο εκει εχει σε ολα τα νησια που ανεφερες και mall και μαγαζακια με ρουχα. Προταση μου ειναι παντως να διαθεσεις 3 μερες κραμπι γτ ειναι πανεμορφες οι παραλιες και προσωπικη γνωμη και εμπειρια να μεινεις όσο το δυνατον λιγοτερες μερες πουκετ. Υπερτουριστικο και με χαλασε πολυ το ολο κλιμα εκει , σεξοτουρισμο και μαγαζιά κακης ποιοτητας τυπου "κωλομπαρο" στη bangla road. Μοναδική λαμπερη εξαιρεση στο πουκετ που μου εκανε τρομερη εντυπωση απο αποψη ομορφιας, η παραλια paradise beach! Να περασεις τελεια!!
Το θεμα μου για την ωρα ειναι οτι οι διαστασεις των χειραποσκευων της Royal Jordanian ειναι διαφορετικες απο της Ryanair (που εχω τωρα) και διαφορετικες και απο τις εσωτερικες πτησεις εκει. Και αντε πες να παρω δυο καινουργιες χειραποσκευες για τη πτηση προς Μπανγκονγκ. Οι εσωτερικες πτησεις εκει παλι εχουν διαφορετικες διαστασεις η καθε εταιρεια. Εκτος και αν παρω δυο πολυ μικρες που να κανουν παντου. Δεν ξερω βεβαια αν θα τις τσεκαρει καμια αεροπορικη....

Οσον αφορα για το Πουκετ... Το ξερω οτι ειναι τουριστικο πλεον! Εν γνωση μου θα παω καθως μου εχει καρφωθει απο χρονια πριν. Paradise beach ναι την εχω δει. Πολυ ωραια! Αλλα μου αρεσουν επισης και παρα πολυ και Kamala, Surin (Απο φωτο!!) Μηχανακι εννοειται θα νοικιασω στα νησια. Δεν το συζηταω! Αληθεια το διαβατηριο γιατι το κρατανε;; Το διπλωμα δεν τους κανει;;Να γινει και τπτ και να εχεις μονο φωτοτυπια να δωσεις...

Το ερώτημα περί βαλίτσας όπως λες και μόνος σου είναι καθαρά υποκειμενικο. Πρακτικά σαφώς και βγαίνει. Εγώ έχω κάνει 3 βδομάδες με χειραποσκευή σε κρύες θερμοκρασίες (=πιο χοντρά ρούχα). Ο καθένας όμως έχει το δικό του σκεπτικό για το τι θέλει να πάρει μαζί του.
Ναι το εχω κανει κ εγω αυτο για δυο βδομαδες αλλα με χειραποσκευη εως 10 κιλα. Τωρα εδω βλεπω σε ολες υπαρχει οριο τα 7 κιλα.
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ματσου Πιτσου
Κοιτα εκεί στην ταυλανδη έχουνε ένα θέμα με τις αεροπορικές η κάθε μια γράφει ότι ναναι! Από προσωπική εμπειρία πάντως στην πτήση της σκουτ Αθήνα πουκετ , της nok air μπανκογκ κραμπι και airasia πουκετ μπανκογκ είχα μια βαλίτσα της ραινερ όπως σου προείπα και την μπακπακ μου την χερσελ. Δεν μας έλεγξαν πουθενά ούτε μας ζήτησαν να τις ζυγίσουμε όποτε θεωρώ είναι περιττό άγχος. Ας ελπίσουμε να μην κάνουν την εξαίρεση σε σένα !
 

dalibr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια σας,

Σας διαβάζω καιρό πριν αποφασίσω να κλείσω τα εισιτήρια μας.

Απόφαση πάρθηκε λοιπον. Ταξιδεύουμε με το αγόρι μου aka συζηγος 15 Απριλίου (14:00 φτάνουμε) και επιστρεφουμε 30 Απριλίου. Αθήνα
-Πουκετ, Πουκετ - Αθηνα με Qatar.

Θέλω την βοήθεια σας για το πώς θα μπορούσαμε να επισκεφτούμε τα παρακάτω μέρη και που αξίζει να μείνει.
Λέμε να κατσουμε Πουκετ 2-3 μέρες στην αρχή και να αναχωρήσουμε για:
Phi Phi island (με διανυκτερευση?)
Κoh Samui, Koh land,Krabi.Eχετε αλλου να προτείνετε?

Αν γνωρίζετε σε αυτά τα μέρη και δωμάτια/Bangalow μπροστά στη θαλασσα (ξυπνάς και τσουπ ποδαράκια θάλασσα) για 2-3 διανυκτερευσεις.
Αξίζει να κάνω booking από εδώ μερικές μέρες και να τα κλείσω μετά από εκεί ? θα βρω διαφορά στην τιμή?

Θα πρέπει να γίνει επιστροφή μια- δυο (?)μέρες πριν την αναχωρηση στο Πουκετ πάλι λόγω ώρας πτησης.


Γνωρίζει κανείς την εφαρμογή Klook? Οι τιμές για πακετα και τουρ είναι πράγματι καλές ή βρίσκεις καλύτερες στην Ταϊλάνδη εκείνη την ώρα?


Σας ευχαριστώ πάρα πολυ για την βοήθεια.
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ματσου Πιτσου
Έχεις γεματες 15 μερες οποτε μπορεις σιγουρα να τα συνδυασεις όλα με καλο προγραμμα. Απλά να ξερεις το κο σαμουι ειναι απο την αλλη πλευρα της ταυλανδης οποτε προσεξε εχει διαφορερικο καιρο απο οτι θα εχει στον κολπο του πουκετ. Αρχικα θα σου προτεινα την παρακατω διαδρομή : Από πουκετ όσο κατσεις πιστευω 2 με 3 μερες ειναι αρκετες (γνώμη μου) μετάβαση με φερυ (τα κλεινεις απο πουκετ εχει χιλιαδες τυπου τραβελ ειτζενσι σε καθε γωνια του πουκετ που μπορεις να συγκρινεις προσφορες και να επιλέξεις δια ζωσης αλλα και μεσω ιντερνετ ειναι αξιοπιστα) στο κο γιαο νοι που εχω ακουσει ειναι φανταστικα και απο εκει να πας πιπι αιλαντς παλι μεσω φερυ. Τελος απο πιπι αιλαντς πας κραμπι και μετα ξανα πισω πουκετ. Εναλλακτικα επειδη λες για κο σαμουι, το κο σαμουι απεχει περιπου μαζι με λεωφορειο και φερυ γυρω στις 6-7 ωρες από το κραμπι, αλλα προσωπικη αποψη κο σαμουι δε με τρελαναν οι παραλιες του παρα μόνο κατι τουρ που εχει νότια του νησιου στο koη κaen (tean island) που ειναι φανταστικα αλλα καθεσαι 3 ωρες ξερεις ισα ισα για την γευση. Αντιθετως αν θελεις να πας τοσο πολυ κο σαμουι γτ θα εισαι και μπολικες μερες θα σε προτεινα να πας απεναντι απο κο σαμουι στο κο πανιαν (ko phangan) το οποιο ειναι φανταστικο απο αποψη παραλιών (απαραιτητο μηχανακι αν κατσεις 1-2 μερες) αλλά τραγικο απο αποψης δρομων σαν ρολερ κοστερ εινια το 80% του οδικου δικτυου. Επισκεφτηκα το κο πανιαν για περιπου 3/4 της μερας και ευτυχως πηγα εκει εχω κατι να θυμαμαι απο το τριημερο του κο σαμουι. Απλα μετα ψαξε μηπως εχει καμια πτηση απο κο σαμουι φθηνη για πουκετ ωστε να γλυτωσεις την ταλαιπα για πισω.

Προτεινομενες διανυκτερευσεις :
πουκετ: 2-3 μερες
κο γιαο νοι αν εχεις χρονο 2 μερες αλλιως 1
πιπι αιλαντς :2-3 μερες, ακριβη διαμονη (θα το νοιωσεις το νησι μετα τις 5-6 το απογευμα που φευγουν τα τουριστικα φερυ με τον λαο απο το πουκετ)
κραμπι : 3 μερες και μπορεις να βρεις οικονομικα μπανγκαλοου με πολυ καλες παροχες
μετα αν πας τελικα κο σαμουι 2 μερες
κο πανιαν 2 μερες
και σε βαζω και μια μερα την επιστροφη πουκετ ή 2 για εξτρα ξεκουραση.

Ολες τις διαμονες τις εκλεισα απο πριν μπουκινγκ αλλα μπορεις να συγκρινεις και τιμες στο ερ μπι εν μπι σε μερικες περιοχες εχει επιλογες. Δεν διακινδυνευσα να ψαχνω να βρω να μεινω καπου με βαλιτσες και τα σχετικα.
Όσο για τα μπανγκαλοου μπροστα στην παραλια που γραφεις, ειναι αρκετα τσιμπημενες οι τιμες σε σχεση με πριν 10 χρονια που ειχα ακουσει φοβερες ιστοριες για παμφθηνα ξενοδοχεια και σπιτακια, πλεον ειναι σχετικα ακριβα. Αν τα κλεισεις απο τωρα ισως βρεις καλες ευκαιριες παντως.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Καλημέρα σε όλους!!

Θα εκτιμούσα πολύ τα φώτα σας σε ένα δίλημμα που ακούει στο όνομα: Διαμονή στα Πιπι. Θα είμαστε στα Πιπι για 5 μέρες (μέσα Απριλίου).
Την 1η μέρα θα κάνουμε την κλασική εκδρομή (Μάγια, μαϊμούδες κτλ) και τις άλλες θα κάνουμε ριλάξ στην παραλία...
Αλλά το βράδυ θα θέλαμε να έχουμε και 4-5 επιλογές για φαγητό, ποτό.

Η απορία μου είναι η εξής:
Να μείνουμε κοντά στο κέντρο; (π.χ. U Rip Resort Hotel 10΄ με τα πόδια, Long Beach 30' με τα πόδια)
Ή να πάμε προς την ανατολική πλευρά; (Phak Nam Bay, Loh Ba Kao Bay, Laem Tong Beach)

Από ό,τι κατάλαβα, οι σούπερ ουάου παραλίες είναι στην ανατολική πλευρά ΑΛΛΑ είναι τόσο απόμερα εκεί που δεν υπάρχει τρόπος να πας στο κέντρο με τα πόδια.
Και όλοι γκρινιάζουν για το κόστος του long tail boat. Λένε ότι αρχίζει από 200Β (6 ευρώ) τη μέρα (οκ, βατό), αλλά αν θες να γυρίσεις το βράδυ, οι τιμές παίζουν στα 1500Β-2000Β (45-60 ευρώ).
Επίσης, δεν έχεις πολλές επιλογές για φαγητό...

Οπότε, το δίλημμα είναι:
Κοντά στο κέντρο με εύκολη πρόσβαση στα μαγαζιά;
Ανατολική πλευρά και σχετική απομόνωση;

Αλήθεια, οι παραλίες μπροστά στο U Rip Resort λένε τίποτα ή πρέπει να πας προς Long Beach;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Για Μαρτιο ειναι καλη εποχη για Κο Σαμουι και Κο πανγκαν;; Και γιατι λετε πολλοι οτι αν ειναι παω εκει να μην παω Πουκετ και τουμπαλιν;

Αν κλεισω μονο για Κο Πανγκαν βλεπω οτι δεν εχει ενιαιο εισιτηριο με αεροπορικη(δηλαδη ενα εισιτηριο με πτηση, κτελ και πλοιο).... οποτε πως θα μου προτεινατε να το κλεισω;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom